V-Radio - δωρεάν ραδιόφωνο στο κινητό και το tablet σας!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

john24g

New member
16 April 2016
91
Το V-Radio είναι μια εφαρμογή για να ακούτε ραδιοφωνικούς σταθμούς στο διαδίκτυο.

Έχει σχεδιαστεί και αναπτυχθεί από μένα με πολύ μεράκι και κόπο.

Μπορείτε να βρείτε και να ακούσετε σταθμούς από όλη την Ελλάδα, την Κύπρο αλλά και πολλές άλλες χώρες του κόσμου.

Κατά την αναπαραγωγή, δεν χρειάζεται να την έχετε ανοιχτή καθώς λειτουργεί και στο παρασκήνιο χωρίς να δεσμεύει πολλούς πόρους και να αδειάζει την μπαταρία.

Λειτουργεί με Wifi αλλά και με δεδομένα κινητής (3G/4G/..).

Επιπλέον διαθέτει λειτουργία αυτόματης διακοπής (χρονοδιακόπτης ύπνου) καθώς και ξυπνητήρι για να ξυπνατε με τον αγαπημένο σας σταθμό,

Εάν σας ενδιαφέρει μπορείτε να την βρείτε και να την κατεβάσετε από το Google Play στον παρακάτω σύνδεσμο:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ilv.vradio

Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να σας αρέσει!

qXb94NomS-Qa-ScFc3Xne1TX83TdMVMJtTRoWWTPDYM9O0pGiBW5hHSO9nmsYqN5B8A=h900
Wt9-lb_h6vjTOS0XlRnQbZRMoFByN7vLp_aXXrcY5Hicylq4WN8TKlN992zVqhinmQ=h900
n5feITyvuLFoCVS0FAmD7zuwO7Qb0xG64EwHyFt80-uo8_mCq5zU-FMYsEVx5BQzEA=h900
 
  • Love
Reactions: Simos.I

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Μπράβο φίλε!
Φαίνεται καλό και έχει ήδη μερικές καλές κριτικές.
Σε πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω!
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Αξίζουν πολλά μπράβο για τέτοιες προσπάθειες, θα το δοκιμάσω.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Απο το λιγο που ασχοληθηκα πρεπει να σε συγχαρω. Προσαρμογη στη γλωσσα του λειτουργικου, προσεγμενη εφαρμογη και στις μικρες λεπτομερειες, οπως το να παιξει ενα generic ringtone για ξυπνητηρι αν δεν υπαρχει διαθεσιμο ιντερνετ.

Δυο προτάσεις. Θα μεγαλωνε την εφαρμογή σου αν μπορεσεις να βαλεις και καποιο πληκτρο οπου χρηστες να μπορουν να προτεινουν σταθμους που δεν εχεις συμπεριλάβει. Μειωσε λιγο τις επιλογές σου στα μενου (πχ στο All locations εχεις Irakleio, Kriti και Chania, Peloponnisos και Patra). Εχεις πολλα music genres τα οποια ισως να μειωσεις για να ειναι λιγο πιο "καθαρο" το μενου. Ίσως να προσθεσεις να κανει εγγραφη;

Πολυ καλη δουλεια, μπραβο.
 
Last edited:

john24g

New member
16 April 2016
91
Απο το λιγο που ασχοληθηκα πρεπει να σε συγχαρω. Προσαρμογη στη γλωσσα του λειτουργικου, προσεγμενη εφαρμογη και στις μικρες λεπτομερειες, οπως το να παιξει ενα generic ringtone για ξυπνητηρι αν δεν υπαρχει διαθεσιμο ιντερνετ.

Δυο προτάσεις. Θα μεγαλωνε την εφαρμογή σου αν μπορεσεις να βαλεις και καποιο πληκτρο οπου χρηστες να μπορουν να προτεινουν σταθμους που δεν εχεις συμπεριλάβει. Μειωσε λιγο τις επιλογές σου στα μενου (πχ στο All locations εχεις Irakleio, Kriti και Chania, Peloponnisos και Patra). Εχεις πολλα music genres τα οποια ισως να μειωσεις για να ειναι λιγο πιο "καθαρο" το μενου. Ίσως να προσθεσεις να κανει εγγραφη;

Πολυ καλη δουλεια, μπραβο.

Στην επόμενη μεγάλη έκδοση (v1.2 - τέλη Μαϊου με αρχές Ιουνίου) θα υπάρχει δυνατότητα προσθήκης manual σταθμών καθώς και δυνατότητα για να μπορούν οι χρήστες να προτείνουν την προσθήκη σταθμών που δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή.

Όντως υπάρχει αυξημένος αριθμός από περιοχές και είδη μουσικής και θα ψάξω τρόπους για να κάνω την περιήγηση ευκολότερη.

Όσον αφορά την εγγραφή, δεν είναι ακόμα στα άμεσα σχέδιά μου.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
 

stargr

Senior Member
8 March 2009
476
ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΔΡΑΜΑ
Σούπερ!! Το ξυπνητήρι το χρησιμοποιώ!! :D

Ίσως τα μενού με τους σταθμούς να θέλουν άλλη κατηγοριοποίηση. Επίσης έχει τον ίδιο σταθμό σε διαφορετικές συχνότητες, και δε ξέρω άν έιναι το ίδιο πρόγραμμα (βαρέθηκα να τους ακούσω :sleepey: ).

Πάντως η εφαρμογούλα είναι σούπερ. Στο σπίτι με WiFi την τιμώ ιδιαίτερα!
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Δυστυχως δεν παιζει τον offradio που ακουω.
Βγαζει συνεχεια αδυναμια συνδεσης
 

john24g

New member
16 April 2016
91
Re: Απάντηση: V-Radio - δωρεάν ραδιόφωνο στο κινητό και το tablet σας!

Δυστυχως δεν παιζει τον offradio που ακουω.
Βγαζει συνεχεια αδυναμια συνδεσης

Έχεις δίκαιο, τον διόρθωσα!!
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Και εγώ χρησιμοποιώ ιντερνετικό ραδιόφωνο, και προτιμώ ελληνικές εφαρμογές γιατί έχουν καλύτερη κατηγοριοποίηση των σταθμών λόγω εντοπιότητας. Είναι πιο εύκολο να βρεις έναν σταθμό γιατί ξέρουν σε ποια κατηγορία να την κατατάξουν.
Αλλά για μένα απαραίτητη προυπόθεση είναι η εγγραφή. Χρησιμοποιούσα το Greek Radios, αλλά έχει μάλλον μικρό buffering και δεν συγχωρεί το παραμικρό κόλλημα της σύνδεσης. Και κοβόταν η εγγραφή. Τώρα δοκιμάζω το audials που έχει έξτρα επιλογή για μεγάλο buffering, και φαίνεται να είναι πιο στιβαρό κατά τις εγγραφές. Stop timer έχουν και οι δύο, αλλά η audials έχει και προγραμματισμένη εγγραφή. Αλλά είναι ξένη εφαρμογή, και μερικές φορές οι σταθμοί είναι σε λάθος κατηγορίες και ίσως είναι λίγο δύσκολο να βρεθούν. Και λείπουν και κάποιοι σταθμοί.
Αν υπήρχε μία ελληνική εφαρμογή που να τα συνδυάζει όλα αυτά, θα την προτιμούσα.
 

john24g

New member
16 April 2016
91
Re: Απάντηση: V-Radio - δωρεάν ραδιόφωνο στο κινητό και το tablet σας!

Και εγώ χρησιμοποιώ ιντερνετικό ραδιόφωνο, και προτιμώ ελληνικές εφαρμογές γιατί έχουν καλύτερη κατηγοριοποίηση των σταθμών λόγω εντοπιότητας. Είναι πιο εύκολο να βρεις έναν σταθμό γιατί ξέρουν σε ποια κατηγορία να την κατατάξουν.
Αλλά για μένα απαραίτητη προυπόθεση είναι η εγγραφή. Χρησιμοποιούσα το Greek Radios, αλλά έχει μάλλον μικρό buffering και δεν συγχωρεί το παραμικρό κόλλημα της σύνδεσης. Και κοβόταν η εγγραφή. Τώρα δοκιμάζω το audials που έχει έξτρα επιλογή για μεγάλο buffering, και φαίνεται να είναι πιο στιβαρό κατά τις εγγραφές. Stop timer έχουν και οι δύο, αλλά η audials έχει και προγραμματισμένη εγγραφή. Αλλά είναι ξένη εφαρμογή, και μερικές φορές οι σταθμοί είναι σε λάθος κατηγορίες και ίσως είναι λίγο δύσκολο να βρεθούν. Και λείπουν και κάποιοι σταθμοί.
Αν υπήρχε μία ελληνική εφαρμογή που να τα συνδυάζει όλα αυτά, θα την προτιμούσα.

Προς το παρόν δεν θα μπορέσει να σε καλύψει το V-Radio. Η δυνατότητα εγγραφής είναι κάτι που με ενδιαφέρει αλλά δεν είναι στα άμεσα σχέδια μου. Ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να στείλεις όμως δεν μπορώ ακόμα να υποσχεθώ τίποτα!
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Το πλεονέκτημα πάντως του tunein σε σχέση με το audials και το vradio, είναι ότι χρησιμοποιει λιγότερα K/Bits, κάτι που βοηθάει σε όσους παίζουν με mobile internet
 

john24g

New member
16 April 2016
91
Ισχυεί αυτό που λες αλλά μονάχα στους σταθμούς που διαθέτουν περισσότερες από 1 ροές (συνήθως μια low και μια high bitrate). Η πλειοψηφία των ελληνικών ραδιοφωνικών σταθμών έχουν μία ροή. fact
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Το δοκίμασα στο ίδιο bitrate και είχα μικρότερη κατανάλωση στο tunein.
Δεν ξέρω τι φταίει γι αυτό.
Την μεγαλύτερη κατανάλωση την έχει το audials, μετά το vradio και τέλος το tune in.
 

john24g

New member
16 April 2016
91
Ενδιαφέρον ακούγεται. Ίσως κάνω και γω καποιο τέστ για να δω αν ισχύει ο ισχυρισμός σου. Εαν η αναλογία V-Radio/Tunein μετά από ένα λεπτό είναι ίδια με την αναλογία μέτα από 10 λεπτά τότε είναι πολύ περίεργο το φαινόμενο. Ελπίζω πάντως στις συγκρίσεις που κάνεις οι υπολογιζόμενες διαφορές να είναι μεγαλύτερες από 5% αλλιώς δεν έχει και πολύ νόημα καθώς μπορούν να θεωρηθούν αμελητέες.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Ναι, αυτό είναι ένα άλλο σημείο που ενδιαφέρει πολύ κόσμο. Δεν το έχω ψάξει καθόλου, έχω δει ότι οι σταθμοί μπορούν να έχουν διαφορετικό bitrate, αλλά δεν έχω ψάξει αν στο ίδιο bitrate έχουν διαφορετική κατανάλωση. Το μόνο που είδα είναι ότι και με το Greek Radios και με το Audials έπαιρνα περίπου το ίδιο μέγεθος αρχείου εγγραφής στον ίδιο σταθμό για τις 2 ώρες που συνήθως έγραφα. Σε άλλο σταθμό μπορεί να έπαιρνα αρκετά μεγαλύτερο ή μικρότερο αρχείο εγγραφής. Που σημαίνει ότι έχει σημασία το bitrate του σταθμού. Αλλά δεν πρόσεξα αν αυτό έχει σημασία για την κατανάλωση που λες. Γιατί συνήθως με Wi Fi το χρησιμοποιούσα. Μία φορά πήγα να γράψω εν κινήσει με το Greek Radios με 3G, αλλά έπεσα σε €œτρύπဝ, δεν είχε σήμα, και κόπηκε η εγγραφή. Το κακό buffering που λέγαμε. Τώρα που μου το θύμησες, να το δοκιμάσω και με το Audials.
Όντως το TuneIn είναι το πιο διαδεδομένο πρόγραμμα για android, και αυτό που προτείνεται περισσότερο αν ψάξεις για ιντερνετικό ράδιο. Αλλά η δυνατότητα εγγραφής που με ενδιέφερε δεν διατίθεται στην δωρεάν έκδοση, και η πληρωμένη είναι πολύ ακριβή. Πάνω από 11 ευρώ. Δεύτερη πρόταση παντού έβλεπα το δωρεάν Audials, και το δοκίμασα. Πάντως τώρα που βρήκα τις ρυθμίσεις που χρειάζονται (αν και δεν έχει πάρα πολλές ρυθμίσεις για να μπερδευτεί κανείς), δεν έχω χάσει εγγραφή. Αλλά πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το έξτρα buffering.
Πάντως με την κουβέντα φαίνεται πόσες διαφορετικές ανάγκες πρέπει να προσέξει κάποιος που φτιάχνει μία εφαρμογή. Δεν είναι πάντα εύκολο να τις ικανοποιήσει όλες.


Επεξεργασία: Τώρα που το θυμήθηκα, προχθές άκουγα έναν σταθμό που είχαν ανοίξει κουβέντα για το από που τους ακούν οι ακροατές τους, αλλά κυρίως είχε ενδιαφέρον πως τους άκουγαν. Για το εξωτερικό, Αμερική και Ευρώπη, πολλοί τους άκουγαν κινούμενοι στον δρόμο, με το κινητό τους. Με ιντερνετικό ραδιόφωνο φυσικά. Μελαγχόλησα όταν πολλοί τους έγραψαν ότι τους ακούν με 4G, με πακέτα απεριορίστων δεδομένων. Κάποιοι είχαν συνδέσει το κινητό τους με το ηχοσύστημα του αυτοκινήτου τους και άκουγαν έτσι ελληνικούς σταθμούς. Και στην Ελλάδα πουλάνε ακόμα πακέτα δεδομένων 500 ΜΒ για 5 ευρώ, και δεν μου δίνουν 4Gστο κινητό μου (παρότι είναι συμβατό) γιατί έχω λέει παλιό πρόγραμμα. Τι να πεις. Γιαυτό εδώ ασχολούμαστε με την κατανάλωση δεδομένων μίας εφαρμογής ιντερνετικού ραδιοφώνου.
 
Last edited:

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Μπράβο φίλε. Μόλις κατέβασα την εφαρμογή και τη δοκιμάζω.
Ακούω από το εξωτερικό, νομίζω ότι οι σταθμοί εκκινούν άμμεσα, καλύτερα από το Greek Radios.
Αν χρειάζεσαι κάποια βοήθεια/στοιχεία (analytics, πως το λένε?) από το κινητό δώσε οδηγίες να σου στέλνω.
Χρησιμοποιώ βασικά ένα SM-G900FD (Galaxy S5 dual sim) και ακούω αρκετά και από 4G.

Έχω μόνο ένα αίτημα:



είναι δυνατόν να πιάνει λιγότερο χώρο στη λίστα εφαρμογών που φαίνεται;
Αν μας το φτιάξεις κι αυτό , 6 αστέρια!

πολύ θετικές οι πρώτες εντυπώσεις. ο σταθμός που φαίνεται στο screenshot μπήκε σαν δοκιμή γιατί με άλλες εφαρμογές έχω διαπιστώσει διακοπές και έχει αρκετά καλό stream και ποιότητα ήχου.
Επίσης παίζει απροβλημάτιστα η εφαρμογή από ό,τι είδα με/χωρίς VPN. Ντούζ πουά! ;)