Panasonic CXM 710E Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Έχω στη κατοχή μου 2 βδομάδες την τηλεόραση και ανοίγω αυτό το θέμα για τυχόν απορίες από αγοραστές ή μελλοντικούς κατόχους.
Ερχόμενος από lg πλάσμα στις 50¨, σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από την καλή εικόνα, το μαύρο τα σωστά φυσικά χρώματα κ.α.
Αυτό που μου άρεσε περισσότερο είναι ο τρόπος στο να δείχνει πολύ ρεαλιστικά την κίνηση σε πρόσωπα και γενικά στα πλάνα ακόμα και στις απλές ταινίες που δείχνουν τα επίγεια κανάλια!
Η συσκευασία περιέχει 2 τηλεκοντρόλ αλλά όχι γυαλιά 3D (active). Τα γυαλιά της παρακάτω φωτογραφίας είναι φθηνά και κάνουν καλά τη δουλειά τους.
Αυτά τα ολίγα γιατι δεν έχω προλάβει να δω και περισσότερα, ορίστε και μερικές φωτογραφίες...

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg


image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg


image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg


image.jpg

IMG_2927.jpg
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Είδα την τηλεόραση στις 50 ίντσες σε φίλο και συμφωνώ με αυτά που γράφεις.
Στα αρνητικά της είναι ο κακός player που δεν υποστηρίζει Dts ήχο και 4Κ video αλλά και οι κάπως περιορισμένες γωνίες θέασης.
Σκέφτομαι και εγώ για την 55αρα με σκοπό να αντικαταστήσει τη 50st30 που έχω αλλά κάπου κολλάω γιατί έχω μάθει στην εικόνα της plasma.
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Δεν είναι για μένα αποκλειστικά αυτή η τηλεόραση. Εγώ έχω τη 42U10 που είναι πλάσμα έχω εξωτερικό player καθώς και δορυφορική, και είμαι ακόμα ευχαριστημένος γιατί δε πολυβλέπω επίγεια τβ. Ένας λόγος που άλλαξα από την lg 50" πλάσμα, είναι πως παρά ήταν θα έλεγα αργή σε βαθμό που στην αλλαγή καναλιού άναβες τσιγάρο, συν ότι δεν είχε καλή απόκριση το τηλεκοντρόλ. (και αυτό βλέπω συνεχίζει αφού το διάβασα και σε άλλα rewiew σε lcd lg).
Η δικιά σου είναι ακόμη καλή αλλά αν θέλεις να την αλλάξεις σε μεγαλύτερη καλό είναι να έριχνες μια ματιά σε αυτή σε 55" με ένα αρχείο σου που μπορεί να παίζει χωρίς καρε το 4Κ από τον player της.
Εγώ είμαι της άποψης να μείνεις και άλλο με την πλάσμα.
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Re: Panasonic TX-50CXM710E

Οι σειρές 50CX700 και 50/55CMX710E ειναι οι ιδιες απο οτι εχω καταλαβει. Η μονη τους διαφορα ειναι οτι η ονομασια CMX εχει και το 2ο touch remote.

Οι διαφορες μεταξυ 50 και 55" (και ισως παραπανω) ειναι οτι η 55αρα ειναι direct lit ενω η 50αρα Edge lit

Η CMX710E δεν εχει επισημο site, οποτε κανεις μπορει να διαβασει στο επισημο για την σειρα CX700 website

Reviews:
55CX700 Preview
50CX700 review
50CX700 review
50CX700 review
55CX700 Review

Firmware update: Κανει μονη της η τηλεοραση, η επισιμη σελιδα με το τελευταιο firmware 3.226 (Improve system stability)

To πακετο δεν περιλαμβανει γυαλια 3D...Συμβατα ειναι ολα τα active bluetooth.
Τα μαμισια συμβατα ειναι τα ακολουθα συμφωνα με την επισημη σελιδα
TY-ER3D4ME 69.00E
TY-ER3D4SE 48.00E
TY-ER3D5ME 28.99 απο αμαζον.de

Μια πιο χρηστικη λυση ειναι τα γυαλια Samsung SSG-51002 στα 30.00 Ευρω το ζευγαρι και αλλα συμβατα ή αυτα

Ελληνικο manual της CX700 καθως και το e-help

Mediacenter app:
It lets you enjoy the Panasonic VIERA / Recorder "TV Anywhere/TV Anytime" function with your smart devices. η ενναλακτικα αυτό

Αυτα τα λιγα σχετικα με τα internetικα...Παμε στις προσωπικες εντυπωσεις. Καταρχην ερχομαι απο μια Panasonic 50S20 του 2010 που δεν εχει δουλεψει και τις απειρες ωρες. θεαση κυριως ταινιων. ηθελα να ανεβω λιγο σε ιντσες και να δοκιμασω κατι σε 4Κ και 3D. Η τηλεοραση αγοραστηκε απο το mediamarkt σε "εκπτωση" 699 + 99.90 για επεκταση εγγυησης σε 5 χρονια (του mediamarkt) σε 24 ατοκες. Η πρωτη εντυπωση μετα το unboxing ηταν οτι ειναι αρκετα πιο "ομορφη" και με πολυ λιτοτερα bezel. Επισης αρκετα και πιο ελαφρια. Πρωτη συνδεση και καλες εντυπωσεις ή οχι? Κατι σα να μου ελειπε σε σχεση με την Plasma. Οποτε διπλα διπλα να δουμε τι διαφορες εχουν ή οχι...

Μετα απο αρκετη θεαση κυριως HD υλικου μπορω να πω οτι η εικονα της CMX710E ειναι αρκετα πιο "καθαρη" και το μαυρο της καλυτερο απο την παλια μου πλασμα 50S20. Επισης η πλασμα παρουσιαζει το φαινομενο των trails σε λευκους υποτιτλους και γενικα κινουμενο θεμα. Απο την αλλη "ισως" ειχε υπερτονισμενα χρωματα, τα οποια στην αρχη μου ελειψαν απο την CMX710E... Που φανταστικα οτι θα ερθουν με τις καταλληλες ρυθμισεις.

Παμε στο πιο σημαντικο? Βλεπεις διαφορα διπλα διπλα? 4 ματια εδωσαν την ιδια απαντηση..ΝΑΙ! Το μαυρο θα ελεγα οτι ειναι πιο "σωστο" μιας και μαυριζει, ενω στην πλασμα ηταν λιγο εξασθενισμενο (σα να γκριζαρε). Ισως να εφταιγαν και οι ρυθμισεις της, ουτε calibration ουτε καμια σοβαρη ρυθμιση ειχα κανει.

Clouding δεν ειδα, ισως λιγο lightbleed περιμετρικα της οθονης. Οχι κατι ενοχλητικο ομως.

Απο ρυθμισεις...Πηρα σαν βαση απο αυτο το review

General Picture mode Cinema
Backlight 22
Contrast 80
Brightness 0
Color 50
Sharpness 0
Light sensor On/Off
Color temp Warm1
Vivid color Off
Adaptive backlight Off
Noise reduction Off
MPEG noise reduction Off
Contrast control Off
Gamma 2.1
16:9 Overscan Off
R gain +2
G gain -6
B gain -2
R cutoff +1
G cutoff -2
B cutoff -1
και επαιξα με το backlight (αναλογα τον χωρο που βρισκεσαι το ανεβοκατεβαζεις), μερα γυρω στο 25, βραδυ κατεβασα στα 15. Τα υπολοιπα στα ιδια και φυσικα εκοψα ολες τις artificial βελτιωσεις της τηλεορασης. Πηγαινοντας στα χρωματα εβαλα το Gamma στο 2.1 καθως και μπουσταριστα λιγο το R-Gain στο +4, G-Gain -2 και B-Gain -2. Tα υπολοιπα τα αφησα πως ειναι στο σποιλερ. Μπουσταριστηκε λιγο το κοκκινο και ηρθα στα ισια μου.

Η τηλεοραση γενικα ειναι αρκετα γρηγορη στην αποκριση ( πιο γρηγορη απο την παλια plasma). To Firefox OS αδιαφορο θα ελεγα (μακαρι να ειχε android) και φυσικα ο build-in media player...Για τα πανηγυρια. :smash: :furious3::behead:

Παρτε ενα εξωτερικο android box με Amlogic S905 chipset να δειτε προκοπη.

Απο θεμα κινησης κλεινοντας το motion control στο OFF δεν παρατηρησα τιποτα περιεργο, αντιθετως βαζοντας το στο min ειδα κατι περιεργα χτες στο τελικο του eurobasket (σαν μερικοι παιχτες να ετρεμαν καποιες στιγμες).

Για τα ηχεια δεν εχω κατι να πω, στερεοφωνικα οχι κατι σπουδαιο μιας και εχω συστημα 7.1..

Απο γωνιες θεασης σαν VA panel δεν εχω πολυ μεγαλες για να χανονται χρωματα κλπ, ευχαριστημενος.

Απο τηλεοπτικο μονο σε ERT HD, SKAI εχω καλη εικονα upscaled σε 4Κ... Mega/Ant δεν εχει καλη εικονα το Digea που μενω (δε με νοιαζει ετσι και αλλιως η τηλεοραση ιδιαιτερα).

Απο τα reviews τα αρνητικα
Speakers
Picture modes not optimal
Few apps for Firefox OS

τα θετικα
Picture quality
Good black level for LCD
Firefox OS is user friendly
No clouding/bleeding

Στα 699 νομιζω οτι ηταν καλη τιμη για τις δυνατοτητες της και το μεγεθος της. Αν εκανε πχ 900Ε και ηθελα να παω τοσο ψηλα θα κοιταζα ισως κατι σε Sony με android...

Aυτα προς το παρον απο εμενα, περιμενω τις ερωτησεις σας και οπου μπορω να βοηθησω...:music-smiley-005:
 
Last edited by a moderator:

Terastios

Established Member
21 May 2008
289
Re: Panasonic TX-50CXM710E

Σε ευχαριστούμε για το review.

Να σου πω την αλήθεια κρατήθηκα να μην την πάρω και εγώ στα 699, γιατί ελπίζω να πάρω μέχρι τέλος του χρόνου oled μέχρι 1500 Ευρώ (ελπίζω να μπορέσω να πάρω καμιά 4Κ προς Χριστούγεννα)
 
Last edited by a moderator:

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Panasonic TX-50CXM710E

Πολύ καλός ο Ασημάκης στην παρουσίαση του.
Καλό θα ήταν να συγχωνευτεί το θέμα με την 710 αφού μιλάμε για την ίδια τηλεόραση.
Και εγώ ευχαριστημένος είμαι.
Το ψάχνω λίγο ακόμη και αργότερα θα γράψω.
 
Last edited by a moderator:

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Τεστάρω σήμερα την τηλεόραση και παρατηρώ ότι έχει banding και dse τα οποία είναι ορατά στο ποδόσφαιρο και στα τεστ.
Τι κάνω τώρα;
Να την στείλω πίσω;
Το αναγνωρίζει η εταιρία;
Ένας λόγος που δεν πήρα ips LG ήταν αυτός, δεν περίμενα να το έχει και η Panasonic.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Αν δεν έχουν περάσει 14 μέρες..

Να κάνεις χρήση την αναιτιολόγητης υπαναχώρησης γιατί άμα αρχίσεις να μιλάς για κατασκευαστικά ελαττώματα και βλάβες μπορεί να σε αρχίσουν με τίποτα ελέγχους και να σου λένε απ το σέρβις ότι είναι όλα εντός προδιαγραφών :smash: κλπ κλπ.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Αν την πήρες στην "κανονική" τιμή των 999 που βλέπω τώρα, τότε γνώμη μου έιναι να ζητήσεις τα χρήματα πίσω ή πιστωτικό. Αφού τα πάρεις, δεν σε εμποδίζει κανείς να ξανα-αγοράσεις το ίδιο μοντέλο και έχεις όλες τις επιλογές σου ανοικτές.

Αν την πήρες σε προσφορά στα 799 ή στα 699 - οπότε σε αυτή την τιμή δεν έχει κατι αντίστοιχο να αγοράσεις - δεν υπάρχει "λογική" επιλογή, το πόσο θες να το κυνηγήσεις εξαρτάται απο εσένα.
 

valantis

New member
11 April 2010
51
thessaloniki
Πηρα χθες την ιδια σε 40" ,πολυ καλη εικονα, και νομιζω για την τιμη που την πηρα ηταν η πιο vfm επιλογη, με 4Κ ενεργο 3d κλπ.
καλημερα.
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
πως τα τσεκάρησες? έβαλες τα βιντεο στο youtube της τv ή σε στικάκι?
τι πρέπει να προσέξει κάποιος στα βίντεο να το τσεκάρω και εγώ να δούμε?
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Ναι σε στικακι στην tv και θα παρατηρήσεις παίζοντας τα αν φαίνεται αχνα σαν να είναι λερωμενη η οθόνη.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Κάτι τέτοιο μπορεί να δεις.
Στη δικιά μου δεν είναι τόσο έντονο νομίζω.
https://youtu.be/Wz9Tl7l3kFc
 

valantis

New member
11 April 2010
51
thessaloniki
απο το youtube που το ετρεξα δεν ειδα κατι να με ανησυχει. ευτυχως. θα το τρεξω κ απο στικακι.
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Επανερχομαι στο θεμα μας περι vertical banding, DSE και clouding...

Μετα απο τα θεματα που εθεσε ο φιλος tiniakos εκανα αρκετα τεστς σε φουλ φωτεινοτητα και brightness και ειδα οτι:
α) Στην δεξια μερια υπαρχει "λιγο" clouding...δεν ειναι φοβερο αλλα υπαρχει
β) Καθετο banding "υπαρχει" αν πραγματικα πιεσεις τα ματια σου να δεις κατι...100% free δεν ειναι, αλλα οχι στο χαλι της LG που παραπανω εχει ενα βιντεο...οριζοντιο banding δεν ειδα
γ) Για την κινηση και θεαση σε ποδοσφαιρο το intelligence frame πρεπει να μπει αν οχι στο Medium και στο MAX για να εχουν καπως φυσικη κινηση οι παιχτες αλλα η μπαλα και παλι δεν εχει 100% καθαρη κινηση

Αυτα προς το παρον, θα επανελθω ξανα με νεες ρυθμισεις, ακομα το ψαχνω...
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Μετα απο μερες εχω να πω οτι οι γωνιες θεασεις της VA πρεπει να εισαι ακριβως στο κεντρο να βλεπεις καμπανα μαυρο, αλλιως στα διπλα (ακομα και 10-20μοιρες) χανεις σε πιστοτητα χρωματος...Επισης νομιζω οτι ξεψαχνιζοντας το πανελ ειδα 2 κολλημερα πιξελς...
 

paplomatothiki

Senior Member
26 April 2011
404
Ενδιαφερομαι για την 55 cxm710 που εχει 949 στα ΜΜ. Μου αρεσαν παρα πολυ οι ρυθμισεις της, αλλα μπλοκαριστηκα οταν ειδα εδω πως ο player της ειναι για τα...ουζα (χωρις DTS και 4Κ ??? ημαρτον!)
Η επομενη επιλογη ειναι η Samy J7000 ( ολες μου οι τηλεορασεις ειναι Samsung κι ελεγα να αλλαξω λιγο...)