Ασφαλής θερμοκρασία Mac mini

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Παιδιά ποιά θερμοκρασία της CPU θεωρείται ασφαλής ώστε το μηχάνημα να μην παρουσιάσει πιθανώς προβλήματα στο μέλλον;
Το mini μου είναι late 2009 (core two duo)
Ρωτάω γιατί πειραματιζόμενος με upsampling σε DSD βλέπω την θερμοκρασία της CPU να αγγίζει τους 90°C.
Ο ανεμιστήρας πάντως δεν δείχνει να ανεβάζει στροφές..

Ευχαριστώ
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Μιχάλη,οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές σε συνηθισμένες μητρικής χτυπάνε καμπανάκι απο τους 70-80.
Το οτι δεν ανεβάζει στροφές ειναι παρά πολυ περίεργο. Το νου σου θα έλεγα εγω...
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ναι η αλήθεια είναι πως και εμένα περίεργο μου φαίνεται αλλά τι μπορώ αν κάνω;
Έχω κατεβάσει μια εφαρμογή που ελέγχει τον ανέμιστήρα αλλά κανονικά δεν θα έπρεπε το σύστημα το ίδιο να τον ενεργοποιεί;

Οι 70-80 βαθμοί C είναι αποδεκτοί;
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
70 ειναι όριο για εμένα κι αυτο σε σούπερ βαριές εφαρμογές.
Δεν του κανεις ενα καλό καθάρισμα;προφανώς κάτι εμποδίζει την σωστή ψύξη.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ασφαλής θερμοκρασία Mac mini

70 ειναι όριο για εμένα κι αυτο σε σούπερ βαριές εφαρμογές.
Δεν του κανεις ενα καλό καθάρισμα;προφανώς κάτι εμποδίζει την σωστή ψύξη.

του έχω κάνει... πρόσφατα άλλαξα ssd και η αλήθεια είναι πως έβγαλε μπόλικη σκόνη..
μάλλον θα το ξανανοίξω (όχι και ό,τι πιο εύκολο) να δω τι παίζει!!
Οι θερμοκρασίες που λέω είναι για το CPU diode όπως λέει στην εφαρμογή που έχω κατεβάσει (Macs Fan Control) για τον έλεγχο του ανεμιστήρα...
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Οι θερμοκρασίες σου είναι σχετικά υψηλές.
Ίσως να θέλει ξανά καθάρισμα, ίσως νέα πάστα στον επεξεργαστή ή να έχει πρόβλημα ο αισθητήρας θερμοκρασίας.
Για καλό και για κακό πάντως κατέβασε το δωρεάν πρόγραμμα smcfancontrol από εδώ : https://www.eidac.de/
Σου δείχνει θερμοκρασίες και ορίζεις ελάχιστες και μέγιστες στροφές των ανεμιστήρων.
-bye-
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Προσοχή στις εφαρμογές που ελέγχουν τον ανεμιστήρα. Κάνουν bypass τις ρυθμίσεις του λειτουργικού. Ισως γι αυτό να σου ανεβάζει θερμοκρασία.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ασφαλής θερμοκρασία Mac mini

Προσοχή στις εφαρμογές που ελέγχουν τον ανεμιστήρα. Κάνουν bypass τις ρυθμίσεις του λειτουργικού. Ισως γι αυτό να σου ανεβάζει θερμοκρασία.

το θέμα με την θερμοκρασία προέκυψε πριν κατεβάσω οποιαδήποτε εφαρμογή για τον ανεμιστήρα... ευχαριστώ!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Οι θερμοκρασίες σου είναι σχετικά υψηλές.
Ίσως να θέλει ξανά καθάρισμα, ίσως νέα πάστα στον επεξεργαστή ή να έχει πρόβλημα ο αισθητήρας θερμοκρασίας.
Για καλό και για κακό πάντως κατέβασε το δωρεάν πρόγραμμα smcfancontrol από εδώ : https://www.eidac.de/
Σου δείχνει θερμοκρασίες και ορίζεις ελάχιστες και μέγιστες στροφές των ανεμιστήρων.
-bye-

έχω κατεβάσει αυτό
αυτό που λες είναι καλύτερο;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επίσης το ερώτημα είναι ποια θερμοκρασία να θέσω ως μέγιστη;;

Ευχαριστώ και πάλι!!
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Με αυτά τα προγράμματα δεν παίζεις bitperfect να ξέρεις...


:2thumb22sup:
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Προσοχή στις εφαρμογές που ελέγχουν τον ανεμιστήρα. Κάνουν bypass τις ρυθμίσεις του λειτουργικού. Ισως γι αυτό να σου ανεβάζει θερμοκρασία.

To συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν σε αφήνει να βάλεις μικρότερη τιμή στις στροφές των ανεμιστήρων από αυτές που ορίζει το λειτουργικό, άρα είσαι οκ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δεν ορίζεις θερμοκρασία αλλά στροφές από-έως στους ανεμιστήρες.
Συν ότι αν δεις ότι έχει ανεβάσει θερμοκρασία, τις ανεβάζεις κ περιμένεις μέχρι να κατέβει η θερμοκρασία.

Τώρα αν είναι καλύτερο ή όχι, δεν ξέρω, απλά είναι στην κυκλοφορία πολύ καιρό και το προτιμούν αρκετοί χρήστες.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Eχω του 2011 και το πρόβλημα είναι υπαρκτό όταν παίζω ταινίες μέσω από popcοprn time οπότε φθάνει ενίοτε και στους 90+ βαθμούς .Βέβαια μέσα από το istat βλέπω τις στροφές πού ανεβαίνουν μέχρι 5500 ενώ η συμπεριφορά είναι γενικά παράξενη .Δηλαδή μπορεί να είσαι στους 85 κελσίου και να είναι 5500 στροφές ,ενω στους 91 να είναι στις 3500 στροφές
Επειδή το έχω ψάξει το θέμα ,μάλλον οι θερμοκρασίες αυτές είναι ανεκτές .
Βέβαια επειδή είναι πολύ εύκολο να ανοιχτεί και να βγεί το ανεμιστηράκι για πολύ καλό καθάρισμα ,συνιστώ να γίνεται κάθε 6 μήνες .Τη πρώτη φορά είναι λίγο <παράξενα> αλλά έπειτα είναι θέμα 15 λεπτων να βγεί και να καθαριστεί
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ναι είναι λίγο περίεργο που με τις ρυθμίσεις συστήματος δεν αρχίζει να δουλεύει πιο πολύ ο ανεμιστήρας στους 90 C!
Ξαναλέω και πριν εγκαταστήσω την εφαρμογή οπότε δεν υπήρχε ζήτημα παρεμβολής της εφαρμογής στο σύστημα ελέγχου του ανεμιστήρα!

Πάντως με μια σταθερή ρύθμιση του ανεμιστήρα στις 2300 περίπου (ώστε να μην ακούγεται παρά ελάχιστα στην θέση ακρόασης όταν δεν παίζει μουσική) έχω θερμοκρασία περι τους 80 κατά την διάρκεια της μετατροπής. Μετά αφού έχει φορτωθεί το αρχείο στην μνήμη πέφτει πολύ η θερμοκρασία...
Αυτό το 80αρι είναι αποδεκτό ή θα το ψήσουμε το τσιπάκι μετά από λίγο καιρό; Άουτσ....
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Ειδικά στο macmini που είναι όλα το ένα πάνω στο άλλο... όντως παίζεις με τη φωτιά Μιχαλιό.

Εγώ ήθελα να ρωτήσω: Γιατί θές να κάνεις αυτό το conversion?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Με αυτά τα προγράμματα δεν παίζεις bitperfect να ξέρεις...


:2thumb22sup:

Το ξέρω :) :) .... αλλά αυτό:
The vast majority of DACs internally do sigma-delta modulation, so if the DAC's input will take DSD that is what you would want to use, if your goal is to replace as much of the in-DAC processing as possible.

έχει μια λογική...

ΟΦ ΤΟΠΙΚ ΜΟΝΤ ΟΦ!!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ειδικά στο macmini που είναι όλα το ένα πάνω στο άλλο... όντως παίζεις με τη φωτιά Μιχαλιό.

Εγώ ήθελα να ρωτήσω: Γιατί θές να κάνεις αυτό το conversion?

.... και βέβαια έτσι.... για την πλάκα του πειραματισμού και του "παίζω με τα παιχνιδάκια μου" -bye-

H αλήθεια είναι πως έχει διαφορές στον ήχο αλλά ακόμα δεν θέλω να καταλήξω σε συμπέρασμα ... η πρώτη μου αίσθηση είναι πως ακούγεται πιο "φυσικό"!!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επίσης έχει φτιαχτεί ολόκληρο sw ακριβώς για dsd upsampling στην ουσία (HQplayer) δεν μπορεί να είναι τυχαίος όλος ο ντόρος!
Ξαναλέω ακόμα ξεκάθαρη προσωπική άποψη δεν έχω ...
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Μιχάλη αν ακούγεται στη θέση ακρόασης, θα εξέταζα και τη περίπτωση να έχουν φθαρεί οι φτερωτές.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Ασφαλής θερμοκρασία Mac mini

Μιχάλη αν ακούγεται στη θέση ακρόασης, θα εξέταζα και τη περίπτωση να έχουν φθαρεί οι φτερωτές.
Ουπς λες;

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Τα πτερύγια είναι πολύ απίθανο να έχουν φθαρεί ,γιατί η μόνη φθορά μου μπορεί να έχουν υποστεί είναι ο πολυμερισμός του υλικού της φτερωτής πού πάλι δεν τον καταλαβαίνεις αν δεν ακουμπήσεις τη φτερωτή [που τότε θα σπάσει] .Το πιό πιθανόν είναι να έχουν μαζέψει βρωμιά τα πτερύγια και να μη φεύγει εύκολα Σ αυτή τη περίπτωση υπάρχουν δύο λύσεις
α] αγοράζεις νέο ανεμιστηράκι ,οπότε ησυχάζεις και για πιθανό πολυμερισμό
β] ανοίγεις το ανεμιστηράκι και βγάζεις τη φτερωτή [στο 2011 βγαίνει ] .Αφού τη βγάλεις τη ψεκάζεις με ajax για τα τζάμια ,την αφήνεις ενα -δύο λεπτά και τη βάζεις κάτω από τη βρύση με χλιαρό νεράκι Για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα χρησιμοποιείς μαλακή παλιά οδοντόβουρτσα και καθαρίζεις κάτω από το χλιαρό νερό ,ενα -ενα τα φτερά της Μετά τη βάζεις σέ χαρτί κουζίνας και τη στεγνώνεις με κρύο αέρα με σεσουάρ και τη βάζεις στη θέση της .Είσαι έτοιμος για τους επόμενους 7-8 μήνες
Ο θόρυβος πού κάνουν τα ανεμιστηράκια είναι κατά 70 % από το ότι λόγω της βρωμιάς γυρνάνε <έκκεντρα> εξ αιτίας μή ισορροπημένου βάρους της βρωμιάς και αυτό συμβαίνει από τα ανεμιστηράκια αυτού του μεγέθους μέχρι τους πολύ μεγάλους ανεμιστήρες
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ευχαριστώ πολύ ! Θα το ανοίξω ξανά κ θα δω τι θα βρω.
Δεν νομίζω να υπάρχει πολυμερισμός πάντως .. Too much μου ακούγεται!

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
έχετε θεοποιήσει τα mac βρε. 7 χρόνια λειτουργίας σε >50°C, απο τι υλικό είναι που αποκλείεται να φθαρεί?
και η σκόνη σε συνδυασμό με υγρασία και θερμοκρασία, ποιος ξέρει τη φίλμ θα έχει πιάσει επάνω η φτερωτή.
ή τα mac έχουν ειδικό μηχανισμό εξαφάνισης τέτοιων συνθηκών?

Δεν είπα ότι ξέρω. πάντως ένα έλεγχο θα τον έκανα μετά 7 χρόνια.

Δε νομίζω όμως να είναι μόνο αυτό το πρόβλημα (αν είναι αυτό). Μοιάζει να είναι συνδυασμός επεξεργαστικής δύναμης και εξαερισμού μαζί.