Αγορά ηχείων/ενισχυτή και Mismatch impedance

tsine

New member
9 September 2015
15
Καλησπέρα στο forum

Μετά από πολύ διάβασμα στο forum όλοι στα 400 ευρό προτείνουν dali Ηχεία και τον Yamaha R-S201

Η ερώτηση μου είναι η εξής μιας και σκέφτομαι να αγοράσω ηχεία Dali Zensor 1 (για ένα δωμάτιο 40+ τ.μ. ) Και ή τον Pioneer SX-20 ή τον Sony R-S201

Καταρχάς είναι καλή επιλογή τα ηχεία και ένας απο τους δύο ενισχυτές (αν ναι και ποιος)

Και τι είναι το impedance mismatch που αναφέρεται συχνά σε πολλά audiophile links Που διάβασα στο Internet για να ενημερωθώ

Αναφέρουν ότι πρέπει πάντα να ταιριάζουν τα Ohm του ηχείου με τα Ohm της εξόδου του ενισχυτή για να έχεις την μεγίστη δυνατή ποιότητα

Τα Dali είναι 6ohm και δεν ξέρω αν αυτό είναι πρόβλημα
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,404
Θεσσαλονίκη
Το σύστημα αυτό είναι μικρό για το χώρο στον οποίο θα το τοποθετήσεις. Θα το πρότεινα για δωμάτιο 10-12 τ.μ.
Τουτέστιν, είναι πολύ πιθανό να ακούγεται λεπτόηχο ενώ αν σκοπεύεις να ανεβάσεις και εντάσεις πιθανότατα θα τσιρίζει λόγω αδυναμίας οδήγησης από πλευράς του ενισχυτή.
Αν πάλι το ζητούμενο σου είναι το ευχάριστο μουσικό χαλί σε χαλαρές εντάσεις το σύστημα θα παίξει μια χαρά το ρόλο του στη ζωή σου.
Προσωπικά θα έψαχνα σε τέτοιο budget για μεγαλύτερο ηχείο (κανένα taga ίσως) και δυνατότερο ενισχυτή.
Αν πάντως ενδιαφερεσαι για δικάναλο σύστημα και όχι πολυκάναλο θα μπορούσα να μεταφέρω το νήμα στην κατηγορία του hi-fi όπου είναι μάλλον ο φυσικός του χώρος και θα πάρεις περισσότερες προτάσεις.
 

tsine

New member
9 September 2015
15
Ναι για δικάναλο μπορείς να το πας στο hifi . Ο χώρος είνα μακρόστενος ...είναι σαν σωλήνας...Δηλαδή εκεί που θα μπούν τα ηχεία η απέναντι μεριά του τοίχου είναι πολύ κοντά

O ενισχυτής s-r201 γιατί έχει τόσο μεγάλη αρμονική παραμόρφωση 0.7%
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,404
Θεσσαλονίκη
done :)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ως προς την αρμονική παραμόρφωση, 0,7 δεν είναι ιδιαίτερα πολύ. Το κακό είναι ότι αναφέρεται μόνο στο 1khz με ισχύ 140w σε τετράωμο φορτίο ενώ για το υπόλοιπο φάσμα αναφέρει μεν 0,2 αλλά δεν αναφέρει σε τι ισχύ. Γενικά όσο ανεβαίνουν οι εντάσεις ανεβαίνει και η παραμόρφωση. Μη φανταστείς όμως ότι τα υπόλοιπα της κατηγορίας τιμής του δίνουν πιο ακριβή specs (εδώ πολύ πολύ ακριβότερα και δε δίνουν) ή ότι παίζουν πολύ πιο καθαρά.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Καλησπέρα στο forum

Μετά από πολύ διάβασμα στο forum όλοι στα 400 ευρό προτείνουν dali Ηχεία και τον Yamaha R-S201

Η ερώτηση μου είναι η εξής μιας και σκέφτομαι να αγοράσω ηχεία Dali Zensor 1 (για ένα δωμάτιο 40+ τ.μ. ) Και ή τον Pioneer SX-20 ή τον Sony R-S201

Καταρχάς είναι καλή επιλογή τα ηχεία και ένας απο τους δύο ενισχυτές (αν ναι και ποιος)

Και τι είναι το impedance mismatch που αναφέρεται συχνά σε πολλά audiophile links Που διάβασα στο Internet για να ενημερωθώ

Αναφέρουν ότι πρέπει πάντα να ταιριάζουν τα Ohm του ηχείου με τα Ohm της εξόδου του ενισχυτή για να έχεις την μεγίστη δυνατή ποιότητα

Τα Dali είναι 6ohm και δεν ξέρω αν αυτό είναι πρόβλημα

Τα ηχεία αυτά είναι μικρά για το χώρο σου. Όπως ειπώθηκε καλό θα ήταν να κοιτάξεις για κάτι αρκετά μεγαλύτερο.

Τα Ohm του ενισχυτή δεν έχουν σχέση με τα Ohm του ηχείου.
Αυτό που σε ενδιαφέρει για το ματσάρισμά τους, (όσο πιο απλοικά γίνεται:) είναι η ικανότητα του ενισχυτή να δώσει το ρεύμα που απαιτούν τα ηχεία.
Όταν η εμπέδηση των ηχείων, σε κάποιες συχνότητες, πέφτει χαμηλά (κάτω απο τα 4Ohm), τότε χρειάζεται ο ενισχυτής να δώσει περισσότερο ρεύμα, χωρίς να υπερθερμανθεί και μοιραία παραμορφώσει. Τότε τα ηχεία σου δεν θα αναπαράγουν όπως μπορούν.

Επειδή το μπάντζετ σου είναι αρκετά χαμηλό, προσπάθησε να βρεις ηχεία εύκολα και ευαίσθητα. Δλδ 6 ή 8Ohm με minimum εμπέδηση >4Οhm και πάνω απο 89db.
 

tsine

New member
9 September 2015
15
Re: Απάντηση: Αγορά ηχείων/ενισχυτή και Mismatch impedance

Τα ηχεία αυτά είναι μικρά για το χώρο σου. Όπως ειπώθηκε καλό θα ήταν να κοιτάξεις για κάτι αρκετά μεγαλύτερο.

Τα Ohm του ενισχυτή δεν έχουν σχέση με τα Ohm του ηχείου.
Αυτό που σε ενδιαφέρει για το ματσάρισμά τους, (όσο πιο απλοικά γίνεται:) είναι η ικανότητα του ενισχυτή να δώσει το ρεύμα που απαιτούν τα ηχεία.
Όταν η εμπέδηση των ηχείων, σε κάποιες συχνότητες, πέφτει χαμηλά (κάτω απο τα 4Ohm), τότε χρειάζεται ο ενισχυτής να δώσει περισσότερο ρεύμα, χωρίς να υπερθερμανθεί και μοιραία παραμορφώσει. Τότε τα ηχεία σου δεν θα αναπαράγουν όπως μπορούν.

Επειδή το μπάντζετ σου είναι αρκετά χαμηλό, προσπάθησε να βρεις ηχεία εύκολα και ευαίσθητα. Δλδ 6 ή 8Ohm με minimum εμπέδηση >4Οhm και πάνω απο 89db.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου . Επειδή δεν μου ανέφερες καθόλου αυτά που γράφω ότι επέλεξα είναι αρκετά καλά ?

Επειδή τώρα μου λέτε ότι το budget είναι χαμηλό ..Συμφέρει να πάρω ένα hi-fi έτοιμο πχ Panasonic PMX100 ?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μπορεί βέβαια να ακούγετε χαζό ....Αλλά αρχικά πήγαινα με το PMX100 αλλά ένας πωλητής στα mediamark μου άλλαξε γνώμη και μου είπε να πάω σε ενισχυτή+ηχεία
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Nαι τα zensor 1 δεν είναι δύσκολα ηχεία, ματσάρουν με τους ενισχυτές που έδωσες. Όχι όμως για να φορτίσουν το χώρο ή για υψηλές εντάσεις.
Το ίδιο ισχύει και για το compact που αναφέρεις (και όλα τα αναλογα).

Στη θέση σου θα έριχνα μια κοντινή ματιά και ακρόαση στα παρακάτω
https://www.skroutz.gr/s/3919378/Magnat-Monitor-Supreme-802.html
https://www.skroutz.gr/s/5071875/Taga-Harmony-TAV-506F-V2.html
με τον Υamaha A-S201 ή κάποιον μεταχειρισμένο ραδιο-ενισχυτή (>60W/8Ohm), πχ Harman Kardon HK 3390.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά ηχείων/ενισχυτή και Mismatch impedance

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου . Επειδή δεν μου ανέφερες καθόλου αυτά που γράφω ότι επέλεξα είναι αρκετά καλά ?

Επειδή τώρα μου λέτε ότι το budget είναι χαμηλό ..Συμφέρει να πάρω ένα hi-fi έτοιμο πχ Panasonic PMX100 ?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μπορεί βέβαια να ακούγετε χαζό ....Αλλά αρχικά πήγαινα με το PMX100 αλλά ένας πωλητής στα mediamark μου άλλαξε γνώμη και μου είπε να πάω σε ενισχυτή+ηχεία

Όχι να μην πάρεις,εκτός και η ποιότητα δεν σ'απασχολεί.
Αν ακούς κοντά στο σύστημα αυτό που σκέφτεσαι είναι καλό
 

tsine

New member
9 September 2015
15
Re: Απάντηση: Αγορά ηχείων/ενισχυτή και Mismatch impedance

Nαι τα zensor 1 δεν είναι δύσκολα ηχεία, ματσάρουν με τους ενισχυτές που έδωσες. Όχι όμως για να φορτίσουν το χώρο ή για υψηλές εντάσεις.
Το ίδιο ισχύει και για το compact που αναφέρεις (και όλα τα αναλογα).

Στη θέση σου θα έριχνα μια κοντινή ματιά και ακρόαση στα παρακάτω
https://www.skroutz.gr/s/3919378/Magnat-Monitor-Supreme-802.html
https://www.skroutz.gr/s/5071875/Taga-Harmony-TAV-506F-V2.html
με τον Υamaha A-S201 ή κάποιον μεταχειρισμένο ραδιο-ενισχυτή (>60W/8Ohm), πχ Harman Kardon HK 3390.

Ναι όμως με αυτά δεν πέφτουμε πολύ σε ποιότητα ήχου?
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά ηχείων/ενισχυτή και Mismatch impedance

Ναι όμως με αυτά δεν πέφτουμε πολύ σε ποιότητα ήχου?

Το τελευταίο όργανο που θα ακουστεί στο σπίτι σου είναι ο χώρος.
Αυτό σημαίνει ότι παρ'ότι αυτά που σου προτείνω είναι υποδεέστερα, ο ήχος που θα βγάλουν θα είναι συνολικά καλύτερος γιατί θα παίζει καλύτερα ο χώρος.

Εξάλλου στη τιμή που κοιτάς δεν έχεις και πολλές επιλογές.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Τα 400 ευρώ είναι μέτρια για σετ ενισχυτή + ηχεία, όταν ο χώρος είναι σχετικά μεγάλος.
Ο ενισχυτής Yamaha A-S201 με περίπου 210-220 ευρώ είναι μια πολύ καλή επιλογή, αλλά στα ηχεία λόγω του χώρου σου προτείνω να πας σε δαπέδου.
Καλή επιλογή τα Magnat Monitor Supreme 802 που αναφέρθηκαν παραπάνω, όπως και τα Wharfedale CR-30.4 αλλά και τα Wharfedale VARDUS VR-300 και τα Boston Acoustics CS 260, όπου όμως το κόστος ανεβαίνει γύρω στα 260 ευρώ το ζευγάρι.
 

tsine

New member
9 September 2015
15
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά ηχείων/ενισχυτή και Mismatch impedance

Το τελευταίο όργανο που θα ακουστεί στο σπίτι σου είναι ο χώρος.
Αυτό σημαίνει ότι παρ'ότι αυτά που σου προτείνω είναι υποδεέστερα, ο ήχος που θα βγάλουν θα είναι συνολικά καλύτερος γιατί θα παίζει καλύτερα ο χώρος.

Εξάλλου στη τιμή που κοιτάς δεν έχεις και πολλές επιλογές.

Πληροφοριακά αν ήθελες να προτείνεις ένα entry level σύστημα που να είναι αξιόλογο (θα το αγόραζες και εσύ αν ήθελες να δώσεις όσο λιγότερα γίνεται χωρίς να χάνετε η ποιότητα) τι θα πρότεινες (ενισχυτή/ηχεία) και πόσα θα έδινες ...

Άρχισα να πιστεύω ότι πρέπει να πάρω κάτι με περισσότερα χρήματα γιατί τα 400 ευρό θεωρούνται πολύ budget ..Και είμαι στην φάση να περιμένω να μαζέψω χρήματα για καλύτερα ηχεία και ενισχυτή

Αν μιλάμε για 50-100ευρό πάνω μαζεύονται εύκολα ..άλλα από ότι κατάλαβα για να πάρεις κάτι entry level αξιόλογο πρέπει να είναι 600+ ευρό
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά ηχείων/ενισχυτή και Mismatch impedance

Άρχισα να πιστεύω ότι πρέπει να πάρω κάτι με περισσότερα χρήματα γιατί τα 400 ευρό θεωρούνται πολύ budget ..Και είμαι στην φάση να περιμένω να μαζέψω χρήματα για καλύτερα ηχεία και ενισχυτή

Και πολύ καλά θα κάνεις αν θέλεις την γνώμη μου.
Αλλιώς,μπορεί να χαλάσεις και περισσότερα αν αγοράσεις και δεις πως δεν σου κάνει.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Όσο ανεβαίνεις τόσο καλύτερες και περισσότερες επιλογές θα έχεις, αλλά πρόσεχε γιατί μπορεί να ανέβεις πολύ χωρίς να το καταλάβεις...!
:ernaehrung004:
 

tsine

New member
9 September 2015
15
Ρε παιδιά για να βάλω έναν στόχο ...Ηχεία δαπέδου δεν παίρνω είναι πολύ μεγάλα και δεν θα χωράνε .....
Ενισχυτή +ηχεία που να είναι αξιόλογα για entry level ..προτείνεται ..

Για να έχω έναν στόχο που βαδίζω χρηματικά . Τ ο βασικό για μένα είναι η ποιότητα ήχου ..

Τ να δώσω πχ 400 ευρό και να χρειαστεί μετά να αλλάξω και ηχεία και ενισχυτή είναι πολλά λεφτά σε περίπτωση που θέλω καλύτερο ήχο ..

Θέλω κάτι που να αξίζει τα λεφτά του και να το κρατήσω όσο περισσότερο γίνεται
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αγορά ηχείων/ενισχυτή και Mismatch impedance

Ρε παιδιά για να βάλω έναν στόχο ...Ηχεία δαπέδου δεν παίρνω είναι πολύ μεγάλα και δεν θα χωράνε .....
Ενισχυτή +ηχεία που να είναι αξιόλογα για entry level ..προτείνεται ..

Για να έχω έναν στόχο που βαδίζω χρηματικά . Τ ο βασικό για μένα είναι η ποιότητα ήχου ..

Τ να δώσω πχ 400 ευρό και να χρειαστεί μετά να αλλάξω και ηχεία και ενισχυτή είναι πολλά λεφτά σε περίπτωση που θέλω καλύτερο ήχο ..

Θέλω κάτι που να αξίζει τα λεφτά του και να το κρατήσω όσο περισσότερο γίνεται

Τα ηχεία βάσης μαζί με τις βάσεις τους καταλαμβάνουν τον ίδιο χώρο με τα δαπέδου. Δεν τίθεται λοιπόν θέμα αν χωράει ή όχι.
Αν μας δώσεις κάποια κάτοψη ή ακόμα καλύτερα φωτό που να φαίνεται επαρκώς ο χώρος (+διαστάσεις) μπορούμε να βοηθήσουμε καλύτερα.
Υπο προυποθέσεις μπορεί να ταιριάξει και κάποιο ηχείο βάσεως, όχι όμως με μικρές μονάδες ή όγκο καμπίνας, όπως το z1.

Το οικονομικότερο που θα σκεφτόνουν για το χώρο σου, χωρίς να ανησυχώ για τη ποιότητα (με το δικό μου entry level αισθητήριο) θα ήταν nad 326 / dali zensor 5.
Nad υπάρχει μτχ (~300 ) και τα Dali καινούρια γύρω στο 500ρικο. Για πιο κάτω σε ενισχυτή δεν υπάρχει, ενώ για ηχεία πας σε αυτά που προαναφέρθηκαν.

Σε ραδιοενισχυτή δεν πρόκειται να βρεις αναλογης ποιότητας. Η στόχευση είναι αλλού σε αυτά τα προιόντα. Βάλε ξεχωριστό ραφιόφωνο (παλιότερο μτχ με rds βρίσκεις και κάτω απο το 100ρικο.

Καταλαβαίνω ότι σου αυξάνουμε τη δαπάνη με αυτά που λέμε, και μάλιστα σε δύσκολες εποχές, αλλα όλοι νοιώθουμε ότι κάποιος που μπήκε στη βάσανο να ρωτήσει σε φορουμ έχει και αυξημένες ανησυχίες. Οπότε αξίζει η θυσία.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Ο yamaha πάντως είναι καλός ενισχυτής για τα λεφτά του, δεν θα έχει πρόβλημα οδήγησης και ποιοτικά είναι οκ.
Σαφώς αν πας σε παραπάνω χρήματα ψωνίζεις καλύτερα βέβαια, αλλά είναι οκ αυτός για καινούργιος.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Oι λίγες μου εμεπειρίες απο entry level yamaha (και μάλιστα χωρίς ραδιόφωνο) είναι ότι τείνουν προς την πριονοκορδέλα...
Αν ο συγκεκριμένος (που δεν έχω ακούσει) αποτελεί εξαίρεση, πάσο. Και μακάρι να συμβαίνει αυτό, γιατί στη κατηγορία τιμής υπάρχει πρόβλημα, οπότε δίνει τη λύση απλά αν παίζει αξιοπρεπώς.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Στην χαμηλή κατηγορία χρημάτων πάντως υπάρχει και ο Denon PMA-520AE, ο Sherwood RX-4109, ο Pioneer A-20 και ο A-30, ο Cambridge Audio Topaz AM5 και λίγο παραπάνω από τα 200, περίπου στα 250 ευρώ υπάρχει και ο Marantz SR5023 και ο Onkyo A-9155.

Από αυτούς έχω ακούσει τον Denon, τον Pioneer A-30 και τον ακριβότερο Onkyo, όπου όλοι τους έπαιζαν αξιοπρεπώς, χωρίς κάποιον να τον χαρακτηρίζω ποιοτικά προβληματικό ή πριονοκορδέλα.
Δεν έχω ακούσει τον εν λόγω yamaha για να έχω άποψη όμως, μπορεί πράγματι να ισχύει ότι μας λέει ο more peers.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Κάποιοι από αυτούς είναι λίγο παλιότερα μοντέλα με τα νεότερα να είναι ελαφρώς ακριβότερα.
Είναι όμως αξιόλογες προτάσεις κ κάπου θα υπάρχουν στα καταστήματα.