Φορτιστής μπαταρίας αυτοκινήτου

weather1967

Supreme Member
25 October 2010
7,814
Είχα αγοράσει πρίν 25 σχεδόν χρόνια απο Ρωσοπόντιους σέ λαική ένα φορτιστή μπαταρίας αυτοκινήτου,καί θά ήθελα νά κάνω μιά αναβάθμιση,σπάνια μού χρειάστηκε (συνήθως στά 4-5 χρόνια πού η μπαταρία έφτανε στό τέλος της μέ άφηνε, έβαζα τόν φορτιστή τήν φορτιζα καί καπάκι στόν ηλεκτρολόγο γιά νέα μπαταρία),αλλά όταν έπρεπε τήν έκανε τήν δουλειά του.
Τώρα είμαι σέ σκέψη νά αγοράσω μέ μετασχηματιστή η τούς νέου τύπου inverter ? πού οι inverter φορτίζουν και μολύβδου Gel (δέν έχω gel φυσικά),και κάνουν εντελώς αυτόματη φόρτιση,όχι όπως του μετασχηματιστή πού πρέπει νά τσεκάρουμε τό αμπερόμετρο καί όταν μηδενίζη νά τον αποσυνδέουμε,θά μού πείτε άν θές με μετασχηματιστή κάτσε μέ τόν Ρώσικο πού έχεις,ε λέω τώρα νά πάω σε κάτι νέο.

Από μάρκες βλέπω ότι παίζουν imperia,awelco,cemont σέ επώνυμα πάντα,ποιά είναι πιό αξιόπιστοι άν γνωρίζετε ?

Οποιος συνάδελφος έχει κάτι πού είναι ευχαριστημένος ας πεί τήν γνώμη του.
 

weather1967

Supreme Member
25 October 2010
7,814
Ευχαριστώ Κυριάκο,μάλλον γιά cemont μέ βλέπω αφού τόν έχεις χρόνια καί είσαι ευχαριστημένος,αλλά μικρότερο σέ Αμπέρ
 

panoss1

Supreme Member
8 July 2012
5,169
Κηφισιά
Αν θελεις μονο φορτιση,του lidl είναι πολύ καλος και αυτοματος...

Μπορεις να φορτιζεις ανα διαστήματα και ετσι να μεγαλώσεις τη ζωη της μπαταριας.

Ο ρωσικος,αν φορτιζει αργα,ειναι μια χαρα!
 

miskin

Senior Member
11 July 2012
506
ΑΘΗΝΑ
Εγώ έχω αυτόν και είναι εξαιρετικός. Τον έχει πολύς κόσμος και είναι όλοι ευχαριστημένοι. Δεν είναι και κουμούτσα, έχει το μέγεθος του φορτιστή του Lidl. Έχω και του lidl αλλά αν μια μπαταρία είναι πεσμένη δεν τη βλέπει σαν 12V αλλά σαν 6V και δε τη φορτίζει. Ο Ctek κάνει το κάνει.
 

KTM950

AVClub Addicted Member
23 January 2014
1,668
Εγώ έχω αυτόν και είναι εξαιρετικός. Τον έχει πολύς κόσμος και είναι όλοι ευχαριστημένοι. Δεν είναι και κουμούτσα, έχει το μέγεθος του φορτιστή του Lidl. Έχω και του lidl αλλά αν μια μπαταρία είναι πεσμένη δεν τη βλέπει σαν 12V αλλά σαν 6V και δε τη φορτίζει. Ο Ctek κάνει το κάνει.

Και εγώ c-tek έχω και μάλιστα δύο. Μπορώ να πω πως είναι εξαιρετικοί. :a0210:
 

weather1967

Supreme Member
25 October 2010
7,814
Ευχαριστώ συνάδελφοι δέν ήξερα γιά τούς ctek τούς είδα απο κοντά καί μέ επίδειξη στό κατάστημα τόν CTEK MXS 5.0,τα καλύτερα διάβασα στό amazon ,αλλά πολλά τά βλέπω τά 80 ευρώ γιά ένα φορτιστή 5 Α συνάδελφοι,βέβαια κάνει τά πάντα τό μόνο πού δέν κάνει είναι νά πηγαίνει τά παιδιά σχολείο πού λένε,φορτίζει μπαταρίες μολύβδου πολλων τύπων gel κ.τ.λ αλλά εγώ γιά απλή μπαταρία ιχ κλειστού κυκλώματος μέ υγρά τόν θέλω.
 
Last edited:

miskin

Senior Member
11 July 2012
506
ΑΘΗΝΑ
Πιστεύω τότε ότι του Lidl με 20 είναι μια χαρά για τις απαιτήσεις σου. Λογικά θα τον ξαναβγάλει.
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Καλησπέρα,

έχω 3-4 χρόνια εναν φορτιστή της Lidl και ήρθε η ώρα να το χρησιμοποιήσω.
Δυστυχώς εχω χασει user manual αλλά νομίζω καταλαβαίνω τι σημαίνουν οι επιλογές φόρτισης που έχει.
Το ερώτημα μου για όποιον γνωρίζει είναι το εξής:
πρέπει να αποσυνδέσω την μπαταρία από την μηχανή/αυτοκίνητο για να την φορτίσω ή μπορεί να φορτίζει όντας συνδεδεμένη στο όχημα;

ευχαριστώ
 

Anarcrusan

Established Member
3 February 2015
142
Αθηνα
Καλησπέρα,

έχω 3-4 χρόνια εναν φορτιστή της Lidl και ήρθε η ώρα να το χρησιμοποιήσω.
Δυστυχώς εχω χασει user manual αλλά νομίζω καταλαβαίνω τι σημαίνουν οι επιλογές φόρτισης που έχει.
Το ερώτημα μου για όποιον γνωρίζει είναι το εξής:
πρέπει να αποσυνδέσω την μπαταρία από την μηχανή/αυτοκίνητο για να την φορτίσω ή μπορεί να φορτίζει όντας συνδεδεμένη στο όχημα;

ευχαριστώ

Καλησπερα φιλε μου,

ΕΙχα γραψει και σε ενα αλλο τοπικ, οταν φορτιζεται μπαταρια, παντα σε ανοιχτο χωρο και ισως σε ενα μικρο λεκανακι μεσα μην βγαλει απο το πλαι υγρα.
 

panoss1

Supreme Member
8 July 2012
5,169
Κηφισιά
Καλησπέρα,

έχω 3-4 χρόνια εναν φορτιστή της Lidl και ήρθε η ώρα να το χρησιμοποιήσω.
Δυστυχώς εχω χασει user manual αλλά νομίζω καταλαβαίνω τι σημαίνουν οι επιλογές φόρτισης που έχει.
Το ερώτημα μου για όποιον γνωρίζει είναι το εξής:
πρέπει να αποσυνδέσω την μπαταρία από την μηχανή/αυτοκίνητο για να την φορτίσω ή μπορεί να φορτίζει όντας συνδεδεμένη στο όχημα;

ευχαριστώ

Πολλά χρόνια φορτίζω πάνω στ αμάξι και αλλού...
Οι συμβουλές όμως του φίλου από πάνω,είναι σωστές.
 

weather1967

Supreme Member
25 October 2010
7,814
Καλησπέρα,

έχω 3-4 χρόνια εναν φορτιστή της Lidl και ήρθε η ώρα να το χρησιμοποιήσω.
Δυστυχώς εχω χασει user manual αλλά νομίζω καταλαβαίνω τι σημαίνουν οι επιλογές φόρτισης που έχει.
Το ερώτημα μου για όποιον γνωρίζει είναι το εξής:
πρέπει να αποσυνδέσω την μπαταρία από την μηχανή/αυτοκίνητο για να την φορτίσω ή μπορεί να φορτίζει όντας συνδεδεμένη στο όχημα;

ευχαριστώ

3 φορτιστές γιά ιχ πού έχουν περάσει από τά χέρια μου (1 από Ρωσσοπόντιους -1 Τelwin - 1 Ctek) χρόνια καί χρόνια όταν χρειαστεί νά φορτίσω τήν μπαταρία τήν φορτίζω όπως είναι επάνω στο ιχ δέν αποσυνδέω πόλους,απλά τα κλειδιά είναι εκτός μηχανής,καί ποτέ δέν είχα κάποιο πρόβλημα.

Θεωρητικά όμως πιστεύω ότι καλό θά είναι νά αποσυνδέονται οι πόλοι καί να είναι μόνο ο φορτιστής επάνω στήν μπαταρία,μη τυχόν υπάρχει κάπου διαρροή στήν καλωδίωση η σέ κάποιο φορτίο του ιχ. "άσχετα άν δέν τό έχω κάνει ποτέ μέν,γνωρίζοντας το δέ" !!
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,582
Σε κάποια αυτοκίνητο δεν πρέπει να αποσυνδέσεις τους πόλους, εκτός κ αν δώσεις ρεύμα, αλλιώς θα χρειαστείς διαγνωστικό για να σβήσεις τα σφάλματα . Πρώτα συνδέεις θετικό και μετά τον αρνητικό πόλους και βγάζεις αντίστροφα. Μερικά αυτοκίνητα πχ vw τον αρνητικό τον βάζεις δίπλα κ όχι πάνω στη μπαταρία.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,421
Βριλήσσια
Μια που το' φερε η κουβεντα, να πω οτι οταν βαζω τα καλωδια για την φορτιση, τα βαζω σωστα, πρωτα στον θετικο πολο και μετα στον αρνητικο.

Το προβλημα ειναι οτι στο τελος ξεχναω και τα αποσυνδεω ΠΑΝΤΑ με τυχαια σειρα!! Δεν υπηρξε ομως ποτε καποιο θεμα σε καμμια απο τις δεκαδες φορες που εχω φορτισει αυτοκινητο/μηχανη.