Νέο πλατό-βραχίονας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Ανοίγω καινούργιο νήμα γιατί στο νήμα του συμφορουμίτη μπερδεύτηκαν τα ποστς.

Ό,τι λέει ο τίτλος σχετικά με αναβάθμιση του Project RPM9 που έχω εδώ και αρκετά χρόνια. Πλατό-βραχίονα μόνο, γιατί κεφαλή υπάρχει η ortofon cadenza black και phono το ASR mini basis exclusive.


Μέχρι 3500 μπορώ να δώσω.


Έχω κάποια υπόψη μου τα οποία και αναφέρω:


Project xtension 10, Rega RP8, Roksan Radius 7, Michell gyro SE, Kuzma stabiS.


Από αυτά έχω ακούσει μόνο το kuzma κι αυτό για λίγο.


Για πείτε τη γνωμη σας. Θα έχω ουσιαστική βελτίωση ή όχι;


Vintage λύσεις με κατασκευή plinth και άλλα παρόμοια δεν με ενδιαφέρουν.



Ευχαριστώ όσους ήδη έκαναν προτάσεις.

Έκανα κάποιες ακροάσεις σε 2 πλατό. Rroject RPM10 carbon & Clearaudio performance DC.

Θα ακολουθήσουν κι άλλες.

Για όσους έχουν προτείνει rega θα πω μετά λύπης μου ότι ο αντιπρόσωπος διαθέτει ως demo μόνο το RP1.

Όπως μου είπε τα Rp3, RP6 τα έχει σφραγισμένα και δεν έχει καθόλου τα RP8 και RP10 στο κατάστημά του.

Κρίμα πραγματικά.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Αν μπορείς γράψε τις εντυπωσεις σου απο Rroject RPM10 carbon & Clearaudio performance DC σε σχεση με το Project RPM9 αν και απο τα γραφομενα σου δεν τα ακουσες στο χωρο σου, και δυο λογια για το υπολοιπο συστημα σου για να εχει βαση η κουβεντα μας.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Αν μπορείς γράψε τις εντυπωσεις σου απο Rroject RPM10 carbon & Clearaudio performance DC σε σχεση με το Project RPM9 αν και απο τα γραφομενα σου δεν τα ακουσες στο χωρο σου, και δυο λογια για το υπολοιπο συστημα σου για να εχει βαση η κουβεντα μας.

Το σύστημά μου έχει ενισχυτικά plinius M8 (προ) & P10 (τελικός) και ηχεία τα Dynaudio Focus 340.

Ακουσα στον Ορφέα τα εν λόγω πικάπ με το εξής set up.

phono clearaudio balance+,

amp: Pathos logos mkii,

Ηχεία: audio physic scorpio 25

Καλώδια, ic και ηχείων nordost heimdall 2.

Το Rroject RPM10 carbon φορούσε την ortofon cadenza blue και το Clearaudio performance DC τον βραχίονα ΤΤ5 και κεφαλή την Essense MC.

Ο ήχος του Rroject RPM10 carbon δεν διέφερε και πολύ από το RΡΜ9 που έχω. Γεμάτο χαμηλό, μεσαία και υψηλή περιοχή χωρίς εκπλήξεις όπως την ξέρω. Λίγο πιο ήσυχο background.

Το Clearaudio performance DC ακούστηκε διαφορετικά. Πιο μαζεμένο χαμηλό από το Rroject αλλά με περισσότερη ανάλυση στη μεσαία και υψηλή περιοχή και λίγο πιο δυναμικό σε ροκ μουσική.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Tο συστημα στο οποιο ακουσες ειναι πολυ διαφορετικό απο το δικό σου ειδικά τα ενισχυτικά (λάμπα)
Εχεις τη δυνατοτητα να ακουσεις και το δικό σου πικάπ στο ιδιο συστημα?
Απο τα δυο Rroject RPM10, Clearaudio performance DC ποιο θα αγοραζες?
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Tο συστημα στο οποιο ακουσες ειναι πολυ διαφορετικό απο το δικό σου ειδικά τα ενισχυτικά (λάμπα)
Εχεις τη δυνατοτητα να ακουσεις και το δικό σου πικάπ στο ιδιο συστημα?
Απο τα δυο Rroject RPM10, Clearaudio performance DC ποιο θα αγοραζες?

Συμφωνώ ότι το σύστημα είναι διαφορετικό και μάλιστα θεωρω ότι το set up ευνοούσε λίγο περισσότερο το clearaudio.

Δεν μπορώ να πω ποιο θα αγόραζα από τα δύο ακόμα επειδή θέλω να ακούσω κι άλλα πικάπ.

To μόνο που θα αναφέρω είναι ότι όποιο πικάπ δεν υπάρχει προς ακρόαση δεν θα το αγοράσω.

Να ενδιαφέρεσαι για πικάπ και να σου προτείνουν ηχεία :smash:

Κρίμα.
 
Last edited:

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Δεν το ειπα σωστά στο συγκεκριμένο συστημα ποιο απο τα δυο σου σου ακουστηκε πιο ολοκληρωμένο σαν ηχος?
 
Η κεφαλή παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο στον ήχο ενός βινυλιακού συστήματος.

Για το λόγο αυτό μάλλον θα έβγαζες πιο ασφαλή συμπεράσματα αν άκουγες και το clearaudio με ortofon cadenza.

Τώρα, από προσωπική εμπειρία, εξαιρετικός συνδυασμός με ortofon ήταν το Kuzma stabi S.

Αν πάμε σε Εγγλέζικα, ίσως άξιζε να δοκιμάσεις SRM, Funk firm και origin live. Η τελευταία ειδικά συστήνει ortofon για τα πικάπ της.

Αν τώρα δεν θέλεις να φύγεις από την project, αλλά θέλεις κάτι διαφορετικό από αυτήν, ξαπαποστάρω μία φωτογραφία από το Μόναχο:

SGH_2783mm.jpg


το συγκεκριμένο μοντέλο θυμίζει ανατριχιαστικά τον Σκωτσέζο θρύλο και υποθέτω ότι μάλλον θα έχει ανάρτηση.

Και από τιμή φαίνεται καλό. Βέβαια η Project δεν το έχει καν στο site της. Ίσως θα έπρεπε να περιμένεις να έρθει και να το ακούσεις κι αυτό.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Ανακυκλωση Vintage ιδεων, κριμα που εχεις αποκλισει οτιδηποτε απο το παρελθόν, δεν ειναι τωρα η χρυση εποχη των πικάπ των υλικων ισως ναι, αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Δεν το ειπα σωστά στο συγκεκριμένο συστημα ποιο απο τα δυο σου σου ακουστηκε πιο ολοκληρωμένο σαν ηχος?


To clearaudio.

Η κεφαλή παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο στον ήχο ενός βινυλιακού συστήματος.


Για το λόγο αυτό μάλλον θα έβγαζες πιο ασφαλή συμπεράσματα αν άκουγες και το clearaudio με ortofon cadenza.


Τώρα, από προσωπική εμπειρία, εξαιρετικός συνδυασμός με ortofon ήταν το Kuzma stabi S.


Αν πάμε σε Εγγλέζικα, ίσως άξιζε να δοκιμάσεις SRM, Funk firm και origin live. Η τελευταία ειδικά συστήνει ortofon για τα πικάπ της.


Αν τώρα δεν θέλεις να φύγεις από την project, αλλά θέλεις κάτι διαφορετικό από αυτήν, ξαπαποστάρω μία φωτογραφία από το Μόναχο:

το συγκεκριμένο μοντέλο θυμίζει ανατριχιαστικά τον Σκωτσέζο θρύλο και υποθέτω ότι μάλλον θα έχει ανάρτηση.

Και από τιμή φαίνεται καλό. Βέβαια η Project δεν το έχει καν στο site της. Ίσως θα έπρεπε να περιμένεις να έρθει και να το ακούσεις κι αυτό.


Έκτορα,

To Kuzma stabi S το ειχα ακούσει πριν 3 χρονια με benz micro glider και μου είχε φανεί λίγο μαλακός ό ήχος του. Μάλλον η κεφαλή ευθύνεται γι' αυτο.

Το project classic δείχνει ενδιαφέρον. Θα περιμένω λοιπόν να έρθει κι αυτό.

Θα προσπαθήσω να ακούσω και τα υπόλοιπα αγγλικά πικαπ.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Να προσπαθησεις να ακουσεις και το Dps του Bauer στη Solid Foundation και το Michell (τα ειχα και ηταν καταπληκτικά και τα δυο) και το Michell ειναι και απο το παρελθον χα,χα
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Ανακυκλωση Vintage ιδεων, κριμα που εχεις αποκλισει οτιδηποτε απο το παρελθόν, δεν ειναι τωρα η χρυση εποχη των πικάπ των υλικων ισως ναι, αλλα αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα.

Δε διαφωνώ μαζί σου αλλά δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με κατασκευές μαστορέματα και να είμαι από πάνω από το πικάπ συνεχώς. Θέλω απλώς να ακούω τους δίσκους μου όποτε μου δίνεται η ευκαιρία.

Ζητώ ένα αξιόπιστο πικάπ που να παίζει πολύ καλά και απροβλημάτιστα για τα γούστα μου. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Να προσπαθησεις να ακουσεις και το Dps του Bauer στη Solid Foundation και το Michell (τα ειχα και ηταν καταπληκτικά και τα δυο) και το Michell ειναι και απο το παρελθον χα,χα

Το Dps του Bauer το έχω ακούσει με κεφαλή ZYX R100 Fuji το phono του Βauer με ενισχυτικά Bryston BP26 & 4bsst2 και ηχεία τα PMC OB1i.

Ο αντιπρόσωπος του Michell φερνει και τα rega. Αν είναι προετοιμασμένος ίσως να μπορέσω να το ακούσω κι αυτό.
 
Last edited:

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Κατασκευές και μαστορέματα δεν ειναι ο κανόνας σε βιντάζ κατασκευές. Απλούστατα στο τονίζω για το τεράστιο Value for money.
Tα παραπανω πικάπ που σου εγραψα, εφυγαν για το βινταζ.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Κατασκευές και μαστορέματα δεν ειναι ο κανόνας σε βιντάζ κατασκευές. Απλούστατα στο τονίζω για το τεράστιο Value for money.
Tα παραπανω πικάπ που σου εγραψα, εφυγαν για το βινταζ.

Τι εννοείς vintage, αφού παράγονται ακόμα!

SRM, Funk firm και origin live απ' ό,τι είδα στα site τους δεν αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα.
 
Last edited:

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Έχω ακούσει αρκετά το funk firm vector (νομίω το 2) με dynavector 10x5 και ΧΧ2 mkII. Στα θετικά είναι αρκετά ήσυχο, αυτό που λέμε "black" background, πολύ καλές δναμικές (ειδικά με την XX2), και με λίγα λόγια απλά ευχαριστιέσαι μουσική. Στα αρνητικά, To μοτέρ. Κάτι παίζει με τη σταθερότητα των στροφών. Όχι μόνιμα, άλλα κάποιες φορές γίνεται. Δεύτερο αρνητικό η ροπή του μοτέρ είναι πρακτικά ανύπαρκτη. Δε μπορείς να σκουπίσεις καλά καλά δίσκο με το βουρτσάκι.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Νέο πλατό-βραχίονας

Δεύτερο αρνητικό η ροπή του μοτέρ είναι πρακτικά ανύπαρκτη. Δε μπορείς να σκουπίσεις καλά καλά δίσκο με το βουρτσάκι.
To low torque ειναι μερος της σχεδιασης καποιων πικαπ και δεν θεωρειται αρνητικο.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Τι εννοείς vintage, αφού παράγονται ακόμα!

SRM, Funk firm και origin live απ' ό,τι είδα στα site τους δεν αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα.
Γιατι βρε παιδια οταν λεμε vintage το μυαλο σας παει σε κατι φθαρμένο - παλιο, εχω δει ανακατασκευασμένα που οι μη γνωστες περνουν για ολοκαινουργια.
Χωρις πλακα το πικαπ παραμένει απαραλαχτο πολλα χρονια σαν το verdier platine, γιατι να αλλάξουν αραγε??
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Re: Απάντηση: Re: Νέο πλατό-βραχίονας

To low torque ειναι μερος της σχεδιασης καποιων πικαπ και δεν θεωρειται αρνητικο.

Σωστό. Και στους συγκεκριμένους πετυχαίνει, τουλάχιστον ως προς το θόρυβο. Κάπου είχα δει μετρήσεις για θόρυβο < 80db. Το αρνητικό αναφερόταν στο αποτέλεσμα που έχει η τόσο χαμηλή ροπή στο σκούπισμα, που είναι μέρος της καθημερινής μου πρακτικής. Ευχαριστώ για την επισήμανση/διόρθωση.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επί του θέματος τώρα, τι είναι αυτό που θέλεις να βελτιώσεις σε σχέση με το RPM9; Οτιδήποτε σε Project από κει και και πάνω μέχρι τα 3500 δε νομίζω ότι θα σου φέρει ουσιαστική βελτίωση. Το θέμα της έλλειψης ζωντάνιας που αναφέρεις πιστεύω πως οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στη stock καλωδίωση του βραχίονα. Αν θυμάμαι καλά, σε κάτι reviews για το 9.2 / perspex λέγανε γι' αυτήτν την "αίσθηση ηρεμίας"...με τη κλασσική γλώσσα των reviewers που κοπανάς το κεφάλι σου στον τοίχο να καταλάβεις αν τελικά είναι καλό ή κακό. Πιθανότατα η κεφαλή σου να δουλέψει λίγο καλύτερα με ένα βραχίονα λίγο μεγαλύτερης μάζας από τον 9cc που έχεις.
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,911
επαρχια
Πιστεύω ότι μπορώ να έχω ακόμη καλύτερο ήχο με κάποιο άλλο πικαπ εκτός του project. Επειδή δεν είδα και μεγάλη διαφορά στον ήχο ακούγοντας το μεγαλύτερο μοντέλο, θα στραφώ σε πικάπ άλλης εταιρίας. Μου άρεσε η ανάλυση του clearaudio αλλά το χαμηλό του κάπως μαζεμένο. Αν μπορούσα να έχω και το χαμηλό του project και την ανάλυση του clearaudio θα ήμουν ευτυχής. Είχα την αίσθηση ότι το rega RP8 θα ηταν μια καλή και value for money λύση που θα μου έδινε το κάτι παραπάνω αλλά ο βιντεορυθμός δεν το έχει καθόλου όπως ανέφερα και παραπάνω και δεν μπορώ να έχω άποψη αν δεν το ακούσω.

Αν όμως σε αυτή την κατηγορία τιμής δεν πάρω ουσιαστική βελτίωση και χρειαστεί να ανέβω κατηγορία τιμής π.χ, 5χίλιαρο, τότε θα μείνω με αυτό που έχω.