LG EG960V : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Mapras10

Established Member
7 March 2008
204
Λεμεσό / Κύπρος
Δεν είδα αντίστοιχο θέμα και είπα να κάνω την αρχή για τους κατοχους ή αυτούς που σκέφτονται να την αγοράσουν μελλοντικά. Μετά από ώρες online και βοήθεια του φόρουμ έγινα μόλις σήμερα κάτοχος. Βασικά απόφαση στιγμής ήταν, εξ αρχής είχα κατά νου μια 4Κ Led, όταν κατάλαβα τις διαφορές σε σχέση με μια OLED αποφάσισα να πάρω OLED. Όμως όταν πήγα στο μαγαζί και είδα απογοητευτικα από αυτή κυρίως γιατί το μαύρο το εντυπωσιακό που διάβαζα παντού ήταν μαύρη μαυρίλα ακόμα και σε χρώματα πράσινα η μπλε σκούρα. (Θάλασσα δέντρα κτλ). Έβαλα στη σειρά 3 μοντέλα τα 2 πιο πάνω και την OLED 4K εντάξει εκεί ξεφεύγεις στο θέμα σύγκρισης έτη φωτός ανώτερη, το μαύρο μαύρο τα χρώματα χρώματα. (Έπαιζαν ταυτόχρονα και οι 3 το ίδιο κανάλι). Χωρίς σκέψη αποφάσισα. Βαράει λίγο οικονομικά αλλά αξίζει.

Για τις 4Κ επιλογές για την απόσταση που πρέπει να είσαι κτλ αλλού παπά ευαγγέλιο. Στην Αγγλία όπου ζω 4Κ βλέπεις ήδη ποδοσφαιρικους αγώνες όπως και ΝΒΑ από το BT Sport HD που είμαι συνδρομητής. Όσο αφορά ταινίες σειρές κτλ που με ενδιαφέρουν σε μεγάλο βαθμό θα κάνω υπομονή για την ώρα βλέποντας 1080p με την δυνατοτητα upscale, η τεχνολογία τρέχει σε λίγο καιρό ήταν αυτό σημαίνει 6 μήνες η 2 χρόνια θα έχει άπειρες επιλογές. Δεν έχω σκοπό να αλλάξω τηλεώραση για αρκετά χρόνια οπότε ήθελα να κάνω μια επένδυση για το μέλλον και όχι για το σήμερα μόνο.

Όποιος έχει άποψη γενικά ητε εντυπώσεις σχόλια για το μοντέλο αυτό θα χαρώ να ακούσω. Επίσης θα με ενδιέφεραν λίγα tips για βελτίωση εικόνας στο τοπ. Ίσα που την άνοιξα δεν έχω παίξει ακόμα μαζί της για πω πολλά. Με ενθουσίασε το τηλεκοντρόλ με το ποντίκι "λέιζερ". Απίστευτα βολικό και πανέξυπνο. Για την εικόνα δεν έχω λόγια απλά φανταστική. Το αρνητικό είναι ίσως ο ήχος, για κάποιους άλλους ίσως να μην είναι αλλά με μια απλή sound bar την οποία έχω εγώ λύθηκε το πρόβλημα, πόσο μάλλον αν έχεις home cinema πολυκαναλο.
 
Last edited by a moderator:
Re: LG 55EG960V 4K-OLED

Αν σου πω οτι την ζαχαρωνω μετα απο αυτο το video που ειδα προσφατα , που την πηρε ενα παιδι Alex για να φτιαξει ενα Building the Ultimate Office https://www.youtube.com/watch?v=M2W4dnGrffA δεν θα πω ψεματα. Αλλα 2500 λιρες ειναι πολλα ρε γαμωτο. Εδω θα ξεκιναει το κοβω πανω απο 3000 ευρω.

Οπως και να εχει καλοριζικη περιμενουμε εντυπωσεις. Γιατι δεν εχει ερθει ακομα εδω ξερεις καποιος; Ιουνης μπαινει και στο UK υπαρχει απο Φεβρουαριο.
 

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΝΑΚΗΣ

Established Member
19 June 2006
258
It’s OLED season, and we kick off the first of three successive OLED TV reviews with LG’s 55EG920V which was first outed in a free Netflix promotion earlier this year. As if OLED versus LED isn’t confusing enough, the average buyer will probably be asking what separates this model from the LG 55EG960V which commands the same price and is still widely available?

While both feature a curved screen and UHD (ultra high-definition) resolution of 3840×2160, the LG EG920V actually holds a major advantage over the EG960V, in that the former is blessed with HDMI 2.0a ports which let the television play HDR (high dynamic range) content from external HDMI sources such as an Ultra HD Blu-ray player. In other words, the 55EG920 offers a greater degree of future-proofing than the 55EG960, even though the latter ships with a higher-quality metallic stand and Harmon Kardon sound.


Μάλλον η LG 55EG920V (που παίζει εδώ και καιρό κάτω από τα 2500 ευρώ στην Ελλάδα) μοιάζει πιο future proof επιλογή αυτη την στιγμή...
Έχει και HDR...

Πάντως τυχερός όποιος φίλος απολαμβάνει κάποια από τις δύο...

ΥΓ: Το λίνκ που ανανφέρει τα παραπάνω:
http://www.hdtvtest.co.uk/news/55eg920v-201511164212.htm
 

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΝΑΚΗΣ

Established Member
19 June 2006
258
Ψάχνοντας λίγο περισσότερο βρήκα αυτό:

Not true for the latest 960's. They now have HDR on HDMI, but make sure the set has the new ZD panel.

Μια τελευταία φουρνιά των 960 (9600 στις ΗΠΑ) έχουν την ίδια πλακέτα πλέον με την 920...
Δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και στην Μεγάλη Βρετανία ή εδώ ...ή αυτές που πουλιούνται εδώ έχουν το παλιό πάνελ και την έλλειψη υποστήριξης HDR από το HDMI...

Πάντως ακόμα κι έτσι με δεδομένη τη διαφορά τιμής (πολύ φτηνότερη) και την σιγουριά του HDR η 920 μοιάζει ένα κλικ (ή και περισσότερα) μπροστά αυτή την στιγμή...
Είναι και λίγο νεότερο (κατά μερικούς μήνες) μοντέλο οπότε όλο και κάποιες βελτιώσεις (έστω και μικρές) θα κουβαλάει ...
 

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΝΑΚΗΣ

Established Member
19 June 2006
258
Άλλο το 4Κ@60Ηz και άλλο το HDR (High Dynamic Range) ...
Η 960 ευτυχώς ή δυστυχώς δεν μπορεί να αναπαράγει 4Κ με HDR εκτός αν ανήκει στην παρτίδα με τα ZD panel...

Οπότε ψάξε να δεις τι πάνελ έχεις και πραγματικά σου εύχομαι να είσαι από τους τυχερούς...

Δοκίμασε να κατεβάσεις αυτό:

http://demo-uhd3d.com/files/uhd4k/S...lity Demo_Nano_Crystal Display_UK-Version.mp4

Demo HDR (High Dynamic Range) by Samsung.

4:2:0;BT.2020

HDR ! So your TV has to be able to play this format ! Otherwise, the picture will be very bright and without contrast

Και βάλτο σε ένα στικάκι ...αν η 960 βγάλει στην οθόνη την ένδειξη HDR όταν κάνεις την αναπαραγωγή είσαι σε καλό δρόμο...
 

Mapras10

Established Member
7 March 2008
204
Λεμεσό / Κύπρος
Moλις το δοκιμασα και ευχαριστω για το χρονο σου. Οπως φαινεται ειναι ολα τελεια, ευτηχως. Αν και για να ειμαι ειλικρινεις ειχα δει οτι η LG προσφερει updates για το θεμα αυτο η ακομα και αλλαγες δωρεαν στο panel που λες. Oσο αφορα το HDMI 4K@60Hz, θα χρειαστω ενα νεο 4K High Speed HDMI Cable;
Επειδη τωρα εγω εχω το κλασσικο παλιο hdmi που αγορασα πριν χρονια.
 

Attachments

  • 13334491_484375021756483_1726777265_o.jpg
    13334491_484375021756483_1726777265_o.jpg
    88.2 KB · Views: 236

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΝΑΚΗΣ

Established Member
19 June 2006
258
Αντε μπράβο ...πολύ χάρηκα ...ευτυχώς είσαι τυχερός γιατί το HDR είναι ένα future proof χαρακτηριστικό που θα ήθελα να έχει η επόμενη μου τηλεόραση ...

Προφανώς λόγω μεγάλης αγοράς εκεί στην Αγγλία έφτασαν τα καινούρια πάνελ (εδώ Ελλαδα νομίζω ότι δεν αξίζει το ρίσκο από την στιγμή που η 920 που το έχει σίγουρα παίζει στα δυόμισι χιλιάρικα πλέον (με καθοδικές τάσεις)...

HDMI αν έχεις 1.3 ή 1.4 δοκίμασε να πάρεις ένα 2.0 είναι πολύ φτηνά πλέον (ανάλογα και την πηγή σου και τις προσφορές που θα βρεις ξεκίνα με ένα φτηνό και μετά ανεβαίνεις στη μεσαία κατηγορία)...

Δεν θα δεις διαφορές που να δικαιολογούν την αγορά ενός ακριβού (το πιθανότερο αν παρασυρθείς από κάποιον "ειδήμονα" που θα σου προτείνει ένα καλώδιο που να κάνει 100-200 λίρες να χτυπάς αργότερα το κεφάλι σου)...

Με τι πηγές ταίζεις το θηριάκι;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Κάνε και ένα συγκριτικό τώρα που έχεις HDR να μας πεις εντυπώσεις...

Κατέβασε το ίδιο αρχείο:

1. Σε HDR

http://demo-uhd3d.com/files/uhd4k/Sony_4K_HDR_Camp.mp4

BT.2020
Resolution : 3840*2160
File size : 1120 Mo
Duration : 02min 07sec
Format : MP4
Codec : HEVC
Overall bit rate : 75.8 Mb/s
Bit depth : 10 bits
Frame rate : 59.940 fps


και

2. Σε SDR:

http://demo-uhd3d.com/files/uhd4k/Sony_4K_Camp.mp4

BT.709
Resolution : 3840*2160
File size : 1170 Mo
Duration : 02min 07sec
Format : MP4
Codec : HEVC
Overall bit rate : 79.1 Mb/s
Bit depth : 8 bits
Frame rate : 59.940 fps

Τρέξε και τα δύο (στο πρώτο θα σου ανάψει η ένδειξη HDR στο δεύτερο όχι) και πες μας τι διαφορετικό είδες...
 

Mapras10

Established Member
7 March 2008
204
Λεμεσό / Κύπρος
Να σαι καλα, εγω να δεις ποσο χαρηκα.
Μπα, δεν εχω σκοπο να δωσω λεφτα για HDMI εγω ελεγα για να καταλαβεις 10-20 λιρες και πολλα ειναι γιατι ουτε πιστευω να δω διαφορες τρελες.

Για την ωρα εχω μεσω HDMI το MyView-Βοx απο την BT που εχει καποια HD καναλια αλλα και το BT Sport HD.
Kαι ευτηχως το Euro σε λιγες μερες σε HD απο το ΒΒC HD, ισως να το δουμε και 4Κ απο οσο διαβασα καπου.

Τωρα απο εκει και περα τανιες και σειρες αρρωστημενα ολα σε 1080p. Και ειναι μεσω εξωτερικου σκληρου.
Δεν γνωριζω 100% πως θα ηταν ο καλυτερος τροπος να αναπαραξω αυτα τα mkv αρχεια αλλα μου ειπαν μεσω υπολογιστη και hdmi.

Ενα ethernet cable πανω στο Hub της 72αρας γραμμης.

Plus μια sound bar μεσω οπτικου καλωδιου.

Οκ θα τα κατεβασω και θα σου πω
 

Mapras10

Established Member
7 March 2008
204
Λεμεσό / Κύπρος
Λοιπον ειδα και το HDR και το SDR εχω την εντυπωση οτι το HDR ειναι καπως πιο σκοτεινο, το SDR που δεινει την εντυπωση πως ειναι πιο φωτεινο και πιο ζωντανο, αληθινό. Δεν ειμαι και απολυτος θα το ξαναδω καλα οταν σκοτεινιάσει λιγο επειδη εχω αρκετο φως στο δωματιο τωρα. Αν εχει διαφορα αυτο. Τραβηξα 3 φωτος απο ΗDR και 3 απο SDR τα ιδια δευτερολεπτα. Βεβαια τωρα πο κινητο δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να δεις διαφορες αλλα δες.
 

Attachments

  • 20160531_163253.jpg
    20160531_163253.jpg
    151.8 KB · Views: 175
  • 20160531_163341.jpg
    20160531_163341.jpg
    125.6 KB · Views: 177
  • 20160531_163441.jpg
    20160531_163441.jpg
    67.9 KB · Views: 176

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΟΥΝΑΚΗΣ

Established Member
19 June 2006
258
Προφανώς το HDR ζητάει περισσότερη φωτεινότητα (δεν ξέρω αν ρυθμίζεται κάτι τέτοιο μέσα από το μενού...για δοκίμασε)...
Επίσης παίξε λίγο με κάποια από αυτά που σου έστειλα...
 

sw1ivr

Established Member
4 June 2008
162
Καλημέρα εδώ και 1 βδομάδα είμαι και εγώ κάτοχος της LG 55EG920V και προς το παρόν την μαθαίνω.
Αυτα τα βιντεάκια θα τα κατεβάσω και εγώ σήμερα να τα τεσταρω, η ερώτηση ειναι να τα παίξω απο το ενσωματωμένο player της τηλεόρασης η πρέπει
να να παίξω απο εξωτερικό player που εχω ( western digital 3Generation) μέσω HDMI και αφου πρώτα εχω ενεργοποιήσει απο το μενου την υποστήριξη HDR για hdmi που εχει η τηλεόραση;
 

Mapras10

Established Member
7 March 2008
204
Λεμεσό / Κύπρος
Καλημερα και καλορίζικη. Να υποθεσω οτι η 920 το ιδιο θα ειναι πανω κατω με την 960 που εχω. Οταν παιξεις θα εμφανιστει μονη της πανω δεξια η ενδειξη HDR is now ON δεν χρειαζεται να κανεις κατι. Εγω τα παιζω μεσω εξωτερικου σκληρου απευθειας στον player της τηλεωρασης και ειναι κρυσταλο!!! Δοκιμασε ομως και τους 2 τροπους ειμαι περιεργος και το εχω και απορία ΑΝ υπαρχουν διαφορες. Θα το δοκιμασω και εγω.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Καλημέρα εδώ και 1 βδομάδα είμαι και εγώ κάτοχος της LG 55EG920V και προς το παρόν την μαθαίνω.
Αυτα τα βιντεάκια θα τα κατεβάσω και εγώ σήμερα να τα τεσταρω, η ερώτηση ειναι να τα παίξω απο το ενσωματωμένο player της τηλεόρασης η πρέπει
να να παίξω απο εξωτερικό player που εχω ( western digital 3Generation) μέσω HDMI και αφου πρώτα εχω ενεργοποιήσει απο το μενου την υποστήριξη HDR για hdmi που εχει η τηλεόραση;
Δοκίμασε και με τους δύο τρόπους και δες από ποιο παίζει καλύτερα.
 

sw1ivr

Established Member
4 June 2008
162
Ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω το απόγευμα και με τους 2 τρόπους, πάντως στο μενου της εχει την επιλογη για να εναργοποιήσεις το HDR για τα HDMI που τώρα τα εχω στο OFF by default που ειναι. επίσης δεν ξέρω αν χρειάζεται το καλώδιο του hdmi να ειναι τύπου 2.0 γιατί δεν εχω τέτοιο, θα δούμε ομως.