Τεχνική Intarsia, συμβουλές, κατασκευές.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

greekn1c

Senior Member
21 November 2008
571
ΚΡΗΤΗ
Επειδή υπάρχει ενδιαφέρον στο φόρουμ από αρκετούς για την intarsia ξεκινάω το θέμα με τα λίγα που γνωρίζω (άπειρος και μαθαίνω ακόμα)και ελπίζω μέσα από αυτό με ανταλλαγή γνώσεων ,συμβουλών και εμπειριών να το κάνουμε ευκολότερο..

Η Intarsia είναι μία τεχνική που χρησιμοποιεί διάφορα κομμάτια και είδη ξύλων τοποθετημένα μαζί, με σκοπό την δημιουργία μίας εικόνας σαν "μωσαϊκό" η "ψηφιδωτό".
Χρησιμοποιώντας τα φυσικά νερά και χρώματα διαφόρων ειδών ξύλων δημιουργούνται εικόνες που έχουν την ψευδαίσθηση του βάθους η όπως λέμε σήμερα 3D.
https://www.google.gr/search?q=inta...NAhUeOsAKHQ8HAw0QsAQIGQ#imgrc=InvpuY0kjcrKLM:
Το κάθε κομμάτι κόβεται χωριστά ,τρίβεται και ενσωματώνεται στο σχέδιο .Μερικές φορές κάποια κομμάτια τοποθετούνται ψηλότερα από τα άλλα για να δώσουν βάθος στη εικόνα.

Αφού έχουν τριφτεί και έχουν πάρει το κατάλληλο σχήμα τοποθετούνται πάνω σε ξύλο-πλάτη σαν πάζλ και κολλιούνται. Αυτή είναι η κύρια ιδέα της τεχνικής Intarsia.
Εκτός από το φυσικό χρώμα του ξύλου μπορούν να χρησιμοποιηθούν και χρώματα ακρυλικά και φυσικά βερνίκια.
Τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται είναι σέγα πάγκου , μικρή πριονοκορδέλα , τριβείο και σίγουρα ένα dremel για τις μικρολεπτομέρειες.
Η δημιουργία εικόνας από ένα κομμάτι ξύλο είναι παρόμοια τεχνική intarsia αλλά λέγεται segmentation (κατάτμηση) και είναι ευκολότερη να ξεκινήσει κάποιος νέος στο άθλημα (όπως εγώ) και επίσης υπάρχει η ευελιξία της χρήσης χρωμάτων για να ζωντανέψει η εικόνα.

Βήματα δημιουργίας μιας εικόνας.

1. Βρίσκουμε την εικόνα που θέλουμε (google is our friend).
2.Την κολλάμε πάνω στο ξύλο που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε, με σπρέι κόλλας που ξεκολλάει εύκολα πχ http://www.plaisio.gr/zografiki-diy/maketa/kola-glue/Q-Connect-Quick-Mount-400Ml-KF01071.htm
3. Κόβουμε με την σίγα πάγκου
4.Τρίβουμε το κάθε κομμάτι ξεχωριστά με σκοπό να σπάσει αρκετά η γωνία της κοπής.
5.Προαιρετικά βάφουμε τα κομμάτια με ακρυλικό χρώμα.
6.Κολλάμε τα κομμάτια μεταξύ τους .
7.Κόβουμε ένα κομμάτι ξύλο στο σχήμα της εικόνας μας και κολλάμε την εικόνα πάνω του.
8.Τέλος βερνίκι .Εγώ προτιμώ με σπρέι η πιστόλι η με ρολό μικρό.

Ενα απο τα δημιουργηματα μου. Αγγελος απο κοντραπλακε 9mm .

attachment.php
[/IMG]
 
Last edited by a moderator:

greekn1c

Senior Member
21 November 2008
571
ΚΡΗΤΗ
Re: Χόμπυ Ξυλογλυπτική & μικροξυλοκατασκευές! Ιδέες, κατασκευές και εργαλεία.

Πιαζοντας με ελια και πευκο ! Ομορφο ξυλο η ελια αλλα πολυ σκληρο!! Ακρυλικα χρωματα και βερνικι νερου.
Καλη Ανασταση σε ολους !!

attachment.php
[/IMG]
 

greekn1c

Senior Member
21 November 2008
571
ΚΡΗΤΗ
Re: Χόμπυ Ξυλογλυπτική & μικροξυλοκατασκευές! Ιδέες, κατασκευές και εργαλεία.

Δωρο για την γιορτη της μητερας !
attachment.php
[/IMG]
 

jimaras1982

Senior Member
27 September 2014
414
Αγρίνιο
Re: Χόμπυ Ξυλογλυπτική & μικροξυλοκατασκευές! Ιδέες, κατασκευές και εργαλεία.

Μετά από πολλές μέρες απραξίας σας παρουσιάζω μία τελευταία μου δημιουργία intarsia.
Κλασσικά χρησιμοποιήθηκε πεύκο το οποίο βάφτηκε με τα ανάλογα βερνικάκια για να βγει το σχέδιο και στο τέλος περάστηκε με βερνίκι θαλάσσης γυαλιστερό, στο οποίο μετά από μία ώρα πέρασα από πάνω το πιστόλι θερμού αέρα ούτως ώστε να πετύχω το ζάρωμα που βλέπετε. Πιστέψε με ότι από κοντά δίνει μία διαφορετική vintage νότα και όσοι το είδαν ξετρελάθηκαν. Τώρα πια κοσμεί το τζάκι των γονιών μου.

Παρακαλώ αν μπορεί καποιος mod να γυρίσει κανονικά την εικόνα γιατί εγώ ό,τι και αν έκανα δεν τα κατάφερα. Στην επιφάνεια εργασίας την έχω κανονικά και όταν την φορτώνω στα συνημμένα μου την γυρίζει. Ευχαριστώ.
karavi10.jpg
 

Attachments

  • 20160521_120257[1].jpg
    20160521_120257[1].jpg
    113.8 KB · Views: 1,048
Last edited by a moderator:

greekn1c

Senior Member
21 November 2008
571
ΚΡΗΤΗ
Re: Χόμπυ Ξυλογλυπτική & μικροξυλοκατασκευές! Ιδέες, κατασκευές και εργαλεία.

@tzoutzis πολυ καλη ιδεα και ειναι της μοδας και κοστιζουν αρκετα !!
@costas 1965 σε βλεπω να τα αρχιζεις παραγωγη!!

Και μια προσπαθεια απο εμενα να συνδυασω κοντρα πλακε ,λευκα και δεν ξερω τι αλλο ξυλο ειναι η θαλασσα(!!) . Τα εκαψα και λιγο για να σπασω την μονοτονια χρωματισμου γιατι δεν ηθελα να βαλω χρωματα.

attachment.php
[/IMG]
 

greekn1c

Senior Member
21 November 2008
571
ΚΡΗΤΗ
Re: Χόμπυ Ξυλογλυπτική & μικροξυλοκατασκευές! Ιδέες, κατασκευές και εργαλεία.

Μπηκε ο Ιουνιος καλπαζοντας.Καλο μηνα ,καλες κατασκευες !!

attachment.php
[/IMG]
 

arspi

Established Member
26 February 2016
195
Λευκάδα
Απάντηση: Χόμπυ Ξυλογλυπτική & μικροξυλοκατασκευές! Ιδέες, κατασκευές και εργαλεία.

Η πρώτη κατασκευή μου για να δοκιμάσω και την http://www.plus4u.gr/hlektrikh-epitrapezia-sega-ksyloy-einhell-tc_ss-405-e/120085060-120085060/p# που μου ήρθε σήμερα. Παιδιά, επιείκια για λίγες μέρες ! Έγινε με ένα παλιό λεπτό κόντρα πλακέ, δεν είχα τίποτε άλλο διαθέσιμο. Με τι βάφεται ;

khZydZc.jpg
zHdd5xP.jpg
JCzFhjk.jpg
 

panava

Supreme Member
6 June 2014
4,783
Απάντηση: Τεχνκη Intarsia ,συμβουλες,κατασκευες.

Αν και δεν ασχολούμαι με το άθλημα, εύχομαι τα καλύτερα για το νέο θέμα και θα το παρακολουθώ για να θαυμάζω, (ζηλεύω, με την καλή έννοια) τις ωραίες δημιουργίες σας.
Καλή συνέχεια.
 

ikomninos

AVClub Addicted Member
18 November 2011
1,344
Βόλος
Re: Τεχνκη Intarsia ,συμβουλες,κατασκευες.

Καλά αρχή εύχομαι με πολλές δημιουργίες!!!
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Re: Τεχνκη Intarsia ,συμβουλες,κατασκευες.

Μπράβο καλλιτέχνες !!! :ernaehrung004:
Καλή συνέχεια.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Τεχνκη Intarsia ,συμβουλες,κατασκευες.

Kαλη αρχη στο νεο καλλιτεχνικο νημα!

Θα προτεινα, περα απο την παρουσιαση των πανεμορφων εργων να λεμε και δυο τρια πραγματα για την κατασκευη τους, με τι εργαλειο το κοψαμε, το παχος του ξυλου, τα εργαλεια επεξεργασιας και οι επιλογες φινιρισματος, τι μας δυσκολεψε σε καποιο εργο, πως το αντιμετωπισαμε και διαφορα μικρα κολπακια που ανακαλυπτει ο καθενας μας και μπορει να βοηθησουν.

Αυτο θα ειναι ιδιαιτερα χρησιμο για νεους που θα θελησουν να ξεκινησουν κατασκευες intarsia.
Χρησιμο επισης θα ηταν να αναφερθουν ολα τα απαραιτητα εργαλεια/αναλωσιμα για να ξεκινησει καποιος την τεχνικη intarsia.

Το εντυπωσιακο και ταυτοχρονα ελκυστικο με το intarsia ειναι το γεγονος οτι περα απο την ομορφη ενασχοληση και εντυπωσιακες δημιουργιες, ειναι ο σχετικα μικρος βαθμος δυσκολιας στο να φτασει καποιος ενα ικανοποιητικο επιπεδο σε ελαχιστο χρονο.

Τα παιδια εδω μεσα, αν και ασχολουνται ελαχιστο καιρο με αυτην την τεχνικη εχουν παρουσιασει εξαιρετικα εργα. Συγχαρητηρια σε ολους και αναμενουμε να θαυμασουμε τις προσπαθειες σας!
 

greekn1c

Senior Member
21 November 2008
571
ΚΡΗΤΗ
Re: Τεχνκη Intarsia ,συμβουλες,κατασκευες.

Χιωτης εσενα δεν πεισαμε ακομα να ασχοληθεις με την intarsia παρολο που εχεις ολα τα εργαλεια !!
 

Vrass!

AVClub Addicted Member
1 October 2013
1,472
Re: Τεχνκη Intarsia ,συμβουλες,κατασκευες.

Εγώ βλέπω να ξεστοκαρουν τα μαγαζιά από σεγες. Θα μπούμε όλοι στη μπριζα τώρα...
Ωραία πράγματα..😉

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

G.Red

Senior Member
24 November 2014
469
Απάντηση: Τεχνκη Intarsia ,συμβουλες,κατασκευες.

Ας ανεβάσω και έγω 2 εργάκια 1 τελειωμένο και 1 το οποίο θελει ακόμα δουλειά αλλά δεν κρατιέμαι να μην σας το δείξω .

Το πρώτο είναι ένα αγγελάκι και είναι η πρώτη μου κατασκευή , την ιδεα την πήρα απο εδώ αλλά συγχωρείστε με γιατί δεν θυμάμαι απο ποιον την αντέγραψα .Είναι απο 18αρι ελατάκι κομμένο με την moto saw , τρίψιμο με ντρεμελοειδές parkside και τριβείο parkside και χέρι , το βάψιμο είναι με ακρυλικά , βρήκε και την θέση του στο σπίτι !!!

Το δεύτερο είναι με ακριβώς τα ίδια εργαλεία - ξύλο αλλά δεν το έχω τελειώσει ακόμα , απο κοντά φαίνεται καλύτερο χαχαχα .

20160513_125505_zpslbvjhyus.jpg


20160519_182133_zpsb1ecfhfj.jpg


20160519_182659_zpssvk0pdyr.jpg


Και το δευτερο
20160603_145320_zpskaz2gkxh.jpg
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Re: Τεχνκη Intarsia ,συμβουλες,κατασκευες.

Τρέλα είναι..
Με έχετε ψήσει άσχημα παλιόπαιδα!
 

weather1967

Supreme Member
25 October 2010
7,814
Re: Τεχνκη Intarsia ,συμβουλες,κατασκευες.

Κύριοι συνάδελφοι απλά respect !!!:a0210:
 

greekn1c

Senior Member
21 November 2008
571
ΚΡΗΤΗ
Re: Τεχνκη Intarsia ,συμβουλες,κατασκευες.

G.Red ωραιες δημιουργιες !Μπραβο
Diabolic ετοιμασου να κανεις τις κερασιες intarsia !!
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Re: Τεχνκη Intarsia ,συμβουλες,κατασκευες.

G.Red ωραιες δημιουργιες !Μπραβο
Diabolic ετοιμασου να κανεις τις κερασιες intarsia !!

Χαχα χρειάζεται ξύλο με νερά...
Οι κερασιές δεν έχουν τόσα!
 

tzoutzis

AVClub Addicted Member
18 February 2016
2,509
Re: Τεχνκη Intarsia ,συμβουλες,κατασκευες.

Μπράβο στους δημιουργούς και καλές κατασκευες.


Sent from my iPad using Tapatalk