Sony KD XD85xx : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

NAUTILOS1

New member
21 January 2013
18
Καλημερα και απο μενα. Ειμαι κατοχος εδω και λιγες μερες μιας KD-65XD8599. Ακομα την ψαχνω αλλα ειμαι ενθουσιασμενος. Μια ερωτηση εχω εαν γνωριζει καποιος. Εχω εγκαταστησει σε μια αλλη sony kdl-32w705c μια λεντοταινια για οπισθιο φωτισμο και τροφοδοτειται απο το usb. Οταν κλεινω την τηλεοραση μετα απο 2-3 λεπτα κλεινει και η λεντοταινια. Εκανα ακριβως το ιδιο και στην καινουργια αλλα το αποτελεσμα ειναι οταν κλεινει η τηλεοραση να σβηνει και η λεντοταινια αλλα μετα απο μερικα δευτερολεπτα να αναβει παλι και να συνεχιζει το αναψε σβησε σαν χριστουγενιατικο δνετρο καθε λιγα δευτερολεπτα. Μπορει κανεις να μου πει τι γινεται με την τροφοδοσια ρευματος των θυρων USB? Υπαρχει καποιος τροπος να απενεργοποιειται? Ευχαριστω.
 
Last edited by a moderator:

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Μεγεια! η τηλεόραση σου υποθέτω πως είναι android. Γι'αυτό το λόγο Όλα Αυτά τα μοντέλα Σαν τη δικιά μου δεν κλείνουν εντελώς Αλλά μπαίνουν σε ένα είδος αναμονής Γιατί αν κλείσουν εντελώς οταν την ξανανοίξεις θα πρέπει να ξαναφορτωσει το android άπο την αρχή. Σκέψου ότι η τηλεόραση σου είναι ένα τεράστιο κινητό και συμπεριφέρεται το ίδιο. Οπότε στα usb του συνεχίζει να παρέχει ρεύμα. Μόνο αν την βγάλεις από την πρίζα κλίνει εντελώς, κάντο και θα δεις, βγάλτη από την πρίζα και ξαναναναλτη.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

NAUTILOS1

New member
21 January 2013
18
Re: Απάντηση: Sony KD XD85xx : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ok δηλαδη αν κανω logout απο το google account θα σταματησει και η παροχη ρευματος στις usb ή δεν παιζει ρολο αυτο?
Δεν υπαρχει καποιος τροπος? Αν εχεις για παραδειγμα καποιον σκληρο δισκο στο usb τοτε δεν θα κανει ποτε shutdown και θα τρελαινει τον σκληρο στο αναψε σβησε. Στο τελος θα τον καψει...
 
Last edited by a moderator:

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Ακριβώς...δεν κλείνει ποτέ...

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

NAUTILOS1

New member
21 January 2013
18
Re: Απάντηση: Sony KD XD85xx : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Κακο αυτο μπορει να προκαλεσει ζημια σε καποια συσκευη που ειναι μονιμα επανω. Ισως πρεπει να διορθωθει σε καποιο update...
Επισης ενα αλλο θεματακι που αντιμετωπιζω ειναι οτι δεν μπορει να βρει την ΕΡΤ στην ψηφιακη σαρωση...
 
Last edited by a moderator:

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Re: Απάντηση: Sony KD XD85xx : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Όπως σου είπα σκεψου ότι είναι ένα μεγάλο κινητό. Δεν Ξέρω αν με κάποια Τρίτη εφαρμογή μπορείς να το κάνεις.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

HeavyRain

Established Member
25 February 2016
161
απλα βαλε ενα πολυπριζο με διακοπτη οπως εκανα και εισαι και κομπλε. ΜΗΝ αφηνετε τις συσκευες σε αναμονη εκτος του οτι καταναλωνουν ρευμα ειναι επικινδυνο σε μια αυξομείωση της τασης.
 
Last edited by a moderator:

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Απάντηση: Re: Sony KD XD85xx : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

απλα βαλε ενα πολυπριζο με διακοπτη οπως εκανα και εισαι και κομπλε. ΜΗΝ αφηνετε τις συσκευες σε αναμονη εκτος του οτι καταναλωνουν ρευμα ειναι επικινδυνο σε μια αυξομείωση της τασης.
Τι διαφορά θα κάνει αυτό που λες;..πάλι οποτε θα κλείνει το πουμπριζο η τηλεόραση θα κλείνει εντελώς και όταν θα το ξανανοίξει θα πρέπει νσ τρεχει από την αρχή το android περιμένοντας κάμποσο...Και το πολύ άνοιξε κλείσε είναι χειρότερο από το stand by. Έτσι λέγανε και παλιά στις τηλεοράσεις να τις κλείνουν από το κουμπί πάνω στη συσκευή και όλες καίγονταν τα τροφοδοτικά...

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited by a moderator:

NAUTILOS1

New member
21 January 2013
18
Re: Sony KD XD85xx series

Εγω εστειλα ενα mail στην sony εξηγωντας το θεμα και μου απαντησαν οτι ετσι ειναι και να βγαλω για 30 λεπτα την συσκευη απο το usb για να αποφορτιστει??? Παντως για μια τετοια τηλεοραση ειναι ψιλοαπαραδεκτο. εχω μια sony 32 σε αλλο δωματιο αγορασμενη περυσι και αυτο το φαινομενο δεν το παρουσιαζει. βεβαια δεν ειναι android. Ομως αυτο το πραγμα χωραει πολυ συζητηση γιατι θα επρεπε στο manual να υπαρχει προειδοποιηση οτι δεν πρεπει να μενουν επανω στις θυρες usb συσκευες γιατι υπαρχει κινδυνος να παθουν ζημια λογω της αυξομειωσης του ρευματος. Πρεπει κατα την γνωμη μου να φτιαχτει σε ενα update και ωστε αν εχεις επανω εναν σκληρο δισκο να μην τον καψει. Λογικο δεν ειναι αυτο που λεω?
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Απάντηση: Sony KD XD85xx series

Για το θέμα της αυξομείωσης της τασης βάλε μια πρίζα ασφαλείας. Το βλέπεις λάθος πάντως.Σκέψου Όπως σου είπα ότι η τηλεόραση σου δεν είναι σαν τις άλλες..Δεν είναι βοηθητικό σύστημα το android σε αυτή.Είναι βασικό. Σου είπα είναι ένα τεράστιο κινητό. Στις άλλες τηλεοράσεις το λειτουργικό δεν Δουλεύει συνέχεια..Στη σονυ δουλεύει συνέχεια. Πάνω σε αυτό βασίζεται όλη η τηλεόραση.
Η αυξομείωση της τάσης αν είναι τόσο επιβλαβής δε θα σου κάψει το δίσκο..πρώτα θα κάψει τροφοδοτικό γ κάτι άλλο που είναι πιο κοντά στη τροφοδοσία. Προσωπικά και παλιά την τηλεόραση δεν την ανοιγοκλείνα συνέχεια από το κουμπί.Μόνο τις μέρες που θα είχε καταιγίδες....

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

NAUTILOS1

New member
21 January 2013
18
Re: Απάντηση: Sony KD XD85xx series

Καταλαβαινω απολυτα τι λες. Κατανοω τον τροπο λειτουργιας της τηλεορασης και το οτι βασιζεται στο λειτουργικο της. Για αυξομειωση τασης δεν εννοω στην πριζα, αλλα στο usb port οπου αναβοσβηνει το led και οποια αλλη συσκεη βαλω. Η γνωμη μου ειναι οτι θα επρεπε να κοβει το ρευμα οταν ειναι σε stby και ειναι κατι ευκολο να το κανει η sony. To android μπορει να συνεχιζει να λειτουργει χωρις να τροφοδοτουνται οι usb με ρευμα.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony KD XD85xx series

αν σου κοψει το ρευμα στις Usb οταν βαλεις εσυ ενα δισκο πως θα τον αναγνωρίσει για να σου ανοίξει την επιλογή για να διαλεξεις με ποιο προγραμα θα αναπαραγαγεις αυτα που εχει μεσα? αυτα ειναι αλυσιδα. αν σταματησεις τη λειτουργεια ενος κρίκου της αλυσίδας την αχρηστευεις ολη.
 

NAUTILOS1

New member
21 January 2013
18
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony KD XD85xx series

Δεν λεω να κοψει το ρευμα στις usb οταν ειναι η τηλεοραση αναμμενη, αλλα οταν ειναι σε stby. Ειναι απλο αυτο που λεω.
 

klamia71

AVClub Addicted Member
5 November 2007
2,120
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony KD XD85xx series

ρωτα την sony γιαυτο. στο κατω κατω τηλεοραση ειναι. αν δε θες το δισκο να δουλευει ειναι απλό...βγαλτον.....
τα usb σε μια τηλεοραση εξυπηρετούν συγκεκριμενους σκοπους, οχι για να καρφώνουμε οτι συσκευη θελουμε εμεις πανω για να τις τροφοδοτήσουμε με ρευμα. δεν ειναι ανακγη οι τεχνικοι να ψαχνουν για τις δικες μας αναγκες και να τισ υλοποιήσουν. και εγω θαθελα να ανοιγει η καφετιερα μου οταν ανοιγω την τηλεοραση αλλα δεν ειναι αυτη η δουλεια της...χαχαχαχα...
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
αν πατήσεις παρατεταμένα το off στο remote κάνει shut down; ή μόνο restart;
 

NAUTILOS1

New member
21 January 2013
18
Re: Απάντηση: Sony KD XD85xx : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Θα το δοκιμασω αυτο.
 

swatoner

New member
28 July 2008
68
klamia71 συγνώμη κιόλλας το τραβάς παραπάνω.

Το θέμα είναι ότι δεν κάνει shutdown η συσκευή αλλά μπαίνει σε standby. Αν κάνει shutdown βέβαια θα αργεί να ανοίξει μετά

Γιατί δεν βρίσκεις από ebay ένα usb male to female με on off διακόπτη; 1 έχουν.
 

NAUTILOS1

New member
21 January 2013
18
Τελικα με την συμβουλη της αποφορτισης δουλεψε το συστημα. Τωρα εχω κατι αλλο. Δεν συντονιζει τα ψηφιακα της Ερτ. Σε μια σαρωση που εκανα δεν τα βρηκε καθολου. Σε μια δευτερη τα βρηκε αλλα ειχαν μαυρη εικονα. Μετα ξαναεκανα και τα εχασε παλι. Καμια ιδεα?
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
NAUTILOS1 είναι θέμα ισχύς σήματος από την κεραία σου,το σήμα είναι στο όριο για αυτό μια τα βρίσκει,μια τα χάνει.