RTX6001, JensH Audio Analyser

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Το μεγάλο συγκριτικό ανάμεσα σε Audio Analyser που για εμάς τους τρελαμένους με τις μετρήσεις και τα μετρητικά θα μας απασχολήσει ιδιαίτερα προς το τέλος του χρόνου.

Από τη μία ο ήδη σε κυκλοφορία Quantasylum Q401 (εξέλιξη του γνωστού Q400), δεύτερης γενιάς με τα υπέρ του όπως το καλό λογισμικό που συνοδεύει την συσκευή, differential input, αντίσταση εισόδου 100Κ, 56.4 Vpp Single Ended (με τη μία είσοδο γειωμένη) = 26 dBV = 20 Vrms, +/- 28.2 Vpp Differential = 20 dBV = 10 Vrms.
http://www.quantasylum.com/content/Products/QA401.aspx
  • 48 and 192Ksps
  • Based on AK5397 and AK4490
  • Differential BNC Input and Output
  • Switchable 20 dB Attenuator
  • 6 dBV Input (26 dBV with Attenuator) Single Ended
  • Overload Protected
  • USB Powered
QA401.70.png


Από την άλλη, ο ντιούικη κατασκευή υπό εξέλιξη του JensH, η οποία βασίζεται στα ίδια AK τσιπ με της Quantasylum αν και παίζεται εάν θα είναι AK5397 ή AK5394A. Fully differential inputs, Full scale inputs from 100 mV (-20 dBV) to 100 Vrms (+40 dBV) in 10 dB steps.
Μία πολλά υποσχόμενη κατασκευή που προσπαθεί να ξεφύγει από τις τυπικές συσκευές του εμπορίου και πάει να σταθεί (μετρητικά) εκεί στα θηρία της AP.
http://www.diyaudio.com/forums/equi...yzer-ak5397-ak5394a-ak4490-2.html#post4415184
http://www.diyaudio.com/forums/equi...zer-ak5397-ak5394a-ak4490-51.html#post4733169

552620d1464804037-diy-audio-analyzer-ak5397-ak5394a-ak4490-jh-audio-analyzer_2.jpg


To θετικό με το Q401 είναι ότι είναι σχετικά προσιτό 429 δολλάρια + έξοδα αποστολής και ήδη έχει αρχίζει να δοκιμάζεται και να εξελίσσεται το λογισμικό του. Το λογισμικό του βασίζεται στο ήδη υπάρχον του Q400 το οποίο είναι φτιαγμένο αποκλειστικά για αυτές τις συσκευές.
Η συσκευή του JensH ενώ είναι ακόμη σε πρωτότυπη μορφή και βρίσκεται στο τελικό στάδιο δημιουργίας της BOM List, έχει το πλεονέκτημα της πιο hi-end κατασκευής, αλλά ακόμη δεν την έχουμε σε τελικό στάδιο, δεν έχουμε κάποια τελική τιμή και φυσικά δεν έχει δοκιμαστεί εκτός του κατασκευαστή του. Όσες μετρήσεις έχουν παρουσιαστεί κατά καιρούς, επιδέχονται του χαρακτηριστικού "ουάου" και αφήνει εντυπώσεις πολλά υποσχόμενης μετρητικής συσκευής.

Πιστεύω ότι από Σεπτέμβριο θα μας απασχολήσουν ιδιαιτέρως...
 
Last edited:

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Quantasylum Q401 vs JensH Audio Analyser

Μανόλη βλέπω πως πλησιάζει το τέλος της ιστορίας του JensH. Δεν κατάλαβα όμως πως διαμορφώνει την τιμή, 999Ε ή 1199Ε. Το εξαρτά από το αν > 10 μέλη τιμή =1199Ε, αν >50 999;;
Καλά το λέω;
http://www.diyaudio.com/forums/equi...-audio-analyzer-ak5397-ak5394a-ak4490-66.html
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: Quantasylum Q401 vs JensH Audio Analyser

Χρόνια Πολλά Δημήτρη και σ'ευχαριστώ.
Θα μπούμε στη λίστα;;
 
Re: Quantasylum Q401 vs JensH Audio Analyser

Χρόνια Πολλά Γιώργο!

Προσωπικά έχω πάρει τα απαραίτητα για να φτιάξω δικό μου ADC εδώ και κανα δυο χρόνια αλλά δεν έχω αξιωθεί να ασχοληθώ σοβαρά, οπότε θα ήταν τρελή υπερβολή να πάρω και αυτό.. ;)

Επίσης το τίμημα μου πέφτει κάπως βαρύ για την χρήση που θα του κάνω..
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Quantasylum Q401 vs JensH Audio Analyser

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

Απογοήτευσε πολλούς η απόφαση του JensH να μη τη διαθέσει ως ντιούικη αλλά ως εμπορική συσκευή. Ήδη κάποια παράπονα εκφράστηκαν στο αντίστοιχο νήμα και σύντομα όπως καταλαβαίνω θα φύγει προς την ενότητα Vendors.
Έχω την εντύπωση ότι τους τελευταίους μήνες μας είχε προϊδεάσει ότι θα το βγάλει εμπορική κατασκευή, αδικαιολόγητες καθυστερήσεις οργάνωσης της BOM List που περισσότερο άρμοζαν σε εμπορικό προιόν παρά σε ντιούικο. Από την αρχή είχε δηλώσει ότι δεν θα προχωρήσει σε bare πλακέτες και θεωρούσε ότι η αναδιανομή σκέτων πλακετών και η πρόμήθεια υλικών χωριστά στοιχίζει πολύ περισσότερο από το να αγοράσεις έτοιμη την πλακέτα...

Τέλος πάντων τα χρήματα είναι πολλά και οι τιμές είναι αυτές που αναφέρεις και στην αναλογία που αναφέρεις. Του ζητήθηκε όμως και άλλη εναλλακτική στην περίπτωση που οι συμμετέχοντες είναι αρκετοί περισσότεροι των 50.
Θα έλεγα να περιμένεις πρώτα να καταθέσει ολοκληρωμένες τελικές μετρήσεις προδιαγραφών της συσκευής, γιατί μέχρι στιγμής είχε παρουσιάσει αποσπασματικά διάφορες μετρήσεις σε διάφορα στάδια εξέλιξης.
Να δούμε τουλάχιστον πόσο πιο μπροστά από την Q401 είναι...

Επειδή η διανομή θα γίνει από Δανία, εάν θυμάμαι καλώς, δεν θα υπάρξουν προβλήματα τελωνείου και καλό είναι από τώρα να βρεθεί επαγγελματικό ΑΦΜ για να λυτρωθεί κάποιος από το ΦΠΑ.
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Re: Quantasylum Q401 vs JensH Audio Analyser

Πλέον έχει αρχίσει η ομαδική παραγγελία ως τελικό προϊόν. Συμμετοχή μέχρη τέλη Απριλίου, παράδοση τον Αύγουστο. Πληρωμή μέσω τράπεζας (όχι Paypal)
Οι τιμές όπως αναφέρθηκαν : πάνω από 10 κομμάτια 1199 δολλάρια + ΦΠΑ, πάνω από 50 κομμάτια 999 δολ + ΦΠΑ
Ήδη έχουν δηλώσει συμμετοχή πάνω από 30 οπότε μάλλον πάει για 999 + ΦΠΑ.
Προφανώς, για όποιον έχει τα βαλάντια, για ερασιτεχνική χρήση προσωπικά το πολύμετρο και παλμογράφος μου αρκούν (μόλις διόρθωσα και τον Tek 465)

610309d1491638633-gb-rtx6001-audio-analyzer-ak5394a-ak4490-rtx6001_front.jpg
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Quantasylum Q401 vs JensH Audio Analyser

Ο JensH το πήγε πολύ πίσω, αυτή τη στιγμή η παραγγελία είναι στα 1000 +ΦΠΑ (&gt;των 50 η συμμετοχή), πράγματι έχει κάνει πολύ καλή σχεδίαση με δυνατότητα αναβάθμισης των δύο ADC, DAC τμημάτων αφήνοντας ανέπαφο το λοιπό κύκλωμα, αλλά μιλάμε για αποστολή τέλος καλοκαιριού ή ακόμη και πιο πίσω.<br><br>
Το διπλο-τριπλο σκέπτομαι, γιατί δεν είναι και λίγα τα χρήματά του για ερασιτεχνική χρήση, αλλά στο μυαλό μου κάθεται και η ιδέα να του προσθέσω είσοδο i2s όπου θα συνδέεται με την i2s έξοδο της ψηφιακής γεννήτριας Altor που έχω, κάτι που θα το επεκτείνει ακόμη παραπέρα.


RTX6001_rear.jpg
RTX6001 Audio Analyzer block diagram 170407.jpg
 
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Quantasylum Q401 vs JensH Audio Analyser

Φώτο από το εσωτερικό του...

Διακρίνεται η κύρια πλακέτα όπου βρίσκονται τα στάδια εξασθένισης, ενίσχυσης και τα τροφοδοτικά.
Πάνω σε αυτή βρίσκονται δύο επάλληλες πλακέτες που είναι τα ADC & DAC και λογικά είναι αναβαθμιζόμενα εφόσον μπορούν να αφαιρεθούν.
Στο πίσω μέρος βρίσκεται ο τοροειδής Μ/Τ και η usb->i2s (xmos) πλακέτα.
Στο μπροστινό μέρος κάθετα ως προς την κύρια πάνω στην προσοψη είναι η πλακέτα του ελεγκτή εξασθένισης-ενίσχυσης.

Jensh Audio Analyser.jpg
 
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Quantasylum Q401 vs JensH Audio Analyser

Τελικά δεν μπόρεσα να αντισταθώ στην απόκτησή του.
Αν και τα χρήματα ήταν αρκετά για ερασιτεχνική χρήση, η ευκαιρία μέσω του GB ήταν δέλεαρ και η απόκτηση επιτεύχθηκε.

RTX.jpg

Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, σαφώς AP δεν είναι, δεν συνοδεύεται από κανένα λογισμικό παρά μόνο από τον απαραίτητο οδηγό για Win και ένα utility ρύθμισης της εξασθένισης από τον υπολογιστή.

Το βάρος του έπεσε πάνω στο υλικό, ενώ αφήνεται στο χρήστη να το ταιριάξει με το λογισμικό ή τα λογισμικά που θα του φέρουν εις πέρας την επιδιωκόμενη εργασία.
Για παράδειγμα η έξοδος της γεννήτριας έχει 3 βήματα, έξοδος 100mV/1V/10Vrms η οποία φυσικά για να λειτουργήσει 100% ως καθαρά αναλογική γεννήτρια σε προενισχυτές και τελικούς θέλει να προστεθεί ένας εξασθενητής (για παράδειγμα στην κλίμακα των 10V) με μπάφερ στην έξοδο.

Στην είσοδο της γεννήτριας τα πράγματα είναι ακόμη πιο καλά, καθότι υπάρχει μία κλίμακα 40/30/20/10/0/-10/-20dBV ανά κανάλι δηλ. λειτουργεί και ως εξασθενητής αλλά και ως ενισχυτής του εισερχόμενου σήματος.

Οι πρώτες μετρήσεις δείχνουν αρκετά χαμηλό noise floor και σε χρήση ενός καναλιού σε loop-back μέτρηση χτύπησε σε 44Κ δειγματοληψία τα 4 μηδενικά (0.000099)!

THD 44K loop back, -3dB 999.7K signal.jpg


Σε χρήση δύο καναλιών με loopback μέτρηση συνήθως μετρά από 0.00010-0.00013% THD, ενώ ή THD+N κυμαίνεται από 0.00027-0.00029%
Η αναλογική του γεννήτρια (στηρίζεται πάνω σε ΑΚ4490) είναι πολύ καλή αλλά όχι άριστη, όπως είναι το ADC τμήμα του RTX (AK5394A).

Για του λόγου το αληθές, συνδέθηκε η είσοδος του RTX πάνω σε motu 8A και μέτρησε σε εύρος 20-20Κ THD 0.000025% !!

deQZNoX.png


Πάρα πολύ καλή επίσης και η κατανομή της παραμόρφωσης στο ακουστικό φάσμα. Το παρακάτω διάγραμμα είναι σύλληψη με βήματα (ARTA/STEP) από τα 20-30Κ σε σήμα 96Κ.

20_30K 96K thd.jpg


Σίγουρα, είναι μια αξιοθαύμαστη αναβάθμιση του εργαστηρίου μου αλλά με βάζει σε επιπρόσθετα έξοδα, ο απλός εξασθενητής που είχα μέχρι τώρα δεν καλύπτει και πρέπει να φτιαχτεί άλλος με μεγαλύτερη ακρίβεια και μπάφερ εξόδου.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Να πάρω μέτρα!

Βρίσκομαι σε διαδικασία, σωστής συμπλήρωσης κατάλληλων προγραμμάτων που να καλύπτει τις μετρήσεις για τα ψηφιακά και τα αναλογικά, καθώς και σε εξεύρεση σωστής λύσης εξασθενητή με μπάφερ...ξέρεις για αυτό το λόγο η Artemis που έχω ως προενισχυτή, είναι ταμάμ αλλά τώρα να έχεις ένα hiend κουτί από το σαλόνι στο εργαστήρι...δεν λέει, οπότε θα φτιάξω κάτι παρόμοιο ίσως και μαζεμένο για το εργαστήριο.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Ωραίο Μανόλη, με γειά! Οι anatech και kevinkr από το diy audio μου έχουν πει πολύ καλά λόγια για την πρακτική εμπειρία τους με αυτό το μηχάνημα. Εσένα είναι από τη φουρνιά που έχουν πιά και εκείνη τη μικρή μόντα μαμίσια;
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ναι Νικόλα, ήμουν από τους τελευταίους που μπήκα στο GB, γιατί το σκεφτόμουν και δεν το αποφάσιζα...οπότε σε μένα ήρθε κατευθείαν μονταρισμένο με αυτή τη μόντα.
Έχει ανεβάσει τον πήχη αισθητά αυτό το μηχάνημα και εάν κάποια στιγμή υποστηριχθεί και επίσημα είτε από λογισμικό που το προωθήσει η εταιρία είτε από λογισμικό που ήδη κυκλοφορεί, μιλάμε θα απογειωθεί.

Αυτή τη στιγμή καλύπτει το κενό ανάμεσα στο QuantAsylum - που στηρίζεται στα ίδια τσιπ DAC-ADC (αλλά απέχει μετρητικά) - και στα κορυφαία και πανάκριβα εργαστηριακά AP.
Σε κάποιες μετρήσεις το pattern του noise floor, είναι πανομοιότυπο με AP.
 

dinos

Moderator
Staff member
17 June 2006
811
Πάτρα
Μανόλη συγχαρητήρια για το νέο απόκτημα, καλομετρητο....και να ξέρεις ζηλεύουμε.

Από περιέργεια θα ήθελα να ρωτήσω, σε σχέση με την EMU, ποιες είναι οι διαφορές συγκριτικά με την είσοδο ADC
και λιγότερο με την έξοδο (DAC - γεννήτρια) εκεί λίγο - πολύ όλες οι κάρτες πάσχουν.
Επίσης, γνωρίζεις αν υπάρχει λογισμικό, που να αντιλαμβάνεται την κλίμακα της εξασθένησης στην είσοδο της συσκευής,
ώστε να μη γίνεται κάθε φορά βαθμονόμηση και υπολογισμός της στάθμης των σημάτων εισόδου
(βασικό μειονέκτημα των λύσεων τύπου κάρτα - DAC - ADC).

Όσο αφορά την έξοδο της γεννήτριας σκέψου το ενδεχόμενο να εφαρμόσεις την αρχιτεκτονική του buffer
και ζωνοπερατών φίλτρων στην έξοδο για λίγες επιλεγμένες συχνότητες (π.χ 440Hz, 1ΚHz) ώστε να πέσει
το περιεχόμενο των αρμονικών.
Υπάρχουν πολλά σχέδια για κάτι τέτοιο, όπως και notch φίλτρα στην είσοδο του ADC αλλά με βάση
το δυναμικό εύρος και το θόρυβο δε νομίζω πως χρειάζεται.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ευχαριστώ Ντίνο.
Θυμάσαι ότι το θεωρητικό της emu με το ADC που φοράει είναι γύρω στα 113dB signal to noise (A-weighted), ενώ η THD+N κυμαίνεται στα 0.0009% (-101dΒ) δίχως να μας λέει σε τι συχνότητα και με τι στάθμη. Για την THD δεν αναφέρεται.

Το RTX φοράει το AK5394Α, στη σελίδα 21 έχει όλες τις τυπικές μετρήσεις που σε ενδιαφέρουν, https://www.rtx.dk/media/3485/rtx6001-user-manual-v07.pdf
Στο μήνυμα 2, έχω ενθέσει σύλληψη κατόχου που μέτρησε μέσω του ADC του THD=0.000025%, THD+N=0.00058% βάζοντας μια motu8a.

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει sw που να την υποστηρίζει εγγενώς, έτσι ώστε να εκμεταλλεύεται αυτόματα την εναλλαγή αλλά και την αυτόματη διαβάθμιση στις κλίμακες της εισόδου της. Ο δημιουργός το έχει προβλέψει και εκτός των ωραίων διακοπτών που έχει βάλει, έχει εσωτερικά ρελέ για αυτόματη λειτουργία εναλλαγής.
Είναι το όνειρο πολλών κατόχων και πιστεύω ότι δεν θα αργήσει να βρεθεί εταιρία που θα το υποστήρίξει γιατί έχει κάνει πάταγο (στο diyaudio) και ξέρεις ότι εκεί μέσα υπάρχουν αρκετοί εταιριών...
Ήδη έχω μια επικοινωνία με το τμήμα υποστήριξης για το HpW Works και το ψάχνω...

Για το μπάφερ στην έξοδο της γεννήτριας το έχω σκεφτεί και το γράφω στα προηγούμενα μηνύματά μου γιατί απλά είναι και ως γεννήτρια ότι καλύτερο διαθέτω. Οπότε έχω σκεφτεί να την αφήσω μόνιμα στα 10V εξόδου (ή στο 1V) και με εξασθενητή-μπάφερ να την οδηγώ σε προενισχυτές ή τελικούς ενισχυτές. Εξασθενητή έχω και 10K ladder με χωριστά για κάθε κανάλι (xlr) αλλά και SE τύπου shunt με σταθερή αντίσταση εισόδου (20Κ)...το σωστό μπάφερ λείπει σε αυτά. Και τα δύο οδηγούνται άνετα από την έξοδο της γεννήτριας η οποία είναι 100/50ωμ για xlr/SE αντίστοιχα.
Για τα notch, θυμάσαι τρωγόμουν από παλιά αλλά ποτέ δεν το προχώρησα...ίσως τώρα που το έχω πιο ολοκληρωμένα να τα ολοκληρώσω όλα αυτά.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ντίνο, δεν είμαι απολύτως βέβαιος ότι χρειάζεται διαβάθμιση σε κάθε θέση της εξασθένισης της εισόδου.
Το ίδιο έχει αποτελέσει συζήτηση στο diyaudio με τις γνώμες να διύστανται και να επικρατεί ότι η μονάδα δεν απαιτεί διαβάθμιση εισόδου, διότι είναι εργοστασιακά διαβαθμισμένη και μάλιστα με μεγάλη ακρίβεια...εκείνο (λένε) που απαιτείται είναι το λογισμικό σε κάθε θέση.
Και πάλι όμως μάλλον διαφωνώ. Για παράδειγμα στο ΑRΤΑ εάν θέσω την εξασθένιση στα 20dBV ή 10V και εισαγάγω ένα σήμα -3dB (εξωτερικό) που είναι στα 1.935Vrms, αυτό θα μου δώσει μετά την αποδοχή του καλιμπραρίσματος γύρω στα -14.3dBFS, εάν θέσω τώρα την εξασθένιση στα 10dBV αυτή αυτομάτως πάει στα -4.3dBV...λογικό και φαίνεται ότι γίνεται αυτόματα η αναπροσαρμογή.
Εάν τώρα το καλιμπράρω αντίστροφα δηλ. πάω με την ίδια είσοδο στην κλίμακα των 10dBV και πάλι θα μου δώσει -4.3 και έαν γυρίσω τον εξασθενητή στα 20dBV και πάλι πάει στα -14.3dBFS.

'Η κάτι δεν έχω κατανοήσει ή δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρειάζεται διαβάθμιση σε κάθε κλίμακα.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Λοιπόν το τελευταίο καιρό, έχω ξαναπέσει με τα μούτρα στα μετρητικά.
Με το RTX δοκιμάζω εκτός από το ARTA που το είχα χρόνια, το RightMarkAudioAnalyser (και αυτό το είχα στην άκρη), το REW, το AudioTester και το DiAna.
Απορρίφθηκε με συνοπτικές διαδικασίες το HpWorks καθότι σε δίωρο ενασχόλησης δεν μπόρεσα να πάρω ούτε μία μέτρηση...απαράδεκτο user interface.

Σε σύντομο χρονικό διάστημα θα αναφέρω συνολικές εντυπώσεις από τα παραπάνω λογισμικά.

Πάντως η απουσία υποστήριξης της συσκευής από λογισμικό είναι γεγονός.
Ένας Ελβετός μέλος του diyaudio, είχε αναφέρει ότι είναι ένας από τους developer του MATAA και μάλιστα ίσως και ο κύριος προγραμματιστής του. Επειδή είναι κάτοχος του RTX, είχε προσπαθήσει να εντάξει τις δυνατότητες του DAC-ADC της συσκευής έτσι ώστε να λειτουργούν αυτόματα μέσω του MATAA, αλλά στην πορεία είχε πολλά προβλήματα συνέργειας και μάλλον δεν πήρε την υποστήριξη που θα ήθελε από τους Δανούς.
Κάπου το είπε και ως παράπονο.
Προφανώς, είτε ακόμη είναι νωρίς για τους Δανούς ή απλά το σκέπτονται εμπορικά για το μέλλον, δηλαδή να συνάψουν με κάποια εταιρία λογισμικού συμφωνία για λογισμικό που να υποστηρίζει πλήρως το μετρητικό με ότι αυτό συνεπάγεται.
Διαφορετικά, είναι περίεργο για το πως έχουν προβλέψει την επικοινωνία της usb κάρτας με ρελέδες που ελέγχουν είτε την έξοδο του DAC είτε την είσοδο του ADC, μάλιστα δίνουν και ένα δικό τους utility όπου μπορείς να αλλάζεις τις στάθμες από το λογισμικό τους αντί των εξωτερικών knobs της συσκευής.
 
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Έχω αφιερώσει τελευταία πάμπολλες ώρες, πάνω σε δύο ταλαντωτές που έφτιαξα (πλακέτες Frex) στο 1Κ & 10K.

Κατάφερα να πάρω δύο μετρήσεις πάνω στην είσοδο του RTX, στην κλίμακα των 30dBV, στις δύο παραπάνω συχνότητες.
Στο 1K πήρα σε πρώτη φάση μετρήσεις THD 0.000050-55%, ενώ στα 10Κ είχα μέτρηση THD 0.000054%.
H μέτρηση ήταν ως εξής, ο ταλαντωτής ρυθμίστηκε σε έξοδο 4Vrms και το σήμα οδηγήθηκε μέσω καλωδίου SE->xlr στην είσοδο του RTX η οποία είχε ρυθμιστεί στα 30dBV μέγιστου σήματος.
Εγινε καλιμπράρισμα του αντίστοιχου καναλιού στο ARTA, με αυτό το σήμα των 4Vrms, για αυτό και η μέτρηση αντιστοιχεί σε επίπεδο +12.1dBV.
Δεν χρησιμοποιήθηκε notch filter.
Δεν χρησιμοποιήθηκε στο 1Κ φίλτρο αποκοπής στα 20Κ, ότι έδωσε η δειγματοληψία των 44KHz.
Στα 10Κ χρησιμοποιήθηκε δειγματοληψία 88.2Κ.

Έπεται και μια άλλη προσπάθεια όπου το σήμα θα οδηγηθεί ως διαφορικό και όχι ως SE, για να δω εάν θα υπάρξουν διαφορές.
 

Attachments

  • EOSC1KV3, 4Vrms output to 30dBV RTX input, THD=0.000052% (-125.7dB)3.jpg
    EOSC1KV3, 4Vrms output to 30dBV RTX input, THD=0.000052% (-125.7dB)3.jpg
    205 KB · Views: 63
  • EOSC10KV3, 4Vrms output to 30dBV RTX input, THD=0.000054%.jpg
    EOSC10KV3, 4Vrms output to 30dBV RTX input, THD=0.000054%.jpg
    171.6 KB · Views: 63

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Να και η διαφορική μέτρηση της γεννήτριας EOSC1KV3 πάνω στο RTX (scale 30dBV).
H συνδεσμολογία ήταν ως εξής:
Από τα δύο BNC εξόδου (διαφορικής), έβαλα συρματάκι στα κέντρα αυτών και κατόπιν τα έπιασα με δύο κορκοδειλάκια που κούμπωναν πάνω σε καλώδιο μπανάνες->xlr, το καλώδιο αυτό συνδέθηκε στη μία είσοδο του RTX.

Δύο διαφορετικές μετρήσεις με τις χαμηλότερες τιμές σε THD & THD+N @1KHz, η THD που επιτεύχθηκε ήταν της τάξης 0.000024% περίπου -132.4dB, η THD+N επιτεύχθηκε σε επίπεδο +13.3dBV και ήταν της τάξης 0.00020%.
Πήγε πάρα πολύ καλά, δεδομένου ότι δεν έχει μπει (ακόμα) notch filter επάνω της.

H τελευταία μέτρηση προήλθε από άλλο λογισμικό (REW) με ταυτόγχρονη εφαρμογή ανάλυσης της THD αποκλειστικά στο εύρος 20-20KHz, τιμή THD 0.000026%. Η σύνδεση έγινε διαφορική και το RTX τέθηκε σε εξασθένιση 20dBV.
 

Attachments

  • EOSC1KV3 gen, RTX6001 20dBV, THD 0.000024%.jpg
    EOSC1KV3 gen, RTX6001 20dBV, THD 0.000024%.jpg
    199.2 KB · Views: 64
  • EOSC1KV3 gen, RTX6001 ADC 20dBV, THD 0.000026%.jpg
    EOSC1KV3 gen, RTX6001 ADC 20dBV, THD 0.000026%.jpg
    235.4 KB · Views: 33
  • EOSC1KV3 gen, RTX6001 20dBV, THD+N 0.00020%.jpg
    EOSC1KV3 gen, RTX6001 20dBV, THD+N 0.00020%.jpg
    61.6 KB · Views: 33
Last edited: