Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 4 απο 14 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 131

Θέμα: macOS 10.12 Sierra

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πειραιάς

Απάντηση: Re: macOS Sierra

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από kostikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο 2 εβδομαδες με τα Sierra εχω μικτα συναισθηματα. Γενικά μετανιωνω την αναβαθμιση. Οι απαιτησεις σε πορους ειναι ασφαλως (και μαλλον λογικά) αυξημενες. Στο MBP 2011, 2 GHz i7, 4 GB 1333MHz DDR3, το παραμικρο ανεβαζει θερμοκρασια και το ανεμιστηρακι δουλευει σε πολυ υψηλες στροφες. Το λειτουργικο για πρωτη φορα πλεον εκανε το μηχανημα να φαινεται όντως 5 χρονων.. Μαλλον παμε για downgrade.
    εγώ έκατσα και πέρασα σε εξωτερικό δίσκο (αν και δεν είναι αντιπροσωπευτικό) maverick yosemite el capitan sierra
    Τα δοκίμασα σε mb air 11" 2014 4GB ram
    πρόβλημα με ψύξη δεν είχα σε κανένα ούτε οι στροφές είχαν αλλάξει σε απλή χρήση που κάνω ακόμη και με popcorne
    Μνήμη καλύτερη διαχείριση το Yosemite χειρότερη το Maverick
    Σε σχέση με το El Capitan στο οποίο είχα κολλήματα στο email και στο safari το Sierra δεν τα εμφανίζει με αποτέλεσμα η ελάχιστη διαφορά που βλέπω στο μηχάνημα μου στην μνήμη με έκανε να περάσω στο sierra από το Yosemite που είχα αφήσει το μηχάνημα.
    Άποψη μου μετά το snow leopard ο επόμενος σταθμός είναι το Yosemite το έχω σε παλιά mac mini και imac και πάει σφαίρα
    Τέλος η apple έχει πλέον αρκετά μηχανάκια για να υποστηρίξει και θα έχουμε προβλήματα ....

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πειραιάς

Απάντηση: macOS Sierra

Έβαλα το sierra στο mid 2010 MacBook Pro μου με i5 και 8gb ram, με αναβάθμιση λειτουργικού, απο πάνω δλδ, χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Μάλιστα εχω κανει μόνο αναβαθμίσεις απο όταν το πήρα, απο το leopard αν θυμάμαι σωστά.
    Στην 1η εκκίνηση που έκανε το μηχάνημα μου φάνηκε να πηγαίνει αργά, αλλά αφού το άφησα για κανα 5λεπτο να δουλεύει, έβλεπα στο παρασκήνιο να δουλεύουν διάφορα, του έκανα 2η επανεκκίνηση, όπου ναι μεν δεν έκανε κάποια αναβάθμιση αλλά απο εκείνη την στιγμή κ μετά δουλεύει μια χαρά, γρήγορα, αποδοτικά, χωρίς πρόβλημα σε ζέστη.
    Honda : The Power of dreams

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2012

Re: macOS Sierra

Μιχάλη χρησιμοποιεις skype; Στην αρχη νομιζα πως ηταν ο firefox, ο οποιος όντως καταστρεφει την αποδοση του μηχανηματος. Ρουφαει πορους σαν τρελός. Το σαφαρι το λυνει αυτό, αλλα οι βιντεοκλησεις ανεβαζουν θερμοκρασιες 90+ βαθμους.. (το facetime ειναι επισης οκ, αλλα δε μπορεις να πεις σε συνεργατες, "να σε παρω στο facetime????" ) :( Και απο αλλα που διαβασα, μαλλον τα 4GB ειναι υπερβολικά λιγα και το σκεφτομαι να το αυξησω, αν και δε καιγομαι, εν όψη αναβαθμισης στο νεο mbp.
    Ενημερωθείτε για νέα και διαγωνισμους και απο τα κοινωνικά δικτυα του AVClub.gr :

Φιλικά,
    Κωστής

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πειραιάς

skype έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω να σου πω την αλήθεια.
    Κ διαδίκτυο μπαίνω με safari, αλλά έχω firefox & chrome, οπότε αυτό είναι εύκολο να τους δοκιμάσω κ να επανέλθω.

AVClub Fanatic

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη

Αυτό πού παρατήρησα με το sierra είναι ότι τρώει λιγότερους πόρους καθώς βλέπω τη σχετική μπάρα του istat menu να παραμένει κάπου στη μέση από τα 4 γιγα της μνήμης
    Βέβαια ίσως σ αυτό συνετέλεσε η καθαρή εγκατάσταση πού επιτέλους έκανα ,αν και μου την <έσπασε> αρκετά Είδα και καί κάποια μικρή βελτίωση στη διάρκεια της μπαταρίας
    Βέβαια ακόμη δεν έχω <τρέξει> διάφορα dac κλπ,κλπ ,οπότε δε ξέρω τη συμπεριφορά .
    Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος ,απλά θα περιμένω λίγο για να το εγκαταστήσω και στα υπόλοιπα

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2012

Μου βαζεις φωτιες... Η αληθεια ειναι πως δεν εχω κανει ποτε καθαρη εγκατασταση απο το 2011. Αποφασισα να το κρατησω 2 χρονια ακομη και παρηγγειλα ηδη 2x4GB. Ισως να πρεπει να γινει ομως.
    Ενημερωθείτε για νέα και διαγωνισμους και απο τα κοινωνικά δικτυα του AVClub.gr :

Φιλικά,
    Κωστής

AVClub Fanatic

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη

Απάντηση: Re: macOS Sierra

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από kostikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου βαζεις φωτιες... Η αληθεια ειναι πως δεν εχω κανει ποτε καθαρη εγκατασταση απο το 2011. Αποφασισα να το κρατησω 2 χρονια ακομη και παρηγγειλα ηδη 2x4GB. Ισως να πρεπει να γινει ομως.
    Το κακό ,σε μένα τουλάχιστον,είναι ότι έχω κάποια προγράμματα πού δε τα χρησιμοποιώ ποτέ και πού και το δίσκο γέμιζαν ,αλλά πιθανόν κάποια τρέχανε στο παρασκήνιο .Δεν ξέρω αν βγαίνει σε σένα εύκολα ο σκληρός και έχεις άλλον διαθέσιμο ,ώστε να κάνεις δοκιμή με καθαρή εγκατάσταση .
    Πιθανόν με partition να μπορεί να γίνει καθαρή εγκατάσταση στο νέο τμήμα

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    NEO HRAKLEIO

ta 8 gb ram ειναι απαραιτητα... και ο ssd επισης.

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    in orbit

Γιάννη -ή όποιος άλλος- ξέρεις γιατί δεν υποστηρίζονται παλαιότερα μηχανάκια?
    πχ έχω macbook pro mid 2009 με ssd και 8giga μνήμη(δεν παίρνει βέβαια παραπάνω) και σύμφωνα με όσα λέτε θα μπορούσε να τα σηκώσει.
    Φαντάζομαι είναι θέμα επεξεργαστή?
    Δημήτρης - Clusterhead

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πειραιάς

Δημήτρη ο φορητός σου είναι με διπύρηνο επεξεργαστή, σωστά ;
    Εάν λοιπόν δεν κάνω λάθος, είναι κυρίως για αυτόν τον λόγο που δεν το υποστηρίζει.

Σελίδα 4 απο 14 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης