macOS 10.12 Sierra

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
image_large.jpg


Το νέο λειτουργικό της Apple δεν είναι πια os x, αλλά ονομάζεται macOS Sierra.
Διαθέτει αρκετά νέα χαρακτηριστικά, ας τα δούμε :


  • Λειτουργία Auto Unlock για άμεση πρόσβαση στο Mac εφόσον ο χρήστης φοράει Apple Watch.
  • Λειτουργία Universal Clipboard για εύκολη αντιγραφή/επικόλληση μεταξύ Mac και iOS συσκευών.
  • Τα αρχεία του descktop του Mac αλλά και του φακέλου Documents είναι πλέον διαθέσιμα μέσω iCloud σε όλα τα Mac του χρήστη καθώς και στις iOS συσκευές του.
  • Apple Pay στο Web για αγορές μέσω eShop.
  • Siri στο Mac (με εικονίδιο στο menu bar και στο dock).
  • Τα tabs πλέον χρησιμοποιούνται σε όλες τις εφαρμογές συστήματος αλλά και σε 3rd-party apps για εύκολη πλοήγηση μεταξύ ανοιχτών εφαρμογών.
  • Λειτουργία Picture in picture (όπως είδαμε πρόσφατα στο iPad).
  • Βελτιστοποίηση χωρητικότητας δίσκου με διαγραφή διπλότυπων αρχείων και αποθήκευση παλαιών αρχείων που δε χρησιμοποιεί ο χρήστης στο iCloud.
  • Βελτιώσεις στο Messages όπου αποκτά τις δυνατότητες του iOS 10.
  • Βελτιώσεις στο Apple Music όπου αποκτά τις δυνατότητες του iOS 10.
  • To Photos αποκτά το χαρακτηριστικό Memories, όπου αυτόματα συλλέγει φωτογραφίες ανά γενέθλια, γάμους, διακοπές, κάνοντας χρήση ανθρώπους, αντικείμενα και τοποθεσίες.


Το macOS Sierra είναι από σήμερα διαθέσιμο για τους developers (beta 1). Η τελική διάθεση του macOS Sierra αναμένεται να πραγματοποιηθεί το φθινόπωρο.

Τα συμβατά Mac με macOS Sierra είναι:

  • iMac (late 2009 or newer)
  • MacBook Air (2010 or newer)
  • MacBook Pro (2010 or newer
  • Mac mini (2010 or newer)
  • MacBook (2009 or newer)
  • Mac Pro (2010 or newer)


Πηγές :
http://www.apple.com/macos/sierra-preview/
http://www.macuser.gr/macos-sierra-24208/
http://www.macrumors.com/2016/06/13/apple-announces-macos-sierra/
http://www.macrumors.com/2016/06/14/macos-sierra-tidbits/



Από εκεί κ μετά, έχουμε και άλλα πολύ ζουμερά πράγματα, που δεν ενδιαφέρουν άμεσα τον απλό χρήστη, αλλά περισσότερο τους πιο ψαγμένους χρήστες :

Apple File System ή αλλιώς APFS
Είναι το νέας γενιάς file system όπου βασίζονται τα iOS, macOS, tvOS, και watchOS και χρησιμοποιείται από το Apple Watch μέχρι και τον Mac Pro.

macOS-Sierra-Apple-File-System.jpg


Υποστηρίζει σχεδόν όλα τα χαρακτηριστικά του HFS+, είναι optimized για Flash/SSD, προσφέρει ισχυρό encryption, copy-on-write metadata, διαμοιρασμό χώρου, cloning για αρχεία και φακέλους, snapshots, γρήγορο υπολογισμό μεγέθους φακέλων, ατομικά safe-save primitives, και βελτιωμένες δομές file system.

Τεχνικά χαρακτηριστικά : https://developer.apple.com/library...ual/APFS_Guide/Introduction/Introduction.html

Είναι διαθέσιμο ως pre-release beta για τους Apple developers στο macOS Sierra και θα είναι επίσημα διαθέσιμο το 2017.


Υποστήριξη RAID
Επαναπαρουσιάζεται η υποστήριξη RAID, η οποία είχε εξαφανιστεί από το OS X El Capitan.

RAID-Assistant-macOS-Sierra.jpg



Default μέγεθος κειμένου στο Notes

Notes-Default-Text-Size.jpg
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: macOS Sierra

Γενικά δυσκολα ενθουσιαζομαι απο τετοια releases, αλλα το Sierra (and the croud goes wild με τη μετονομασια απο osx σε MacOS!) μαζι με το watch os με εχουν εντυπωσιασει. Θα το δουμε στην πραξη, αλλα ολα δειχνουν πως η apple κινειται προς κατι μεγαλο. Εχω υψηλες προσδοκιες για τα νεα mbp και watch..
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Απάντηση: macOS Sierra

Universal Clipboard

Ας δούμε τι γίνεται με αυτό το νέο χαρακτηριστικό του λειτουργικού.
Εάν έχουμε στον ίδιο iCloud λογαριασμό τις συσκευές μας, iphones, ipads, macs, και έχοντας ενεργοποιημένα το bluetooth και το wifi, τότε απλά κάνουμε αντιγραφή σε μια συσκευή και επικόλληση στην άλλη και είμαι έτοιμοι !
Το αντικείμενο που αντιγράφουμε δεν πάει στο iCloud μας.
Απλά μέσω του iCloud καταλαβαίνει ποιές συσκευές μπορούν να συγχρονιστούν.
Το wifi δεν είναι απαραίτητο να είναι συνδεδεμένο σε κάποιο δίκτυο, ενώ με το bluetooth ενεργό καταλαβαίνει το σύστημα ότι οι συσκευές είναι διαθέσιμες για χρήση.
Τα αντικείμενα που μπορούμε να διαχειριστούμε με αυτόν τον τρόπο είναι κείμενο, φωτογραφίες και video.
Η χρήση είναι πολύ απλή, απλά επιλέγουμε Copy από την συσκευή μας και Paste στην άλλη και απλά δουλεύει.
Ακόμα και μέσα σε εφαρμογή μπορεί να γίνει επικόλληση, πχ Copy μιας φωτογραφίες στο iPhone και Paste στο Preview του mac και η φωτογραφία αντιγράφεται εκεί.

1. Copy

iOS-10-Photos-app-copy-image-silver-iPhone-screenshot-001.jpg



2. Paste

macOS-Sierra-Universal-Clipboard-image-Mac-screenshot-001.jpg


macOS-Sierra-Universal-Clipboard-image-Mac-screenshot-002.jpg


macOS-Sierra-Universal-Clipboard-image-Mac-screenshot-003.jpg


--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Documents and Desktop sync

To νέο χαρακτηριστικό του λειτουργικού μέσω του iCloud Drive, είναι ότι μπορούμε να έχουμε την ίδια επιφάνεια εργασίας με τα ίδια αρχεία σε διαφορετικούς mac υπολογιστές.
Αυτό επιτυγχάνεται πολύ απλά, πάμε στις ρυθμίσεις του iCloud και επιλέγουμε να ενεργοποιηθεί η επιλογή Desktop & Documents Folders.


macOS-Sierra-System-Preferences-iCloud-Drive-Desktop-and-Documents-sync-Mac-screenshot-001.png



Μεταφέρονται λοιπόν όλα τα αρχεία στο iCloud Drive εκτός των εικονιδίων που αφορούν δίσκους, εξωτερικές συσκευές και διαδρομές για δίκτυο.
Τα αρχεία μας τότε είναι διαθέσιμα σε άλλο mac υπολογιστή, στις φορητές συσκευές μας iphone & ipad μέσω του iCloud προγράμματος, αλλά και μέσω της ιστοσελίδας iCloud.com αλλά και σε PC με την εφαρμογή iCloud for Windows.


macOS-Sierra-Desktop-Documents-iCloud-Drive-sync-all-platforms-Mac-screenshot-001.jpg



Όσο τα αρχεία μεταφέρονται στο iCloud, αυτά έχουν ένα ειδικό εικονίδιο δίπλα τους.

macOS-Sierra-Desktop-Documents-sync-Finder-Mac-screenshot-001.jpg





Πηγή : http://www.idownloadblog.com/2016/0...ew-univeral-clipboard-desktop-documents-sync/
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: macOS Sierra

To κατέβασα και το έβαλα ,μάλλον πάει λίγο πιό γρήγορα
Στο mail προστέθηκαν ακόμη μερικές γλώσσες αλλά όχι τα Ελληνικά
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: macOS Sierra

Εκείνο πού με ικανοποίησε είναι η πιό σωστή οργάνωση των φωτό .
Επίσης το siri βγαίνει συνέχεια και είναι λίγο σπαστικό ,προφανώς θέλει ρύθμιση
Μετά την εγκατάσταση ασχολήθηκα μόνο 15 λεπτά ,οπότε αυτά πού γράφω είναι η πρώτες πρόχειρες εντυπώσεις Φυσικά στο imac τρέχει το yosemite
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: macOS Sierra

Το OS μπορει να ερχεται. Αυτο το ριμαδι το νεο mbp ομως εχει χαθει καπου στο δρομο..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: macOS Sierra

Το OS μπορει να ερχεται. Αυτο το ριμαδι το νεο mbp ομως εχει χαθει καπου στο δρομο..

Συνήθως λίγο μετά το event του Σεπτεμβρίου ακολουθεί ένα μικρότερο για mb, iPad κλπ...
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: macOS Sierra

Ναι. Και χαρακτηριστικά εχουν διαρρευσει και αυτη η φημη κυκλοφορει πως ισως παρουσιαστουν τοτε (οπως σχεδον περασε στα ψιλά η ανανεωση του macbook). 1.5 και πλεον χρονος απο την τελευταια αναβαθμιση. Θα μου πεις γιατι γκρινιάζεις.. Η επιστροφη απο NYC ειναι 29Σεπτ..
 

inmatrixout

AVClub Enthusiast
4 October 2014
1,099
Re: macOS Sierra

Θα περιμένω να βγουν αναβαθμίσεις για όλες τις εφαρμογές μου και μετά!


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: macOS Sierra

Το εχω απο χθες. Ουσιαστικη αλλαγη το siri και το σαφως βελτιωμενο safari. Κανενα απολυτως προβλημα με ασυμβατότητες.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: macOS Sierra

Το πρώτο αρνητικό είναι η μείωση ευαισθησίας του ασυρμάτου δέκτη των 2.5 ,αρχίζει και μου θυμίζει IOS 9+
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: macOS Sierra

Πέρασα χθες το Σιερα σε MacBook Pro early 15. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: όταν το λαπτοπ επανέρχεται από sleep η οθόνη είναι μαύρη (το πληκτρολόγιο δουλεύει) και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι shutdown με ctrl-shift-alt-power. Το πρόβλημα υπήρχε απ' ό,τι διαβάζω και σε beta εκδόσεις, αλλά λυνόταν με αφαίρεση του Duet ή άλλων εφαρμογών για συνδεση εξωτερικης οθόνης. Ελα μου όμως που ποτέ δεν είχα τέτοια εφαρμογή! Το έχει συνατήσει κανείς;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: macOS Sierra

Πέρασα χθες το Σιερα σε MacBook Pro early 15. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: όταν το λαπτοπ επανέρχεται από sleep η οθόνη είναι μαύρη (το πληκτρολόγιο δουλεύει) και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι shutdown με ctrl-shift-alt-power. Το πρόβλημα υπήρχε απ' ό,τι διαβάζω και σε beta εκδόσεις, αλλά λυνόταν με αφαίρεση του Duet ή άλλων εφαρμογών για συνδεση εξωτερικης οθόνης. Ελα μου όμως που ποτέ δεν είχα τέτοια εφαρμογή! Το έχει συνατήσει κανείς;

Μου το έκανε και σε μένα στη beta,από χθές πού έβαλα την κανονική δεν το έχει κάνει .
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: macOS Sierra

Ουτε μενα. However.. συνειδητοποιησα σημερα πως εχει πεθανει το backlight του πληκτρολογιου (mbp 15", late 2011). Δοκιμασα και με το lab tick δε βοηθησε.
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: macOS Sierra

Πέρασα χθες το Σιερα σε MacBook Pro early 15. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: όταν το λαπτοπ επανέρχεται από sleep η οθόνη είναι μαύρη (το πληκτρολόγιο δουλεύει) και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι shutdown με ctrl-shift-alt-power. Το πρόβλημα υπήρχε απ' ό,τι διαβάζω και σε beta εκδόσεις, αλλά λυνόταν με αφαίρεση του Duet ή άλλων εφαρμογών για συνδεση εξωτερικης οθόνης. Ελα μου όμως που ποτέ δεν είχα τέτοια εφαρμογή! Το έχει συνατήσει κανείς;

Επιπλέον, αντιμετωπίζω και αυτό. Roll back στο El Capitan γίνεται μόνο με clean install;
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,130
Bratislava
Re: macOS Sierra

Ωχ βρε Νασο και το ετοιμαζω για αυριο... το κατεβασα και σκεφτομαι να το εγκαταστησω το ΣΚ... λες να το αφησω για αργοτερα?


Και μια ερωτηση... εχω το itunes και το iPhotos σε εξωτερικο NAS και σκεφτομαι να κανω καθαρη εγκατασταση, αφου δεν εχω και τιποτε σοβαρο μεσα... θα χρειαστει τιποτε ιδιαιτερο να ξανασυνδεθω με τις φωτογραφιες μου και τις μουσικες μου ή θα τα βρει το σιερρα αυτοματα μετα την εγκατασταση ?
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: macOS Sierra

Ωχ βρε Νασο και το ετοιμαζω για αυριο... το κατεβασα και σκεφτομαι να το εγκαταστησω το ΣΚ... λες να το αφησω για αργοτερα?
Ηλία είμαι ο πλέον άμπαλος από Mac, αλλά τέτοιο πακέτο σε update δε φανταζόμουν ότι θα συναντούσα εν έτει 2016. Σε κάθε περίπτωση, είμαι ακατάλληλος να σε συμβουλέψω! :BDBDG54: