Επισκευή NAD 314

Novalis

New member
17 June 2016
11
Καλησπέρα σε όλους,

Πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ και γενικά πρωτάρης και στο χώρο του DIY. Μετά από πολλά χρόνια έβγαλα από το υπόγειο το παλιό μου σύστημα, ένα NAD 314 ενισχυτή, ένα Marantz CD57 MKII cd player και Roister 120 ηχεία. Low-end σύστημα, αλλά για συναισθηματικούς λόγους λέω να κάνω μια προσπάθεια να το επισκευάσω και να το βελτιώσω όσο μπορώ. Έχω αρχίσει να διαβάζω γενικά για ηλεκτρονικά αλλά η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι και θα χρειαστώ λίγη βοήθεια.

Ξεκινώντας με το NAD, από στερεοφωνικό που το άφησα έχει γίνει μονοφωνικός, χάνει το ένα κανάλι τελείως. Μετά από λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ, και άλλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα και φαίνεται να είναι υπεύθυνο το speaker relay. Προτείνουν αντικατάσταση του υπάρχοντος DEC DH 2U, 24 VDC, 6-pin relay με το Panasonic JW2ASN-DC24V, το οποίο και φαίνεται να ταιριάζει. Επίσης λένε ότι λόγω ηλικίας καλό θα είναι να αλλάξω και τους capacitors και resistors με παρόμοια/καλύτερα κομμάτια.

Αφού θα κάνω παραγγελία από το
Mouser το relay (και δύο tips για ένα Weller κολλητήρι που έχω αγοράσει), για να γλιτώσω τα μεταφορικά λέω να κάνω 50 ευρώ παραγγελία, οπότε ευκαιρία είναι να αγοράσω και τους capacitors και resistors. Δεν ξέρω όμως τι ακριβώς να παραγγείλω, ελπίζω κάποιος να με βοηθήσει λίγο με τη διαδικασία, ζητάω πολλά αλλά για την ώρα δεν ξέρω πως να προσεγγίσω το όλο θέμα. Εδώ είναι το manual και μερικές οδηγίες που βρήκα για την επισκευή ενός NAD 304, που από ότι είδα είναι σχεδόν παρόμοιος με το 314. Και εδώ μερικές φωτογραφίες του εσωτερικού του ενισχυτή που βρήκα σε αυτό το φόρουμ. Ευχαριστώ.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Δύσκολο εγχείρημα αυτό που πάς να κάνεις, ειδικά για πρωτάρη.
Αλλά εάν πράγματι, θέλεις να τα καταφέρεις και να εισέλθης στο χώρο του diy, μέσα από αυτή τη συσκευή, τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο.
Θα πρέπει όμως τουλάχιστον το κόλλημα και η αποσυγκόληση να σου είναι οικεία, διαφορετικά σε παλαιότερες πλακέτες υπάρχει κίνδυνος να σηκώσεις άθελά σου σε αρκετά σημεία τις χαλκοδιαδρομές.

Για το ρελέ συμφωνώ εφόσον έχεις διαβάσει και σχετικές αναφορές, το ίδιο και για τους πυκνωτές - παρόλο που κάποιοι σίγουρα δεν θα έχουν πάθει και τίποτα. Για τις αντιστάσεις δεν συμφωνώ...ξηλώνεις πάρα πολύ το κύκλωμα και δεν νομίζω να είναι και αναγκαίες.

Εάν προσέξεις στο εξαιρετικό εγχειρίδιο του, δίνει ακόμη και τις ονομστικές τιμές των πυκνωτών καθώς και τις ανοχές τους.
Θα πας με αυτό ως οδηγό και στο δικό σου.
Πριν μπεις σε παραγγελία, θα λύσεις όσο δυνατόν πιο προσεκτικά και το δικό σου, κρατώντας σημειώσεις δύσκολων σημείων καθώς και φωτογραφίες και θα προσπαθήσεις να δεις κατά πόσο ανταποκρίνονται οι πυκνωτές σε χωρητικότητα με αυτούς τους εγχειριδίου.

Εάν είσαι τυχερός και είναι πανομοιότυπο το κύκλωμα, αρχίζεις και σημειώνεις τους πυκνωτές σου και τους παραγγέλνεις από mouser, κρατώντας όσο γίνεται τη χωρητικότητα με τη χωρητικότητα του κατασκευαστή.
Πρόσεξε τα σημεία που έχει επιλέξει πυκνωτές με χαμηλή απόκλιση, το ίδιο θα κάνεις και εσύ.
 

Novalis

New member
17 June 2016
11
Re: Απάντηση: Επισκευή NAD 314

Lemon σε ευχαριστώ για την απάντηση. Το ξέρω, μπαίνω στα βαθιά, σίγουρα δεν είμαι έτοιμος αλλά δεν με βοηθάνε και οι περιστάσεις ιδιαίτερα. Αρχικά θα ήμουν ικανοποιημένος με την αλλαγή του ρελέ, τουλάχιστον να μπορώ να ακούσω λίγη μουσική, αλλά κοστίζει 3.33 ευρό και 20 μεταφορικά, οπότε κάπως έτσι σκέφτηκα να τα παραγγείλω όλα.

Μετά, το Weller που αγόρασα έχει ένα πολύ χοντρό tip, και φοβάμαι να το χρησιμοποιήσω στο ενισχυτή, μέχρι να αγοράσω κάποιο πιο λεπτό (το mouser τα έχει αρκετά φτηνά). Έχω κάτι παλιά motherboards και θα πειραματιστώ εκεί να μάθω. Σκεφτόμουν να πάρω ένα breadboard, αντιστάσεις, πυκνωτές κ.τ.λ. και να πειραματιστώ για να καταλάβω λίγο τι κάνει τι, αλλά με τα capital control όλα είναι δύσκολα. Αγόρασα και ένα multimeter αλλά μέχρι τώρα μόνο μπαταρίες έχω μετρήσει...

Πάντως αυτό που λες θα κάνω, θα προσπαθήσω να λύσω σιγά-σιγά τους πυκνωτές και να βρω κάτι αντίστοιχο στο mouser, και αν δυσκολευτώ (σίγουρα) θα ανεβάσω και καμιά φωτογραφία να με βοηθήστε, καλοί μου άνθρωποι.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,671
--------------------
Eλλαδα εψαξες για τον ρελε; οι πυκνωτες συγορα υπαρχουν και εδω
αλλαγή αν κάνεις μόνο τους ηλεκτρολυτικους
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, είναι δύσκολες εποχές, ειδικά για τα παιδιά που πρωτοεισέρχονται στον κόσμο του diy και θέλουν να αποκτήσουν τον εξοπλισμό τους.

Ναι να πειραματιστείς σε παλιές μητρικές και να μάθεις εκεί πρώτα, διαφορετικά σίγουρα στην προσπάθειά σου να βγάλεις τα εξαρτήματα, σίγουρα θα κάνεις μοιραία λάθη και θα σηκώσεις χαλκό, όλοι στα πρώτα μας βήματα κάναμε τέτοια χοντρά λάθη...

Θα χρειαστείς να εφοδιαστείς με σύρμα απορρόφησης κόλλησης το οποίο σε συνδυασμό με καλή flux θα σε μάθει να κάνεις θαύματα.
Οπότε εκτός και από μια δεύτερη μύτη που να βολεύει καλύτερα, απαραίτητα να πάρεις και σύρμα (1-2 σε διαστάσεις φάρδους) και flux - πιάσε πρώτα παλιά μητρική, βάλε πάνω στις κολλήσεις νέα κόλληση (βοηθά καλύτερα στην απορρόφηση) και παίξε με το σύρμα και το κολλητήρι σου για να δεις το μηχανισμό και να εξοικειωθείς μαζί του.
Μόλις μπορέσεις να είσαι άνετος με αυτή τη διαδικασία, μόνο τότε να προχωρήσεις με τον ενισχυτή σου.

Έριξα μια ματιά στον τύπο που έκανε αναβάθμιση στο NAD του, κατάλαβα γιατί ήθελες να αλλάξεις και τις αντιστάσεις. Γράφει ο τύπος ότι σε καίριες θέσεις του κυκλώματος ο NAD έχει ένα συνδυασμό carbon και metal oxide αντιστάσεων και όχι metal film.
Παλιότερα υπήρχαν κατασκευαστές που για τους δικούς τους λόγους ήθελαν το άκουσμα από carbon παρά από metal αντιστάσεις. Βέβαια στη συνέχεια ο τύπος αναλύει ποιες αντιστάσεις άλλαξε και με τι προσπαθώντας να δώσει έναν αέρα hi-end στην κατασκευή.
Εντάξει δεν θα διαφωνήσω τελείως αλλά εάν κάποια στιγμή προχωρήσεις σε μια τέτοια ανακατασκευή, θα πρέπει να είσαι πάρα πολύ εξοικειωμένος με το diy, για να μη χαλάσεις την πλακέτα και κακά τα ψέματα τέτοια total restore αποτελέσματα θέλουν και πιο εξειδικευμένο εξοπλισμό από ένα απλό κολητήρι και ένα σύρμα με flux για να κάνεις άψογα τη δουλειά σου.
 

tsip

AVClub Addicted Member
19 January 2008
1,911
Cambridge
Εγω θα προτεινα στο φιλο να πιει ενα καφε πρωτα με καπιο απο τα παιδια εδω.πολυ σωστα αυτα που λεει ο Μανωλης,αλλαθα μαθεις περισσοτερα με μια προσωπικη επαφη.δυστυχως δεν ειμαι κοντα,αλλα καποιος θα προσφερθεί.ως συμβουλη,κοιτα αν ειναι ο ρελες πρωτα,θα υπάρχει ελλαδα και μετα τα υπολοιπα
 

prooptiki

AVClub Enthusiast
26 June 2006
1,042
Ioannina
Θα έλεγα να ξεκινήσεις πρώτα με το πρόβλημα, αλλαγή του ρελέ (μπορεί να μη φταίει βέβαια και απλά να μη κλειδώνει λόγο αστοχιας κάποιου υλικού νωρίτερα) επίσης θα δοκίμαζα αν έχει μονό λειτουργία ο ενισχυτής μήπως φταίει και κάποιο ποτενσιόμετρο... Τέλος οι πυκνωτές στην αποκολληση είναι αρκετά δύσκολοι οπότε προσοχή και περισσότερο στο βολταζ τους και την πολικότητα, η χωρητικότητα δεν έχει τόσο σημασία παρά μόνο στο ηχητικό αποτέλεσμα, μια αύξηση στην κεντρική τροφοδοσία καλό θα έκανε!
 

Novalis

New member
17 June 2016
11
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Δεν έχω ψάξει για το ρελέ εδώ (Ηράκλειο), σκεφτόμουν το mouser επειδή θέλω να πάρω και δύο tips για το κολλητήρι, που δεν ξέρω αν ήταν και η καλύτερη επιλογή απλά το αγόρασα από ένα μαγαζί με έδρα το Ρέθυμνο (είχα δει κάτι ενδιαφέρον κομμάτια από Κίνα αλλά να είναι καλά τα capital control) και τα έχει φτηνά σε σχέση με ότι βρήκα στην Ελλάδα. Πέρα από το κόστος σκέφτομαι ότι αν τα ψάχνω και τα παραγγείλω μόνος μου κάτι θα μάθω από όλη αυτή την διαδικασία.

Λοιπόν αγόρασα σύρμα απορρόφησης κόλλησης, σύρμα (θα πάρω και flux), έχω δύο μητρικές για πειραματισμούς και αύριο θα κάνω τις πρώτες προσπάθειες. Όποτε νιώσω λίγο άνετα θα αρχίσω να βγάζω τους πυκνωτές και αν δεν είμαι σίγουρος με τι να τα αντικαταστήσω, θα τα βγάλω μια φωτογραφία να μου πείτε τι νομίζετε. Τώρα που το άνοιξα και είδα τις κολλήσεις, είναι λεπτή δουλειά, θα δω μήπως παραγγείλω ένα λεπτό tip από κει που πήρα το κολλητήρι γιατί με αυτό που έχει δεν θα κάνω δουλειά.

Αγόρασα και ένα Deoxit D5 και ψέκασα τα ποτενσιόμετρα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Μάλλον το relay έχει πρόβλημα. lemon οι αντιστάσεις θα πάνε μάλλον στην δεύτερη φάση, αν πάνε όλα καλά μέχρι τότε δηλαδή. Πάντως θέλει όντος εξειδικευμένο εξοπλισμό το DIY, αλλά θα τα αποκτήσω σιγά-σιγά για να μη σκέφτομαι και το κόστος τους, ειδικά αυτή την περίοδο το budget για τέτοια πράγματα είναι πολύ περιορισμένο (για τη γυναίκα ανύπαρκτο). Θα σας απασχολήσω και πάλι σύντομα, να είστε καλά.
 
Last edited:

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,671
--------------------
πας μια βόλτα στον Φανο και βρίσκεις η στο φέρνει , για ένα ανταλακτικο δεν αξίζει η αγορά από mouser για πολλά ειναι οκ

αν το κολλητήρι σου ειναι αυτό η μύτη αυτή δεν κάνει ετσι όπως φαίνεται τουλάχιστον στην φώτο , τρόμπα απορρόφησις για την κόλληση έχεις;
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ο φίλος είναι από Ηράκλειο Κρήτης, όχι από Αθήνα - οπότε είναι λογικό να σκέπτεται τις αγορές του από πόντικα.

Για βάλε μας κάποιες φώτο από τις μύτες που έχεις βρει για να σε βοηθήσουμε σε σωστότερη επιλογή. Μη νομίζεις οτι πολύ λεπτές μύτες (1-1.5mm) είναι κατάλληλες για αυτή τη δουλειά.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επίσης να περιμένεις ότι η μητρική θα σε δυσκολέψει περισσότερο.

Ο λόγος είναι ότι έχει 100% αμόλυβδη κόλληση, η οποία απαιτεί υψηλότερη θερμοκρασία εργασίας. Εσύ απλά θα προσθέτεις δική σου κόλληση επάνω στην υπάρχουσα μέχρι να λιώσει και μετά θα επιχειρείς απορρόφηση μέσω του σύρματος για να μπορείς να βγάλεις κάποιο υλικό.
Εδώ η flux θα βοηθήσει πολύ...
 

Novalis

New member
17 June 2016
11
Τελικά λόγω καύσωνα σήμερα άλλαξε τελείως το πρόγραμμα. Θα στείλω μερικές φωτογραφίες με τις μύτες που λέω να πάρω μόλις μπορέσω. Τρόμπα δεν έχω, θα πάρω μια γιατί μάλλον θα χρειαστεί και αυτή. Αυτό που πρόσεξα στην μητρική είναι ότι έχει ελάχιστη κόλληση στης κολλήσεις, καμιά σχέση με το NAD, δεν ξέρω αν στο NAD έχουν γίνει με το χέρι η αν όλα έτσι και αλλιώς τα κάνουν με αυτοματισμούς.

Θα ρίξω και μια ματιά στο Φανό η θα τους πάρω ένα τηλ να τους ρωτήσω για το ρελέ και τις μύτες.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,671
--------------------
μιλας για μητρικη υπολογιστη; αν ναι δεν εχουν καμια σχεση και ειναι αρκετα δυσκολο να ξεκολλησεις υλικο απο μητρικη, δεν οτι δεν γινεται αλλα λογω του οτι η μητρικη εχει πολλα επιπεδα θελει αρκετη εμπειρια για να μην καταστραφει
 
23 December 2007
1,681
Πριν αρχίσεις τις επεμβάσεις κάνε κάτι πολύ απλό. Δες αν ανοίγει-βγαίνει το καπάκι του ρελέ, θα το καταλάβεις αν έχει κάποια κλιπσάκια στα πλάγια ή αν κουνιέται ελαφρά το καπάκι του. Αν καταφέρεις και το ανοίξεις θέλουν απλά τρίψιμο οι επαφές με ένα πολύ ψιλό γυαλόχαρτο και μετά ξέπλυμα με ισοπροπυλική αλκοόλη.
Άλλο σημείο που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι αν έχει διακόπτες για Α-Β ηχεία. Αν υπάρχουν, θέλουν και αυτοί καθάρισμα με σπρέι καθαρισμού. Το θέμα είναι όμως αν υπάρχει χαραμάδα να περάσει το σπρέι μέσα.
 

Novalis

New member
17 June 2016
11
Re: Απάντηση: Επισκευή NAD 314

Εχθές έκανα την πρώτη προσπάθεια με το κολλητήρι. Λίγο από την ζέστη, λίγο από το ζόρι μου, σούρωσα εντελώς. Τι να πω, κάθε αρχή και δύσκολη. Δεν κατάφερα να ξεκολλήσω κάτι από την μητρική, ίσως να φταίει και αυτό που λέτε ότι είναι δύσκολο, δεν επέμενα και πάρα πολύ είναι η αλήθεια, με τη ζέστη, το καπνό και τη μυρωδιά. Είναι τόσο μικροσκοπικές οι κολλήσεις που δεν κατάφερα να τα λιώσω. Θα δω μήπως βρω καμιά άλλη πλακέτα, κάπου έχω ένα παλιό εκτυπωτή. Αγόρασα και ένα από τα συρματάκια που είναι για πλύσιμο στο supper-market αλλά δεν κατάλαβα αν κάνει δουλειά η όχι, σαν να έχω την εντύπωση ότι έλιωνε και κολλούσαν μικρά κομμάτια του στη μύτη, το σφουγγάρι έκανε δουλειά πάντως. Θα ξαναπροσπαθήσω πάλι σήμερα το βράδυ, νομίζω θα είμαι πιο ήρεμος και θα πάει καλύτερα.

Στέλιο αυτό με το καθάρισμα του ρελέ το είχαν δοκιμάσει αυτοί στο diyaudio που είχαν το ίδιο πρόβλημα, δουλεύει όντος προσωρινά αλλά ξαναπαρουσιάζεται το πρόβλημα μετά από λίγο καιρό. Καθώς θέλω το σύστημα να είναι έτοιμο αρχές Σεπτεμβρίου που θα μετακομίσουμε (τώρα δεν βολεύει καθόλου ο χώρος και τα ηχεία είναι λίγο μακριά, στους γονείς μου οπότε δεν μπορώ να κάνω εύκολα και δοκιμές), σκέφτηκα να το αλλάξω τελείως το ρελέ. Οι διακόπτες για Α-Β δεν ξέρω που είναι, υποστηρίζει πάντως 2 ζευγάρια ηχείων όπως λέει και ο leo.

Μύτες δεν μπορώ να βρω πουθενά εδώ στην Ελλάδα για το μοντέλο μου. Στο Mouser θα πάρω αυτό και αυτό. Τι λέτε, θα χρειαστώ και μύτη άλλου μεγέθους; Κοιτάω πάλι το service manual μήπως βγάλω άκρη με τους πυκνωτές, και θα ποστάρω παρακάτω της χωρητικότητες τους. Τα CE, CP και CM ξέρετε τι είναι;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Cap 400V 4700pF
CE 50V 10μf 20% x4
CE 25V 47μF 20% x4
CP 50V 0.024μF 5%
CE 10V 220μF 20% x3
CP 50V 6800pF 5%
CP 50V 2200pF 10%
CM 50V 0.1μF 5% x3
CE 25V 100μF 20%
CM 50V 0.018μF 5%
CM 50V 0.082μF 5%
CM 50V 0.47μF 10% x2
CM 50V 0.1μF 20% x5
CE 10V 47μF 20% x3
CM 100V 0.1μF 20% x2
CE 100V 47μF 20% x4
CM 100V 0.047μF 20% x2
CE 10V 100μF 20%
CE 10V 22μF 20% x3
CE 100V 1μF 20%
CE 50V 0.47μF 20%
CM 250V 0.022μF 20% x2
CE 25V 10000μF 20% x2
CE 50V 10000μF 20%
CE 100V 680μF 20%
CE 100V 4.7μF 20%
CE 50V 100μF 20%