Nvidia Shield K1 8"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Επειδή εδώ και καιρό το κακόμοιρο nexus7_2012 που εχω δείχνει τα χρονάκια του, ήμουν σε αναζήτηση ταμπλετ σε μεγεθος 8"-9"...
εψαχνα για συσκευή με όσο το δυνατόν καθαρότερο λειτουργικό και που να πέρνει αναβαθμίσεις, με οπωσδήποτε 2GB ram ή περισσότερο, καλό CPU, και με SD κάρτα γιατί θα το θέλω για διακοπές να το φορτώσω σειρές - ταινίες να βλέπω πριν κοιμηθω. οθόνη ήθελα wide.
και έπεσα πανω στο Nvidia Shield K1, στο κιτρινο μαγαζί με τελική τα 212 σαν προσφορά (στα 200 είχα θέσει το όριο μου...)
Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, πήρε άμεσα 6.0.1, πάει σφαίρα, τυπική antutu μετρηση στο performance mode στα 95Κ, χωρίς lag, η οθόνη χωρις να ειναι κατι το τρομερό είναι συμπαθής με καλή απόκριση, ηχεία στέρεο αριστερά δεξιά που κοιτούν μπροστά, τα οποία παίζουν δυνατά και καθαρά. Κατασκευή εντελώς τυπική - πλαστική, πλήκτρα on/off + volume μέτριας αίσθησης.
Το εξτρα software της NV και τα προσφερόμενα παιχνίδια μέσω του NV hub λένε ότι ειναι πολύ καλα και optimized για την συσκευή, αν και εγώ που παίζω ελάχιστα... μαλλον δεν θα το δω καν :p
Και mini hdmi, και καπου είδα για αναβάθμιση με AV χαρακτηριστικά (με 7.1 έξοδο αν και μενει να το επιβεβαιώσω)
Επίσης η μπαταρία είναι κάτι που είμαι περίεργος να δω... διάβασα πολλά και αντίθετα μεταξύ τους σχόλια, ανάλογα φυσικά και την χρήση που της έκανε ο κάθε χρήστης...

http://www.gsmarena.com/nvidia_shield_k1-7832.php
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Επισης φαινεται πως η NVidia 9ΧΧ υποστηριζουν καποιου ειδους streaming για παιχνιδια απο το PC σου στο Shield. Θα ημουν περιεργος να το δω αυτο....

Παντως το Nexus παιρνει εξωτερικα καρτα με ενα καλωδιο OTG ή με USB στικακι φτιαγμενο με OTG υποδοχη...Η ελλειψη υποδοχης για καρτα δεν ειναι και τοσο κρισιμη στις Ν συσκευες