Κυπριακή τηλεόραση στην Ελλάδα

apostolis21

New member
16 May 2016
4
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους. Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί θα ήθελα να συζητήσουμε το πως μπορεί ένας κάτοικος Ελλάδας να γίνει συνδρομητής σε κάποιο από τα πακέτα τηλεόρασης που προσφέρει η Κύπρος ώστε να μπορεί να παρακολουθεί στην Ελλάδα τα Κυπριακά κανάλια. Ενδιαφέρομαι για την επιλογή της Broadhand/Cable tv που είναι και η απλούστερη υλοποίηση απ'ότι καταλαβαίνω.


Βρίσκομαι σε επικοινωνία με δύο πάροχους από την Κύπρο και τους έχω ενημερώσει για το παραπάνω θέμα ώστε να δούμε τι μπορεί να γίνει και πως. Σε περίπτωση που ο πάροχος δεν δίνει την επιλογή συνδρομής σε κάτοικο Ελλαδας, αυτό που σκέφτομαι είναι πως θα μπορούσα να βρω ένα φίλο μου απο την Κύπρο ή ένα παιδί εδώ από το φόρουμ που να μένει στην Κύπρο και θα θελήσει να με βοηθήσει, ώστε να του δώσω τα χρήματα για το πακέτο και να μου στείλει το set top box. Στη συνέχεια υποθέτω πως η μηνιάια καταβολή της συνδρομής μπορεί να γίνεται και απευθείας σε λογαριασμό στην τράπεζα ηλεκτρονικά;


θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας και ποιες άλλες επιλογές έχω ώστε να βλέπω Κυπριακά κανάλια στην Ελλάδα.
 

AnDas

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,103
Αθήνα
Μιλάς για τα συνδρομητικα ή για τα ελεύθερα;
Όπως και να έχει αν δεν είναι ανεβασμένα σε δορυφόρο (που δεν είναι γιατί είναι ipTV τα συνδρομητικα και ψηφιακά επίγεια τα άλλα), δεν μπορείς να τα πιάσεις στην Ελλάδα, είτε νόμιμα, είτε παράνομα.
Δύο παραθυράκια, δες στην cyta Ελλάδας γιατί κάποιος είπε ότι στο πακέτο που δίνει έχει και κυπριακα κανάλια, αλλά δεν είμαι σίγουρος και για τα συνδρομητικα δες αν αυτοί που προσφέρουν παράνομα με streaming όλα τα πακέτα της Ευρώπης, αν έχουν και τα κυπριακα μέσα.
Τέλος τα ελεύθερα κανάλια μπορείς να τα βλέπεις μέσω Internet είτε μέσω των σελίδων τους, είτε μέσα από το kodi με τα κατάλληλα plug ins

Στάλθηκε από το D5503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apostolis21

New member
16 May 2016
4
Αθήνα
Καλησπέρα, για τα ελεύθερα κρατικά ενδιαφερόμουν κυρίως ρικ1, ρικ2. Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν σε κάποιο δορυφόρο ώστε να μπορέσω έτσι να τα δω. Αυτό επίσης που δεν ξέρω είναι αν είχα το set top box έτοιμο και σεταρισμένο από τον πάροχο της Κύπρου και το συνέδεα στο δίκτυο στην Ελλάδα τι θα γινόταν. Δηλαδή από τεχνική άποψη θα ήταν εφικτό, θα έδειχνε τα κανάλια ή θα είχε μαυρη οθόνη. Σκέφτομαι πως μπορεί να θέλει κυπριακό αριθμό τηλεφώνου για να λειτουργήσει αλλιώς θα το είχα δοκιμάσει μέσω φίλου. Είναι όμως κρίμα να δώσεις τα χρήματα για το set top box, να έρθει ως εδώ μόνο και μόνο για να δεις την οθόνη να δείχνει 'Παρακαλώ συνδέστε το δίκτυο'

Να σημειώσω πως στους τρεις πάροχους που ρώτησα μου απάντησαν πως η υπηρεσία προσφερεται εντός Κύπρου για την ώρα, ωστόσο δεν διευκρίνισαν τους λόγους που γίνεται αυτό.

Γνωρίζει κανείς αν τα κυπριακά κανάλια εκπέμπουν σε κάποιο δορυφόρο; Πχ η Nova Cyprus δεν τα περιλαμβάνει στο πακέτο της.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,754
Βόλος
ΡΙΚ1 και ΡΙΚ2 δεν μπορούν να εκπέμψουν ελεύθερα δορυφορικά γιατί υπάρχουν περιορισμοί από τις εταιρίες διανομής των εκπομπών και των ταινιών. Γι' αυτό υπάρχει το RIKsat (που αναμεταδίδει η ΕΡΤ στα επίγεια της κανάλια), το ERTsat, το ORFsat. Εικάζω ότι αντίστοιχοι περιορισμοί υπάρχουν και για την συνδρομητική IPTV.
 

MIKU

AVClub Addicted Member
7 May 2017
1,983
Το βάζω εδώ και αν είναι εκτός θέματος ας διαγραφεί.

'' Υπουργικό: Τέλος οι εμπορικές διαφημίσεις για ΡΙΚ ''

http://www.philenews.com/oikonomia/...poyrgko-telos-oi-emporikes-diafimiseis-ga-rik

'' Πόσα θα πληρώσουμε την απόφαση να κοπεί η διαφήμιση στο ΡΙΚ ''

http://www.philenews.com/koinonia/e...oyme-tin-apofasi-na-kopei-i-diafimisi-sto-rik

''Τέλος στις εμπορικές διαφημίσεις στο ΡΙΚ βάζει η κυβέρνηση της Κύπρου''

http://gr.euronews.com/2018/09/05/t...fhmiseis-sto-rik-vazei-h-kyvernhsh-ths-kyprou