Γνώμες για Κλιματιστικά...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Κυριοι λογω και της μικρουλας στο σπιτι καθως και το οτι επι της παρουσις και η συζηγος ειναι στο σπιτι συνεχως η αναζητηση κληματιστικου ειναι πλεον επιτακτικη.

ο χωρος που θελω να καλυψω ειναι 5χ5 ακριβως δλδ 25 τετραγωνικα μετρα με διπλα τζαμια (οχι θερμοδιακοπη).
το σπιτι ειναι κατασκευης 2007 απο μονωση ειναι σχετικα οκ με τα δεδομενα της τοτε εποχης...
ειμαστε τελευταιος οροφος.
το σπιτι ειναι νοικιαρικο οποτε λυσεις τυπου mitsubishi δεν παιζουν τοσο γιατι ειναι στον θεο (τρομερη ποιοτητα το ξερω αλλα...) καθως και η πιθανη μεακινηση τους και αρα ζημια τους ειναι μεγαλη...

Σκεφτομαι για inventor life 18.000 αν και απο τον υπολογιστη του σαιτ τους για τα μετρα μου δινει 12αρι που ΙΣΩΣ να ειναι οριακο οποτε να ζοριζετε..

Μεγαλη πιθανοτητα για περιστασιακη χρηση θερμανσης...το χειμωνα...

Ακουω αποψεις...και ΑΝ καποιος εχει αντιστοιχο μηχανημα ας μας πει και προσωπικες γνωμες...

Ευχαριστω...
 
Last edited by a moderator:

Amaretos

Established Member
22 September 2007
250
Re: Γνωμες για Κληματιστικα...

Χωρίς να ειμαι γνώστης 5χ5 και 18αρι μου φαινεται τεράστιο!!!! Εγω σε 3κατι επι 3κατι εχω 9ρι και ειναι υπεραρκετό.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Κι εγώ έχω 18άρι σε σοφίτα αντίστοιχων διαστάσεων, αλλά εκεί το ζητούμενο ήταν να κρυώσει ο χώρος πάρα πολύ γρήγορα για περιστασιακή χρήση. Αν το θέλεις για θέρμανση προχώρα, αλλά μόνο για ψύξη δεν φτάνει το 12άρι;
 

strs

Supreme Member
10 May 2015
3,042
Ραφήνα
το 18αρη για τόσο μικρό χώρο είναι τεράστιο πλεονασμός....ένα 9αρη inverter θα σε καλύψει οριακά και με ένα 12αρη θα είσαι τέλεια....εάν μπορείς πάρε να έχει και ιονιστή, κακό δεν κάνει.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Γνωμες για Κληματιστικα...

Χωρίς να ειμαι γνώστης 5χ5 και 18αρι μου φαινεται τεράστιο!!!! Εγω σε 3κατι επι 3κατι εχω 9ρι και ειναι υπεραρκετό.

Eχεις δικιο για το 9αρι στα ~9 (~3χ3) τετραγωνικα.
Ομως για τα 25 (5χ5) τετραγωνικα πρεπει να καλυψεις σχεδον τον τριπλασιο χωρο και ογκο.

Τ0 18αρι ειναι οντως μεγαλο. Το 12αρι φανταζει ιδανικο για υπνοδωματιο 25 τετραγωνικων.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
προσοχη μεγαλη στη τοποθετηση.....
εκτος οτι με 9αρια σε δυο δωματια (10,5 και 15 τετραγωνικα) και μας ειναι πολυ,

πρεπει να δεις που θα πηγαινει ο αερας, σε σχεση μετα επιπλα και ειδικα με το κρεβατι. Στο δικο μου δωματιο οπου και να παω με καρφωνει (και ο αερας βγαινει ΠΟΛΥ κρυος και οχι σητν θερμοκρασια που ο εχεις ρυθμισει. Απλα το κλιματιστικο συνεχιζει στον ιδιο ρυθμο μεχρι ο χωρος να παισει θερμοκρασια)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
όλα τα κλιματιστικά βγάζουν πάντα θερμοκρασία γύρω στου 10 το καλοκαίρι και 40 το χειμώνα.
Αυτό δεν αλλάζει.
Ο θερμοστάτης χώρου σταματάει τη λειτουργία τους απλώς.
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
όλα τα κλιματιστικά βγάζουν πάντα θερμοκρασία γύρω στου 10 το καλοκαίρι και 40 το χειμώνα.
Αυτό δεν αλλάζει.
Ο θερμοστάτης χώρου σταματάει τη λειτουργία τους απλώς.
Είσαι σίγουρος; κ το inverter?
 

stelioss_1

Established Member
7 June 2013
154
έχει απόλυτο δίκαιο το supersonic..
κανένα κλιματιστικό δεν μπορεί να ρύθμιση την θερμοκρασία που βγάζει τον αέρα. καλοκαίρι είναι 8-10 βαθμούς. (8 όταν παγώνει τον είδη παγωμένο αέρα. )
απλά που θα πάρει την θερμοκρασία ο χώρος θα σταματήσει να λειτουργεί..

invereter πολύ καλύτερα σε θέμα οικονομίας ( φτάνει να μην έχεις αυξομειώσεις στο ρεύμα σου και σου μένει καμία πλακέτα στο χέρι )
είναι λίγο θέμα τύχης ..

τώρα στο θέμα 18-12. πολύ καλύτερα 18.. ΑΛΛΑ είναι υπνοδωμάτιό .. θα κάνει περισσότερο θόρυβο(θα φυσά ποιο δυνατά τον αέρα ποιο μεγάλο fan + μοτορ) απο ενα 12.000
με το 12.000 θα εισαι οκ. απλα θα συμβιβαστής οτι θα χρειαζετε περισσότερο χρόνο για να αποδώσει από ένα 18.
ειμαι 4.5χ4.80 το μεσημέρι που βαράει 40+ δυσκολεύετε λιγο . την νύxτα είμαι υπέρ ευχαριστημενος.

εισαι στα μαχ ορια του 12. (θα ακούσεις να σου πούνε και 30 τμ αλλά δεν.μόνο στα χαρτιά!) θα εισαι οκ πιστεύω..

δες hair,Daikin ,media ,
 
17 June 2006
9,768
Απάντηση: Re: Γνώμες για Κλιματιστικά...

Είσαι σίγουρος; κ το inverter?

Προφανώς το Inverter δουλεύει σε διαφορετικό σημείο λειτουργίας το συμπιεστή και συνεπακόλουθα επιτυγχάνονται διαφορετικές θερμοκρασίες στον εξερχόμενο από το κλιματιστικό αέρα.
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: Γνώμες για Κλιματιστικά...

Προφανώς το Inverter δουλεύει σε διαφορετικό σημείο λειτουργίας το συμπιεστή και συνεπακόλουθα επιτυγχάνονται διαφορετικές θερμοκρασίες στον εξερχόμενο από το κλιματιστικό αέρα.
Αυτό ακριβώς είχα στι μυαλό μου. Όπως και στα καλοριφέρ με την αντθσταθμιση. Γιώργο είσαι σχετικός με τον χώρο ;
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Εμείς εδώ και σχεδόν 12 χρόνια έχουμε κλιματιστικά για την θέρμανση - ψύξη του σπιτιού (και ένα μικρό αερόθερμο στο μπάνιο).

2 Mitsubishi Inverter 32άρια και ένα γιαπωνέζικο (από τα πρώτα της αγοράς) απλής τεχνολογίας που είναι ακόμα παλαιότερο αλλά δουλεύει άψογα.
Τα συντηρούμε πάντα στην ώρα τους και βγάζουμε τον χειμώνα με λειτουργία ολημερίς με κοντά στα 400-500 ευρώ.

Φυσικά πάντα τα δουλεύουμε σε φυσιολογικές θερμοκρασίες και μέχρι τώρα σχεδόν κανένα πρόβλημα (μόνο στο ένα mitsubishi που έχασε υγρά αλλά επιδιορθώθηκε επιτυχώς).

Το παν είναι η συντήρηση παίδες και η λειτουργία σε φυσιολογικά πλαίσια, έτσι και το κλιματιστικό ζει περισσότερο και επιτυγχάνεται οικονομία αλλά και δεν αρρωσταίνει κανείς.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Παλικάρια ξέχασα να αναφέρω οτι το συγκεκριμένο κλιματιστικό προορίζεται για το σαλόνι...
25 τετραγωνικά υπνοδωμάτιο δεν ειναι τεράστιο...??? ποιος ειμαι ο Γιάγκος δράκος...
Χαχαχα
Για αυτο ρωτάω μιας και ο υπολογιστής της inventor μου βγάζει 12 οπότε ελεγα να πάω μια κατηγορία πάνω για να πιάνει πιο εύκολα θερμοκρασίες και να δουλεύει ποιο στο ρελαντί...
Επιλογές για τοποθέτηση δεν εχω πολλές λογο τεράστιας μπαλκονόπορτας...


Send from my Moto Guzzi Breva 1100 :) πηγαίνοντας Tapa Tapa Tapa Talk
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Και να ξερετε στη ψυξη τα κλιματιστικα μπορουν να καλυψουν περισσοτερο χωρο ( και διαφορετικους χωρους ταυτοχρονα) απο οτι λενε θεωρητικα, σχετικα ευκολα. Ειναι θεμα ροης ρευματων αερα και αλλων λεπτομερειων.
Στη θερμανση ειναι ζορικα και θελει ειτε ακριβως οσο εχει υπολογιστει ειτε ξεχωριστες μοναδες αν μιλαμε για χωριστους χωρους.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Όπως έγραψα και στην αρχή θα ήθελα να μπορει να ζεστάνει και τον χώρο αυτο...μιας και οι λοιποί δεν βάζουν εύκολα πετρέλαιο δυστηχως και τώρα με την μικρή ειναι ζόρικα τα πράγματα...
Στις κρεββατοκαμαρες εχει απο τον ιδιοκτήτη δυο κλιματιστικά παλιά καμίας 7ετιας υπολογίζω οπότε για βράδυ ειναι σχετικά οκ...ασε που δεν μπορω να τα βγάλω οπότε συμβιβάζομαι με αυτά...


Send from my Moto Guzzi Breva 1100 :) πηγαίνοντας Tapa Tapa Tapa Talk
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Στο δυαρι των 50 τετραγωνικων που μενω υπαρχει ενα 18αρι aircondition στο χωλ το οποιο κλιματιζει τελεια ολα τα δωματια (σαλονι-υπνοδωματιο-κουζινα-μπανιο)
 

strs

Supreme Member
10 May 2015
3,042
Ραφήνα
όπως είπαμε και παραπάνω με ένα 12αρη θα είσαι καλυμμένος χειμώνα καλοκαίρι για έναν χώρο 25τμ, μιλάμε για περίπου 70 κυβικά αέρα, σε σπίτι με διπλά τζάμια και από ένα ακόμη κλιματιστικό σε κάθε κρεβατοκάμαρα....και εάν θυμάμαι καλά τα νούμερα το 12αρη μπαίνει και σε 10Α ασφάλεια (καλύτερα 16Α) ενώ το 18αρη θέλει μεγαλύτερη.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
..
Στις κρεββατοκαμαρες εχει απο τον ιδιοκτήτη δυο κλιματιστικά παλιά καμίας 7ετιας υπολογίζω οπότε για βράδυ ειναι σχετικά οκ...ασε που δεν μπορω να τα βγάλω οπότε συμβιβάζομαι με αυτά...

7 χρονων δεν ειναι παλια, αν αναλογιστεις οτι οι εγγυησεις των ενων ειναι στα 10 χρονια.
Αλλα εχεις αλλαξει φρεον καθολου?