DVB-S2 USB ?

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
Ψαχνω μια οικονομικη dvb-s2 usb για να βλεπω κανα ελευθερο δορυφορικο προγραμμα στο win htpc με Kodi.Υπαρχει ?Καποια προταση?
 

athoik

New member
29 October 2013
21
Ψαχνω μια οικονομικη dvb-s2 usb για να βλεπω κανα ελευθερο δορυφορικο προγραμμα στο win htpc με Kodi.Υπαρχει ?Καποια προταση?

Σχετικά καλό tuner με multistream δυνατότητες είναι το TBS 5980.

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει σε win με Kodi, αλλά το χρησιμοποιώ σε Enigma2 linux (η αγορά του έγινε καθαρά για την υποστήριξη του Multistream στο Enigma2).
 

athoik

New member
29 October 2013
21
Athoik#
Σε ποιο δέκτη enigma 2 το δουλεύεις;

Το έχω δοκιμάσει σε osmini / osmini+ / vusolo4k.

Επίσης υπάρχουν αναφορές με επιτυχία για την TBS 5925 ($$$) σε osmini / vusolo4k / vuzero / et10000 κλπ.

Στα images που υποστηρίζουμε στο SatDreamGr δεν λειτουργούν οι TBS σε kernel < 3.8 (δηλαδή εκτός Dreambox / MediaLink).

Επίσης πρόσφατα πήρε τα patches και το OpenATV για το multistream/TBS και τα ενσωμάτωσε στην επόμενη έκδοση 5.4 (προς το παρόν διαθέσιμη σε beta testers).
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,582
Αθηνα
Έχω αγοράσει το dvbsky s960 και δούλεψε χωρίς πρόβλημα.

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εψαξα tbs αλλά ήταν ακριβοτερα και δεν μπορούσα να βρω και εύκολα τότε που εψαχνα (προ 8 μηνου)

sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
avpap## σε δορυφορικο δέκτη enigma2 δούλεψε χωρίς πρόβλημα?

* Βρήκα μία dvdsky960 sto aliexpress αλλα γενικα δυσεύρετες είναι.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,582
Αθηνα
avpap## σε δορυφορικο δέκτη enigma2 δούλεψε χωρίς πρόβλημα?

* Βρήκα μία dvdsky960 sto aliexpress αλλα γενικα δυσεύρετες είναι.

Η απαντηση μου ηταν για το αρχικο ποστ (htpc με kodi). Δεν το εχω δοκιμασει σε enigma.
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
Απάντηση: Re: DVB-S2 USB ?

Σχετικά καλό tuner με multistream δυνατότητες είναι το TBS 5980.

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει σε win με Kodi, αλλά το χρησιμοποιώ σε Enigma2 linux (η αγορά του έγινε καθαρά για την υποστήριξη του Multistream στο Enigma2).

πιανει και τα mediaset premium στο 5.0 W ???
 

athoik

New member
29 October 2013
21
Re: Απάντηση: Re: DVB-S2 USB ?

πιανει και τα mediaset premium στο 5.0 W ???

Δεν έχω πρόσβαση εκεί!

Τα multistream στις 9Ε / 13Ε / 45Ε τα καταφέρνει η TBS5980.

Τώρα στις 5W γίνεται χαμός από multistream και με ενδιαφέρει και εμένα, αλλά δυστυχώς στο SatDreamGr που ρώτησα για λήψη τι πιάτο χρειάζεται ώστε να μην έχουν πρόβλημα τα multistream κανάλια, δεν ήξερε κάποιος με σιγουριά. Λένε για > 1.20m στην Αττική!
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
ρωταω για τα συγκεκριμενα καναλια επειδη ξερω οτι δεν τα αναγνωρίζουν ολοι οι δεκτες.ειδα ομως ενα video στο youtube που με ενα TBS 5925 δεν εχουν προβλημα.μάλιστα ο φιλος που το εχει ανεβασει πρεπει να ειναι απο εδω.και αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι satdream image.στην ουσια η ερωτηση ειναι-που διαφερει το TBS 5925 απο τον TBS 5980?
 

athoik

New member
29 October 2013
21
Ναι SatDreamGr image είναι και το έχει ανεβάσει ο mcelliot_g.

Θα τον βρείς σίγουρα στο SatDreamGr αλλά και εδώ λογικά.


Η TBS5925 έχει APSK16/32 και ACM/VCM, η TBS5980 δεν έχει σίγουρα APSK16/32!
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
Και από τι κατάλαβα το TBS 5980 δεν υποστηρίζει ούτε ACM... Οπότε το TBS 5925 νομίζω πως είναι μονόδρομος

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
την πηρα και τελικα ηταν μεγαλη πατατα χαλια drivers την δοκιμασα με πολλα dvb players σε win10 και ηταν πολυ χαλια,κολαγε στο scan και εβγαζε bsod.Εχασα πολυ χρονο με δαυτη,πηρε τον δρομο της για πισω ηδη...
 

wolfgr

AVClub Enthusiast
18 September 2011
709
ναι βεβαια ειχαμε μια σχετικη επικοινωνια,μου εδωσαν καποιες συμβουλες αλλα στο τελος μου ειπαν να την γυρισω πισω και να μου επιστρεψουν τα χρηματα.
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
Απάντηση: Re: DVB-S2 USB ?

την πηρα και τελικα ηταν μεγαλη πατατα χαλια drivers την δοκιμασα με πολλα dvb players σε win10 και ηταν πολυ χαλια,κολαγε στο scan και εβγαζε bsod.Εχασα πολυ χρονο με δαυτη,πηρε τον δρομο της για πισω ηδη...

μηπως ειδες αν πιανει τα ιταλικα στο 5W ????