Samsung UE32F5000AW όχι εικόνα

vaggoulas

Established Member
5 May 2013
150
Καλημέρα παιδιά.
Ανοίγω χθες την tv και ενώ έχω ήχο κανονικά δεν μου δείχνει εικόνα καθόλου.Η οθόνη δείχνει ν'ανάβει καθώς δεν μένει μαύρη εντελώς, αλλά έχει ελαφρό μελιτζανί κάπως χρώμα.
Την έχω μόνο 2.5 χρόνια, φυσικά είναι εκτός εγγύησης και την είχα πάρει κάτι λιγότερο από 300 ευρώ τότε.
Φυσικά τα έχω πάρει :furious3: καθώς δεν είναι μεγάλης ηλικίας και επιπλέον δεν έχει παίξει πολλές ώρες.
Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία;
Λέτε να είναι το panel οπότε να κοιτάξω κατ'ευθείαν για νέα tv?
Ευχαριστώ.
 

vaggoulas

Established Member
5 May 2013
150
Fyi την πήρα πίσω από ένα μαγαζί που κάνει service tv.
Μου είπε πως είναι η πλακέττα της οθόνης και χρειαζόνταν 140+ ευρώ.
Και ο ίδιος μου είπε πως δεν συμφέρει η επισκευή οπότε πάω για νέα.
 

iceman

AVClub Enthusiast
22 July 2006
1,237
Αθήνα
Να ρωτήσεις και εξουσιοδοτημένο. Τα 140 μου ακούγονται πολλά!
Ενα σχετικά φθηνό εξάρτημα είναι.
Και εμένα το ίδιο έκανε ευτυχώς λίγες μερες πριν λήξει η εγγύηση.
 

kokar

Supreme Member
8 December 2006
8,243
Αργυρούπολη
γνωστο το πρόβλημα μαλιστα υπάρχει μεγάλη αναφορά με βίντεο στο youtube,
δεν ειναι η πλακέτα αλλα το backlight, το οποιο και αποτελείτε απο 5 strip των 9 LED η καθεμιά
αν λοιπον κάποιο απο τα LED καει δεν αναβει κανενα με αποτελεσμα να ακους ηχω αλλα να μην βλέπεις τιποτα
στο ebay το κάθε strip εχει ~50 ευρω, ο μάστορας μαλλον ηθελε να βγάλει κατι παραπάνω...
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Για να μην ξεκιναω αλλο θεμα μου την εφερε φιλος εβγαλα το πανελ και ειδα οτι η μια σειρα led strip δεν αναβει αρα καποιο led εχει καει.
Ειδα ομως οτι και στις υπολοιπες σειρες που αναβουν οτι απο πισω στο pcb εχει ενα ελαφρυ καψιμο εκει που ειναι τα led

Θελει να αγορασει την μια σειρα αλλα του ειπα καλυτερα να την δωσει για ανταλλακτικα κανα 50αρικο και να παρει αλλη γιατι φοβαμαι οτι καποια στιγμη θα του καψει και αλλη σειρα αφου ειδα αυτο το καφετι χρωμα πισω απο τα led
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
τελικα πηρε led strip μια βεργα του την εβαλα και δουλευει απλα του ειπα να μην εχει τερμα τον οπισθιο φωτισμο μπας κια του βγαλει μερικα χρονια.