DIY micro ενισχυτής κιθάρας με λυχνίες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
P3520793.jpg

Τώρα αυτό θεωρητικά είναι ένα project σε εξέλιξη, αλλά επειδή εδώ και ενάμιση χρόνο δεν υπήρξε καμία πρόοδος, είπα να το ολοκληρώσω έστω όπως έχει...

Είναι ένας micro ενισχυτής κιθάρας με λυχνίες για μελέτη δωματίου, ώστε να υπάρχει η δυνατότητα να σπρωχτεί το τμήμα «ισχύος» σε τέρμα παραμόρφωση χωρίς να κουφαθούμε κιόλας.

Στην προενίσχυση χρησιμοποιήθηκε η 6112 που βρίσκεται εσωτερικά του κουτιού.

P3520773.jpg

Από gain έχουμε περίσσευμα και επειδή όπως είπαμε δεν εξελίχθηκε το project, δουλεύει πολύ «κρύα» και θέλει σίγουρα tuning. Όπως δουλεύει τώρα παράγει αρκετή δεύτερη αρμονική από νωρίς με μειωμένο headroom. Λίγο περισσότερο ρεύμα και λίγο περισσότερη τρίτη αρμονική νομίζω θα είναι ότι πρέπει, αλλά αυτά θέλουν δοκιμές στο τέλος με το αυτί σε διάφορες καμπίνες κτλ που δεν διαθέτω.

Στην έξοδο έχουμε την 6G6G (απλά επειδή είναι ομορφούλα), πέντοδο που σύμφωνα με τα data με 10% παραμόρφωση θα βγάλει κάπου στο 1watt. Εδώ δουλεύει σαν πέντοδος αλλά και σε UL κατάσταση κατ επιλογή.

Mini guitar head small.jpg

Υπάρχει έξοδος 4 ή 8Ω, καθώς και έξοδος μόνο της προενίσχυσης αν το επιθυμούμε ώστε να οδηγήσει κάποιον άλλο τελικό.

Η συνολική κατανάλωση είναι περίπου 8watt.

Το κουτί εξωτερικά κατασκευάστηκε από κόντρα πλακέ 6mm, περιμετρικά ντυμένο από μαξιλαροθήκη καναπέ ΙΚΕΑ. Εσωτερικά σχηματίζεται άλλο κουτί από ανοξείδωτη λαμαρίνα 1mm γιατί τέτοια είχε εύκαιρη ο φίλος που έκανε την αγγαρεία στο laser… τα γράμματα έγιναν με decals.

blog1.jpg

Τώρα που ολοκληρώθηκε εμένα μου θυμίζει ηλεκτρικό ντόνατ ή ακόμη και κάθισμα τουαλέτας (!) Αναμένω και άλλους πιθανούς χαρακτηρισμούς αν σας προκύψουν.
Θα το προτιμούσα με λίγο διαφορετικές αναλογίες, περισσότερο λεπτό και με μεγαλύτερη διάμετρο της τρύπας στην μέση αλλά με τέτοιες αναλογίες θα μεγάλωνε αρκετά.

P3520863.jpg

Δεν βουίζει δεν σφυρίζει μόνο που με λιγότερα uF στην τροφοδοσία και μεγαλύτερο πυκνωτή στην έξοδο της προ ενίσχυσης (δεν τον χρειάζεται), η 6G6G πάθαινε μάλλον αυτό που ο παππούς μου αποκαλούσε blocking distortion. Τώρα όλα είναι ok.

blog2.jpg

Διαστάσεις 26x18x6.5cm, βάρος 2.6kg

Καλές κατασκευές!

 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Είναι αριστερά από τη βάση της λυχνίας εξόδου. Είναι κάθετα και φαίνεται η κορυφή της.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τρομερή υλοποίηση. Εύγε!!!
 
23 December 2007
1,681
Απάντηση: Re: DIY micro ενισχυτής κιθάρας με λυχνίες

Είναι αριστερά από τη βάση της λυχνίας εξόδου. Είναι κάθετα και φαίνεται η κορυφή της.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τρομερή υλοποίηση. Εύγε!!!

Τρομερό μάτι....
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ιδιαίτερη κατασκευή με ρετρό πινελιές, εφυιέστατη διαχείριση εσωτερικής κατανομής των εξαρτημάτων και με μια αισθητική στο video που συμπληρώνει άριστα την κατασκευή.

Εύγε!

Θα ήθελα όμως μια απάντηση γιατί υπάρχει αυτό το "amplification Ltd"?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Δεν είναι χιούμορ,εγώ θα λέω πως έχουμε τον R&D manager μεγάλης LTD στο φόρουμ μας.
(δεν θέλω αντίρρηση :flipout: )

Χωρίς πλάκα τώρα,άλλη μια πάρα πολύ καλή παρουσίαση και κατασκευή,χίλια μπράβο!
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Re: DIY micro ενισχυτής κιθάρας με λυχνίες

Ευχαριστώ.
Το Ltd είναι χιούμορ φυσικά :)

Καλαίσθητος με χιούμορ, απίστευτος συνδυασμός!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
και εγώ σε Practice amp παίζω ή στο στέρεο....

δηλαδή σε τί το δοκίμασες?
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Σε ένα μικρούλι Fender για μπάσο. Σοβαρά αν θες πάρτον για όσο θες, αλλά δεν νομίζω να λέει και τίποτα σοβαρό όπως είναι τώρα. Σίγουρα όμως έχει ...potential...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Στον ενισχυτακο μου εχω αλλαξει το μεγάφωνο με ενα 8αρι celestion. Ίσως σε πρώτη φαση το δοκιμάσουμε σαν καμπίνα. Ασε να το σκεφτώ λιγο τι αλλο μπορούμε να χρησιμοποιησουμε