Yβριδική μηχανή - hybrid camera

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Σημείωση Διαχείρισης 28/3/2017

Μιας και τελευταία υπάρχει έντονο ενδιαφέρον για μια υβριδική μηχανή (που να μήν είναι βιντεοκάμερα ή actioncam) και που να έχει ώς προτεραιότητα το βίντεο έναντι της φωτογραφίας ανοίγουμε το συγκεκριμένο νήμα για να ακουστούν προτάσεις με αναφορά αν είναι δυνατόν και στο σχετικό budjet και μεταφέρουμε εδώ και τυχόν υπάρχουσες. Και επειδή προβλέπεται να αυξηθεί εκθετικά στο μέλλον το ενδιαφέρον για την κατηγορία αυτή το νήμα αναβαθμίζεται ως sticky.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Εγώ θα πρότεινα ταπεινά να σταματήσετε το κυνήγι του τέλειου χεράτου και αυτόματης εστίασης 4κ βίντεο και μάλιστα με θέμα παιδιά που κινούνται και τρέχουν. Πιο πολύ θα παιδεύεστε με τις ρυθμίσεις και τις δοκιμές παρά θα χαίρεστε τις στιγμές του παιδιού σας. Με τόσα βοηθήματα χειροκίνητης εστίασης και την όποια σταθεροποίηση έχει συν το μικρό μέγεθος η μηχανούλα είναι φοβερή χαρείτε την!

Φακό με ομαλό δαχτυλίδι εστίασης κι ας μην είναι πάντα σουπερ ευκρινές το βίντεο. Ας μην είνια καν 4κ. Σταθερό να είναι να μην σε πιάνει πονοκέφαλος και είμαι σίγουρος μια χαρά θα φαίνονται τα μικρά και σε 1080..

δείτε τα βίντεο με τη μικρή κινεζουλα που ανέβηκαν στο.. αδελφό thread, στο ένα ο μπαμπάς κινεί το πλάνο μαζί με την κούνια μην του φύγει από το στόχο και χάσει το AF.... στο άλλο τρέχει μαζί με το παιδί.... μια ζαλάδα σκέτη. Καλύτερο αποτέλεσμα θα είχε με μια sony action camera με ενεργό το steadyshot.

Φυσικά δεν αναφέρομαι στον Γιάννη Σπύρου που είμαι σίγουρος θα βρει τον τρόπο να τραβά όμορφα πλάνα και αναλύει τη μηχανούλα ως συνεισφορά στο forum, αναφέρομαι στον γενικό παροξυσμό με το 4κ το AF κλπ κλπ με θέμα παιδιά και άλλα θέματα που κινούνται απρόβλεπτα. Υπάρχουν τόσοι τρόποι, ευρυγώνιο με κλειστό διάφραγμα, στο τελε σταθερά πλάνα έστω λίγα sec για τις λεπτομέρειες.. Μην νομίζουν κάποιοι δηλαδή που διαβάζουν εδώ και δεν έχουν ξαναπιάσει στα χέρια τους βιντεοκάμερα ότι ξαφνικά με ένα μαγικό τρόπο θα γυρίσουν ταινία μικρού μήκους με το παιδί τους κρατώντας την gx80 ή την a6300 και ακολουθώντας.... γιατί πιθανόν το βίντεο που θα έχει τραβήξει το μεγαλύτερο παιδί τους με το χουαβέι κινητό να είναι πιο ευχάριστο στην θέαση!

edit: ίσως off topic αλλά η sony action camera δεν αναφέρθηκε τυχαία. Φοβερό.... παιχνίδι για μικρούς και μεγάλους, ευρυγώνιο με σταθεροποίηση, θέαση από το κινητό μέσω wifi, το υπέρ - εργαλείο της παραλίας και όχι μόνο... αδιάβροχη άθραυστη μικρή και φορητή... ποια gx80 και ποιά α6300... για αυθόρμητες στιγμές με τα παιδιά σας / κατοικίδιά σας μια action camera! Άντε σαν συνοδεία της gx80 για να μην σας ξενερώσω εντελώς :eek:perator:
 
Last edited by a moderator:

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Panasonic GX80 Video

Εγώ θα πρότεινα ταπεινά να σταματήσετε το κυνήγι του τέλειου χεράτου και αυτόματης εστίασης 4κ βίντεο και μάλιστα με θέμα παιδιά που κινούνται και τρέχουν. Πιο πολύ θα παιδεύεστε με τις ρυθμίσεις και τις δοκιμές παρά θα χαίρεστε τις στιγμές του παιδιού σας. Με τόσα βοηθήματα χειροκίνητης εστίασης και την όποια σταθεροποίηση έχει συν το μικρό μέγεθος η μηχανούλα είναι φοβερή χαρείτε την!

Φακό με ομαλό δαχτυλίδι εστίασης κι ας μην είναι πάντα σουπερ ευκρινές το βίντεο. Ας μην είνια καν 4κ. Σταθερό να είναι να μην σε πιάνει πονοκέφαλος και είμαι σίγουρος μια χαρά θα φαίνονται τα μικρά και σε 1080..

δείτε τα βίντεο με τη μικρή κινεζουλα που ανέβηκαν στο.. αδελφό thread, στο ένα ο μπαμπάς κινεί το πλάνο μαζί με την κούνια μην του φύγει από το στόχο και χάσει το AF.... στο άλλο τρέχει μαζί με το παιδί.... μια ζαλάδα σκέτη. Καλύτερο αποτέλεσμα θα είχε με μια sony action camera με ενεργό το steadyshot.

Φυσικά δεν αναφέρομαι στον Γιάννη Σπύρου που είμαι σίγουρος θα βρει τον τρόπο να τραβά όμορφα πλάνα και αναλύει τη μηχανούλα ως συνεισφορά στο forum, αναφέρομαι στον γενικό παροξυσμό με το 4κ το AF κλπ κλπ με θέμα παιδιά και άλλα θέματα που κινούνται απρόβλεπτα. Υπάρχουν τόσοι τρόποι, ευρυγώνιο με κλειστό διάφραγμα, στο τελε σταθερά πλάνα έστω λίγα sec για τις λεπτομέρειες.. Μην νομίζουν κάποιοι δηλαδή που διαβάζουν εδώ και δεν έχουν ξαναπιάσει στα χέρια τους βιντεοκάμερα ότι ξαφνικά με ένα μαγικό τρόπο θα γυρίσουν ταινία μικρού μήκους με το παιδί τους κρατώντας την gx80 ή την a6300 και ακολουθώντας.... γιατί πιθανόν το βίντεο που θα έχει τραβήξει το μεγαλύτερο παιδί τους με το χουαβέι κινητό να είναι πιο ευχάριστο στην θέαση!

edit: ίσως off topic αλλά η sony action camera δεν αναφέρθηκε τυχαία. Φοβερό.... παιχνίδι για μικρούς και μεγάλους, ευρυγώνιο με σταθεροποίηση, θέαση από το κινητό μέσω wifi, το υπέρ - εργαλείο της παραλίας και όχι μόνο... αδιάβροχη άθραυστη μικρή και φορητή... ποια gx80 και ποιά α6300... για αυθόρμητες στιγμές με τα παιδιά σας / κατοικίδιά σας μια action camera! Άντε σαν συνοδεία της gx80 για να μην σας ξενερώσω εντελώς :eek:perator:

Συμφωνώ σε πολλά.
Μην σου πω ότι περιμένω να κυκλοφορήσει η 4K Action Camera της Xiaomi.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Panasonic GX80 Video

Είχα την πρώτη Παναγιώτη άλλα είχε το κλασικό θέμα της προβληματικής εστίασης που βγάλανε κάποια κομμάτια....συνολικά αξιόλογη ποιότητα άλλα ουδε μια σχέση έχει το βίντεο της με οποιοδήποτε 1080p οποιαδήποτες mirrorless Μηχανής.....έφτιαχνα διάφορα βιντεάκια με λήψεις από Sony A6000 Και Xiaomi Yi, άλλα ακόμα και ένα μη έμπειρο μάτι διέκρινε αμέσως την μεγάλη διαφορά στην ποιότητα ανάμεσα στην Α6000 και στην Xiaomi Yi....για παραλίες και να σπας πλάκα είναι μια χαρά, άλλα ούτε για πλάκα 400 ευρώ για action camera (εκτός όπως είπα αν την χρησιμοποιείς εκτενώς σε Extreme sports Κλπ.)....όταν βάλουν αισθητήρες 1'' ίντσας σε αυτές (που δεν θα αργήσει να γίνει) το ξανασυζητάμε!! Προς το παρόν περιμένουμε την Xiaomi 4k που ελπίζω να μην κάνει πάνω από 150 ευρώ....
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Panasonic GX80 Video

Μα εγώ δεν αναφέρθηκα σε 4κ action camera. H 30V που έχω δεν κοστίζει 400 αλλά 150. Είδατε που με επιβεβαιώνετε με το 4κ.... Γιατί sony και καλά πρέπει το παιδί να το έχουμε σε 4κ ασχέτως αν κουνάει και ψαρεύει το AF... Η ποιότητα της εικόνας εδώ δεν είναι πρωτεύον. Και το 1080 της δεν έχει σχέση με εκeίνο των dslr/dlsm αλλά για μέρα είναι ανεκτό. Μέχρι και σε πληρωμένες δουλειές την χρησιμοποιώ για 1-2 πλάνα αν ο σκοπός είναι να πιάσω την στιγμή, και απόγευμα ακόμα, οκ με λίγη δουλίτσα μετά στο post, αλλά για μέρα για την οικογένεια είναι μια χαρά.

Ναι πράγματι ρίχνει κι αυτή στις 120 μοίρες αλλά πάλι στοχεύεις άνετα χωρίς οθόνη. Αυτό που πρέπει να προσέξετε στις κινέζικες δεν είναι τόσο τα specs όσο τον φακό. Εχουν πιο έντονο το fish eye effect απο sony και gopro με αποτέλεσμα να παραμορφώνουν τους ανθρώπους. Η sony εκεί είναι εντελώς usable. Εκτός κι αν στοχεύεις από τους 30 πόντους που δεν νομίζω θα το κάνει κανείς.. Σαν ποιότητα εικόνας η gopro υπερέχει και ειδικά στις υποβρύχιες λήψεις.

Οπότε μια οικονομική, να μην σε νοιάζει να την ταλαιπωρήσεις. 2 καλοκαίρια να σε βγάλει μετά την πετάς από τον 6ο και έχεις και το πλάνο να πέφτει. Είπαμε για συμπληρωματική. Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό, α να την πάρω 4κ, αλλά κάνει 400 ευρώ, χμ πολλά ειναι άρα δεν αξίζει παίρνω μια Α6000.

Και σε σημαντικές στιγμές την βάζεις και πάνω στο hot shoe να τραβά συνέχεια στο ευρυγώνιο όσο εσύ παίρνεις τα κοντινά πλάνα να μην χαθεί η στιγμή. Γιατί αυτή η άτιμη η στιγμή δεν σε περιμένει δυστυχώς... ειδικά με τα παιδιά.

Δεν απαξιώνω τίποτα ούτε λέω πως είναι υποκατάστατο των αγαπημένων μας ακάθρεπτων, απλά για συγκεκριμένες χρήσεις, έστω σαν συμπληρωματικές είναι άριστες. Και με λίγη εξάσκηση στην χειροκίνητη εστίαση με έναν κατάλληλο φακό, μετά και Α6300 και Canon 70D να δοκιμάσετε που έχουν κορυφαίο ΑF πάλι θα νιώσετε άβολα, μια ανασφάλεια... Για συγκεκριμένες περιπτώσεις βέβαια είναι άριστο το AF όπως και όλα τα χαρακτηριστικά των σύγχρονων μηχανών, δεν τα απαξιώνω, αρκεί να ξέρεις που και πότε να τα χρησιμοποιήσεις.

Όσο για την GX80.... δεν την έχω δοκιμάσει. Απλά εγώ δεν θα είχα ενδιασμό να την αγοράσω (πλην της έλλειψης grip). Ποιότητα εικόνας και καλούδια Panasonic με σταθεροποίηση (έστω και σχεδόν) Olympus. Ε άμα είχε και το AF της Α6300, έπαιρνε baterry grip, είχε log και ήταν αδιάβροχη τότε δεν θα κόστιζε τόσο.
 
Last edited:

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Panasonic GX80 Video

Φίλε nicksoti δεν διαφωνώ σε τίποτα μαζί του, και εγώ προσωπικά δεν θα έδινα ένα σκασμό λεφτά για τι 4κ...και την gx8 Και g7 που κοιτάζω ουσιαστικά με νοιάζει το 4κ φώτο που έχουν και σε δεύτερη μοίρα το 4κ βίντεο...απλά αναφέρω ότι αν κάποιος χρειάζεται 4κ βίντεο και σωστό caf υπάρχουν λύσεις ακριβές μεν άλλα που δουλεύουν σωστά (Α6300-Νχ1)...για action camera 150 ευρώ που έδωσες είναι μια χαρά για να κάνεις το παιχνίδι σου....οι sony γενικά λόγω του οβαλ φακού έχουν ένα θέμα εστίασης στα νερά άλλα κατα τα άλλα είναι μια χαρά...αυτό που με χαλάει και δεν επέλεξα μια είναι η έλλειψη οθόνης....δεν μπορώ χωρίς να ξέρω τι τραβάω....ναι μεν είναι ευρυγώνιο άλα θέλω να ελέγχω τι τραβάω και δεν θέλω να μπλέκω με apps κλπ..θέλω όλα να γίνονται πάνω στην μηχανούλα για αυτό επέλεξα την SJ 4000 που για 80 ευρώ που την πήρα είναι μια χαρά....
Τώρα για την σύγκριση action camera 4k Και Α6000 γίνεται στο ότι στην μια περίπτωση παίρνεις ένα φτηνό gadget Και απλά έχει και 4κ και στην άλλη παίρνεις πραγματική μηχανή που μπορεί να κάνει ένα σωρό πράγματα....
Το ιδανικό είναι να έχεις μια Mirrorless στην παραλία για τα πλάνα έξω από το νερό και μια φτηνή action camera για το νερό, την άμμο ή όταν θέλεις υπερευρυγώνιο...προσωπικά αυτό κάνω μέχρι τώρα....
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Panasonic GX80 Video

Δεν κάνω μόνο το παιχνίδι μου με την sony, αν δεις στην κατηγορία βίντεο το τελευταίο που ανέβασα έχει κάμποσα πλάνα με την sony. Πχ στα αλματα των παιδιών τα 3 εξ αυτών είναι με την sony και μάλιστα κροπαρισμένα για να "ταιριάξουν" με της μεγάλης. Η το μακρινό ευρυγώνιο που είναι στη σειρά τα παιδάκια με τα μετάλλια. Η το μικρό "timelapse" με τον ουρανό, που κακώς δεν είναι timelapse απλά το βίντεο σε γρήγορη κίνηση γιατί την είχα εκεί να τραβά. Ναι η ποιότητα υστερεί, αλλά πάνω στη ροή δεν κάνει πολύ κακή εντύπωση, δεν χάνεις πλάνα, δεν σε νοιάζει να την παρατήσεις στο τριποδάκι, να πέσει κλπ.

Το θέμα είναι φυσικά οι προτερεότητες του καθενός. Πχ για μένα είναι η σταθεροποίηση στο σώμα. Ειδικά στο βιντεο είναι κάτι που τα χαίρεσαι παντού και πάντα και με κάθε φακό. Κάποιος που συνήθως τραβά με τρίποδο μονόποδο βάση κλπ δεν θα τον νοιάζει τόσο. Γι αυτό είπα για την GX80 πως είναι ιδανική για κάποιον που θέλει usable πλάνα με μια μικρή φορητή μηχανούλα, έχοντας και πιο ποιοτική εικόνα από μια omd. Το cintinuous autofocus στο βίντεο δεν ξέρω με αγχώνει, μου αποστά τη προσοχή από το καδραρισμα μη τυχόν και χαθεί το θέμα από τον στόχο. Για προεστίαση ή για single af διόρθωση κατά τη δειάρκεια της λήψης αν το θέμα αλλάξει πολύ απόσταση από εσένα μου φαίνεται πιο απλό και αποτελεσματικό.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Re: Panasonic GX80 Video

Δεν είναι όλες οι μηχανές προβληματικές στο caf στο 4κ, η sony A6300 Και η samsung nx1 έχουν μια χαρά εστίαση σε 4κ, άλλα μιλάμε για άλλη κατηγορία τιμής, ότι πληρώνεις παίρνεις....μην το ξεχνάμε ποτέ αυτό...η gx8 είναι μια εξαιρετική μηχανούλα για αυτά που κάνει άλλα μην τρελαθούμε δεν μπορεί να χτυπήσει στα ίσια στο 4κ μηχανές όπως η Sony A6300....ίσως με την gx9 του χρόνου να λυθούν αυτά τα θέματα...

Y.Γ. Για τις action cameras διαφωνώ, η sony που αναφέρθηκε κάνει σχεδόν 400 ευρώ!! 400 ευρώ για να πάρεις μια μηχανή με ελάχιστες δυνατότητες, σταθερό μη ενναλλάξιμο φακό, κούτσικο αισθητήρα, μέτρια σταθεροποίηση...ούτε καν οθόνη δεν έχει πάνω και στηρίζεται σε εξωτερικό μόνιτορ....ωραίο gadget άλλα προς θεού όχι για 400 ευρώ....έχω δει βίντεο από ένα σωρό τέτοιες κάμερες....τα περισσότερα είναι κατώτερα και από ποιότητα καλού κινητού, άντε με καμία gopro 4 κάτι γίνεται άλλα μέχρι εκει....
Υ.Γ. Προσωπικά έχω και εγώ μια action camera SJ 4000...για 80 ευρώ που την πήρα είναι ωραίο gadget για παραλία άλλα μέχρι εκει....δεν θα έδινα παραπάνω για action camera εκτός και αν την χρησιμοποιούσα συστηματικά σε sports ή καταστάσεις που δεν θα μπορούσα να έχω κανονική μηχανή...

Την πήρα 335 ευρώ από amazon.de πριν μερικούς μήνες, αλλά η τιμή παίζει (όπως συνήθως γίνεται), και τώρα η επίσημη της στο ίδιο site έχει φτάσει στα 425 ευρώ (καλοκαίρι γαρ, αύξηση της ζήτησης). Την πήρα ακριβώς για σπορ, στο ποδήλατο για να καταγράφω διαδρομές. Πάντως αν τα βίντεο που έχεις δει είναι μόνο από το youtube, τότε το αποτέλεσμα που βλέπεις είναι πολύ κατώτερο από αυτό που δίνει πραγματικά η κάμερα. Δυστυχώς το youtube καταστρέφει σε μεγάλο βαθμό την ποιότητα των βίντεο αυτών (επειδή έχουν ιδιαίτερα μεγάλη κίνηση, απαιτούν και μεγάλο bitrate που δεν το προσφέρει η συμπίεση του youtube).
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Panasonic GX80 Video

Κοίτα αν κάνεις sport, ποδήλατο κλπ...ναι όπως είπα αξίζει...δεν αξίζει αν την έχεις για κανένα μπανάκι με τα παιδιά σου κλπ....
Εχω δει από κοντά βίντεο, είχα για μερικές μέρες δανεική την gopro 4 silver...αξιοπρεπέστατη άλλα το βίντεο ήταν επιπέδου καλού κινητού....αν έκανε 150 άντε 200 ευρώ θα τα άξιζε άλλα μέχρι εκει....εντάξει το έχουμε υπεραναλύσει το θέμα και είμαστε και εκτός θέματος!! Όπως βολεύεται ο καθένας..προσωπικά πάνω από 150-200 ευρώ για action camera θα έδινα μόνο αν είχε 1'' ίντσας αισθητήρα....άλλα αυτή είναι δική μου άποψη!!! καλές λήψεις σε όλους!!!
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αναζήτηση υβριδικής μηχανής με καλό Βίντεο για <χαζομπάδες>

Μιας και τελευταία υπάρχει έντονο ενδιαφέρον για μια υβριδική μηχανή που να καταφέρνει να βοηθά τους χαζομπαμπάδες να κρατούν σε βίντεο τις όμορφες οικογενειακές στιγμές τους ανοίγω το συγκεκριμένο νήμα για να ακουστούν νέες προτάσεις (με αναφορά και στο σχετικό budjet) και να μεταφερθούν και τυχόν υπάρχουσες.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: Αναζήτηση υβριδικής μηχανής με καλό Βίντεο για <χαζομπάδες>

ποστάρω αυτό το βίντεο για την σονυ α6300
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=aVf3e7C6a_Q

ΤΡΕΛΟ rolling shutter!
δεν κάνει για μπαμπάδες συνεπώς
Στο βίντεο αυτό και μηδενικό rolling shutter να είχε η μηχανή απλά δέ βλέπεται, ζαλίζει απίστευτα με τη συνεχή μετακίνηση πέρα δόθε. Ακατάλληλο για θέαση.
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
Απάντηση: Αναζήτηση υβριδικής μηχανής με καλό Βίντεο για <χαζομπάδες>

δεν λέω για τα γρήγορα πάνιγκ, αλλά ακόμα και οι μικρές κινήσεις ζελοποιούν την εικόνα
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Αναζήτηση υβριδικής μηχανής με καλό Βίντεο για <χαζομπάδες>

Αυτό συμβαίνει με όσους φακούς δεν εχουν σταθεροποιηση κυρίως...
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Αναζήτηση υβριδικής μηχανής με καλό Βίντεο για <χαζομπάδες>

Για ερασιτεχνικό βίντεο μπαμπάδων θαλεγα :

Συμπερασμα πρώτο, η καλή σταθεροποίηση είναι πιο σημαντική απο το 4κ βιντεο..
Συμπέρασμα δεύτερο (μαχητό) η καλή σταθεροποίηση στο βιντεο είναι πιο σημαντική απο εξαιρετικό CAF ειδικα για ημερα, όταν μάλιστα η χρήση ανοιχτών διαφραγματων δεν ειναι το ζητουμενο και τα χέρια του μπαμπά δεν είναι ήρεμα.
 

etsap

Supreme Member
22 June 2008
5,861
Αθηνα-Ν.Ψυχικο
Re: Αναζήτηση υβριδικής μηχανής με καλό Βίντεο για <χαζομπάδες>

Στο βίντεο αυτό και μηδενικό rolling shutter να είχε η μηχανή απλά δέ βλέπεται, ζαλίζει απίστευτα με τη συνεχή μετακίνηση πέρα δόθε. Ακατάλληλο για θέαση.

Ναυτία μ έπιασε βρε ...
Χωρίς πλάκα !
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Αναζήτηση υβριδικής μηχανής με καλό Βίντεο για <χαζομπάδες>

η καλυτερη λυση για τετοιου ειδους βιντεο, χαζομαμαδες και χαζομποαμπαδες , με μαγαλο ζοομ , χωρις να ζεστενεται , παραμενει μια καλη βιντεοκαμερα....
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
Απάντηση: Αναζήτηση υβριδικής μηχανής με καλό Βίντεο για <χαζομπάδες>

και φτάνουμε στο ζητούμενο.... ποιος θα δώσει ένα χιλιάρικο (στις μέρες μας) για να πάρει την sony ax-53 με τον μικροσκοπικό αισθητήρα
(αλλά την φοβερή σταθεροποίηση boss) ή 1.500 για την Ax-100, με μία ίντσα αισθητήρα,αλλά με κακή σταθεροποίηση και προ δύο ετών τεχνολογία.
Φυσικά με την βιντεοκάμερα ξεχνάμε τα καλά βραδυνά και τις φωτογραφίες!
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Αναζήτηση υβριδικής μηχανής με καλό Βίντεο για <χαζομπάδες>

καλη λυση ειναι οι μηχανες με 1" ...sony rx100 series kai Pany FZ1000
Εχουν τα περισσοτερα χαρακτηριστικα γι αυτη τη δουλεια.

Πολυ καλο βιντεο, μεγαλα ζοομ, πολλες ευκολιες, δεν υπερθερμαινονται , και εχουν ικανοποιητικη φωτογραφια ακομα και το βραδυ .
Δεν μπλεκεις με φακους, εχεις καλη σταθεροποιηση, σπαστη οθονη και ειδικα με τη sony (RX100 kai II) σταθερο διαφραγμα και ND filter.

Aν τις βρεις και μεταχ/νες ακομα καλυτερα, για να γλυτωσεις κανα φραγκο.
Πριν λιγες μερες δωθηκε σε μαγαζι του κεντρου η sony rx100 II (για μενα η καλυτερη λογω 4Κ και σταθερου διαφραγματος) στα 900 ευρω!!!

Ετοιμος ημουν να την αλλαξω με την Olympus που ειχα....:damnyou:
 

vamvakoulas

Senior Member
30 April 2011
528
Απάντηση: Αναζήτηση υβριδικής μηχανής με καλό Βίντεο για &amp;lt;χαζομπάδες&amp;gt;

Μαλλον εννοας RX10 i και ii ( οχι rx100) φιλε Γιαννη

Στάλθηκε από το SM-N910C μου