Πάγκος για- Δισκοπρίονο-Ρούτερ-(κατασκευή)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Ανοίγω αυτό το νήμα για να παρουσιάσω και να συζητήσουμε την κατασκευή πάγκου που υλοποίησα για την τοποθέτηση του δισκοπρίονου του ρούτερ και πιθανώς και σέγας (αν κριθεί απαραίτητη).
Καλό θα ήταν να συνεχίσει το νήμα και με άλλες κατασκευές πάγκων για την συγκεκριμένη χρήση για να είναι εύκολη η εύρεση και μελέτη τους από οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.
Ευχαριστώ.
Ξεκινάμε:
Πρώτα από όλα οι διαστάσεις της επιφάνειας του πάγκου -130χ80cm- ούτε μικρές αλλά ούτε και τεράστιες.
Αποφάσισα η βάση του πάγκου να γίνει από σιδεροκατασκευή με στρατζαριστό γαλβανισμένο 4χ4cm και δύο μεγάλες ρόδες με φρένο στην μία πλευρά ούτως ώστε να μπορεί να μεταφερθεί από ένα άτομο σε ανοιχτό χώρο ώστε να μην αποτελούν πρόβλημα τα πριονίδια και να βλέπουν και τα πουλιά τι φτιάχνουμε.

ZcKkUTj.jpg


Αφού κολλήθηκε η κατασκευή περάστηκε ένα χέρι με σπρέι ψυχρό γαλβάνισμα

wungab3.jpg




Για επιφάνεια εργασίας καθώς και για την μπροστινή βάση των διακοπτών και των καλωδιώσεων επιλέχθηκε κοντραπλακέ σημύδα 21mm που κόπηκε στο Πράκτικερ. Περάστηκε με διάφανο βερνίκι εμποτισμού δύο χέρια και τρίφτηκαν με 2-3 νούμερα γυαλόχαρτο το τελευταίο 600άρι.

VAfeLRG.jpg




Για την στερέωση του κοντραπλακέ χρησιμοποιήθηκαν καρόβιδες λόγω του μεγάλου κεφαλιού που έχουν και δεν χρειάζονται ροδέλα και οι οποίες χωνεύτηκαν μέσα στο ξύλο με την βοήθεια τρυπανιού φτερού 16mm και βιδώθηκαν με παξιμάδια ασφαλείας . Το περίσσευμα των βιδών κόπηκε με το σβουράκι για να μην κόβει χέρια.

7AA7z2b.jpg




Κατόπιν έγινε το σημάδεμα της θέσης των εργαλείων στην επιφάνεια του πάγκου δίνοντας περισσότερο χώρο στα δεξιά του δισκοπρίονου για χειρισμό όσο γίνεται μεγαλύτερων τεμαχίων ξύλου.
Κόπηκαν οι τρύπες με σέγα 1,5cm μικρότερες γύρω γύρω και το υπόλοιπο περάστηκε με το ρούτερ για να καθίσουν μέσα οι βάσεις των εργαλείων.

4m8h3Zp.jpg



Για βάσεις των εργαλείων χρησιμοποιήθηκε πλάκα αλουμινίου πάχους 5mm.

GnnVd79.jpg


DVt293U.jpg


Τα εργαλεία στερεώθηκαν με φρεζάτες βίδες και παξιμάδια ασφαλείας.
Το δισκοπρίονο είναι αρκετά παλιό έχει αποκτηθεί πριν από αρκετά χρόνια από USA και είναι 110V οπότε έχει βιδωθεί κάτω από την επιφάνεια και ο σχετικά ογκώδης μετασχηματιστής του. Ο άξονας του έχει αρκετό χώρο και πιθανώς να δείτε και 2-3 ίδιους δίσκους καμιά φορά επάνω στο μέλλον για πονηρά κοψίματα.

phs0d4i.jpg



Εδώ βλέπουμε τα εργαλεία στην θέση τους έτοιμα χωνεμένα.

85wRgBS.jpg


uuN1sWi.jpg



Το τμήμα τροφοδοσίας ρεύματος περιλαμβάνει δύο ηλεκτροδότες από την πίσω μεριά για τα εργαλεία οι οποίοι περνάνε πρώτα από χωριστούς διακόπτες
φάσης - ουδέτερου και πριν από διακόπτη πανικού με το κόκκινο μπουτόν.

Sl8tvBH.jpg



Στην πρόσοψη έχουμε άλλη μία πρίζα με κατευθείαν παροχή ρεύματος χωρίς να περνάει από διακόπτη για χρήση άλλων ηλεκτρικών εργαλείων επί του πάγκου χωρίς να είναι ενεργοποιημένος ο διακόπτης πανικού.
Θεώρησα σωστό για αποφυγή οιασδήποτε μη επιθυμητής έναρξης εργαλείου από απρόσεκτη επαφή σώματος η άλλου αντικειμένου - κομμάτι ξύλου κλπ οι διακόπτες να χωνευτούν μέσα στο ξύλο ούτως ώστε να ενεργοποιούνται μόνο με δάχτυλο στην τρύπα.

LItlDLo.jpg



Ακολουθούν ένα γενικό πλάνο του πάγκου από την πίσω μεριά.

vRbjgtu.jpg



Και ένα με έναν πρόχειρο φράχτη στερεωμένο με σφιγκτήρες.
Επίσης να προσθέσω ότι ενώ στην αρχή είχα αφαιρέσει το προστατευτικό κάλυμμα του δίσκου βλέποντας από κάτω το εργαλείο τοποθετημένο δεν μου άρεσε η θέα των δοντιών και έτσι το επανατοποθέτησα αφού τελικώς δεν επηρεάζει το ύψος κοπής του δίσκου.

3kEz4kJ.jpg



Επόμενη κίνηση είναι η κατασκευή απλού όσο γίνεται φράχτη που θα καλύπτει και τα δύο μηχανήματα.
Και απαραιτήτως η επιστημονική πατέντα ενός μαχαιριού ή riving knife κατά το Ελληνικότερο.

Προσωρινώς θεωρώ περιττό να κατασκευάσω μηχανισμούς ανύψωσης των εργαλείων δεδομένου ότι με το ρυθμό που υποθέτω ότι θα δουλεύω τα εργαλεία δεν είναι δύσκολο ένα σκύψιμο και ρύθμιση του εργαλείου από κάτω.
Αυτό που χρειάζομαι όμως είναι αυτό το γκατζετάκι που είχα δει από τον Μιχάλη που μετράει το ύψος του κοπτικού εύκολα.
Αυτά .... καλή συνέχεια.
 
Last edited by a moderator:
  • Like
  • Love
Reactions: g10rg0s and stfmich

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Νικο φοβερη κατασκευη μου αρεσε! Βεβαια θες σιγουρα (οπως ειπες ) ενα καλο φραχτη και φυσικα riving knife.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Γεια στα χερια σου Νικο, γερος και πληθωρικος παγκος. Ο διακοπτες σοφα μπασμενοι μεσα και το panic button..αχρειαστο!!

Για το γκατζετακι που λες, εχω παρει και ενα ψηφιακο αρα μου περισσευει το αλλο. Αν το θες, στειλε την διευθυνση σου με pm και θα χαρω πολυ να στο ταχυδρομισω.
 

tzoutzis

AVClub Addicted Member
18 February 2016
2,509
Μπράβο Νίκο. Πολυ ωραία κατασκευη.
Πάντως ενα μηχανισμός ανύψωσης θα σου φανεί χρήσιμος στο μέλλον. Θα με θυμηθείς.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Ευχαριστώ πολύ παιδιά :worshippy:
Μιχάλη αν δεν υπάρχει στο ντόπιο εμπόριο ...φυσικά και θα τιμήσω την προσφορά σου. Άλλωστε θα είναι μεγάλη τιμή να κατέχω κάτι από την συλλογή σου. -bye-:ernaehrung004:

Χρήστο αυτό που βλέπω σχετικά απαραίτητο είναι ο μηχανισμός ανύψωσης για το ρούτερ επειδή τα ελατήρια του εργαλείου καθιστούν δύσκολη την ρύθμιση του ύψους γιατί σπρώχνουν αντίθετα.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Το panic button, να το δουλευεις και ως master control. Γιατι τα κουμπακια μπορει να χαλασουν, να τα πατησει καποιο πιτσιρικι κτλ Ενω το μανιταρι θελει λιγο επιπλεον μυαλο για να ενεργοποιηθει.
 

Makis75

Senior Member
18 November 2014
360
Σύρος
Ανοίγω αυτό το νήμα για να παρουσιάσω και να συζητήσουμε την κατασκευή πάγκου που υλοποίησα για την τοποθέτηση του δισκοπρίονου του ρούτερ και πιθανώς και σέγας (αν κριθεί απαραίτητη).
Καλό θα ήταν να συνεχίσει το νήμα και με άλλες κατασκευές πάγκων για την συγκεκριμένη χρήση για να είναι εύκολη η εύρεση και μελέτη τους από οποιονδήποτε ενδιαφερόμενο.

Προσωρινώς θεωρώ περιττό να κατασκευάσω μηχανισμούς ανύψωσης των εργαλείων δεδομένου ότι με το ρυθμό που υποθέτω ότι θα δουλεύω τα εργαλεία δεν είναι δύσκολο ένα σκύψιμο και ρύθμιση του εργαλείου από κάτω.
Αυτό που χρειάζομαι όμως είναι αυτό το γκατζετάκι που είχα δει από τον Μιχάλη που μετράει το ύψος του κοπτικού εύκολα.
Αυτά .... καλή συνέχεια.

Πολύ ωραίο,
φτιάχνω ενα σχεδόν ίδιο με 100χ80 και τέσσερις ρόδες.

Γιατί προτίμησες πλάκα αλουμινίου για το δίσκο και όχι ξύλινο πάτημα??? Ετσι όπως το βλέπω πλάγια κοπή δεν μπορείς να χεις?
Για φράχτη θα φτιάξω 2 πλάγια Π στο ενα με βίδα στη μέση που θα κινούνται στο δοκαράκι που εξέχει πάνω κάτω.
 

cbfdim

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,882
Πολυ ωραια απλη και πρακτικη η κατασκευη σου.
Εχω μια διαφωνια ως προς το να πατανε μονιμα οι ροδες στο εδαφος, γιατι ακομα και αν εχουν φρενο, μια κινηση την κανουν. Προσωπικα θελω ο παγκος να ειναι ακινητος τελειως και θα επελεγα μια λυση σαν του παρακατω βιντεο, στο πιο απλοποιημενο και στο ενα ζευγος ποδιων, μαζι με ενα χερουλι απο την αντιθετη πλευρα.
Υψος τι εδωσες 85-90 ;

 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Γιατί προτίμησες πλάκα αλουμινίου για το δίσκο και όχι ξύλινο πάτημα??? Ετσι όπως το βλέπω πλάγια κοπή δεν μπορείς να χεις?

Ευχαριστώ Μάκη.
Έβαλα πλάκα αλουμινίου για μεγαλύτερη ακαμψία και σταθερό βίδωμα του εργαλείου αλλά κυρίως για το πάχος να μην χάσω πολύ ύψος κοπής. Το ξύλο θα έπρεπε να είναι πιό χοντρό απο 5mm. Τώρα για πλάγια κοπή αν χρειασθεί στην πράξη θα κάνω μια άλλη σχισμή στις 45 μοίρες ή θα μεγαλώσω το άνοιγμα και θα φτιάξω καπάκια (δύσκολο να στερεωθούν βέβαια).

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πολυ ωραια απλη και πρακτικη η κατασκευη σου.
Εχω μια διαφωνια ως προς το να πατανε μονιμα οι ροδες στο εδαφος, γιατι ακομα και αν εχουν φρενο, μια κινηση την κανουν. Προσωπικα θελω ο παγκος να ειναι ακινητος τελειως και θα επελεγα μια λυση σαν του παρακατω βιντεο, στο πιο απλοποιημενο και στο ενα ζευγος ποδιων, μαζι με ενα χερουλι απο την αντιθετη πλευρα.
Υψος τι εδωσες 85-90 ;

Ευχαριστώ Δημήτρη
Το ύψος είναι 87cm για να ταιριάζει με τους άλλους πάγκους που έχω στην περίπτωση που χρειασθεί να χειριστώ μεγάλα κομμάτια ξύλου.
Τώρα για τις ρόδες ....θα δείξει στην πράξη. Άν έχω ενοχλητική αστάθεια θα σκεφτώ πατέντα.
 

weather1967

Supreme Member
25 October 2010
7,814
Φίλε Νίκο απλά respect,επαγγελματική δουλειά έκανες,περιμένουμε νά τό δούμε τελειωμένο μέ τόν οδηγό.
Να συμφωνήσω μέ τόν φίλο Χρήστο γιά τό θέμα τής ρύθμισης ότι στήν πράξη θά χρειαστείς αυτήν τήν ευκολία.
 

kyriakos33

Established Member
22 February 2010
148
Καλησπέρα και από μένα.

Πολύ ωραίος σταθμός εργασίας.
Για το router σε μια παρόμοια κατασκευή για ανύψωση έχω χρησιμοποιήσει 2 κοτραπλακέ με μια ντίζα και παξιμάδια και με εύκαμπτη προέκταση το ανεβοκατεβάζω με ένα δραπανοκατσάβιδο.
Επίσης πολύ εύκολος τρόπος είναι ένας γρύλος αυτοκινήτου με ένα κομμάτι κοντραπλακέ εκεί που ακουμπάει το router.
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Ευχαριστώ παιδιά και για τις ιδέες !!!:ernaehrung004:
Προσπαθώ Νικόλα να το μελετάω.
 

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Re: Πάγκος για- Δισκοπρίονο-Ρούτερ-(κατασκευή)

Ευχαριστώ παιδιά και για τις ιδέες !!!:ernaehrung004:
Προσπαθώ Νικόλα να το μελετάω.

μετά τον όμορφο πάγκο ------------------> όμορφα έργα !!!
 

osatosa

Supreme Member
28 March 2011
5,638
Πάτρα
Ευχαριστώ πολύ Μιχάλη.
Εγώ αποκλείεται να το ψάξω έξω εκτός και αν μπει σε ομαδική...εδώ αν το βρει κάποιος ας το πει.
Μπορώ όμως να σου δώσω την χαρά να αγοράσεις καινούργιο και να πάρω εγώ το δικό σου :idea::flipout:
Το έχεις εκεί ή εδώ ??? όταν θα κατέβεις θα το τακτοποιήσουμε.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Ευχαριστώ πολύ Μιχάλη.
Εγώ αποκλείεται να το ψάξω έξω εκτός και αν μπει σε ομαδική...εδώ αν το βρει κάποιος ας το πει.
Μπορώ όμως να σου δώσω την χαρά να αγοράσεις καινούργιο και να πάρω εγώ το δικό σου :idea::flipout:
Το έχεις εκεί ή εδώ ??? όταν θα κατέβεις θα το τακτοποιήσουμε.

Eδω μαζι μου το εχω, μπορω να στο στειλω αμεσα.

Επισης δεν χρειαζεται να αγορασω καινουριο, αφου εχω ηδη και δευτερο :))