Βίντεο από Γάμους, βαφτίσια κ.λ.π. γιορτές.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

elias74gr

New member
6 August 2010
46
ψάχνοντας για τη φωτογράφιση και βιντεοσκόπιση της επικείμενης βάπτισης της κόρης μου μίλησα με φωτογράφο της περιοχής μου (με καλές κριτικές). για τις φωτογραφίες απαίτησε 450 ευρώ για 100 φωτογραφίες σε 1 μεγάλο και 2 μικρά άλμπουμ. το αρχείο των φωτό το παρέχει σε DVD αλλά σε χαμηλή ανάλυση, ενώ σε πλήρη ανάλυση απαιτεί άλλα 200 ευρώ. ενώ μου άρεσε η προσφορά δωρεάν για έξτρα φωτογράφηση στην περιοχή μας. μέχρις εδώ, δεν έχω αντίρηση. συγκεκριμένα πράγματα. το αλαλούμ αρχίζει στην κουβέντα με τη βιντεοσκόπηση. 250 ευρώ μου αναφέρει για 2 DVD. ωραία και σε τι ανάλυση, παρακαλώ; η tv έπαιζε ένα γάμο σε κανονική ανάλυση. τις ζητάω full hd. θα ρωτήσω το παληκάρι που συνεργάζομαι, μου αποκρίνεται. ωραία, μετά από μία εβδομάδα η απάντηση από το τηλέρφωνο είναι τα ίδια λεφτά. πολύ ωραία, όταν όμως την ρωτάω αν θα χωρέσει το υλικό σε απλό DVD ή DVD DL και για ποιο full hd δηλ. σε πόσα Mbps τραβάει, πάλι δεν ήξερε... σε νέο τηλεφώνημα, η τιμή εκτοξεύτηκε στα 600 ευρώ από τα 250 και το υλικό εγγραφής είναι σε bluray. και ρωτάω τώρα, σαν άσχετος που είμαι γιατί να πληρώσω παραπάνω όταν η διαφορά είναι η επιλογή της βιντεοκάμερας σε 1080p/50p ή υποδεέστερη ποιότητα ενώ η φυσική παρουσία, το μοντάζ και τα άλλα είναι ίδια. πλέον, ψάχνομαι για αλλού μόνο για video όπου θα ζητάω πέρα από τα dvd και την πληροφορία ασυμπίεστη σε κάρτα μνήμης.
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Βίντεο σε Βάπτιση!

Full HD; Bitrate; κάρτα μνήμης; Κινέζικα είναι αυτά;

Σε γάμο προ διμήνου στενού συγγενικού μου προσώπου (άσχετος με A/V) μου δίνει προχθές όλο χαρά το dvd του γάμου του και τι να δώ....

4:3 κάδρο, ανάλυση dvd 720 X 576 !!!! ΕΝ ΕΤΗ 2011.

Και τον είχα προειδοποιήσει αφού είχα δει στον γάμο ότι τράβαγαν με δύο Full HD κάμερες. Αφου τον έκραξα του το δωσε πίσω και τουλάχιστον θα το κάνει 16:9

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΟΥΡΗ ΕΧΟΥΝ τις (πανάκριβες-ογκώδεις) HD κάμερες. ΤΕΛΟΣ.

Αλλά βρίσκουν και τα κάνουν αφού ο κόσμος κατά 99% είναι ΚΑΡΑΣΧΕΤΟΣ ακόμα και εν έτη 2011 . Και ακόμα και νέα παιδιά. Και μην μου πείτε ότι χρειάζονται τίποτα εξειδικευμένα καραεπαγγελματικά μηχανήματα για να κάνεις πλέον μοντάζ σε 1080.
 

Μανωλο

Senior Member
20 March 2010
534
Barcelona
Απάντηση: Βίντεο σε Βάπτιση!

ψάχνοντας για τη φωτογράφιση και βιντεοσκόπιση της επικείμενης βάπτισης της κόρης μου μίλησα με φωτογράφο της περιοχής μου (με καλές κριτικές). για τις φωτογραφίες απαίτησε 450 ευρώ για 100 φωτογραφίες σε 1 μεγάλο και 2 μικρά άλμπουμ. το αρχείο των φωτό το παρέχει σε DVD αλλά σε χαμηλή ανάλυση, ενώ σε πλήρη ανάλυση απαιτεί άλλα 200 ευρώ. ενώ μου άρεσε η προσφορά δωρεάν για έξτρα φωτογράφηση στην περιοχή μας. μέχρις εδώ, δεν έχω αντίρηση. συγκεκριμένα πράγματα. το αλαλούμ αρχίζει στην κουβέντα με τη βιντεοσκόπηση. 250 ευρώ μου αναφέρει για 2 DVD. ωραία και σε τι ανάλυση, παρακαλώ; η tv έπαιζε ένα γάμο σε κανονική ανάλυση. τις ζητάω full hd. θα ρωτήσω το παληκάρι που συνεργάζομαι, μου αποκρίνεται. ωραία, μετά από μία εβδομάδα η απάντηση από το τηλέρφωνο είναι τα ίδια λεφτά. πολύ ωραία, όταν όμως την ρωτάω αν θα χωρέσει το υλικό σε απλό DVD ή DVD DL και για ποιο full hd δηλ. σε πόσα Mbps τραβάει, πάλι δεν ήξερε... σε νέο τηλεφώνημα, η τιμή εκτοξεύτηκε στα 600 ευρώ από τα 250 και το υλικό εγγραφής είναι σε bluray. και ρωτάω τώρα, σαν άσχετος που είμαι γιατί να πληρώσω παραπάνω όταν η διαφορά είναι η επιλογή της βιντεοκάμερας σε 1080p/50p ή υποδεέστερη ποιότητα ενώ η φυσική παρουσία, το μοντάζ και τα άλλα είναι ίδια. πλέον, ψάχνομαι για αλλού μόνο για video όπου θα ζητάω πέρα από τα dvd και την πληροφορία ασυμπίεστη σε κάρτα μνήμης.


μαλλον ο τυπος δεν θα ειχε καμερα hd και θα φωναζε κανα φιλαρακι του...αρα αλλα 300 ευρω για τον εξτρα 'επαγγελματια´ .......
 

ggeorge

Senior Member
22 April 2010
688
Δυστυχώς Αθήνα
Re: Βίντεο σε Βάπτιση!

εγω κανονισα να μου δωσει ολες τις φωτογραφίες σε RAW σε cd
Εκανα μονος μου την επεξεργασία. 400 ευρω και ταξιδι 4 ωρες για να ερθει εκει...
Μηπως να βρεις αλλον;
Στο τελος μου εδωσε και αυτος επεξεργασμενα jpeg
Τυπωσα οσες ηθελα μονος μου εκει που ηθελα...

Ασε που είχα δωσει και τη δική μου (canon 550d) σε φιλο και τραβαγε και φωτογραφίες και full HD video τσάμπα
 

Μανωλο

Senior Member
20 March 2010
534
Barcelona
Απάντηση: Βίντεο σε Βάπτιση!

Full HD; Bitrate; κάρτα μνήμης; Κινέζικα είναι αυτά;

Σε γάμο προ διμήνου στενού συγγενικού μου προσώπου (άσχετος με A/V) μου δίνει προχθές όλο χαρά το dvd του γάμου του και τι να δώ....

4:3 κάδρο, ανάλυση dvd 720 X 576 !!!! ΕΝ ΕΤΗ 2011.

Και τον είχα προειδοποιήσει αφού είχα δει στον γάμο ότι τράβαγαν με δύο Full HD κάμερες. Αφου τον έκραξα του το δωσε πίσω και τουλάχιστον θα το κάνει 16:9

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΟΥΡΗ ΕΧΟΥΝ τις (πανάκριβες-ογκώδεις) HD κάμερες. ΤΕΛΟΣ.

Αλλά βρίσκουν και τα κάνουν αφού ο κόσμος κατά 99% είναι ΚΑΡΑΣΧΕΤΟΣ ακόμα και εν έτη 2011 . Και ακόμα και νέα παιδιά. Και μην μου πείτε ότι χρειάζονται τίποτα εξειδικευμένα καραεπαγγελματικά μηχανήματα για να κάνεις πλέον μοντάζ σε 1080.


συμφωνω απολυτα ασε που δε ξερουν να τις χρησιμποιησουν και οι περισσοτεροι δεν ξερουν τι σημαινει steadicam....α! οσον αφορα το μονταζ εκει να δεις γελιο!
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Re: Βίντεο σε Βάπτιση!

Ασε που είχα δωσει και τη δική μου (canon 550d) σε φιλο και τραβαγε και φωτογραφίες και full HD video τσάμπα

Τείνω να συμφωνήσω ότι αυτή είναι η καλύτερη δουλειά από όλες. Οι consumer κάμερες Full HD είναι ωραιότατες. Αρκεί όμως ΜΙΑ προϋπόθεση: να υπάρχει σωστός φωτισμός (τρίποδα με προβολείς κλπ). Μόνο αυτό χρειάζεται.

Σιγά σιγά , χωρίς βιασύνες ακόμα και το μοντάζ άνετα μπορεί να γίνει στο σπίτι κι αν υπάρχει μεράκι μπορεί να βγει εκπληκτικό αποτέλεσμα. Τύφλα να χουν οι "επαγγελματίες" .
 

ggeorge

Senior Member
22 April 2010
688
Δυστυχώς Αθήνα
Re: Βίντεο σε Βάπτιση!

με τη συγκεκριμένη καμερα και σε συνθηκες χαμηλου φωτισμού οι ληψεις είναι πολυ καλές...

Απο μονταζ κοψε ραψε μπορει πλεον να το κανει ο καθενας...
Τωρα τα πιο δυσκολα (after effects , 3d κλπ) δε τα ξερουν οι επαγγελματιες...
Οταν εψαχνα να βρω φωτογραφο ειχα παει για πλακα σε διαφορους που καναν και Βιντεο...
Μου λεει ενας.. με ηφος...
Ασε εδω ο καμερα μαν κουναει αρκετα την καμερα και προσπαθω να το διορθωσω και δε γίνεται με τιποτα. Εντωμεταξυ το κουνημα ήταν αμεληταιο .
Ε του ειπα πως γινεται εγω στο ΑΕ... Με κοιταγε λες και του ελεγα κινεζικα...

Δυστυχως λιγοι ξερουν απο βιντεο...
Εγω, φυσικά και δεν τραβηξα με επαγγελματία... Μονο φωτογραφία
 

kotsidisjohn

AVClub Addicted Member
26 April 2008
2,030
Θεσ/νικη
Re: Βίντεο σε Βάπτιση!

Nα επιλεγουμε λοιπον με προσοχη τους επαγγελματιες που θα μας καλυψουν σ αυτες τις στιγμες μας.
Για μια ακομα φορα να πω πως δεν ειναι ολοι ιδιοι.
Και με το αναλογο βαλαντιο βεβαια...

Το καλο πραμα το πληρωνουμε παντα.
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Απάντηση: Βίντεο σε Βάπτιση!

ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΟΥΡΗ ΕΧΟΥΝ τις (πανάκριβες-ογκώδεις) HD κάμερες. ΤΕΛΟΣ.

συμφωνω απολυτα ασε που δε ξερουν να τις χρησιμποιησουν !


Πέρυσι στην παρέλαση 25ης Μαρτίου ήμουν με την νεοαποκτηθείσα dslr και λίγο πιο δίπλα πέρασε φίλος επαγγελματίας φωτογράφος με μηχανή ξέρετε , από αυτές τις πανάκριβες . Αφού είχα ρίξει το διάβασμα για να έχω όσο το δυνατόν καλύτερες ρυθμίσεις , επί τη ευκαιρία τον ρωτάω τι ρυθμίσεις έχει βάλει ώστε να τις δοκιμάσω , μήπως και δεν έχω καταλάβει καλά μέσα από το ψάξιμο σε forum και οδηγούς ρυθμίσεων .

Απάντηση : γεια σου ρε Κωστή , καλή μηχανή βλέπω έχεις , βάλε την στο αυτόματο αυτές τα κάνουν όλα μόνες τους .

2η ερώτηση (και κακώς την έκανα σύμφωνα με την πρώτη απάντηση που πήρα) : και με το white balance που μια συνεφιά και μια βγαίνει ο ήλιος ?

Απάντηση : τράβα δυο τρεις τυχαίες να το ρυθμίσει μόνη της , έπειτα δες την τελευταία και αν δεν βλέπεις φυσικά τα πρόσωπα βγάλε δυο τρεις ακόμη , θα στρώσει , εγώ έτσι κάνω .
 
Last edited:

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Re: Βίντεο σε Βάπτιση!

Ακριβως για την ιδια περιπτωση και μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα:

250 για φωτογραφιες σε δισκακι. Οσες τραβηξει, σε υψηλη αναλυση.
Τυπωμα 80 φωτογραφιες.
Οχι αλμπουμ (θα βαλω ενα δικο μου) και με λογικο μεγεθος, δεν εχω χωρο για πεταμα.
100 για βιντεο μεσα στην εκκλησια. Δεν μπηκα καν στον κοπο να ρωτησω σε τι αναλυση και τριχες (κατ`αυτους). Δεν θα ηξερε και αν ηξερε θα ηταν δασκαλεμενος ο φωτογραφος. Αν θελει HD και τιποτα εγγραφη αρχειου σε εξωτερικο σκληρο ζητα του τα σωβρακα....
Οποτε με 100 σιγουρα θα παρω αυτο που αλλοι θα πληρωναν 250 ή 350 ή και παραπανω...

Γιατι ενταξει, το παιδι μου βαπτιζω, αλλά προτιμω να τα δωσω σε αυτο.
Και αν κανεις σπαταλες σε ολα τα εξοδα που εχει η βαπτιση τοτε αστα.
Και δεν παιρνω 200 μεροκαματο... (μιλαω για το καθαρο κερδος του φωτογραφου).
 
Last edited:

ggeorge

Senior Member
22 April 2010
688
Δυστυχώς Αθήνα
Re: Βίντεο σε Βάπτιση!

αυτος είναι ο πραγματικός μαλλον λογος που τραβανε σε raw αρκετοι ... (φυσικά και σε raw πρεπει)
Η ασχετοσύνη τους... Για να σωσουν μετα την κατασταση στον υπολογιστη...

Και εγω σε raw τραβαω...
 

elias74gr

New member
6 August 2010
46
Re: Βίντεο σε Βάπτιση!

Δεν μπηκα καν στον κοπο να ρωτησω σε τι αναλυση και τριχες (κατ`αυτους). Δεν θα ηξερε και αν ηξερε θα ηταν δασκαλεμενος ο φωτογραφος. Αν θελει HD και τιποτα εγγραφη αρχειου σε εξωτερικο σκληρο ζητα του τα σωβρακα....

σίγουρα, έτσι έγινε. η φωτογράφος συνεργάζεται με άλλον για το video. αλλά θέλω να είμαι ξεκάθαρος στις συμφωνίες μου. σκέψου να μην έλεγα τίποτα και να έπερνα ποιότητα dvd. το πάθαινα το εγκεφαλικό ή όχι; αν μπορούσα, θα έπαιρνα τη δική μου κάμερα, θα τη ρύθμιζα σε 1080p/50p, 2 κάρτες 16gb, ένα τρίποδο και θα πλήρωνα μόνο το φωτογράφο.
 

kotsidisjohn

AVClub Addicted Member
26 April 2008
2,030
Θεσ/νικη
Re: Βίντεο σε Βάπτιση!

Δυο προχειρα βιντεο , :

το ενα κολλητου και συνεργατη απο Θεσσαλονικη.
ετσι για να φευγουν οι αμφιβολιες.


 
Last edited by a moderator:
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Re: Βίντεο σε Βάπτιση!

Nα επιλεγουμε λοιπον με προσοχη τους επαγγελματιες που θα μας καλυψουν σ αυτες τις στιγμες μας.
Για μια ακομα φορα να πω πως δεν ειναι ολοι ιδιοι.
Και με το αναλογο βαλαντιο βεβαια...

Το καλο πραμα το πληρωνουμε παντα.

Ναι συμφωνώ αλλά για τέτοιοι άνθρωποι προϋποθέτουν να έχουν την τρέλα, το μεράκι, τις γνώσεις τις δικές μας και μετά να είναι επαγγελματίες.

Και κακα τα ψέματα, εδώ τους καλοπληρώνεις και σου δίνουν τα 4:3 ...... Οι περισσότεροι δέχονται να πληρώσουν το καλό πράμα, αλλά στο τέλος μένουν με το τετράγωνο 576.....
 

yiannakas

AVClub Addicted Member
28 September 2006
1,714
Απάντηση: Re: Βίντεο σε Βάπτιση!

Δυο προχειρα βιντεο , :

το ενα κολλητου και συνεργατη απο Θεσσαλονικη.
ετσι για να φευγουν οι αμφιβολιες.



οι άνθρωποι έχουν ταλέντο.... αλλά με τα κομμάτια που έχουν διαλέξει για soundtrack νόμιζα ότι θα εμφανιζόταν ο Σβαρτζενέγκερ ως γαμπρός!
 
Last edited by a moderator:

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Απάντηση: Re: Βίντεο σε Βάπτιση!

με τα κομμάτια που έχουν διαλέξει για soundtrack νόμιζα ότι θα εμφανιζόταν ο Σβαρτζενέγκερ ως γαμπρός!



:flipout: :flipout: :flipout:
 

pap-x

Senior Member
17 September 2007
540
Θεσσαλονίκη
Re: Βίντεο σε Βάπτιση!

Δυο προχειρα βιντεο , :

το ενα κολλητου και συνεργατη απο Θεσσαλονικη.
ετσι για να φευγουν οι αμφιβολιες.

http://vimeo.com/19087080

http://vimeo.com/14809603

Όταν ο άνθρωπος έχει μεράκι και όρεξη κάνει θαύματα...

Παίρνω αφορμή από αυτή την συζήτηση λοιπόν και λέω πως εγώ είχα ξεκινήσει να βιντεοσκοπώ σε SD με μια φτωχική κάμερα Canon τις βαπτίσεις των αδερφών μου αρκετά χρόνια πριν και το αποτέλεσμα άρεσε πολύ και το θεωρούσαν συγκρίσιμο με επαγγελματική δουλειά. Με φώναζαν και άλλοι στις βαπτίσεις τους (κυρίως για να γλυτώσουν τα πολά έξοδα) και με προτιμούσαν από τους επαγγελματίες. Τώρα έχω Dslr και 2-3 φακούς και τραβάω σε HD και όλοι μένουν με το στόμα ανοιχτό όταν τα βλέπουν στην 42άρα..
Δεν παινεύομαι, ούτως ή άλλως για την πλάκα μου το κάνω και φυσικά αυτά που τραβάω απέχουν μίλια από τα βίντεο που έβαλες. Απλά θέλω να πω ότι με εξοπλισμό 1000Ε και μερικές ώρες δουλειάς στο PC μπορείς να κάνεις πολύ αξιοσημείωτα πράγματα...
Φυσικά όμως αν θες μια τόσο καλή δουλειά που απαιτεί πολλές κάμερες HD, φωτισμό, τρίποδες, προγράμματα αξίας εκατοντάδων ευρώ στον H/Y και κάμεραμαν με πολύ μεράκι θα πληρώσεις το αντοίστοιχο κόστος.
Κρίμα πάντως που είμαστε τόσο πίσω σε τέτοια θέματα, καλα που υπάρχει και κανένας σαν αυτόν που μας έδειξες και μας δίνει λίγη ελπίδα...
 

kotsidisjohn

AVClub Addicted Member
26 April 2008
2,030
Θεσ/νικη
Re: Βίντεο σε Βάπτιση!

ευχαριστω κατ αρχην για τα καλα σου λογια.

Δεν θα λεγα οτι ειμαστε κ πισω....

Απλα ολοι μενουμε πισω απο το πληκτρολογιο και με ψαξιμο στο google...

Υπαρχουν παρα πολλοι επαγγελματιες που κανουν εξαιρετικη δουλεια, απλα πρεπει να γνωριζεις την αγορα του αντικειμενου κ να ξερεις που να απευθυνθεις κ βεβαια να σαι κ λιγο ετοιμος οικονομικα!
 

pap-x

Senior Member
17 September 2007
540
Θεσσαλονίκη
Re: Βίντεο σε Βάπτιση!

Να'σαι καλά, συμφωνώ απόλυτα. Υπάρχουν άτομα που πραγματικά αξίζουν και μας εντυπωσιάζουν, απλά συνήθως τα γνωστά "φωτογραφεία" το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να κοροιδέψουν το κόσμο, ειδικά όταν βλέπουν ότι δεν ξέρει και πολλά. Κανονικά θα έπρεπε να ήταν 1η τους προτεραιότητα η καταγραφή του γεγονότος με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Αντ'αυτού σου ζητάνε υπέρογκα ποσά και σου προσφέρουν μια προχειροδουλειά που μόνος σου να την έκανες θα το έκανες πολύ καλύτερα. Σε τέτοια θέματα είμαστε πίσω.
 

elias74gr

New member
6 August 2010
46
Re: Βίντεο σε Βάπτιση!

oι λόγοι δημιουργίας του θέματος είναι αρχικά η ενημέρωση κάθε ενδιαφερόμενου (των περισσοτέρων μας δηλαδή) για τα αφορώντα με τη βιντεοσκόπηση μιας βάπτισης και τέλος η παρουσίαση πραγματικών επαγγελματιών του χώρου. τη φωτογράφηση την παραβλέπω σκόπιμα μια και σε αυτήν την κατηγορία τα πράγματα είναι σχετικά ξεκάθαρα. και δε θα υπήρχε λόγος αυτού του θέματος αν δεν υπήρχε και το οικονομικό στην μέση. γιατί όλοι μας βλέπουμε στο δρόμο φεράρι και πόρσε αλλά όσοι τις έχουν είναι μειοψηφία. οι της δουλειάς όμως, στην περίπτωση μας οι εικονολήπτες, θέλουν να μας παρουσιάσουν όλα τα αυτοκίνητα για φεράρι. τι να τα κάνω εγώ τα φοβερά βίντεο που επισυνάπτονται, ως διαφήμιση των ''φεράρι'', όταν εγώ θέλω να κάνω τη δουλειά μου με το ''γιαπωνέζικο''. Ούτε μοντάζ ιδιαίτερο θέλω, ούτε μουσική υπόκρουση ούτε λήψεις στο σπίτι. πόσο ιδιαίτερο είναι η λήψη με την κάμερα σε full hd χωρίς τις καλιτεχνικές γαρνιτούρες (που καλά κάνετε και ως τέχνη την πληρώνεστε); όλοι εσείς οι επαγγελματίες μόνο φεράρι παράγεται; ή μόνο οι ακριβές παραγωγές βλέπονται; YΓ. δε θέλω να θίξω κανέναν σοβαρό επαγγελματία, που σίγουρα υπάρχουν αλλά εγώ δεν έτυχε να ξέρω.