Πηγή blu-ray που να μπορεί να αντικαταστήσει το Mac mini.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Αυτή την στιγμή έχω ένα παλιό Mac mini ως media player από το οποίο παίζω τα πάντα εκτός από οπτικούς δίσκους. Το χρησιμοποιώ για αρχεία μουσικής και κυρίως FLAC καθώς τα υπόλοιπα Mp3 και AAC μπορούν και γίνονται streaming μέσω airplay από άλλες συσκευές κατευθείαν στον ενισχυτή. Το χρησιμοποιώ επίσης για να παίζω ταινίες οι οποίες είναι αποθηκευμένες συνήθως στο εσωτερικό μου δίκτυο σε άλλους υπολογιστές και στον δικτυακό σκληρό time capsule και τέλος το χρησιμοποιώ και για να βλέπω βίντεο υπηρεσίες, όχι youtoube γιατί έχει η τηλεόρασή μου τέτοια εφαρμογή, αλλά άλλες μέσω του ίντερνετ browser που συνήθως παίζουν με Addobe flash player (π.χ. www.euroleague.tv). Αυτή είναι η κυρίως χρήση που του κάνω, δεν κάνω ούτε πολύ σερφάρισμα με αυτό το μηχάνημα, ούτε παίζω παιχνίδια, ούτε βλέπω e-mails ούτε κάποια άλλη εφαρμογή υπολογιστή τρέχω. Έχω άλλους υπολογιστές για αυτά.

Το ερώτημά μου είναι, υπάρχει κάποιος blu-ray player που να μπορεί να μου προσφέρει όλα τα παραπάνω με την ίδια ευκολία, απροβλημάτιστα και επιπλέον να μπορώ να παίζω και δίσκους ώστε να καταργήσω το υπάρχον DVD player; Δεν με ενδιαφέρει το 3D ούτε το 4Κ upscaling αλλά θα ήθελα να υποστηρίζει και SACD και αν είναι δυνατό να έχει καλο DAC ιδανικά 32bit ώστε να είναι ποιοτικο στην αναπαραγωγή μουσικής. Όλα αυτά σε τιμή κάτω από τα 550 ευρώ που έχει ένα καινούριο Mac mini.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
http://www.panasonic.com/de/consumer/home-entertainment/blu-ray-set-top-box/recorder/dmr-bst750.html
Για τα 32bit δεν νομίζω να βρεις κάτι εύκολα, αλλά μέχρι 24bit που είναι και το 99,9% των αρχείων δεν υπάρχει πρόβλημα. Δες όμως και συ προσεκτικά τα specs μην σε πάρω στο λαιμό μου. Από αυτά που διαβάζω πρέπει να κάνει και ένα κάρο πράγματα που το Apple δεν κάνει.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Σε ευχαριστώ. Αυτό βλέπω είναι και recorder πράγμα που δεν με ενδιαφέρει καθώς έχω άλλη συσκευή δέκτη με 1ΤΒ δίσκο για να γράφω προγράμματα από την τηλεόραση. Με ενδιαφέρει μόνο η αναπαραγωγή.

Πέρα από τα specs το έχει δουλέψει κανένας να μας πει πόσο εύχρηστο είναι για την χρήση που το θέλω; π.χ. μπορεί να δει αρχεία μουσικής και ταινιών από το δίκτυο και να τα παίζει ενσωματώνοντας και υπότιτλους, απευθείας χωρίς να τρέχει κάποιος DLNA server σε άλλο μηχάνημα; Ανοίγει τα flash streams από το ίντερνετ;

Γενικά δεν με ενδιαφέρει να κάνει παπάδες, έχω και smart TV που κάνει παπάδες. Θέλω να κάνει 2-3 συγκεκριμένα πράγματα πολύ καλά και αξιόπιστα.
 
Last edited:

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Διαβάζοντας το manual του βλέπω πως γράφει:

"The BDT-101CI can remotely play back music, photo, and video files stored on computers or NAS (Network Attached Storage) devices that are connected to the same home network. The computer or NAS need to run server software that supports media sharing protocols such as DLNA, SMB/CIFS or NFS."

Επίσης δεν βλέπω πουθενά να αναφέρει κάτι για internet browser, αρά το Oppo δεν κάνει για την περίπτωσή μου.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Εγώ θα έμενα με τον υπολογιστή. Μπορείς να κάνεις αναβάθμιση σε codecs, software όποτε χρειαστεί.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Μάλλον κάπως έτσι το βλέπω να γίνεται. Θα πάρω ένα καλύτερο mini και ένα φτηνό blue ray player για τους δίσκους.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
...παντως αν ειναι να μεινεις με pc, με 400ε περιπου αγοραζεις mini pc πολυ καλο, που και dts ma θα παιζει, κατι που η apple δεν θα σου δωσει ποτε ακομα και αν δωσεις 2000ε και με 60 ευρω αγοραζεις ενα εξωτερικο blu ray player της asus που εκτος απο πολυ αξιοπιστο ειναι και πραγματικο κοσμημα. Αν δεν θες εξωτερικο αγοραζεις καποιο με λιγο μεγαλυτερο κουτι και βαζεις και εσωτερικο.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Διαβάζοντας το manual του βλέπω πως γράφει:

"The BDT-101CI can remotely play back music, photo, and video files stored on computers or NAS (Network Attached Storage) devices that are connected to the same home network. The computer or NAS need to run server software that supports media sharing protocols such as DLNA, SMB/CIFS or NFS."

Επίσης δεν βλέπω πουθενά να αναφέρει κάτι για internet browser, αρά το Oppo δεν κάνει για την περίπτωσή μου.

Όλα τα stand alone blu ray player έτσι λειτουργούν. Τα συνδέεις σε κάποιο pc ή NAS για να μπορέσεις να αναπαράγεις τα αρχεία σου. Ούτε ξέρω κανένα πλειερ που να έχει Internet browser. Δε θα είναι και πρακτικό λόγω έλλειψης πληκτρολογίου.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Όλα τα stand alone blu ray player έτσι λειτουργούν. Τα συνδέεις σε κάποιο pc ή NAS για να μπορέσεις να αναπαράγεις τα αρχεία σου. Ούτε ξέρω κανένα πλειερ που να έχει Internet browser. Δε θα είναι και πρακτικό λόγω έλλειψης πληκτρολογίου.

Μάλιστα..άρα η υπόθεσή μου για blu-ray player καταρρίπτεται.

...παντως αν ειναι να μεινεις με pc, με 400ε περιπου αγοραζεις mini pc πολυ καλο, που και dts ma θα παιζει, κατι που η apple δεν θα σου δωσει ποτε ακομα και αν δωσεις 2000ε και με 60 ευρω αγοραζεις ενα εξωτερικο blu ray player της asus που εκτος απο πολυ αξιοπιστο ειναι και πραγματικο κοσμημα. Αν δεν θες εξωτερικο αγοραζεις καποιο με λιγο μεγαλυτερο κουτι και βαζεις και εσωτερικο.

Το θέμα μου είναι πως δεν θέλω να γεμίσω συσκευές κάτω από την τηλεόραση. Για αυτό σκεφτόμουν μήπως οι 2 συσκευές (DVD player & Macmini) γίνουν 1 Δεν θέλω να μπλέξω με εξωτερικά drives. Επίσης θέλω κάτι όσο πιο μικρό και διακριτηκό γίνεται και εκεί το Macmini βολέυει πολύ. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο PC αντίστοιχο σε μέγεθος, αθόρυβο με ενσωματωμένο τροφοδωτικό και σε παραπλήσια τιμή. Τέλος έχω ήδη ένα δεύτερο καλύτερο Macmini που χρησιμοποιώ ως desktop το οποίο μπορεί να πάρει την θέση του παλιού mini κάτω από την τηλεόραση και να αγoράσω έναν πιο σύγχρονο Mac υπολογιστή για χρήση desktop.

Γιατί λές πως δεν παίζει DTS-ΜΑ το Mac; και είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό; DTS πάντως παίζει;
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Δεν υπάρχει bluray για Mac;

Η Apple δεν το υποστηρίζει ως φορμά αλλά υπάρχουν 3rd party εφαρμογές που σου επιτρέπουν να παίξεις και να γράψεις blu-ray σε Mac. Το εξωτερικό blu-ray drive της asus που ανεφερε ο Teddy συνδέεται και σε Mac. Απλά εγώ θέλω να αποφύγω τέτοιες λύσεις για ευκολία, προτιμώ συσκευή blu-ray player για cd, dvd, bluray με τηλεκοντρόλ ώστε να μη χρειάζεται να μπαίνω σε λειτουργικό και να πίανω mouse κάθε φορά που θέλω να παίζω ένα δίακο.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
To Dts Ma δεν έχει καμιά σχέση με το dts. To ένα είναι lossless format και το άλλo lossy. Τα mp3 ακούγονται όπως τα flac? Όχι. Μπορεί στην συγκεκριμένη περίπτωση εσένα να μην σε πειράζει, αλλά η διαφορά στην ποιότητα του ήχου είναι μεγάλη. Επίσης μπορείς να πάρεις κουτί με εσωτ. bluray player και εσωτ τροφοδοτικό αλλά σαν μέγεθος θα είναι περίπου τα διπλάσια λίτρα από ένα mac. Κερδίζεις όμως από τα καλύτερα specs σε αντίστοιχη τιμή + το ότι όποτε θες κάνεις Upgrade.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Oppo φίλε μου που σου λέει και ο Κώστας.

Προσωπικά έχω καταργήσει και τον Av.

Σύνδεση με έναν πολυκαναλο τελικό και μέσω τής θύρας hdmi το laptop μου που το χρησιμοποιώ και σαν media player...Η εικόνα αναβαθμίζεται αφού έχει ενσωματωμένο scalper.

Ρυθμίσεις ηχείων κτλ όλα από το oppo 103.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Ναι αλλά να σκάσω 500+ ευρώ και πάλι να χρειάζομαι υπολογιστή αφού την δουλειά μου δεν θα την κάνω, δεν παίρνω καλύτερα καινούριο υπολογιστή με τα ίδια χρήματα;
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Με το oppo κανείς πολλά πράγματα αφού ξεπερδευεις και με τους Av.
Μπες στην επίσημη ιστοσελίδα και δες τι μπορείς να κάνεις.

Έχουνε θύρες που μπορεί να σου φανούν χρήσιμα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Sorry για το offtopic αλλα Makis M μηπως μπορεις να μου πεις ποιον πολυκαναλο τελικο εχεις? Με ψηνει και μενα αυτη η λυση. Επισης το oppo με τα 540ε εχει ολα τα καλουδια πανω ή πρεπει να δωσω extra για να εχω τα full specs?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εγώ δεν κατάλαβα το εξής: Το pc στέλνει ήχο και εικόνα μέσω του hdmi σωστά? Ο τελικός έχει εισόδους rca ή xlr σωστά? Ο MakisM είπε ότι ξεφορτώθηκε τον avr. Άρα μεταξύ του pc και του τελικού μεσολαβεί μόνο το oppo. To oppo έχει και hdmi input? Ρωτάω γιατί ή oppo εχει την φήμη ότι έχει καταπληκτική επεξεργασία εικόνας (τουλάχιστον στα δισκάκια), αλλά και το dac του λογικά θα είναι καλύτερο από του rxv-779 που έχω εγώ. Ή λέω βλακείες? (Θανάση εγώ το teac το χω μόνο στα ακουστικά. Όταν ακούω από τα ηχεία το dac είναι του yamaha).