Βίντεο απο ταξίδια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

30 July 2016
6
γεια σας και απο μενα...νεο μελος στο φορουμ, αν και μπαινω σχεδον καθημερινα εδω...

εχω σκοπο να ασχοληθω με την σκηνοθεσια...και οταν γραφω να ασχοληθω, να τη σπουδασω...παρολα αυτα πρεπει πρωτα να τελειωσω τις τωρινες μου σπουδες για να ειμαι ποιο ανετος...σινεφιλ οσο δεν παει, θα γουσταρα τρελα να σκηνοθετησω τη δικη μου ταινια...ονειρο ζωης...παρολα αυτα οσο γνωστης και του κινηματογραφου να ειμαι(γραφω και ερασιτεχνικα κριτικες σε διαφορα μικρα μπλογκ) δεν εχω ιδεα απο το τεχνικο κομματι...

αποφασισα να παρω μια καμερα panasonic hc v270 για αρχη...αρκετα καλη για τα λεφτα της, με σκοπο να αρχισω να βιντεοσκοπω και ετσι για πλακα να φτιαχνω διαφορα βιντεακια...διαφορα βιντεακια απο τα ταξιδια, που κανω θα ηταν μια καλη αρχη...εφτιαξα ενα απο την εμπειρια μου στο Βερολινο...δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο και εγω ο ιδιος το ξερω...αλλωστε χρησιμοποιησα και πολυ μετριο προγραμμα για να το φτιαξω(i-movie), αλλα εχει τη πλακα του...δειτε το αν θελετε και περιμενω σχολια,αποψεις,αλλα και συμβουλες...


https://www.youtube.com/watch?v=Jq4Oq7kxUrI


*ααα να γραψω και κατι για το Βερολινο..τρομερος προορισμος...εντυπωσιακη ποικιλια ζωης...απο τις χωρες,που εχω επισκεφτει ισως ειναι αυτη που θα ζουσα ευκολα μονιμα....σου παρεχει τα παντα...ζωη για ολα τα γουστα...

*επομενο βιντεο, που θα φτιαξω θα ειναι απο το Βουκουρεστι και το Μπρασοφ στη Ρουμανια, που ασχοληθηκα και πολυ περισσοτερο, εχοντας πολυ καλυτερα πλανα απο το Βερολινο...επισης πολυ ωραια χωρα η Ρουμανια και υποτιμημενη θα ελεγα..περιμενα να ζησω ποιο <<underground>> καταστασεις,αλλα τελικα ειδα μια χωρα,που ειναι πολυ μπροστα σε πολλους τομεις...ηδη το Μπρασοφ στη Τρανσυλβανια ειναι ενα απο τα ομορφοτερα μερη που εχω επισκεφθει!!!
 
Last edited:

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: βιντεακια απο ταξιδια

Καλή αρχή.
Το πρώτο βήμα και πιο σημαντικό το έκανες ήδη με την επεξεργασία των βίντεο σου.
Τεχνικά τα πλάνα σου έχουν πολλά θέματα αλλά αυτό ακόμη δε σε νοιάζει.
Σημασία έχει ότι υπάρχει η όρεξη, τα υπόλοιπα θα έρθουν με τον καιρό;
Ποια χρονολογία είναι τα πλάνα;
Πάντως κατάφερες να μας μεταφέρεις στη ζωή στο Βερολίνο χωρίς το illustration του τουρίστα.
 

michkal91

AVClub Enthusiast
23 May 2011
1,208
Re: βιντεακια απο ταξιδια

Ωραίος φιλε. Προφανώς δεν είμαι το κατάλληλο άτομο για να μιλήσω για το τεχνικό κομμάτι αλλα εμενα μου θύμισες αρκετά πράγματα. Βρέθηκα το προηγούμενο καλοκαίρι στο Βερολίνο μονο για 3 μέρες, αλλα παρόλα αυτά το αγάπησα. Είναι από τις πιο ωραίες πόλεις (αν και αρκετά σκοτεινη από άποψη ιστορίας) και πιστεύω ότι και εγώ θα εμενα άνετα εκεί. Καλή συνεχεια, περιμένουμε και τα επόμενα βίντεο.
 
30 July 2016
6
Re: βιντεακια απο ταξιδια

ναι δεν με ενδιαφερει να φτιαξω τουριστικα βιντεο..περισσοτερο αποτυπωνω στιγμες μου απο το ταξιδι...ελπιζω να τα βελτιωσω με τον καιρο!!!

ειναι φετινα τα πλανα...το Πασχα βρεθηκα στο Βερολινο!!!
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Re: Βίντεο απο ταξιδια

Το πρώτο σου βιντεάκι μου το μπλοκάρει στο εξωτερικό. Το δεύτερο οκ.

Πολύ ωραία τα πλάνα σου και τα μέρη που επισκέφτηκες. 1-2 παρατηρήσεις ως προς το μοντάζ:

Κάποιες εναλλαγές πλάνων γίνονται πολύ γρήγορα π.χ. στο 0.10, στο 0.29, στο 0.35, στο 0.58 κλπ. Σε τέτοια τουριστικά βιντεάκια όπου τα πλάνα εναλλάσσονται από διάφορα θέματα σε εξωτερικούς χώρους άσε 2-3 δευτερόλεπτα τουλάχιστο στο καθένα ώστε να προλαβαίνει το μάτι να καταλάβει τι βλέπει. Όταν παίρνεις το ίδιο θέμα από διάφορες οπτικές γωνίες τότε εκεί μπορείς να κάνεις γρήγορες εναλλαγές πλάνων αν θέλεις.

Επίσης όταν το θέμα σου αλλάζει εντελώς, π.χ. από εξωτερικά πλάνα της πόλης σε πλάνα από μία εκδήλωση σε εσωτερικό χώρο όπως το μουσείο στο 1.05 ή το Jazz club στο 1.52, σε αυτές τις περιπτώσεις προσπάθησε να κάνεις μία εισαγωγή πριν από τα κυρίως σου πλάνα π.χ. ένα πλάνο από την είσοδο του Jazz club, ή μια πινακίδα από το μουσείο, και στη συνέχεια μείνε λίγο παραπάνω στο θέμα αυτό με 2-3 πλάνα ακόμα ή με μεγαλύτερης διάρκειας πλάνα πριν επιστρέψεις πίσω στα εξωτερικά πλάνα της πόλης. έτσι γίνεται πιο ευχάριστο το βίντεο και πιο κατανοητό. Επίσης σε αυτές τις περιπτώσεις προσπάθησε να παίξεις περισσότερο και με τα transitions που σου δίνει το imovie σε τέτοιες εναλλαγές θεμάτων κυρίως στην εισαγωγή και στο κλείσιμο του θέματος.

Αυτά τα λίγα από μένα και εύχομαι καλή συνέχεια με νέες βιντεοσκοπήσεις από πολλά και όμορφα μέρη και καταστάσεις.
 
30 July 2016
6
Re: Βίντεο απο ταξιδια

ευχαριστω για τις παρατηρησεις¨)

ναι εχεις δικιο για το μονταζ..σε καποια σημεια το παρακανα...γενικα θελω γρηγορα πλανα να εναλασσονται 2-3 δευτερολεπτα το πολυ...τωρα στο βιντεο με τη Δανια γενικα δεν ειχα πολυ υλικο εκανα οτι καλυτερο μπορουσα...

το βιντεο απο το berlin που το χω δουλεψει περισσοτερο στο μπλοκαρει λογω μουσικης...αν καταλαβα καλα μενεις στη Γερμανια οπου εχει πνευματικα δικαιωματα το τραγουδι, γιαυτο δεν παιζει στη Γερμανια...δεν το ξερα πριν το φτιαξω:p
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Βίντεο απο ταξιδια

Ταξιδάκια το βίντεο του Βερολίνου είναι όμορφο και το το κουνημένο και αφηρημένο στυλ σε κάποια πλάνα δένει με το ύφος.