Βοήθεια για

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σε όλους , θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής :
Έχω τις παρακάτω συσκευές :
1)Τηλεόραση LG49LF 630V
2)Home Cinema Samsung (δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο αλλά αυτό που έχει σημασία είναι ότι έχει είσοδο hdmi και οπτική ίνα για ήχο)
3)Mede8er media player με έξοδο hdmi και οπτική ίνα
4)Αποκωδικοποιητή της Nova Pace 865 με hdmi και coaxial έξοδο ήχου.
Μέχρι τώρα είχα συνδέσει to mede8er με την TV με hdmi για την μεταφορά εικόνας και την οπτική έξοδο του mede8er με το home cinema για τον ήχο.
Τώρα που η nova έκανε τα περισσότερα κανάλια της hd και υποτίθεται οτι ο ήχος θα είναι dolby digital 5.1 είπα να εκμεταλευτώ αυτή την δυνατότητα. Ποιά θα είναι η συνδεσμολογία που θα πρέπει να ακολουθήσω ;
Έχω σκεεφτεί τα εξής: Nova προς τηλεόραση hdmi και coaxial μέσω μετατροπέα coaxial σε οπτική ως το home cinema. Εκεί όμως θα χρειαστεί switch(για οτικές) γιατί θα έρχεται ακόμη μια οπτική για τον ήχο από το mede8er.
To switch το έχω και δεν μου είναι δύσκολο να το χρησιμοποιήσω.
Έλεγα όμως μήπως μπορώ να αποφύγω την κίνηση με τις αλλαγές στο switch.
Υπέρχει άραγε περίπτωση να δώσω ήχο από την nova και το mede8er με hdmi στν ΤV και απλά από την TV οπτική για το home cinema ; Θα μπορέσει η TV να κάνει το dolby dogital ή το DTS passthroygh στο home cinema ;
Συγνώμη για το μεγάλο post !!!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Από ένα καλώδιο Hdmi δεν περνάει μόνο η εικόνα αλλά και ο ήχος. Μην μπλέκεις τις coaxial και τις οπτικές χωρίς λόγο. Σύνδεσε ότι πηγή έχεις στις hdmi inputs του samsung και το samsung από την hdmi output στην tv για την εικόνα και θα είσαι εντάξει.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Σε περίπτωση όμως που δεν σου φτάνουν τα hdmi inputs, από το coax περνάει το Dolby Digital (αλλά όχι το DTS) και απ το optical περνάει μέχρι DTS core.
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ για την απάντηση . Το ξέρω οτι από το hdmi περνά και εικόνα και ήχος.Το πρόβλημα είναι οτι το Samsung έχει μόνο μια θύρα hdmi.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Στην σελίδα της LG για την τηλεόραση στα χαρακτηριστικά του ήχου αναφέρει : Audio Codec AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, DTS, RA, WMA
(http://www.lg.com/gr/televisions/lg-49LF630V) . Αυτό μήπως σημαίνει οτι αποκωδικοποιεί αυτά τα format , άρα και μπορεί να τα περάσει μέσω οτικής στον ενισχυτή ή το home cinema ;
Αν γίνεται αυτό μου φαίνεται πιο απλό όλες οι πηγές να πηγαίνουν με hdmi στην τηλεόραση και από εκεί με οπτική στο home cinema.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Αυτο θα ηταν και το καλυτερο, εκτος αν ο mede8er παιζει και DTS- MA που αν το κανεις μεσω tv, θα το χασεις, αν στελνει μεχρι dts core δεν εχεις να χασεις τιποτα οποτε βολευει.
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Υποστηρίζει DTS- MA ο Mede8er . To HDMI από το mede8er στην TV και πάλι το HDMI από την TV στο Home Cinema δεν μπορεί να το περάσει ;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Σε έχω πρήξει ε ;;; :2thumb22sup:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Δεν με έχεις πρήξει καθόλου, πλάκα κάνεις? Αλλιώς τι ρόλο βαράμε εδώ μέσα; Ρώτα ότι θες και θα την βρούμε την άκρη μαζι (είμαι σε διακοπές, όλη μέρα κάθομαι)
Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω δοκιμάσει ποτέ το audio return feature γιατί πάντα είχα receiver με μπόλικα hdmi inputs. Το έψαξα λίγο και από ότι κατάλαβα πρέπει να έχει να κάνει με την εκάστοτε συσκευή. Βρήκα όμως μια σελίδα που τα λέει αναλυτικά. Διάβασε την να δεις και συ τι παίζει στην περίπτωσή σου. http://www.cnet.com/news/what-is-audio-return-channel-arc/
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
ΟΚ , ευχαριστώ πολύ. Δεν είμαι και στο σπίτι τώρα για να τα δοκιμάζω και να σου λέω τι πουλιά πιάνω . Το βράδυ (αν καταφέερω να ξεμπλέξω τα καλώδια) θα τα ξεκομπώσω όλα και θα αρχίσω από αυτό που είπαμε (όλα στην τηλεόραση με hdmi και από εκεί με οπτική στο home cinema) , μετά θα δούμε , πάντως θα ενημερώσω για τις εξελιξεις !!!!!!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Με λίγα λόγια το ARC συνήθως στέλνει πίσω 2καναλο ήχο, αλλά και πολυκαναλο να έστελνε, για dts ma το βρίσκω λίγο χλωμό, και μεταξύ μας, είναι λογικό, αφού οι tv έχουν 2 ηχεία δεν στέκει να κάνουν dts ma decoding όσο για το passthrough bitstream μέσω ARC από άλλη συσκευή/πηγή, πάλι χλωμό το βλέπω. Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις ομως. Μπορείς να δεις και το manual της tv σου να δεις τι γράφει περί ARC.
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Έχω χρησιμοποιήσει το ARC παλιότερα.
Άνοιγε από μόνο το και τον ενισχυτή όταν το ενεργοποιούσες.
Η πλάκα είναι οτι κάποια στιγμή είχα δει πάνω στο home cinema την ένδειξη Dolby Digital έχοντας σαν πηγή το Novacinema 1HD (άκουγα και τα πίσω ηχεία να παίζον κανονικά). Επίσης το ίδιο διάστημα είχα και DTS από το mede8er . Άρα γίνεται με κάποιο τρόπο αλλά δεν θυμάμαι πως ακριβώς !!!!!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Επίσης έχε κατά νου, ότι υπάρχει Dolby Digital 5.1 αλλά υπάρχει και Dolby digital 2.0. Τα πίσω ηχεία δούλευαν τοτε? και αν ναι, έπαιζαν την πληροφορία των surround καναλιών ή έπαιζαν ακριβώς τα ίδια που έπαιζαν και τα μπροστά; Βασικά για να μην σου λέω χαζομάρες στον αέρα κατσε να βρω το manual της tv σου.
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Αυτό δεν είμαι σίγουρος για να στο απαντήσω . Πάντως όπως λέει τώρα η nova ο ήχος που θα δίνουν τα novacinema και τα novasport θα είναι 5.1 !
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Λοιπον βρηκα το manual και λεει οτι to arc (απο optical ή hdmi μονο) σου δεινει τα παντα μεχρι και dts core. Οποτε ολα καλα! Για dts ma δυστυχως μονο μεσω receiver.
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Οπότε να χρησιμοποιήσω το switch για τις οπτικές αι όποτε θέλω να δω κάτι από το mede8er με dts- ma να το γυρνάω στην οπτική που θα βγαίνει από το mede8er και θα φτάνει μέσω του switch στο home cinema.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ή μήπως δεν χρειάζεται , γιατί από το HDMI η TV θα παίρνει το dolby digital της nova. Από κει πάλι με HDMI η tv θα το δίνει στο home cinema.
To mede8er θα δίνει εικόνα(και ήχο) στο home cinema αλλά για το DTS - MA θα τραβήξω οπτική από το med στην οπτική είσοδο του home cinema.
Πως σου ακούγεται αυτό ;
Ουφ , σπαζοκεφαλιά !
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
To mede8er για να παιξει dts ma θα επρεπε να περασει passthrough bitsteam απο μια συσκευη που το υποστηριζει (στην περιπτωση σου αυτο δεν γινεται γιατι hdmi input δεν εχεις και απο optical ή coax απλα δεν περναει)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Κατά τα αλλα το optical switch μου ακούγεται το πιο βολικό σενάριο
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Οπότε να χρησιμοποιήσω το switch για τις οπτικές αι όποτε θέλω να δω κάτι από το mede8er με dts- ma να το γυρνάω στην οπτική που θα βγαίνει από το mede8er και θα φτάνει μέσω του switch στο home cinema.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Ή μήπως δεν χρειάζεται , γιατί από το HDMI η TV θα παίρνει το dolby digital της nova. Από κει πάλι με HDMI η tv θα το δίνει στο home cinema.
To mede8er θα δίνει εικόνα(και ήχο) στο home cinema αλλά για το DTS - MA θα τραβήξω οπτική από το med στην οπτική είσοδο του home cinema.
Πως σου ακούγεται αυτό ;
Ουφ , σπαζοκεφαλιά !
γιατί τα μπερδεύεις? αφού η TV βγάζει DTS,ac3 από την οπτική βάζεις τα πάντα στην TV και από εκεί με optical στο home cinema
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Δεν είχα κατάλαβει ότι το DTS-MA ΔΕΝ περνάει από otical αλλά μόνο από HDMI.
Ευχαριστώ και πάλι.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μήπως να κάνω το άλλο.
Από Med σε home cinema HDMI. Από nova οπτική σε tv και σπό tv σε home cinema πάλι οπτική ;;;; Έτσι κρατάω το DTS-MA του Med. Χάνω βέβαια το DVD player του Home cinema .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Έχω δίπλα όμως ένα blue ray player. Μπορώ από εκεί στην tv μέσω HDMI να αναπαράγω DVD η blue ray δισκάκια κάτι που κάνω σπάνια ως ποτέ.
 
Last edited:

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Δεν είχα κατάλαβει ότι το DTS-MA ΔΕΝ περνάει από otical αλλά μόνο από HDMI.
Ευχαριστώ και πάλι.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μήπως να κάνω το άλλο.
Από Med σε home cinema HDMI. Από nova οπτική σε tv και σπό tv σε home cinema πάλι οπτική ;;;; Έτσι κρατάω το DTS-MA του Med. Χάνω βέβαια το DVD player του Home cinema .

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Έχω δίπλα όμως ένα blue ray player. Μπορώ από εκεί στην tv μέσω HDMI να αναπαράγω DVD η blue ray δισκάκια κάτι που κάνω σπάνια ως πότε.
το home cinema πόσες εξόδους/εισόδους έχει?
ο pace δεν χρειάζεται οπτική αφού στέλνει τον ήχο από hdmi