NVidia 8800 vs ATI 2600pro!

Δεβελέκος Στράτος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,621
Έχοντας πια και τις δυο κάρτες στα χέρια μου βρήκα την ευκαιρία να κάνω ένα μίνι συγκριτικό στα Vista. Η μεν 8800 είναι ότι καλύτερο έχει να παρουσιάσει η NVidia και η δε 2600 είναι το μεγαλύτερο μέλος της νέας σειράς καρτών της ΑΤΙ με UVD. Οι διαφορές που υπάρχουν είναι πολλές...

Η Nvidia έχουν καταρχήν το μεγάλο πρόβλημα να μην "διαβάζουν" σωστά το EDID των προβολέων και να μην συνεργάζονται καλά μαζί τους, είναι χαρακτηριστικό ότι με τους τελευταίους driver της 8800 δεν μπορώ να έχω σήμα στα 60 Hz με 1:1 αλλά μόνο στα 50 με τον λίγο δύστροπο Benq7700. Φυσικά αυτό λύνεται με μια παλιότερη έκδοση driver αλλά αυτο που δεν λύνεται είναι η προβληματική κίνηση... με τον 7700 πάντα! Αντίθετα με την ΑΤΙ όλα αυτα είναι πολύ απλά, ο προβολέα δέχεται σχεδόν στα πάντα απο refresh και timings και η κίνηση είναι νερό!

Κάτι άλλο που πρόσεξα με μεγάλη μου έκπληξη είναι ότι η 8800 είχε καλύτερη ευκρίνεια απο την ΑΤΙ! Μου έκανε τόσο μεγάλη έκπληξη που πήρα και 2η γνώμη για επιβεβαίωση, ακόμα και στα γράμματα στο desktop η διαφορά ήταν εμφανής, μην φανταστείτε μεγάλη αλλά εμφανής! Φυσικά η μια κάρτα κοστίζει 100+ ενώ η 8800 500+ !

Φυσικά με τις 2400-2600 έχουμε το γνωστό πρόβλημα με το below black κάτι που είδα και στην δική μου ΑΤΙ και να πω την αλήθεια δεν έκατσα καν να ασχοληθώ με τους driver και το powerdvd να το διορθώσω…
Όπως έχει αναφερθεί οι NVidia παρουσιάζουν color banding αλλά αυτό δεν το συναντάς στην 8800, αλλά στα μικρότερα μοντέλα. Gamma σίγουρα δεν έχουν τόσο καλό όσο οι ΑΤΙ, αλλά δεν γνωρίζω ποια είναι η απόκλιση και αν και κατά πόσο διορθώνεται με ρυθμίσεις, αυτό θα πρέπει να το δοκιμάσουμε με τον Μανώλη.

Τέλος η χρήση του επεξεργαστη ήταν σχεδόν στα ίδια επίπεδα με ενεργοποιημένο το hardware acceleration σε VC-1

Πραγματικά αν αγόραζα vga τώρα θα επέλεγα κάποιο από τα μεγαλύτερα μοντέλα της προηγούμενης σειράς της ΑΤΙ, παρέα πάντα με ένα δυνατο επεξεργαστή. Θεωρώ ότι τα προβλήματα που παρουσιάζουν οι καινούργιες τις καθιστούν ακατάλληλες για χρήση HTPC, μέχρι τουλάχιστον να διορθωθούν αυτά από κάποιους σωστούς driver…
 
Last edited:

bros400pgm

AVClub Enthusiast
Σημαντικο πραγμα σε εμεαν θεωρειται και η χρησιμοποιηση shortcuts για πολλες λειτουργιες και ρυθμισεις της εικονας.
Η nvidia μεχρι στιγμης δεν εχει τετοια shortcuts στα vista.
Πες μας εαν η ATI εχει.
 

ΠΑΝΟΣ1

Established Member
18 July 2006
250
ΑΘΗΝΑ
Oι επερχόμενοι catalyst της ati θα έχουν αυτέςε τις ευκολίες και θα λειτουργούν σε όλες τις κάρτες από την σειρά 1.... και μετά!

Οσο για κάποια προβληματάκια στην απεικόνιση των ATI, παίξτε λίγο με τους drivers και πιστεύω θα δείτε βελτίωση! Μεγάλη βελτίωση πάντος μάλλον θα δείτε με τους 8.0 που θα έρθουν σε λίγες ημέρες! Πολύς κόσμος περιμένει αυτούς τους driver!
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,842
Αθήνα-Κέντρο
Η 8800 αναφέρει στα συγκριτικά της η ίδια η nVidia στο site της ότι δεν είναι ιδανική για Home Cinema/High Definition,όσο η 8600.
Θεωρώ λοιπόν λάθος την σύγκριση δύο διαφορετικών καρτών μεταξύ τους.

Το κυριότερο,επειδή εγώ έχω 8600 και 2900XT.
Οι ATI δεν έχουν χωριστή ρύθμιση gamma για video.Αμα πειράξεις το gamma τους αλλάζει όλο το desktop.Ευτυχώς η 8600 δεν έχει τέτοιο πρόβλημα.Χωριστό γκάμα (και τα τρία χρώματα) για επιφάνεια και χωριστά (ομοίως RGB) για βίντεο
 

Δεβελέκος Στράτος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,621
Re: Απάντηση: NVidia 8800 vs ATI 2600pro!

Στρατο εχεις γνωμη για τις 8600? Εννοω σε σχεση με τις αλλες που ανεφερες

Δεν έχει πέσει ποτέ στα χέρια μου 8600 άρα δεν έχω άποψη....


Η 8800 αναφέρει στα συγκριτικά της η ίδια η nVidia στο site της ότι δεν είναι ιδανική για Home Cinema/High Definition,όσο η 8600.
Θεωρώ λοιπόν λάθος την σύγκριση δύο διαφορετικών καρτών μεταξύ τους.

Δημήτρη εγώ έκανα αυτη την σύγκριση γιατί πολύ απλά αυτές τις δύο κάρτες έχω... Επιπρόσθετα δεν βρίσκω καμία λογική σε αυτό που αναφέρεις και θα με ενδιέφερε να δώσεις λινκ αν το έχεις δει πουθενά γραμμένο γιατί η 8800 κάνει ότι κάνουν οι υπόλοιπες NVidia συν ότι δεν παρουσιάζει color banding, έτσι την θεωρώ την ιδανική NVidia για HTPC
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Αν καταλαβα καλα απο το πρωτο ποστ, μεταξυ 8800 και 2600 δεν θα επελεγες καμμια ?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Η διαφορά στην ευκρίνεια μου κάνει μεγάλη εντύπωση από την στιγμή που μιλάμε για σύνδεση DVI.

Δεν το έχω δει ποτέ και σε καμία κάρτα από την εποχή που εμφανίστηκε το DVI.

Θα έψαχνα κάποιο πρόβλημα στην σύνδεση ή κάπου αλλού (πχ στις ρυθμίσεις του driver που έχει κάποια πράγματα για DVI – αν και δεν μου έχουν χρειαστεί ποτέ) γιατί είμαι 99,999% σίγουρος ότι δεν μπορεί να παίζει κάτι τέτοιο.

Το κόστος φυσικά δεν έχει να κάνει τίποτα με τα παραπάνω. Έχω δει κάρτες των 50 Ευρώ να έχουν καλύτερη αναλογική έξοδο από άλλες των 500. Και αυτό γιατί στα 500 πληρώνεις το ακριβό τσιπ κατά βάση και όχι την ποιοτική υλοποίηση του board.

Το θέμα του bellow black των 2400/2600 λύνεται με ένα απλό τσίμπημα του brightness στο PDVD από 0 σε +2.

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι το HA στις 8800 (μην πω και στις 8600) είναι πολύ χειρότερο από τις 2400/2600. Δοκίμασες πχ σε AVC;

Από την δική μου εμπειρία και με προσοχή (πχ με τους 7.7 στα XP – στα Vista δεν έχω δοκιμάσει ακόμη) η 2600 είναι κάτι παραπάνω από μια χαρά για HTPC.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Αν θυμάμαι καλά (εχω να δω DVD κοντά 1 χρόνο), στον έλεγχο που κάναμε με τον Τάκη προ καιρού, το BB στα απλά DVD δεν θέλει την παραμικρή ρύθμιση.

Με όλα (προβολεας (hdmi στο epxanded), driver (7.7 - XP), theatertek) μαμα ηταν τζετ.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: NVidia 8800 vs ATI 2600pro!

Αν θυμάμαι καλά (εχω να δω DVD κοντά 1 χρόνο), στον έλεγχο που κάναμε με τον Τάκη προ καιρού, το BB στα απλά DVD δεν θέλει την παραμικρή ρύθμιση.

Με όλα (προβολεας (hdmi στο epxanded), driver (7.7 - XP), theatertek) μαμα ηταν τζετ.


Αρα μιλαμε για αλλο θεμα. Μαλλον θεμα powerdvd κι οχι σωνει και καλα της καρτας.
Εκτος ενα εχει θεμα η καρτα με το overlay ..........-bye-
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Αυτό που λέω χοντρικά είναι ότι στα DVD είσαι ΟΚ χωρίς την παραμικρή ρύθμιση και στα HD θες απλώς το κλικ +2 στο Brightness του PDVD.

Το διευκρινίζω γιατί νομίζω ότι λανθασμένα έχει δημιουργηθεί ένα κλίμα ότι ‛οι 2400/2600 έχουν πρόβλημα για HTPC χρήση’
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: NVidia 8800 vs ATI 2600pro!

Αυτό που λέω χοντρικά είναι ότι στα DVD είσαι ΟΚ χωρίς την παραμικρή ρύθμιση και στα HD θες απλώς το κλικ +2 στο Brightness του PDVD.

Το διευκρινίζω γιατί νομίζω ότι λανθασμένα έχει δημιουργηθεί ένα κλίμα ότι ‛οι 2400/2600 έχουν πρόβλημα για HTPC χρήση’


Κι αυτο που καταλαβαινω απο τα λεγομενα σας ειναι οτι το θεμα που υπαρχει , υπαρχει μονο στο powerdvd που παιζει overlay, κι οχι στα vmr που βλεπουμε τα dvd μας .
Κανω λαθος ?

Εχετε δοκιμασει να παιξετε overlay το theatertek για παραδειγμα να δειτε τι γινεται με το below black εκει?

Εαν δεν εχει εκει θεμα ειναι του powerdvd θεμα και κακως ψαχνοσαστε με τους drivers.
Εαν εχει κι εκει θεμα , ειναι θεμα drivers/καρτας στο overlay!

Καντε μια δοκιμουλα οποιος μπορει πλιζ.....thx
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Ίσως να την έχουμε ήδη κάνει Χρήστο, απλώς έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι ακριβώς τι είχαμε διαπιστώσει (μιας και πιο πολύ κοιτάγαμε το PDVD/HD).

Απλώς γιατί δεν το πιάνεις από την ανάποδη: Τι σημασία έχει το τι και πως από την στιγμή που πρακτικά με μία μόνιμη ρύθμιση στο PDVD και μόνο, είσαι τζετ παντού;
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: NVidia 8800 vs ATI 2600pro!

Ίσως να την έχουμε ήδη κάνει Χρήστο, απλώς έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι ακριβώς τι είχαμε διαπιστώσει (μιας και πιο πολύ κοιτάγαμε το PDVD/HD).

Απλώς γιατί δεν το πιάνεις από την ανάποδη: Τι σημασία έχει το τι και πως από την στιγμή που πρακτικά με μία μόνιμη ρύθμιση στο PDVD και μόνο, είσαι τζετ παντού;


Δεν ειναι θεμα πως το πιανω Συριε, ειναι θεμα οτι δεν μπορω να καταλαβω πιο ειναι το θεμα. Ο Στρατος μιλαει για below black πληροφορια κι εσυ χρησιμοποιωντας τον ιδιο ορο περιγραφεις μια διαφορα στο brightness μεταξυ overlay vmr που ειναι αλλο πραγμα.

Γι αυτο εχω μπερδευτει και ρωτω μπας και καταλαβω !

Αλλο πραγμα να μην περναει η Below black πληροφορια, αλλο διαφορα στο brightness/
 
Last edited:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Αυτό που έγραψα Χρήστο είναι ότι με την ρύθμιση του Brightness πλέον ʽπερνάειʼ below black.

Είναι ο τρόπος με τον οποίο διορθώνεται δλδ το ʽπρόβλημαʼ του bb.

Αυτό που λέω δλδ είναι ότι επειδή είναι το μόνο πρόβλημα και διορθώνεται τόσο απλά, δεν ξέρω αν πρέπει να το κάνουμε τόσο θέμα.
 

Δεβελέκος Στράτος

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,621
Re: Απάντηση: NVidia 8800 vs ATI 2600pro!

http://www.nvidia.co.uk/object/geforce_family_uk.html

Πρόσεξε στο συγκριτικό των καρτών το rate ως προς το HD DVD/Blu-ray playback..
Αυτό εννοούσα και όχι βέβαια οτι η 8800 δεν αξίζει.Αλλωστε την έχω και αυτήν,αλλά στο desktop μου πιά..

Τώρα με έστειλες.... δεν μπορώ να φανταστώ την λογική που αναφέρουν κάτι τέτοιο, αλλά ξέρω ότι δεν ισχύει...