Hifiman RE-400 Waterline

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Σε ένα πρόσφατο ταξίδι μου στο εξωτειρικό είχα την ευκαιρία να αναβαθμίσω τον headfi εξοπλισμό μου, φτιάχνoντας ένα φορητό συνδυασμό που αποτελείται από τα IEM της Hifiman RE-400 και ένα Fiio X1.



Το προηγούμενο set μου ήταν τα sony MH1 μαζί με το rockboxed sansa clip +.

Είναι πάρα πολύ νωρίς να βγάλω συμπεράσματα καθώς το σετάκι έχει παίξει ελάχιστες ώρες, αλλά ανοίγω αυτό το νήμα ώστε να υπάρχει ένα ξεχωριστό νήμα στο forum μας για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Όταν ευκαιρήσω θα ανεβάσω και άλλες φωτος, με τη συσκευασία, τα παρελκόμενα κλπ.

Στην παραπάνω φωτο, έχω αντικαταστήσει τα ear buds με ένα αγαπημένο μου σετ από τα sony, μιας και κανένα από τα προσφερόμενα μαζί με τα Hifiman δεν ταίριαξε στ' αυτιά μου, με αποτέλεσμα ο ήχος να είναι απαράδεκτος.

Με τα παραπάνω ear buds, ο ήχος ήρθε αμέσως στα ίσια του και μια πρώτη εντύπωση σε σχέση με τα MH1 που τα ξέρουν οι περισσότεροι εδώ μεσα είναι ότι είναι πολύ πιο αναλυτικά και με λιγότερο μπάσο. Είναι νομίζω φανερό ότι η ηχητική τους προσέγγιση είναι πιο ρεαλιστική σε σχέση με τα παλιά μου IEM, αλλά αυτό μέχρι στιγμής συνεπάγεται και λίγο λιγότερο "fun" κατά την ακρόαση.

Θα τους δώσω κάποιες μέρες με συνεχείς ακροάσεις και θα επανέλθω με τις πρώτες ώριμες εντυπώσεις.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Με γειες να ευχαριστηθείς το καινούργιο σου set up!
Περιμένουμε με ενδιαφέρον τις εντυπώσεις σου
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Σε ευχαριστώ πολύ!

Γενικά δυσκολεύομαι πολύ να κρίνω ακουστικά. Ίσως γιατί δεν έχω ακούσει κάποιο προιόν αναφοράς, ίσως γιατί δεν έχω δώσει πολύ χρόνο. Αυτό που μου λείπει πάντοτε σε τέτοιες λύσεις είναι η εικόνα και το βάθος αυτής κυρίως. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι από την πρώτη στιγμή τα RH-400 δείχνουν ότι είναι σε άλλη κατηγορία από τα MH1, καθώς τα πάνε πολύ καλύτερα σε αυτό το κομμάτι.

Με τα στρωσίματα δεν τα πάω και πολύ καλά, αλλά αν ισχύει ότι θέλουν καμιά 50ριά ώρες για να δείξουν τα δώντια τους, τότε είναι πολύ νωρίς, γιατί σίγουρα δεν έχουν παίξει ούτε 5 ώρες τη στιγμή που μιλάμε.

Βέβαια σε όλα τα παραπάνω πρέπει να μπει και η συνιστώσα του Fiio X1 του οποίου τη συμπεριφορά και χαρακτήρα δεν ξέρω και θα πρέπει να το ακούσω και με άλλα ακουστικά.

Πάντως ο συνδυασμός τους νομίζω ότι είναι καλός από πλευράς οδήγησης, καθώς δίνει ικανές και ποιοτικές εντάσεις. Η στάθμη του συνδυασμού X1+RE-400 είναι κατά πολύ υψηλότερη από αυτή των Sansa + MH1.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Έχω αφήσει τα Hifiman Καρφωμένα σε ένα Laptop και έχουν γράψει γύρω στις 20 ώρες "παίζοντας" jazz24.

Δεν τα έχω ακούσει στο ενδιάμεσο και αυτή τη στιγμή κάνω την πρώτη δοκιμή.

Η διαφορά είναι πολύ αισθητή ως προς το καλύτερο. Ο ήχος έχει ανοίξει, γεμίσει κλπ και μπορώ να πω ότι για πρώτη φορά απ τη μέρα που τα αγόρασα είμαι απολύτως ευχαριστημένος από αυτό που ακούω.

Οσον αφορά στα μπάσα του, τελικώς είμαι ευχαριστημένος, είναι "εκεί" πάντοτε, απλώς αυτό γίνεται χωρίς υπερβολές.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Μέσα στην συσκευασία πρέπει να σου έχει αρκετά tips, διαφορετικά μεταξύ τους.
Κάθε ζευγάρι απο αυτά -εκτός απο το ζήτημα της σωστής εφαρμογής στο αυτί- προσδίδει και κάποια διαφοερετικά χαρακτηριστικά στον ήχο.

Εγώ θυμάμαι πως είχα επιλέξει να έχω 3 ζευγάρια... με το ένα απο αυτά να είναι το πιο μπασάτο, το άλλο το πιο "φλατ" και το τελευταίο να έχει λίγο πιο εμφατικές τις μεσαίες.

Δοκίμασε να παίξεις μαζί τους και είμαι σίγουρος πως θα βρείς αυτό που σου ταιριάζει περισσότερο στα γούστα.


Εξαιρετική αγορά πάντως!
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Oντως τα tips και κατ'επέκταση η εφαρμογή έχει τεράστια σημασία για τον ήχο που θα πάρεις.
Τα συγκεκριμένα ακουστικά πάντως πρέπει να είναι πολύ καλή και δημοφιλής επιλογή για τα λεφτά τους.
Είναι και αρκετά ουδέτερα και ομαλά όπως διαβάζω?
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Δυστυχώς ακόμα και τα διπλά tips της συσκευασίας δεν καταφέρνουν να φέρουν την επιθυμητή απομόνωση και τα μεγάλα tips των MH1 μέχρι τώρα είναι μονόδρομος για μένα σε όλα τα iem που έχω δοκιμάσει.

Όσον αφορά στον μόνιτορ ήχο, δεν έχω μέτρο σύγκρισης και δεν μπορώ να αποφανθω με σιγουριά. Αυτό που εκλαμβανω εγώ είναι ότι ο ήχος είναι ισορροπημένος σε όλο το εύρος συχνοτήτων. Δε νιώθω κάτι κομμένο ή φουσκωμενο, άρα λογικά αυτό που λένε οι περισσότεροι μάλλον είναι αληθές.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Αληθες ειναι. Εγω τα εδωσα μονο και μονο γιατι δεν αντεχω γενικως τα in ear. Ο ηχος τους ομως ηταν υπερανω κριτικης.
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Μιας και προσανατολιζομαι στην αγορα τους για αναβαθμιση των mh1, γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια διαφορα μεταξυ του re-400 και του re-400a μοντελου εκτος απο το μικροφωνο για λειτουργια με android?
Επισης απ'οτι βλεπω δεν υπαρχει καποιος αντιπροσωπος στην Ελλαδα. Καποιος επισημος dealer εντος Ευρωπης για αποφυγη τελωνειων ειναι μια λυση. Υπαρχει καποια εμπειρια απο συγκεκριμενο καταστημα στην αγορα προιοντων της εταιρειας?
Ευχαριστω.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,775
Μεσευρώπη
Μιας και προσανατολιζομαι στην αγορα τους για αναβαθμιση των mh1, γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια διαφορα μεταξυ του re-400 και του re-400a μοντελου εκτος απο το μικροφωνο για λειτουργια με android?
Επισης απ'οτι βλεπω δεν υπαρχει καποιος αντιπροσωπος στην Ελλαδα. Καποιος επισημος dealer εντος Ευρωπης για αποφυγη τελωνειων ειναι μια λυση. Υπαρχει καποια εμπειρια απο συγκεκριμενο καταστημα στην αγορα προιοντων της εταιρειας?
Ευχαριστω.

Υπάρχουν στο Amazon
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Υπάρχουν στο Amazon
Ευχαριστω για την απαντηση!
Το μονο που απομενει ειναι να πειστω οτι θα ειναι ανωτερη κατηγορια ηχητικα απο τα sony και οτι δε με εχει πιασει θερινη αναβαθμιτιδα!

Λογικα και λογω υψηλοτερης αντιστασης (32 αντι για 16) θα οδηγουνται καλυτερα απο πηγες με σχετικα υψηλη αντισταση εξοδου.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
θερινη αναβαθμιτιδα!

Ω αυτό είναι σημαντικό νόσημα πρέπει να το προσέξεις!
Γνωστό στα διεθνή ιατρικά φόρα ως "Upgraditis" αποτελεί βαριά ασθένεια σε τελικό στάδιο όπου ο ασθενείς διακατέχεται από ακόρεστη επιθυμία να αναβαθμίζει.
Εχω διαβάσει ότι χτυπάει κυρίως άνδρες μετά τα 35 παρουσιάζοντας όντως τις σημαντικότερες εξάρσεις στα τέλη του καλοκαιριού.
Σημαντικότερα συμπτώματα αναφέρονται η απότομη απώλεια χρημάτων σε πιστωτικές κάρτες και η αύξηση των διαζυγίων.

Σαν αγωγή προτείνω τα κρύα ντουζ μετά από κάθε επίσκεψη στο avclub.gr και 2 παντοφλιές από το έτερον ήμιση κάθε 12 ώρες σαν αντιβίωση
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Ω αυτό είναι σημαντικό νόσημα πρέπει να το προσέξεις!
Γνωστό στα διεθνή ιατρικά φόρα ως "Upgraditis" αποτελεί βαριά ασθένεια σε τελικό στάδιο όπου ο ασθενείς διακατέχεται από ακόρεστη επιθυμία να αναβαθμίζει.
Εχω διαβάσει ότι χτυπάει κυρίως άνδρες μετά τα 35 παρουσιάζοντας όντως τις σημαντικότερες εξάρσεις στα τέλη του καλοκαιριού.
Σημαντικότερα συμπτώματα αναφέρονται η απότομη απώλεια χρημάτων σε πιστωτικές κάρτες και η αύξηση των διαζυγίων.

Σαν αγωγή προτείνω τα κρύα ντουζ μετά από κάθε επίσκεψη στο avclub.gr και 2 παντοφλιές από το έτερον ήμιση κάθε 12 ώρες σαν αντιβίωση
Χαχα το εχω καταπιεσει το νοσημα τον τελευταιο καιρο αλλα λογω εκτεταμενης χρησης iems on the go επανηλθε παλι.
Ισως φταιει και το γεγονος οτι τα sony τα βρισκαμε στα 10 ευρω και τα θεωρουμε φθηνα ενω ειχαν λιανικη στα 80 δολλαρια οταν βγηκαν.
Αναμενω αναλυτικοτερες συγκριτικες εντυπωσεις απο κατοχους και των 2 για να δω αν θα τη γλιτωσει η καρτα αυτη τη φορα! Ασχημο πραγμα η φαγουρα
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,396
Θεσσαλονίκη
Σαν αγωγή προτείνω τα κρύα ντουζ μετά από κάθε επίσκεψη στο avclub.gr και 2 παντοφλιές από το έτερον ήμιση κάθε 12 ώρες σαν αντιβίωση

Ωχ , εσύ Μάνο πρέπει να έχεις κάνει πολλά ντους και να 'έχεις φάει πολύ ξύλο :flipout::flipout::flipout:
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Ωχ , εσύ Μάνο πρέπει να έχεις κάνει πολλά ντους και να 'έχεις φάει πολύ ξύλο :flipout::flipout::flipout:

:7SFGSFG:


[BOOK SPOILER]:flipout::flipout::flipout:
Xαχα καλά άστο εμένα με έχει χτυπίσει από μικρό και η επιστήμη έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά[/BOOK SPOILER]