Viewsonic PRO7827HD

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
H Viewsonic ως εταιρία ιδρύθηκε το 1987 από τον Ταϊβανέζο γεννημένο στην Αμερική James Chu. Η εταιρία αφιερώθηκε αποκλειστικά στην κατασκευή οθονών και την δεκαετία του 90 η Viewsonic εξελίχθηκε σε έναν από τους πέντε μεγαλύτερους κατασκευαστές οθονών παγκοσμίως.

Τα κεντρικά γραφεία της εταιρίας βρίσκονται στην Αμερική, τα εργαστήρια της στην Taiwan και το εργοστάσιο παραγωγής στην Κίνα.

Στα χέρια μου λοιπόν έφτασε ο PRO7827HD, προβολέας προορισμένος για χρήση home cinema σύμφωνα με την Viewsonic (και τα χαρακτηριστικά του), για ένα πλήρης review.


Ο προβολέας ανήκει στην πολύ γνωστή πλέον και διάσημη μικρή κατηγορία DLP προβολέων των ~1000 ευρώ. Η λιανική τιμή του στην Ελληνική αγορά ανέρχεται στα 827 ευρώ και διατίθεται με 2 χρόνια εγγύησης καλής λειτουργίας.


viewsonic-pro7827hd-close.jpg



Μπορείτε να διαβάσετε το πλήρης review στο http://www.projectorjunkies.com/viewsonic-pro7827hd-full-review/



Γενικά ο προβολέας μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις παρόλο που αντιμετώπισα ένα θεματάκι με την κίνηση του (το οποίο λύθηκε με firmware upgrade).


Ενα πράγμα επιβεβαίωσα πάντως μετά από τη δοκιμή του pro7827hd. Αυτοί οι μικροί DLP προβολείς είναι το απόλυτο value for money χωρίς καμία αμφιβολία τελικά...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εεεεεε... Μισές δουλειές. Για το πως έρχεται χρωματικά στο dynamic έπρεπε να μας πεις.
Αυτό με τη μικρότερη φωτεινότητα και τη μεγαλύτερη αντίθεση... Νομιζω πολύς κόσμος ψάχνει προβολέα για 92 ίντσες οθόνη. Και εκεί είναι που υπάρχει το μεγαλο κενό στους οικονομικούς. Επίσης το lens shift είναι μονο καθετο ή και οριζόντιο; Γενικά πως ρίχνει; Είναι short throw σαv τον benq η περισσότερο σαν τον optoma;
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Κάτσε..θα τον μετρήσω μία στο dynamic και θα σου λύσω την απορία σύντομα. Το lens shift είναι μόνο κάθετο και βγάζει 100 ίντσες από τα 2,6 μέχρι τα 3,3 μέτρα, άρα μάλλον short throw μπορείς να τον χαρακτηρίσεις..
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Ευχαριστώ φίλτατε, χαίρομαι που σου άρεσε το Review.

Οπως έχω δει εως σήμερα αυτούς τους μικρούς DLP χωρίζονται για εμένα σε δυο στρατόπεδα. Τους BenQ/Viewsonic/Acer και τους Optoma/Infocus/Vivitek/. Θεωρώ ότι οι πρώτοι είναι λίγο εως πολύ καλύτεροι σε όλα.

Ο Viewsonic κερδίζει θα έλεγα τους BenQ σε ευκρίνεια φακού, όχι με τεράστια διαφορά, μην φανταστείς, άλλα είναι ένα κλικ καλύτερος όπως και να το δεις και αυτός ο τομέας για εμένα είναι πολύ βασικός.
Βασικά τον Viewsonic τον θεωρώ ευχάριστη έκπληξη, δεν το περίμενα είναι η αλήθεια να παίζει τόσο δυνατά, διάβαζα θετικά σχόλια στα ευρωπαικά forum πριν πέσει στα χέρια μου άλλα κρατούσα μικρό καλάθι είναι η αλήθεια μιας και η εταιρία μου ήταν παντελώς αδιάφορη.

Από την άλλη οι BenQ είναι BenQ, άριστοι out of the box και με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής για τα δεδομένα της κατηγορίας, σταθερή αξία δηλαδή.

Οι Acer είναι και αυτοί πολύ τίμια μηχανάκια, μπορεί να μην υπερτερούν ιδιαίτερα σε κάποιο τομέα άλλα είναι καλοί σχεδόν παντού.

Αυτά ως περίληψη της άποψης μου για τους μικρούς DLP.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Νίκο καλησπέρα διάβασα κι εγώ το review, είπες κάτι για τις 92 ίντζες κι εγώ ανήκω σ αυτή την κατηγορία λόγω χώρου, ο συγκεκριμένος προβολέας λοιπόν σ αυτές τις ίντζες θα έλεγες ότι χρήζει πανί γκρι χρώματος για να τιθασεύσεις το φως και τα μαύρα του ή δεν θα χει πρόβλημα στο λευκό; Επίσης βλέπω στις μετρήσεις σου ότι το super eco είναι πιο "φωτεινό" απ το απλό eco και με περισσότερο κοντράστ, είναι σωστό αυτό ή είναι γραμμένο αντίθετα; Λογικά το super eco δεν θα πρεπε να είναι πιο σκοτεινό αλλά με μεγαλύτερο κοντράστ; Αν ισχύει όπως το χεις γράψει που είναι χειρότερος ο θόρυβος, πόσος ο χρόνος ζωής της λάμπας και ποιο απ αυτά τα δύο σου έδωσε καλύτερη εικόνα; Με το dynamic τι διαφορά έχουν; Το χειριστήριο δεν ανέφερες αν είναι φωτιζόμενο, χρήση απαραίτητη πιστεύω για προτζέκτορα. Ευχαριστώ.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Πυροβολισμοί ο Ρομποτής!:flipout:
Καλησπέρα Κώστα, όλες σου οι ερωτήσεις εύλογες πραγματικά.

Λοιπόν έχουμε και λέμε,

Στις 92 ίντσες αν χρησιμοποιήσεις το mode dynamic (έχε λίγη υπομονή, σήμερα θα το μετρήσω και θα ανεβάσω τα διαγράμματα εδώ) δεν χρειάζεσαι γκρι πανί. Στα υπόλοιπα modes είναι θέμα γούστου, εγώ προσωπικά δεν προτείνω ποτέ και πουθενά απλό γκρι πανί, προτιμώ φίλτρο φακού αν θέλουμε να μειώσουμε το φως.

Στο super eco ο προβολέας μειώνει την ισχύ της λάμπας στις σκοτεινές σκηνές για μεγαλύτερο contrast και την αυξάνει στις φωτεινές αυτόματα. Σε λευκή καρτέλα όπως είναι φυσικό της δίνει τα full γκάζια, εξού και η μεγαλύτερη φωτεινότητα (ίδια με το normal), η οποία όμως είναι πλασματική διότι σε κανονικές συνθήκες θέασης (ταινίες) το απόλυτο λευκό δεν υπάρχει.

Tα contrast είναι ακριβώς αυτά που μέτρησα, δεν υπάρχει λάθος κάπου.

Εγώ προτιμώ το mode λάμπας eco που η λάμπα δουλεύει διαρκώς στην χαμηλή της ισχύ και δεν διαχειρίζεται την ισχύ της ο προβολέας αναλόγως την σκηνή κάτι που εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει σε κανέναν προβολέα.

Ο λιγότερος θόρυβος λειτουργίας υφίσταται στο lamp mode eco, διότι στο super eco σε κάποιες φωτεινές σκηνές η περιστροφή των ανεμιστήρων αυξάνεται εξαιτίας της υψηλότερης ισχύς της λάμπας.

Στο dynamic η φωτεινότητα του προβολέα πέφτει στα 425 lumen, δεν το έχω ψάξει παραπάνω ως λειτουργία, θα το ψάξω σήμερα με αφορμή την δική σου ερώτηση και του Panoramix.

Η διάρκεια ζωής της λάμπας είναι 3500 ώρες σε normal mode και 6500 ώρες σε eco και super eco (αυτά με το firmware 1.04, διότι με το 1.01 που αρχικά βγήκε ο προβολέας οι ανακοινώσιμες ώρες του eco ήταν κάπου ενδιάμεσα)

To χειριστήριο δυστυχώς δεν είναι φωτιζόμενο άλλα διαθέτει laser σε περίπτωση που θέλεις να παίξεις με την γάτα σου..:firstprize:

Ελπίζω να σε κάλυψα -bye-
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ευχαριστώ Νίκο και βέβαια με κάλυψες, αρνητικό αυτό με το χειριστήριο, δύο προβόλια έχουν περάσει απ τα χέρια μου και τα δύο ήταν φωτιζόμενα. Για το contrast δεν εννοούσα ότι έχεις κάνει λάθος, έχει κάνει λάθος όμως η εταιρία στην ονομασία, πιστεύω το αντίθετο θα έπρεπε να ήταν στο πως ονομάζει το preset και στο πως συμπεριφέρεται, ταιριάζει νομίζω καλύτερα. Μ αυτά που λες επειδή δεν θυμάμαι να το ανέφερες κάπου στο review, η λειτουργία είναι κάτι σαν αυτόματη ίριδα μόνο που αντί για ίριδα το διαχειρίζεται ψηφιακά;

Υ.Γ. Κάποια στιγμή πρέπει να σου φέρω και τον δικό μου να τον δεις, μετρήσεις, καθαρίσεις και αν χρειάζεται να του κάνουμε και αλλαγή λάμπας, ελπίζω να είσαι ακόμα στην γεννέτειρά μου πατρίδα Σεπόλια.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Λοιπόν κάθισα σήμερα και ξαναμέτρησα τον pro7827hd. Διόρθωσα και το review αντίστοιχα :music-smiley-005:. Το mode dynamic δίνει μέγιστη φωτεινότητα στα 1550 lumen και λειτουργεί δυναμικά, δηλαδή στα σκοτεινά καρέ ρίχνει την ισχύ της λάμπας για μεγαλύτερο contrast. Προφανώς, επειδή τις μετρήσεις τις είχα πάρει πριν την αναβάθμιση του firmware, να δούλευε διαφορετικά (προφανώς λάθος) γι'αυτό και τόση διαφορά στα νούμερα. To super eco έχει παρόμοια συμπεριφορά και δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορετικό κάνει περνώντας πατερνάκια, θα βάλω όμως αύριο υλικό να παίξει και θα παρατηρήσω να δω τις διαφορές.

Κάθισα όμως και μέτρησα ένα mode εικόνας (srgb το ονομάζει) που δεν του είχα δώσει και πολύ σημασία ή δεν υπήρχε με το προηγούμενο firmware (δεν παίρνω όρκο).
Αυτό το mode λοιπόν καλιμπραρισμένο δίνει στις 96 ίντσες οθόνη μου 18fl φωτεινότητα (~500 lumen). Ιδανική πραγματικά φωτεινότητα για αυτό το κάδρο και contrast 2300:1 περίπου.

Eδω το mode
DSC03739.jpg


Eδώ η συμπεριφορά του out of the box
srgb1.jpg


Eδώ μετά το calibration
srgb2.jpg


Kαι εδώ οι ρυθμίσεις του rgb & gamma (μήπως χρειαστούν σε κανέναν)
DSC03740.jpg


Θα το δοκιμάσω εκτενέστερα αύριο με υλικό, διότι μερικές σκηνές που πέρασα στο πιτς φιτίλι μου έπεσαν τα σαγόνια, λόγω μειωμένων ανακλάσεων από τους τοίχους μου αυτό που έβλεπα ήταν σαφώς ανώτερο από το standard mode, τουλάχιστον στις φωτεινές και ημιφωτεινές σκηνές.

Γενικά αυτός ο DLP διαθέτει τόσα πολλά modes για λάμπα και εικόνα που μπορείς να παίζεις ώρες...και κάπως έτσι ξενυχτήσαμε πάλι..

Αυτά για σήμερα, πάω να την πέσω γιατί αντί για αστράκια βλέπω πατερνάκια... :flipout:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Χα χα χα βάλε και κάμερα γιατί μπορεί στον ύπνο σου να κάνεις και ρυθμίσεις και να μη το ξέρεις! Λοιπόν Νίκο απ ό,τι φαίνεται το προβόλι τα σπάει σ αυτή την κατηγορία τιμής, αυτό που λες ότι ρίχνει την ένταση της λάμπας στις σκοτεινές σκηνές είναι αντιληπτό και σε τι βαθμό; Αφού διαχειρίζεται την ισχή της λάμπας αντί για ίριδα, αυτό δεν την ταλαιπωρεί;
 

Johnkokk

Senior Member
20 June 2006
464
Με αυτά τα δεοδομένα λοιπόν, αν κάποιος θέλει να πάει στο Viewsonic ή στον BenQ W1110, τι θα του πρότεινες ?
Με δεδομένο οτι έχεις δει και τους 2.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Απάντηση: Viewsonic PRO7827HD

Άλλο ένα πολύ δυνατό ριβιού!! Well done Nick!!:a0210:

ΥΓ

Η νέα μορφή του μπλογκ είναι σούπερ!!

Ευχαριστώ Γιάννη!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Με αυτά τα δεοδομένα λοιπόν, αν κάποιος θέλει να πάει στο Viewsonic ή στον BenQ W1110, τι θα του πρότεινες ?
Με δεδομένο οτι έχεις δει και τους 2.

Καλημέρα, υποθέτω ότι η ερώτηση σου απευθύνεται σε εμένα γιαυτό και απαντάω.

Οποιον και από τους δυο να επιλέξει κάποιος που θέλει να αγοράσει μικρό DLP δεν θα απογοητευτεί πιστεύω. Το καλύτερο που έχει να κάνει βέβαια είναι να προσπαθήσει να τους δει και τους δυο να παίζουν και να αποφασίσει αναλόγως.
Εγώ προσωπικά μάλλον θα πήγαινα στον BenQ για λόγους όπως ότι γνωρίζω την εταιρία περισσότερα χρόνια, ήμουν στο παρελθόν ευχαριστημένος ιδιοκτήτης BenQ προβολέων, όλοι της οι προβολείς παίζουν πολύ καλά και θεωρώ ότι σαν εταιρία είναι σαφώς πιο έμπειρη στην κατασκευή προβολέων από την Viewsonic.
Aπό την άλλη δεν μπορώ να μην παραδεχθώ ότι ο Viewsonic μου άρεσε ελαφρώς περισσότερο στα της εικόνας από τον BenQ και ιδιαιτέρως η εξαιρετική του ευκρίνεια για τόσο φθηνό προβολέα.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Κάτσε..θα τον μετρήσω μία στο dynamic και θα σου λύσω την απορία σύντομα. Το lens shift είναι μόνο κάθετο και βγάζει 100 ίντσες από τα 2,6 μέχρι τα 3,3 μέτρα, άρα μάλλον short throw μπορείς να τον χαρακτηρίσεις..

Νομίζω ότι δηλώνει zoom 1.4 έναντι 1.3 του Benq. είναι σωστό αυτό? 120" σε τι range απόστασης μπορεί να προβάλει? Προσπάθησα να βρω κάτι στο διαδίκτυο αλλά απέτυχα.
 

nickk

New member
20 December 2016
4
viewsonic PRO7827HD

Καλησπερα στο φορουμ. Πριν 3-4 μηνες σε ενα σπιτι ειχα δει τον συγκεκριμενο προβολεα νομιζω να παιζει στα κλεφτα για 5 λεπτα και ειχα ενθουσιαστει. Λεω νομιζω γιατι ρωτησα τον ανθρωπο τι προβολεας ειναι αυτος και μου ειχε πει οτι ειναι viewsonic και οτι τον πηρε 850 και μετα απο λιγο ψαξιμο νομιζω τον βρηκα. Στο θεμα μας τωρα ειμαι σε φαση να παρω και εγω βιντεοπροβολεα και διαβαζω μερες τωρα το φορουμ πως σε αυτη την κατηγορια τιμης ολοι πανε στον benq 1070/1070+/1110. Θα ηθελα αν καποιος ξερει περισσοτερα για τον viewsonic να μου πει αν τον εχει δει να παιζει. Εχω αρκετες αποριες σχετικα με το θεμα ακομα. Περα απο αυτα τα 5 λεπτα δεν εχω αλλη εμπειρια με προβολεις και φοβαμαι μηπως τελικα δεν εχω το αποτελεσμα που φανταζομαι σε αυτη την κατηγορια τιμης και καταληξω να βλεπω παλι τις ταινιες στην tv.Για αρχη υπαρχει καποιο καταστημα στην Θεσσαλονικη που να μπορω να δω live καποιο μοντελο να παιζει να παρω μια ιδεα(στα γνωστα δεν βρηκα κατι)?
 

nickk

New member
20 December 2016
4
Re: viewsonic PRO7827HD

Καταπληκτικο το review. Δεν μου λυθηκε η απορια ακομα βεβαια. Αυτο που καταλαβα ειναι οτι οντως ειναι ενας καλος προβολεας αλλα ο benq w1110 ειναι η επιλογη του Νικου. Θα κοιταξω και εγω κατα εκει μου φαινεται. Οσο για τα καταστηματα δεν υπαρχει περιπτωση να μπορω να δω κατι απο κοντα ?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: viewsonic PRO7827HD

Φίλε μου καλωσόρισες στο φόρουμ.
Ανοίγεις ένα θέμα με τίτλο viewsonic PRO7827, ο οποίος τυχαίνει να είναι και ο πρώτος προβολέας που έχεις δει για 5 λεπτά στην ζωή σου. Στο καπάκι μετά την προτροπή του Γιάννη μπαίνεις και διαβάζεις το review που έχω κάνει για τον συγκεκριμένο προβολέα, το κατανοείς μέσα σε 10 λεπτά (!), συμπαιρένεις ότι δεν σου λύνει τις απορίες σου, και καταλήγεις ότι θα κινηθείς προς benq w1110 τον οποίο υποθέτω ακούς επίσης για πρώτη φορά στην ζωή σου.
Συγνώμη, άλλα εμένα προσωπικά κάτι μου βρωμάει πίσω από όλο αυτό, αν προσθέσω στην εξίσωση τον παράγοντα ότι ο τρόπος γραφής σου (χωρίς τόνους και κόμματα πουθενά) μου θυμίζουν γνωστό τρολ που μπαίνει και τρολάρει κατα περιόδους στο φόρουμ, θα κρατήσω μικρό καλάθι για το αληθινό της υπόθεσης και δεν θα μπω στην διαδικασία να σου απαντήσω επι της ουσίας, συγχώρα με...και μακάρι να κάνω λάθος...
 
Last edited: