Ασφάλεια κάνει καμιά διαφορά στον ήχο; hi-end fuses.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

PPedals

New member
25 August 2016
10
Καλησπέρα στο φόρουμ.

Θα ηθελα να ρωτησω εσας του εμπειρους σχετικα με τον ήχο που μπορεί να αλλάξει η ασφάλεια. Διαβάζω σε κάποια sites για ασφάλειες χρυσές, ασημένιες, ροδιου κτλ Οτι αλλάζουν τον ηχο. Είναι δυνατόν μια ασφάλεια να αλλάξει τον ήχο σε εναν λαμπάτο ενισχυτή; (και μη λαμπατο)

π.χ εδω: https://forum.audiogon.com/discussions/experience-with-high-end-fuses
και εδω που πουλάνε
http://www.hifiplus.com/articles/hi...rom-hifi-tuning-promise-better-sound-quality/
Αξίζει μια τέτοια αναβάθμιση; Σε σχέση τιμής με την απόδοση; Γενικά υπάρχει διαφορά ή είναι μαρκετίστικο το θέμα;


Την εμπειρία και τα φώτα σας παρακαλώ!
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Καλώς ήρθες στο φόρουμ κ στην παρέα μας !!! :ernaehrung004:

Το θέμα αυτό είναι πολύπλοκο κ θα πάρεις διάφορες απαντήσεις στην ερώτησή σου.
Σίγουρα ο καλύτερος κριτής είναι τα αυτιά σου.
Από εκεί κ πέρα όμως, βασικός παράγοντας είναι να μπορεί κ το σύστημά σου να αναδείξει τέτοιες αλλαγές, οπότε και έρχεται η ερώτηση, τι σύστημα έχεις ;
Προσωπικά έχω ασφάλεια ρεύματος hifi tuning στην ασφαλειοθήκη μου στον πίνακα ρεύματος για την ειδική γραμμή παροχή ρεύματος μόνο για το ηχοσύστημα, και μόνο καλά λόγια μπορώ να γράψω.
 

PPedals

New member
25 August 2016
10
Καλως σας βρήκα.
Λαμπάτος ενισχυτής.
Η απαντηση σου μου φέρνει μια ερώτηση... (μπορεί και χαζή) Λες οτι ο καλυτερος κριτης ειναι τα αυτιά μου. Δεν μπορει να φανεί αυτη η διαφορά με κάποιο όργανο; π.χ σε εναν παλμογράφο;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Καλώς ήρθες ,γιά να φτάσεις στις ασφάλειες μάλλον θα πρέπει να έχεις λύσει τα υπόλοιπα πιθανά προβλήματα του συστήματος σου
και φυσικά το σύστημα σου νά έχει τη δυνατότητα να αναδείξει τη πιθανή βελτίωση
 

PPedals

New member
25 August 2016
10
Καλησπέρα στην παρέα.
DARED mp60
5881x4 6sn7x2 12ax7 x2 6ezx1 ολες χρυσές και ηχεια Klipsch rf-82II
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γενικά ακούγονται τα παντα έχω την εντύπωση. Απο το καλώδιο usb μέχρι την πρίζα στον τοίχο.
Αλλά το κατα ποσο η οποια αλλαγή θα είναι της αρεσκείας σου είναι πολύ ρευστό ζήτημα. Αν και ειδικα για ασφάλεια θεωρώ οτι μονο βελτίωση θα υπάρξει αλλά όχι ιδιαίτερη.
Λεφτά να χουμε να χαλαμε :)
Νομιζω πως ενα άλλο καλώδιο, ειτε ic ειτε ηχείων ειτε ρεύματος ειτε usb θα έχει πιο ακουστο αποτέλεσμα.
Τι καλώδια εχεις και τι πηγή; Επίσης στο χώρο εχεις καταφέρει να επιλύσεις τα έντονα προβλήματα;
 

PPedals

New member
25 August 2016
10
Καλησπερα, καλώδια 2χ3 μέτρα επάργυρα. cambridge audio cd player και tuner Magnum Dynalab MD90
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Ή ασφάλεια τότε σε ποια μηχανήματα παίζουν ρόλο στον ήχο;

Εγώ έχω ακούσει διαφορές σε ψηφιακούς ενισχυτές. Class D & Class T αλλά και σε ακριβούς τάξης ΑΒ. Δεν ήταν πάντα προς το καλύτερο. Δηλώνω άγνοια σε λαμπάτα ενισχυτικά.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Εάν θεωρείς οτι δεν εχεις κάτι αλλο να φτιάξεις στην ηχητική σου αλυσίδα, πχ εχεις φτιάξει ήδη καλή γραμμή ρεύματος, εχει βάλει καλα καλώδια διασύνδεσης κ ηχείων, τότε μπορείς να ασχοληθείς με τις ασφάλειες. Δεν ειναι όμως σίγουρο οτι θα ακούσεις διάφορα, δεν την καταλαβαίνουν όλα τα συστήματά.
 

PPedals

New member
25 August 2016
10
Re: Απάντηση: Ασφάλεια κάνει καμιά διαφορά στον ήχο; hi-end fuses.

Εάν θεωρείς οτι δεν εχεις κάτι αλλο να φτιάξεις στην ηχητική σου αλυσίδα, πχ εχεις φτιάξει ήδη καλή γραμμή ρεύματος, εχει βάλει καλα καλώδια διασύνδεσης κ ηχείων, τότε μπορείς να ασχοληθείς με τις ασφάλειες. Δεν ειναι όμως σίγουρο οτι θα ακούσεις διάφορα, δεν την καταλαβαίνουν όλα τα συστήματά.

Με αλλα λογια τελικα η ασφάλεια παίζει ρόλο. Έχει αγοράσει κανεις χρυσή ασφάλεια ή ροδίου; Ποια είναι καλύτερη; Και τι "χρώμα" δίνει στον ήχο;
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ασφάλεια κάνει καμιά διαφορά στον ήχο; hi-end fuses.

Με αλλα λογια τελικα η ασφάλεια παίζει ρόλο. Έχει αγοράσει κανεις χρυσή ασφάλεια ή ροδίου; Ποια είναι καλύτερη; Και τι "χρώμα" δίνει στον ήχο;

Αν σου περισσεύουν χρήματα,ξόδεψε για καλώδια ρεύματος,θα με θυμηθείς,επαναλαμβάνω άσε τις ασφάλειες,βγες από το <<τρυπάκι>>
Αν κατάλαβες,όλοι το ίδιο σου λέμε,με διαφορετικά λόγια