Βοήθεια για αγορά ηχείων δαπέδου!!!!

gnouskas7

New member
25 August 2016
3
Καλησπερα,
Εχω ενα χωρο γυρω στα 50μ2, προσανατολιζομαι για ηχεια δαπεδου και ειμαι αναμεσα στα focal chorus 716 και klipsch rp260. Υπαρχει ηδη ο ενισχυτης yamaha as700. Μπορει να βοηθησει καποιος ή να προτεινει κατι καλυτερο στο budget γύρω στα 1000 ή και κάτω; Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,475
Πειραιάς
Απάντηση: βοηθεια για αγορα ηχειων δαπεδου!!!!

Καλώς ήρθες στην παρέα μας !! :ernaehrung004:

Για να μπορούμε να προτείνουμε κάτι ή να γράψει ο καθείς την γνώμη του, φρόνιμο θα ήταν να γνωρίζουμε όλο το σύστημα, τι σου αρέσει να ακούς συνήθως, αλλά και αν υπάρχουν δυσκολίες στον χώρο σου σε ότι αφορά την τοποθέτηση.
 

kkaram

New member
15 November 2014
38
Re: Απάντηση: βοηθεια για αγορα ηχειων δαπεδου!!!!

O χώρος σου είναι μεγάλος για τα ηχεία που προτείνεις. Δεν ξέρουμε βέβαια πόσο γεμάτος είναι και σε τι εντάσεις θέλεις να ακούς. Για να γεμίσει καλύτερα θα είναι να πας σε κάτι πιο μεγάλο. Θα σου πρότεινα κάποια της JBL στα χρήματα που ψάχνεις, χωρίς να τα έχω ακούσει, παρά μόνο από τον ήχο της εταιρείας που μου αρέσει γενικά και τις διαστάσεις τους. Από δικά μου, θα σου πρότεινα αυτά που έχω τώρα και βγαίνουν γύρω στα 800 : http://www.jamo.com/speakers/floorstanding/?sku=C97 Ακούγονται πολύ καλά στο χώρο μου (30 τμ).
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Re: Απάντηση: βοηθεια για αγορα ηχειων δαπεδου!!!!

Monitor Audio Bronze 6 Δεν έχω ακούσει τη νέα σειρά, αλλά αν κρίνω από το άλμα στην απόδοση της νέας Silver και από τα πρώτα reviews, δεν θα με εξέπληττε αν αυτό παίζει όπως το παλιό Silver RX8.

Cambridge Audio Aero 6 Εξαιρετικό ηχείο, πολύ ιδιαίτερο λόγω της μονάδας BMR που παίζει μεσαία-πρίμα, τα τελευταία χωρίς καμία οξύτητα και κατευθυντικότητα.

Dali Zensor 5 Δεν τα έχω ακούσει προσεκτικά, αλλά σέβομαι την εταιρία, και πολλοί συμφορουμίτες πίνουν νερό στο όνομα της συγκεκριμένης σειράς.
 

gnouskas7

New member
25 August 2016
3
Re: Απάντηση: βοηθεια για αγορα ηχειων δαπεδου!!!!

Euxaristw polu g thn adapokrish

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για να το κανω πιο συγκεκριμενο ο χωρος ειναι το σαλονι που ειναι τετραγωνο γυρω στα 7*7. Δεν υπαρχει περιορισμος στο που θα μπουν και πως. Τα μουσικα μου ακουσματα ειναι κυριως ηλεκτρονικη μουσικη απο παλια μεχρι και σημερα καθως και αρκετα ατμοσφαιρικα, soundtrack, soul klp. Το προβλημα ειναι οτι λογω δουλειας και αποστασης ειναι πολυ δυσκολο να παω σε καποιο μαγαζι στην αθηνα και να ακουσω τα ηχεια. Μετα απο surfarisma kai καποια τηλεφωνα σε μαγαζια που μιλησα κατεληξα στα συγκεκριμενα και ενδιαφερομουν αν καποιος με βοηθουσε στο ποιο θεωρει καλυτερο μεταξυ του klipsch kai tou focal. Epishs tha με βοηθουσε και οποιοδηποτε αλλη προταση κοντα στα 1000 + - 200ε. Γενικα προτιμω την ποιοτητα του ηχου παρα τισ τρελες εντασεις αν και παιζει και αυτο καμια φορα. Ο ενισχυτης ειναι ο yamaha as700. Euxaristw ksana. Makari na μπορουσα να ακουσω κατι αλλα ειναι δυσκολο
 

kkaram

New member
15 November 2014
38
Re: Απάντηση: βοηθεια για αγορα ηχειων δαπεδου!!!!

Euxaristw polu g thn adapokrish

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για να το κανω πιο συγκεκριμενο ο χωρος ειναι το σαλονι που ειναι τετραγωνο γυρω στα 7*7. Δεν υπαρχει περιορισμος στο που θα μπουν και πως. Τα μουσικα μου ακουσματα ειναι κυριως ηλεκτρονικη μουσικη απο παλια μεχρι και σημερα καθως και αρκετα ατμοσφαιρικα, soundtrack, soul klp. Το προβλημα ειναι οτι λογω δουλειας και αποστασης ειναι πολυ δυσκολο να παω σε καποιο μαγαζι στην αθηνα και να ακουσω τα ηχεια. Μετα απο surfarisma kai καποια τηλεφωνα σε μαγαζια που μιλησα κατεληξα στα συγκεκριμενα και ενδιαφερομουν αν καποιος με βοηθουσε στο ποιο θεωρει καλυτερο μεταξυ του klipsch kai tou focal. Epishs tha με βοηθουσε και οποιοδηποτε αλλη προταση κοντα στα 1000 + - 200ε. Γενικα προτιμω την ποιοτητα του ηχου παρα τισ τρελες εντασεις αν και παιζει και αυτο καμια φορα. Ο ενισχυτης ειναι ο yamaha as700. Euxaristw ksana. Makari na μπορουσα να ακουσω κατι αλλα ειναι δυσκολο

O χώρος σου είναι λίγο μειονεκτικός, οτιδήποτε προσομοιάζει σε κύβο έχει κακή ακουστική (ομοιοπαθής, με 5Χ5,5Χ2,9 μ. αλλά με σπέσιαλ ακουστική φροντίδα). Τα μεγαλύτερα ηχεία δεν στα πρότεινα για να ακούς σε τρομερές εντάσεις αλλά για να φορτίσουν ακουστικά καλύτερα το χώρο. Δυστυχώς, αν δεν μπορείς να ακούσεις ηχεία στο χώρο σου, θα πρέπει να πάρεις κάποιες γνώμες (από εδώ, από έμπορους που έχουν στήσει ξανά και ίσως μπορούν να φανταστούν καλύτερα την συμπεριφορά στο χώρο σου), στο τέλος όμως θα παίξεις λίγο λαχείο :) γιατί δεν πρόκειται να ξέρεις ακριβώς πως θα ακουστούν στο χώρο σου.
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Re: Απάντηση: βοηθεια για αγορα ηχειων δαπεδου!!!!

Euxaristw polu g thn adapokrish

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για να το κανω πιο συγκεκριμενο ο χωρος ειναι το σαλονι που ειναι τετραγωνο γυρω στα 7*7. Δεν υπαρχει περιορισμος στο που θα μπουν και πως. Τα μουσικα μου ακουσματα ειναι κυριως ηλεκτρονικη μουσικη απο παλια μεχρι και σημερα καθως και αρκετα ατμοσφαιρικα, soundtrack, soul klp. Το προβλημα ειναι οτι λογω δουλειας και αποστασης ειναι πολυ δυσκολο να παω σε καποιο μαγαζι στην αθηνα και να ακουσω τα ηχεια. Μετα απο surfarisma kai καποια τηλεφωνα σε μαγαζια που μιλησα κατεληξα στα συγκεκριμενα και ενδιαφερομουν αν καποιος με βοηθουσε στο ποιο θεωρει καλυτερο μεταξυ του klipsch kai tou focal. Epishs tha με βοηθουσε και οποιοδηποτε αλλη προταση κοντα στα 1000 + - 200ε. Γενικα προτιμω την ποιοτητα του ηχου παρα τισ τρελες εντασεις αν και παιζει και αυτο καμια φορα. Ο ενισχυτης ειναι ο yamaha as700. Euxaristw ksana. Makari na μπορουσα να ακουσω κατι αλλα ειναι δυσκολο

Σου πρότεινα ό,τι σου πρότεινα γιατί έχω ακούσει και τα Focal και τα Klipsch που αναφέρεις όταν έψαχνα για το προηγούμενο ζευγάρι ηχείων μου και δεν μου άρεσαν. Και τα τρία ηχεία που σου προτείνω --όπως και αρκετά άλλα ασφαλώς- είναι πιο νέα μοντέλα, κάτι το οποίο παίζει μεγάλο ρόλο γιατί η τεχνολογία και η τεχνογνωσία των εταιριών εξελίσσονται και κάθε γενιά (ειδικά στα ηχεία και στα ψηφιακά) είναι κατά κανόνα καλύτερη απ' την προηγούμενη, είναι επίσης σίγουρα καλύτερα και, τέλος, δεν ξεφεύγεις απ' τον προϋπολογισμό σου.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,742
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: βοηθεια για αγορα ηχειων δαπεδου!!!!

συμφωνω με τον @eyebeeCambridge Audio Aero 6 Εξαιρετικό ηχείο, πολύ ιδιαίτερο λόγω της μονάδας BMR που παίζει μεσαία-πρίμα, τα τελευταία χωρίς καμία οξύτητα και κατευθυντικότητα.

εκπληκτικο ηχειο..!!το ακουσα οταν προσφατως ημουν και εγω σε αναζητηση.
προτιμησα τα dali 5 λογω χωρου και ογκου.
χαμηλα σκοτωνει,εχει πολυ ουδετερες μεσαιο-ψηλες και ειναι καλοκατασκευασμενο.
προσοχη στην εγκατασταση.θελει αρκετο αερα πισω του.
στα 730 ευρω που το περνεις με εκπτωση,ειναι κελεπουρι και overall ηχειο.

http://www.odes.gr/shop/ixeia/ixeia-hi-fi/ixeia-dapedou/cambridge-audio-aero-6-black-timi.html

dali 5 για μικροτερους χωρους.
 

gnouskas7

New member
25 August 2016
3
Thanks για τις πληροφοριες. Και εγω δεν τα εχω ακουσει απλα απο τις συζητησεις με εμπορους που επεμεναν οτι ειναι οτι καλυτερο και οτι αξιζει τον κοπο να υπερβω το χιλιαρικο για αυτα τα ηχεια. Πιστευεται οτι παρολο που τα cambridge audio einai πιο οικονομικα ειναι καλυτερα?
 

andreaswrx

Established Member
10 November 2013
165
Κατά την γνώμη μου παίρνεις με αυτά τα λεφτά ενα καλό ζευγάρι μεταχειρισμένα ηχεία που κατά καιρούς εμφανίζονται στις αγγελίες των forums.