Chromecast Audio

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,105
Eδω και πολυ καιρό εψαχνα ενα τρόπο να φέρω ασύρματο stream στο σύστημα μου, ειχα υποψη μου τα sonos και συγκεκριμένα to sonnos connect αλλα η τιμή του υψηλή για πειραματισμούς.
Αλλα ξαφνικά επεσα πάνω στο παρακάτω site
https://www.google.com/chromecast/speakers/.
Tα 30 δολαρια πολυ λογική τιμή και ετσι το πηρά. Eφτασε χτές και συνδεθηκε ευκολα με ολες τις android συσκευές, με το google cast app απο το playstore. Mε δυο ωραια ραδιοφωνακια το Tunein και iHeart στριμαρω ολα τα ραδιοφωνα.
Δεν εχω καταφέρει ομως να συνδεσω κανένα windows 10 pc.
Tα φωτα σας παρακαλω για καμια καλη android εφαρμογη και για το θεμα των windows 10
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,326
Από όσα ξέρω αυτό γίνεται μόνο εάν το cromecast υποστήριζε το Bluetooth θα μπορούσες να κάνεις stream με win 10 και δεν ξέρω αν υπαρχει εφαρμογή σε android.

Όμως η google μας λέει την μίση αλήθεια για το Bluetooth αφού υποστηρίζει ότι ακούγεται συμπιεσμένο...Εγώ εγώ αντίθετή αποψη ανάλογά την υλοποίηση αφού το αγαπημένο μου ψηφιακό παιχνιδάκι (ψηφιακός ενισχυτής)υποστηρίζει το Bluetooth συνδεσιμότητα με τεχνολογία NFC και Multi-Point με πολύ καλά αποτελέσματα με win 10.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,105
Για μένα που δεν εχω ψηφιακό ενισχυτή (τα νουμερα στην τιμουλα των ψηφιακών ενυσχυτων που παιζουν καλα ειναι τρομαχτικά για την τσεπη μου) το cromecast ειναι μοναδική λύση. Απο τις πρωτες ακροασεις δεν θα ελεγα οτι παιζει ασχημα, hi end δεν το λες αλλα αν ο σταθμος στριμαρει σε καλη αναλυση το αποτελεσμα εντυπωσιαζει.
Υπαρχουν πολλες εφαρμογες για android οπως το Google Cast app που ειναι η καλυτερη free και συνεργαζετε με πολλες αλλες.
Μόλις βρηκα και τις πρωτες ενδειξεις για το πως θα παιξει και απο pc.
http://www.express.co.uk/life-style/science-technology/616357/Windows-10-Microsoft-Edge-Chromecast
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,105
Σιγα, σιγα τα βρίσκω το ιδιο το Google Cast app σου προτεινει συμβατά προγράμματα, αλλα δωρεαν αλλα όχι, παω δοκιμάζοντας και οποιο μου αρεσει το κραταω.
 
2 December 2006
1,167
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
To εχω εδω και 4 ημερες! Ειναι πραγματικα πολυ καλο. Αγορα απο e-shop.gr
Στριμαρω απο ταμπλετ και κινητο.Εχει ψηφιακη εξοδο ωστε να το ριξεις και επανω σε εναν ψηφιακο ενισχυτη,η dac με οπτικη.
Το μονο μειονεκτημα ειναι οτι δεν βλεπει το foobar. Mια λυση ειναι για να το δει και να στριμαρω μουσικη ειναι το http://www.bubblesoftapps.com/bubbleupnpserver/ Για τα windows δες εδω.https://support.google.com/chromecast/answer/6279396?hl=en&ref_topic=6279381

specs
Marvell Avastar 88W8887 VHT WLAN, Bluetooth, NFC and FM Receiver
Nanya NT5CC128M16IP-DI/EKDDR3L 2Gb SDRAM
AKM AK4430 192kHz 24-Bit Stereo DAC
Marvell Armada 88DE3006 1500 Mini Plus dual-core ARM Cortex-A7 media processor
Toshiba TC58NVG1S3H 2 Gb NAND Flash Memory
Texas Instruments DRV632 DirectPath 2-VRMS pop-free stereo line driver
 
Last edited:

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,105
Re: Απάντηση: Chromecast Audio

Mπραβο αυτο το BubbleUPnP Server μοιαζει καλη λυση θα το δοκιμάσω να δουμε.
Αλλα φιλε Γιαννη η τελική πινελια ειναι τα specs μπράβο ξανα.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
το chromecast 2 εχει τα ίδια specs σε σχέση με τον ήχο με το chromecast audio;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

από όσο μπόρεσα να καταλάβω μάλλον όχι ... ε;
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
επίσης το σημαντικό είναι πως στριμαρει μέσω wifi όχι bluetooth για αυτό άλλωστε παίζει μέχρι και 24/96
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,105
Mεχρι 24 96 παιζει και το chromecast αλλα πραγματι το wireless δινει αλλες δυνατοτητες
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Ενδιαφέρομαι κι εγώ να παρω το chromecast audio για σύνδεση με ενισχυτή-ηχεία 2x50watt.

Θέλω να ρωτήσω αν έχει καλή ποιότητα ήχου από τη line-out του διότι δεν έχω άλλο DAC ώστε να κάνω ψηφιακή σύνδεση.
 

Gnarkill

Established Member
11 June 2010
268
Έχει κανείς στην κατοχή του το chromecast Audio και να είναι από Θεσσαλονίκη μήπως;
 
2 December 2006
1,167
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Απάντηση: Re: Chromecast Audio

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να παρω το chromecast audio για σύνδεση με ενισχυτή-ηχεία 2x50watt.

Θέλω να ρωτήσω αν έχει καλή ποιότητα ήχου από τη line-out του διότι δεν έχω άλλο DAC ώστε να κάνω ψηφιακή σύνδεση.

Το εχω συνδεσει με οπτικη στο ντακ του ενισχυτη μου. Το δοκιμασα και στην αναλογικη και παιζει αξιοπρεπεστατα για καποιον που δεν ψαχνεται και θελει να ακουσει μουσικες!!
 

Gnarkill

Established Member
11 June 2010
268
Το έχω στην κατοχή μου από σήμερα, είμαι όμως Αθήνα.

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι ...
Μπορεί να σε χρειαστώ με κάποιες απορίες. Θα τις μαζέψω και θα στις πω αν είναι. Σε ευχαριστώ!
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Chromecast Audio

Το εχω συνδεσει με οπτικη στο ντακ του ενισχυτη μου. Το δοκιμασα και στην αναλογικη και παιζει αξιοπρεπεστατα για καποιον που δεν ψαχνεται και θελει να ακουσει μουσικες!!

Ευχαριστώ πολύ, το αγόρασα εχτές. Δυο παρατηρήσεις για τη βελτίωση της ποιότητας του ήχου:
1) Από τις ρυθμίσεις, πρέπει να ενεργοποιήσετε το High Dynamic Range (HDR) για να ακούγεται στη μέγιστη ποιότητα.
2) Προτείνω να του αλλάξετε USB τροφοδοσία και καλώδιο USB, βελτιώνεται άμεσα η ποιότητα του ήχου. Εγώ το έκανα μετά τα 5 πρώτα λεπτά γιατί δε μου ακουγόταν καλά. Έφταιγε αν μέρει ότι η ρύθμιση HDR ήταν στο off κάτι που πήρα χαμπάρι μετά από καμιά ώρα. Πάντως με το που τα άλλαξα, τότε άρχισα να το απολαμβάνω....