Φάση εδώ, φάση εκεί, φάση παραπέρα...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Πρόσφατα αγόρασα τον Copland CTA 405 όπου πίσω από τον ενισχυτή αναφέρει ότι είναι ανεστραμένης φάσης. Για manual ούτε λόγος. :)
Σύμφωνα με υπόδειξη συμφορουμίτη, έστειλα την φάση του ρεύματος στο αντίθετο άκρο από τις άλλες συσκευές (αριστερά αντί για δεξιά).
Τον Copland τον χρησιμοποιώ επείσης σαν τελικό όταν θέλω να δω ταινίες, όπου παίρνω το pre out του AV και οδηγώ τον Copland με αυτό μέσω της εισόδου AUX.
Το Σαββάτο με την ησυχία μου κάθησα να ρυθμίσω με το κύκλωμα Audysey τις εντάσεις των ηχείων και τις αποστάσεις όπου μου έβγαλε ότι τα δύο μπροστινά ηχεία είναι σε λάθος φάση σε σχέση με τα άλλα, κάτι που δεν μου βγάζει όταν τ συνδέω κανονικά με τον AV ενισχυτή.
Μετά το λύκειο τι;
Συνδέω ανάποδα τα ηχεία (το κόκκινο στο μαύρο του ηχειου και το μαύρο στο κόκκινο του ηχείου), τα αφήνω όπως έχουν και ας γκρινιάζει ο AV ή κάτι άλλο;
Αυτό που δεν δοκίμασα είναι να γυρίσω τη φάση του ρεύματος πάλι στον Copland αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα αλλάξει κάτι αυτό.
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Πρόσφατα αγόρασα τον Copland CTA 405 όπου πίσω από τον ενισχυτή αναφέρει ότι είναι ανεστραμένης φάσης. Για manual ούτε λόγος. :)
Σύμφωνα με υπόδειξη συμφορουμίτη, έστειλα την φάση του ρεύματος στο αντίθετο άκρο από τις άλλες συσκευές (αριστερά αντί για δεξιά).
Τον Copland τον χρησιμοποιώ επείσης σαν τελικό όταν θέλω να δω ταινίες, όπου παίρνω το pre out του AV και οδηγώ τον Copland με αυτό μέσω της εισόδου AUX.
Το Σαββάτο με την ησυχία μου κάθησα να ρυθμίσω με το κύκλωμα Audysey τις εντάσεις των ηχείων και τις αποστάσεις όπου μου έβγαλε ότι τα δύο μπροστινά ηχεία είναι σε λάθος φάση σε σχέση με τα άλλα, κάτι που δεν μου βγάζει όταν τ συνδέω κανονικά με τον AV ενισχυτή.
Μετά το λύκειο τι;
Συνδέω ανάποδα τα ηχεία (το κόκκινο στο μαύρο του ηχειου και το μαύρο στο κόκκινο του ηχείου), τα αφήνω όπως έχουν και ας γκρινιάζει ο AV ή κάτι άλλο;
Αυτό που δεν δοκίμασα είναι να γυρίσω τη φάση του ρεύματος πάλι στον Copland αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα αλλάξει κάτι αυτό.


η ΑΝΕΣΤΡΑΜΜΈΝΗ φάση του manual , αναφέρεται στο σήμα και σημαίνει οτι οταν ένα σήμα μπεί με 0 μοίρες , τότε ενισχυμένο βγαίνει με 180 μοίρες διαφορά
Δηλαδή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τήν φάση τής τροφοδοσίας
Φυσικά μπορείς να δοκιμάσεις το ρεύμα και έτσι και γιουβέτσι και να το αφήσεις όπως σου αρέσει
Σημείωση , υπάρχει η πιθανότητα και κάποια άλλη συσκευή που εχεις να αναστρέφει τήν φάση του σήματος , οπότε να έχεις δύο συσκευές που αναστρέφουν τότε η ΤΕΛΙΚΗ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΦΆΣΗ είναι ΜΗ ΑΝΕΣΤΡΑΜΜΕΝΗ

Καλημέρα
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Δηλαδή Μανώλη, αν έχουμε ζυγό αριθμό συσκευών (πάνω στην αλυσίδα) με ανεστραμμένη φάση, έχουμε ουσιαστικά κανονική φάση;

Π.χ., αν έχω ανεστραμμένες τις φάσεις προ και τελικού, θα δίνουν κανονική φάση στα ηχεία;
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Σημείωση , υπάρχει η πιθανότητα και κάποια άλλη συσκευή που εχεις να αναστρέφει τήν φάση του σήματος , οπότε να έχεις δύο συσκευές που αναστρέφουν τότε η ΤΕΛΙΚΗ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΦΆΣΗ είναι ΜΗ ΑΝΕΣΤΡΑΜΜΕΝΗ

Καλημέρα

Από τον AV πάω με RCA στον "τελικό" και από εκεί στα ηχεία χωρίς να υπάρχει ανάμεσα άλλη συσκευή. Οπότε υποθέτω ότι το RCA από μόνο του δεν μπορεί να αντιστρέψει τη φάση. Το κύκλωμα Audysey το έχει ο ίδιος ο AV.
Το CD με το οποίο παίζω είναι το Copland CTA 823, αλλά αυτό πάει μόνο του στον ενισχυτή χωρίς να παρεμβάλεται ανάμεσα ο AV.

Τελικά να συνδέσω τα ηχεία ανάποδα ή να τα αφήσω ως έχουν;
Πως θα καταλάβω αν από το CD παίζει σωστά η φάση ή ανάποδα;
Τι κάνουμε όταν ένα CD αναφέρει ότι έχει εγγραφή με αναστροφή φάσης;
Τι θα κάνουμε μετά το λύκειο;
Ποιός είμαι;
Τι κάνω εδώ;
:bigcry::bigcry::bigcry:
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Βασικά έχεις να επιλέξεις σε ποια από τα ηχεία θα πρέπει να αντιστρέψεις την φάση. Μπορεί να γίνει με δύο τρόπους, η αντιστρέφεις τα κύρια ηχεία από τον Copland, η το κεντρικό και τα περιφερειακά από τον AV και την φάση στο sub. Εσύ επιλέγεις, σίγουρα όπως έχει υπάρχει πρόβλημα μόνο όταν ακούς ταινίες σε 5.1 η στερεοφωνικά με sub.
 

Costas Coyias

Banned
19 June 2006
1,964
Αυστρία
Από τον AV πάω με RCA στον "τελικό" και από εκεί στα ηχεία χωρίς να υπάρχει ανάμεσα άλλη συσκευή. Οπότε υποθέτω ότι το RCA από μόνο του δεν μπορεί να αντιστρέψει τη φάση. Το κύκλωμα Audysey το έχει ο ίδιος ο AV.
Το CD με το οποίο παίζω είναι το Copland CTA 823, αλλά αυτό πάει μόνο του στον ενισχυτή χωρίς να παρεμβάλεται ανάμεσα ο AV.

Τελικά να συνδέσω τα ηχεία ανάποδα ή να τα αφήσω ως έχουν;
Πως θα καταλάβω αν από το CD παίζει σωστά η φάση ή ανάποδα;
Τι κάνουμε όταν ένα CD αναφέρει ότι έχει εγγραφή με αναστροφή φάσης;
Τι θα κάνουμε μετά το λύκειο;
Ποιός είμαι;
Τι κάνω εδώ;
:bigcry::bigcry::bigcry:

Δεν παίζει κανένα ρόλο, ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ, η πολικότητα σύνδεσης των ηχείων σου, υπό την προϋπόθεση ότι αυτή είναι ίδια σε όλα τα ηχεία.
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Αν κατάλαβα καλά, τα εμπρός παίζουν με ενισχυτή που αντιστρέφει και τα υπόλοιπα με άλλο που δεν. Αν είναι έτσι υπάρχει λόγος και μάλλιστα σοβαρός.

Αντιστρέφεις την πολικότητα είτε στα δύο εμπρός, είτε σε όλα τα υπόλοιπα και θα σταματήσει να διαμαρτήρεται ο AV.
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Από τον AV πάω με RCA στον "τελικό" και από εκεί στα ηχεία χωρίς να υπάρχει ανάμεσα άλλη συσκευή. Οπότε υποθέτω ότι το RCA από μόνο του δεν μπορεί να αντιστρέψει τη φάση. Το κύκλωμα Audysey το έχει ο ίδιος ο AV.
Το CD με το οποίο παίζω είναι το Copland CTA 823, αλλά αυτό πάει μόνο του στον ενισχυτή χωρίς να παρεμβάλεται ανάμεσα ο AV.

Τελικά να συνδέσω τα ηχεία ανάποδα ή να τα αφήσω ως έχουν;
Πως θα καταλάβω αν από το CD παίζει σωστά η φάση ή ανάποδα;
Τι κάνουμε όταν ένα CD αναφέρει ότι έχει εγγραφή με αναστροφή φάσης;
Τι θα κάνουμε μετά το λύκειο;
Ποιός είμαι;
Τι κάνω εδώ;
:bigcry::bigcry::bigcry:

Δηλαδή μιλάμε οτι απο το ιδιο σήμα δίνεις σε AV και σε τελικό ?
Γιατί αν είναι έτσι και ο τελικός αντιστρέφει , δεδομένου οτι ο AV δέναντιστρέφει πρέπει πάντα να έχεις ΑΝΑΠΟΔΑ τα καλωδια ηχείων στον τελικό , για να μήν έχεις ακυρώσεις μεταξύ ηχείων οδηγουμένων απο AV και ηχείων οδηγουμένων απο τον τελικό

Ουσιαστικά αν συμβαίνουν τα παραπάνω ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟ αν το CD αντιστρέφει ή οχι .

Στίς παρακάτω (υπαρξιακές) ερωτήσεις η απάντηση είναι λίαν απλή

Εισαι αλλος ένας ενδιαφερόμενος ακροατής , ερασιτέχνης χομπίστας
Και εδώ είσαι για να συζητάς , να ρωτάς , να μαθαίνεις και να μοιράζεις κι εσύ αυτά που ξέρεις και που έχεις δεί απο τίς εμπειρίες σου , ΨΥΧΑΓΩΓΟΥΜΕΝΟΣ

Πάνω απ ολα ψυχραιμία και καθαρό μυαλό, ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ -bye-
 
27 July 2006
1,925
Δεν παίζει κανένα ρόλο, ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ, η πολικότητα σύνδεσης των ηχείων σου, υπό την προϋπόθεση ότι αυτή είναι ίδια σε όλα τα ηχεία.

Και τι γινεται τοτε σε περιπτωση που εχεις ηχειο τριδρομο με αντεστραμενη φαση στα mid μεγαφωνα? Εκει δεν θα υπαρξει προβλημα αντιστρεφοντας την φαση του ηχειου?
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Δηλαδή μιλάμε οτι απο το ιδιο σήμα δίνεις σε AV και σε τελικό ?
Γιατί αν είναι έτσι και ο τελικός αντιστρέφει , δεδομένου οτι ο AV δέναντιστρέφει πρέπει πάντα να έχεις ΑΝΑΠΟΔΑ τα καλωδια ηχείων στον τελικό , για να μήν έχεις ακυρώσεις μεταξύ ηχείων οδηγουμένων απο AV και ηχείων οδηγουμένων απο τον τελικό

Υπάρχουν δύο λύσεις...

1) Συνδέω τα καλώδια κανονικά. Οπότε...
Όταν θα παίζω ταινίες από το DVD (όπου το σήμα πάει DVD --> AV --> Ολοκληρωμένος --> Ηχεία) τα μπροστά ηχεία θα έχουν ανεστραμένη φάση σε σχέση με τα υπόλοιπα.
(1% της χρήσης του στερεοφωνικού μου)

Όταν θα ακούω μουσική δεν θα έχει σημασία γιατί παίζουν μόνο τα μπροστά ηχεία και τα καλώδια είναι συνδεδεμένα κανονικά.
(99% της χρήσης του στερεοφωνικού μου)

2) Συνδέω τα μπροστά καλώδια ανάποδα, σύμφωνα με τα γούστα του AV
Οι ταινίες θα παίζουν σύμφωνα με τα γούστα του AV μου αλλά τα ηχεία πρακτικά θα είναι συνδεδεμένα ανάποδα. Αυτό δεν θα προκαλέσει κάποιο πρόβλημα στα ηχεία; Στην τελική ο κύριος Copland για πλάκα κάνει αναστροφή της φάσης;
Η διαφορά στον ήχο υπάρχει όπως είπα, αλλά διορθώνεται. Από εκεί και πέρα πως θα αντιδράσουν τα woofer π.χ. όταν τους έρθει το ρεύμα ανάποδα σε ένα τύμπανο; o_O


Πάνω απ ολα ψυχραιμία και καθαρό μυαλό, ΟΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ -bye-

Ακόμη και ένα τρίδρομο ηχείο με στενή μπάφλα; :p
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Υπάρχουν δύο λύσεις...

1) Συνδέω τα καλώδια κανονικά. Οπότε...
Όταν θα παίζω ταινίες από το DVD (όπου το σήμα πάει DVD --> AV --> Ολοκληρωμένος --> Ηχεία) τα μπροστά ηχεία θα έχουν ανεστραμένη φάση σε σχέση με τα υπόλοιπα.
(1% της χρήσης του στερεοφωνικού μου)

Όταν θα ακούω μουσική δεν θα έχει σημασία γιατί παίζουν μόνο τα μπροστά ηχεία και τα καλώδια είναι συνδεδεμένα κανονικά.
(99% της χρήσης του στερεοφωνικού μου)

2) Συνδέω τα μπροστά καλώδια ανάποδα, σύμφωνα με τα γούστα του AV
Οι ταινίες θα παίζουν σύμφωνα με τα γούστα του AV μου αλλά τα ηχεία πρακτικά θα είναι συνδεδεμένα ανάποδα. Αυτό δεν θα προκαλέσει κάποιο πρόβλημα στα ηχεία; Στην τελική ο κύριος Copland για πλάκα κάνει αναστροφή της φάσης;
Η διαφορά στον ήχο υπάρχει όπως είπα, αλλά διορθώνεται. Από εκεί και πέρα πως θα αντιδράσουν τα woofer π.χ. όταν τους έρθει το ρεύμα ανάποδα σε ένα τύμπανο; o_O




Ακόμη και ένα τρίδρομο ηχείο με στενή μπάφλα; :p

Αν είναι το 1% , τότε η καλύτερη λύση εφόσον σε πειράζει το 1% είναι να συνδέεις κάθε φορά τα καλώδια κατάλληλα

Στήν ερώτηση περί αναστροφής κι αν γίνεται για πλάκα , η απάντηση είναι , οτι ΔΕΝ τιθεται θέμα πλάκας ή αοβαρότητας , απλά το σχέδιο είχε ένα στάδιο παραπάνω ή ένα λιγότερο και έτσι το σήμα βγήκε ανεστραμμένο , Ουσιαστικά είναι παντελώς αδιαφορο αυτό καθαυτό

Σχετικά με το τρίδρομο , θαραλλέο σε κόβω

Καλημέρα
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Δηλαδή Μανώλη, αν έχουμε ζυγό αριθμό συσκευών (πάνω στην αλυσίδα) με ανεστραμμένη φάση, έχουμε ουσιαστικά κανονική φάση;

Π.χ., αν έχω ανεστραμμένες τις φάσεις προ και τελικού, θα δίνουν κανονική φάση στα ηχεία;

Ναι όπως είπε και ο φίλος (In) η σούμα βγαίνει κανονικά

Μέρααα
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Στήν ερώτηση περί αναστροφής κι αν γίνεται για πλάκα , η απάντηση είναι , οτι ΔΕΝ τιθεται θέμα πλάκας ή αοβαρότητας , απλά το σχέδιο είχε ένα στάδιο παραπάνω ή ένα λιγότερο και έτσι το σήμα βγήκε ανεστραμμένο , Ουσιαστικά είναι παντελώς αδιαφορο αυτό καθαυτό

Μα τι λέτε τώρα καλέ κύριε! Έδωσα κοντά 6 χιλιάρικα για να πάρω cd και ενισχυτή και το μόνο που πήρα από documentation είναι ένα αυτοκόλητο που έλεγε να αφαιρέσω το αφρολέξ από τις λάμπες και μία επιγραφή ότι ο ενισχυτής είναι ανεστραμένης φάσης και εσείς μου λέτε να παραβλέψω το δεύτερο; Αν παραβλέψω αυτές τις δύο γραμές παραβλέπω το 50% του documentation ολόκληρου του στερεοφωνικού μου! :flipout:

Σχετικά με το τρίδρομο , θαραλλέο σε κόβω

Μπα... Πως λέγεται όταν ένα πιτσιρίκι βάζει το δάχτυλο στην μπρίζα επειδή δεν ξέρει ότι κάνει τζίζ; Παντελής συναίσθηση κινδύνου; Ε, αυτό είναι. Όχι θάρος. :flipout:

Καλημέρα. :)
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
tzimisce αφου θα βλεπης ταινιες κατα 1% συνδεσεσε το κεντρικο σου και τα περιφερειακα αναποδα και το sub ωστε να ειναι ολα αναποδα και να συμφωνουν με τα κυριως ηχεια σου.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Κανονικά και με το νόμο, οι φάσεις σήματος (όχι ρεύματος) από την "αρχή" έως το "τέλος" ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ κανάλια πρέπει να είναι ίδιες μεταξύ τους .

Σαν "αρχή" ορίζεται η απόλυτη ("absolute") φάση των μηχανημάτων ηχογράφησης (το ίδιο το μέσον εγγραφής) και σαν "τέλος" η φάση του σήματος που φτάνει στα αυτιά του ακροατή στη θέση ακρόασης.

Το πρόβλημα είναι ότι πολλές ηχογραφήσεις έχουν γίνει με ανεστραμμένη φάση και ένα σύστημα που δεν αντιστρέφει τη φάση του σήματος θα σου μεταφέρει κατ' αρχάς μέχρι την είσοδο των ηχείων σου την ίδια φάση, την αρχική ανεστραμμένη.

Αυτό σημαίνει ότι όπως και να έχεις τοποθετήσει εσύ τις φάσεις σήματος στο σύστημα, οι μισες ηχογραφήσεις θα ακούγονται με την απόλυτα σωστή φάση και οι άλλες μισές με την αντίστροφη φάση. Χάος !!!

Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι υπάρχουν και ηχεία που έχουν το tweeter τους συνδεδεμένο σε ανάποδη φάση σε σχέση με το mid/woofer.

Tο ζητούμενο είναι να έχουμε όσο το δυνατόν καλύτερη χρονική συμπεριφορά στο συνδιασμό "πηγή/ενισχυτής/ ηχείο/χώρος" στη θέση ακρόασης.
Συνεπώς η απόλυτη (absolute) φάση του σήματος από την "αρχή" έως το "τέλος" δεν εντοπίζεται εύκολα γιατί δεν γνωρίζουμε ποια είναι η "αρχή".

Σε ένα σύστημα αποτελούμενο από διαφορετικά components o ποιο εύκολος τρόπος για να φέρεις το σύνολο στην ίδια φάση είναι με ειδικό test CD και με παλμογράφο. Σε 5 λεπτά τελειώνεις και είσαι μετά σίγουρος ότι όλα τα κανάλια του συστήματος είναι συμφασικά μεταξύ τους, τουλάζιστον μέχρι τους ακροδέκτες του ηχείου.
Μετά απ'όλα αυτά, το μόνο που μας μένει είναι να εντοπίσουμε την "αρχή" , δηλαδή με ποια φάση έγινε η ηχογράφηση, που σημαίνει ότι θα πρέπει να γνωρίζουμε καλά με ποια φάση γράφτηκε και ενισχύθηκε κάθε μικρόφωνο ξεχωριστά -που συμμετείχε στην ηχογράφηση- , πράγμα αδύνατον και για αυτό το λόγο δεν αναφέρεται πουθενά επάνω στους δίσκους που αγοράζουμε.

Πάντως μια καλή αρχή είναι να φροντίσουμε όλα τα κανάλια του ηχητικού συστήματος στο σπίτι να είναι στην ίδια φάση, είτε αυτή είναι η απόλυτα σωστή φάση είτε είναι η ανεσταμμένη .

Υ,Γ Η σωστή φάση του ρεύματος, είναι άλλη ιστορία. Και εδώ θέλει αρκετή δουλειά αλλά με καλή μεθοδολογία η διαδικασία είναι απλή και τα ηχητικά αποτελέσματα ξαφνιάζουν ειδικά στην απόδοση των μπάσων !!!
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
ΒΡΕ παιιδιά σε ποιό σημειο της αλυσίδας μπορεί ναναι ανάποδα η φάση? ( τι δηλάδη κάποιος ανάστρεψε την εξοδο ενός τελεστικου η ενός μικροφόνου απο λάθοσ? ) γιάτι μου φαίνεται κάπως παράξενο αυτο το έργο !
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Re: Φάση εδώ, φάση εκεί, φάση παραπέρα...

ΒΡΕ παιιδιά σε ποιό σημειο της αλυσίδας μπορεί ναναι ανάποδα η φάση? ( τι δηλάδη κάποιος ανάστρεψε την εξοδο ενός τελεστικου η ενός μικροφόνου απο λάθοσ? ) γιάτι μου φαίνεται κάπως παράξενο αυτο το έργο !


Είναι σύνηθες φαινόμενο σε προενισχυτές μικροφώνων , line amps και DACs.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Και μια και που σε όλα τα κροσόβερ άρτιας τάξης η φάση στον ένα δρόμο είναι ανεστραμμένη, ψάξτε να βρείτε την απόλυτη φάση... Αυτά δεν γίνονται. Για το αν ακούγονται, δεν νομίζω. Μία φορά σε panel νομίζω ότι άκουσα διαφορά. Ποτέ άλλοτε.