Κινέζικοι Projector αξίζουν καθόλου???

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

navouxodonosoras

New member
17 February 2012
78
Παιδια καλησπερα, καταρχην ξερω οτι θετω τετοιο θεμα σε σοβαρο site οποτε ελπιζω να μην με βρισετε:slapface: ελεγα να μπω τελειως οικονομικα στον χωρο του προβολεα μιας και το εχω καημο αλλα δεν εχω και πολλα λεφτα να διαθεσω, γιαυτο σκεφτηκα να επαιρνα κανενα κινεζικο για αρχη, του στυλ unic uc46, γενικα με τετοια budget θα μπορεσω να δω ταινια η θα απογοητευτω? βεβαια η αποσταση μου να ειναι βαρια 2 μετρα και δεν ξερω τι ιντσες μπορω να παρω απο τετοια αποσταση...τωρα εχω μια 46αρα, αμα ειναι να παρω 10 ιντσες παραπανω τοτε δεν αξιζει ο κοπος γενικα για προβολεα...ευχαριστω!
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτών των προβολέων είναι η μειωμένη ανάλυση τους. Του συγκεκριμένου πρέπει να είναι αν δεν κάνω λάθος 800χ480 που τον καθιστά ακατάλληλο για κιηματογραφική θέαση. Επίσης δεν ξέρω αν η φωτεινότητα του επαρκεί για να ανοίξεις αξιοπρεπές κάδρο (>90 ίντσες) και λογικά δεν πρέπει να υποστηρίζει 24p που είναι οι ταινίες.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
H φωτεινότητα τους κυμαίνεται μεταξύ 80 και 200 lumen. Επίσης διαθέτουν πολύ μικρό contrast, ίσως κάτω από 100:1 (μιλάω για on/off) εξαιτίας της μη χρήσης πολωτικών και οπτική μηχανής άλλα μιας απλής οθόνης LCD 4-5 ιντσών. Φυσικά και δεν κάνουν για οποιαδήποτε χρήση πλην ανθοδοχείου... :flipout:
 

navouxodonosoras

New member
17 February 2012
78
η φωτεινοτητα παιζει ρολο στο ποσο μεγαλο καδρο να ανοιξεις? δεν το γνωριζα

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

οποτε βασικοι παραγοντες ειναι τα 24p να υποστηριζει, να εχει φανταζομαι τουλαχιστον 3000 lumens? και καλο θα ειναι να ειναι hd ready εστω? μπορω καπου να ψαξω για μεταχειρισμενους? για να μου βγει πιο οικονομικα? η εστω να μου προτεινετε καποιους οικονομικους καινουριους? καταρχην θα προτιμουσα οτιδηποτε εκτος dlp, εχει ενας φιλος και οταν τραβαω τα ματια που απο ενα σημειο στο αλλο νιωθω οτι βλεπω τα χρωματα του ουρανιου τοξου η ιδεα μου ειναι...
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Φυσικά. Όσο πιο μεγάλο κάδρο έχεις τόσο πιο πολύ μοιράζεται το φως σε μεγαλύτερη επιφάνεια, άρα σκοτεινιάζει.
 

navouxodonosoras

New member
17 February 2012
78
Φυσικά. Όσο πιο μεγάλο κάδρο έχεις τόσο πιο πολύ μοιράζεται το φως σε μεγαλύτερη επιφάνεια, άρα σκοτεινιάζει.

θα το εχω υποψην αυτο γιατι το μονο που με χαλαει και ας μην εχει καλη αναλυση ειναι αυτο, να παιζει λες και εχω τα φωτα ανοιχτα, βεβαια τι ψαχνω να βρω σε οικονομικους, δεν θα βρω το τελειο το ξερω...
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Εγώ πάντως πήρα μεταχειρισμένο από τις αγγελίες του φόρουμ και έμεινα ευχαριστημένος. Δεν θα το ρίσκαρα για κάτι άγνωστο.
 

navouxodonosoras

New member
17 February 2012
78
Εγώ πάντως πήρα μεταχειρισμένο από τις αγγελίες του φόρουμ και έμεινα ευχαριστημένος. Δεν θα το ρίσκαρα για κάτι άγνωστο.

σιγουρα θα κοιταξω στο φορουμ...ευχαριστω φιλε μου

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Epson Home Cinema 2030...γνωριζει καποιος για αυτον κατι?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Κινέζικοι Projector αξίζουν καθόλου???

η φωτεινοτητα παιζει ρολο στο ποσο μεγαλο καδρο να ανοιξεις? δεν το γνωριζα
...


Φαντασου οτι εχεις εναν φακο και με αυτον φωτιζεις εναν τοιχο απο αποσταση 20 εκ. Θα δεις μια στενη δυνατη δεσμη στον τοιχο.
Αν αρχισεις να απομακρυνεσαι απο τον τοιχο η δεσμη θα ανοιγει ολο και πιο πολυ, ομως η ενταση φωτος πλεον θα γινεται ολο και πιο ασθενικη. Το ιδιο συμβαινει και με τους προβολεις.
Οταν η ιδια ποσοτητα φωτος ανοιγει σε μεγαλυτερο εμβαδο, τοτε το φως πεφτει.
Και αυτος ειναι ο λογος που ολοι οι φθηνοι κινεζικοι προβολεις με led, δεν μπορουν να αποδωσουν σε μεγαλες ιντσες. Τα λιγα lumen τους δεν φτανουν για να φωτισουν καδρο 90-100" επαρκως.
Βασικα αυτοι οι προβολεις χαρακτηριζονται και ως pico οσον αφορα τις επιδοσεις τους. Ειναι καταλληλοι μονο για λιγες ιντσες λογω φωτεινοτητας και αναλυσης και εχουν ως σκοπο να δωσουν μια εικονα ιντσων μεγεθουν ενος μονιτορ ή τηλεορασης για να εχεις ενα φορητο μεσο προβολης. Τωρα, οι κινεζοι βαζουν κατι πλασματικα χιλιαδες λουμενς, τον πλασαρουν και ως home cinema οπου μπορεις να δεις σε 100 ή και παραπανω ιντσες υποτιθεται και...οποιος τσιμπησει.
Ειναι οπως παλια που κυκλοφορουσαν κατι φορητα ραδιοκασσετοφωνα και εγραφαν πανω τους....1000 watt.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Κινέζικοι Projector αξίζουν καθόλου???

η φωτεινοτητα παιζει ρολο στο ποσο μεγαλο καδρο να ανοιξεις? δεν το γνωριζα

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

οποτε βασικοι παραγοντες ειναι τα 24p να υποστηριζει, να εχει φανταζομαι τουλαχιστον 3000 lumens? και καλο θα ειναι να ειναι hd ready εστω? μπορω καπου να ψαξω για μεταχειρισμενους? για να μου βγει πιο οικονομικα? η εστω να μου προτεινετε καποιους οικονομικους καινουριους? καταρχην θα προτιμουσα οτιδηποτε εκτος dlp, εχει ενας φιλος και οταν τραβαω τα ματια που απο ενα σημειο στο αλλο νιωθω οτι βλεπω τα χρωματα του ουρανιου τοξου η ιδεα μου ειναι...

Δεν χρειάζεται να ψάχνεις προβολέα με 3000 lumens, διότι μετά δεν θα μαζεύεται το φως και θα αναγκαστείς να πας σε πολύ σκούρα γκρίζα οθόνη. Γράφεις ότι η απόστασή σου είναι βαριά βαριά 2 μέτρα...άρα συζητάμε για κάδρο 80''- 82''. 1000 λουμιέν φτάνουν και περισσεύουν για τις ανάγκες σου.

Αυτό που είδες στους DLP είναι το λεγόμενο φαινόμενο rainbow και είσαι από τους λίγους άτυχους που το αντιλαμβάνονται τόσο πολύ. Βέβαια έχει και μεγάλη σημασία με ποιον προβολέα το είδες, για να γνωρίζουμε αν είσαι γενικά υπερευαίσθητος στο φαινόμενο ή ειδικά λόγω του εν λόγω προβολέα (χαμηλή ταχύτητα περιστροφής του τροχού).

Όπως είπαν και τα παιδιά, θα σου έλεγα να μείνεις μακρυά από noname κινεζιές. 1000 φορές να κοιτάξεις κάτι μεταχειρισμένο.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ωραια...εξηγησε κι ολαα john πως ο unic46 δεν ειναι 1200 lumens , γιατι με τα 1000 lumens να τον καλυπτουν οπως εγραψες, αυριο θα παει να αγορασει τον κινεζικο που αναφερει φωτεινοτητα....1200 lumens. :p:p

Προσοχη λοιπον. Αλλο πραγμα ποσα lumens χρειαζομαστε, κι αλλο ποσα lumens δηλωνει ο κατασκευαστης.
 
Last edited:

navouxodonosoras

New member
17 February 2012
78
Re: Απάντηση: Κινέζικοι Projector αξίζουν καθόλου???

Ωραια...εξηγησε κι ολαα john πως ο unic46 δεν ειναι 1200 lumens , γιατι με τα 1000 lumens να τον καλυπτουν οπως εγραψες, αυριο θα παει να αγορασει τον κινεζικο που αναφερει φωτεινοτητα....1200 lumens. :p:p

Προσοχη λοιπον. Αλλο πραγμα ποσα lumens χρειαζομαστε, κι αλλο ποσα lumens δηλωνει ο κατασκευαστης.

γενικα καταλαβα οτι τους κινεζικους τους βαφτιζουν με οτι χαρακτηριστικα θελουν...καταλαβα...βασικα κοιταω μηπως βρω καποιον epson μεταχειρισμενο και αν ειμαι τυχερος να ειναι και 720 αναλυση...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

απο ιντσες σε δυο μετρα αποσταση ειμαι εκει στις 80 και θα βλεπω ξεκουραστα η θα ειναι σαν να τρωω χαστουκια αμα βλεπω καμια ταινια με ξυλο χαχα και θα ειναι κουραστικο ολο αυτο...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

για την ακριβεια 2.50 με 2.60 μετρα ειμαι....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Δεν χρειάζεται να ψάχνεις προβολέα με 3000 lumens, διότι μετά δεν θα μαζεύεται το φως και θα αναγκαστείς να πας σε πολύ σκούρα γκρίζα οθόνη. Γράφεις ότι η απόστασή σου είναι βαριά βαριά 2 μέτρα...άρα συζητάμε για κάδρο 80''- 82''. 1000 λουμιέν φτάνουν και περισσεύουν για τις ανάγκες σου.

Αυτό που είδες στους DLP είναι το λεγόμενο φαινόμενο rainbow και είσαι από τους λίγους άτυχους που το αντιλαμβάνονται τόσο πολύ. Βέβαια έχει και μεγάλη σημασία με ποιον προβολέα το είδες, για να γνωρίζουμε αν είσαι γενικά υπερευαίσθητος στο φαινόμενο ή ειδικά λόγω του εν λόγω προβολέα (χαμηλή ταχύτητα περιστροφής του τροχού).

Όπως είπαν και τα παιδιά, θα σου έλεγα να μείνεις μακρυά από noname κινεζιές. 1000 φορές να κοιτάξεις κάτι μεταχειρισμένο.

αυτο το παρατηρησα σε εναν benq του 150αρικου αξια, δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο, το γελιο ειναι πως ο αλλος φιλος ενω του ελεγα να ρε συ κοιτα γρηγορα εδω και εκει να δεις, δεν εβλεπε κανενα χρωμα...και γενικα ειχα σπαστει και αλλες φορες που εβλεπα ταινια σε αυτον τον προτζεκτορα γιατι ηταν λιγο μαστουρα να εισαι πισα σκοταδι και να βλεπεις τα χρωματα αυτα...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Το μεγεθος εικονας στο σαλονι εχει να κανει και με τα γουστα. Εγω βλεπω τις 106" απο τα 2.5 μετρα. Μερικες φορες (αναλογα την ταινια και την παρεα) τραβαμε τον καναπε και ενα μετρο πιο πισω. Θα ελεγα λοιπον πως μπορεις να κινηθεις αν οχι στις 100", τουλαχιστον στις 92" σε οθονη. Ομως να ξερεις συνηθιζεται με τον καιρο και μετα θες ισως να θες και μεγαλυτερο. Εξαρταται τα γουστα σου λοιπον. Απο τα 2.5 για μενα πας ανετα στις 92" αν οχι 100".

Τo rainbow στους dlp data ειναι συνηθως πιο εμφανες. Αλλα και μοντελο απο μοντελο και μαρκα μπορει να παρουσιασει και εκει διαφορες. π.χ. στον benq w1070 (entry level) δεν βλεπουν οι περισσοτεροι. (και οσο περνα ο καιρος αν βλεπεις λιγο, σταματας να το βλεπεις υστερα απο καμια κατοσταρια ωρες που ξεθυμαινει λιγο η λαμπα)
 

navouxodonosoras

New member
17 February 2012
78
απο πανι πρεπει να προσεξω καποια συγκεκριμενα? ψαχνω ενα καλο πανι απο 100 μεχρι αντε 150 ευρω...
 
Να καταθέσω μια λίγο ίσως αιρετική άποψη:

Αν είναι ο πρώτος σου προβολέας, η ικανοποίησή σου θα είναι εξασφαλισμένη. Ακόμα και ο βετεράνος 720p που βάζω μπρος κάθε φορά που βρίσκομαι στην Ελλάδα, με τελειωμένη λάμπα 1000+ ωρών και με 7+χρόνια στην πλάτη του, μου φτιάχνει τη διάθεση με τη μεγάλη εικόνα σε σχέση με την αρκετά γαμάτη (4K) και όχι και τοσο μικρή (55") τηλεόραση που χρησιμοποιώ καθημερινά.

Οπότε αν δεν είσαι ψείρας, το να κάνεις με 100 ευράκια τον χαβαλέ σου δεν είναι και τόσο κακή ιδέα. Φυσικά θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω, ότι ένας μεταχειρισμένος θα παίζει κατά κανόνα πολύ καλύτερα. Αλλά θα είναι και κατά κανόνα αρκετά ακριβότερος. Αν μπορείς να δώσεις το έξτρα κόστος για μεταχειρισμένο από άτομο που (έστω και σχετικά) εμπιστεύεσαι, τότε αυτή είναι η λύση για σένα, αν όχι, εγώ θα τον δοκίμαζα και τον κινεζούλη, έτσι από περιέργεια.
 
Last edited:

xifias

Established Member
12 December 2007
178
Για 60 ευρω που εχει απο γνωστο κινεζοσαιτ δε νομιζω οτι τα παει ασχημα.

https://www.youtube.com/watch?v=n0j-HGNQCZc

https://www.youtube.com/watch?v=5fLrx9rS_tc

Συγκεκριμενα στο σκοταδι μου φαινεται αρκετα ικανοποιητικος εξαλλου το εφε του σινεμα κ η εμπειρια του σινεμα δεν βασιζεται στην σουπερ αντιθεση κ την υπερευκρινεια το αντιθετο μαλιστα.Ακομα κ οι FHD τηλεορασεις στο Cinema settings ριχνουν το sharpness στα ταρταρα,στο 1/5 του μεγιστου.
ΥΓ ο UC40 απτον UC46 εχει λιγο καλυτερη φωτεινοτητα/χρωματα,υπαρχουν κ ριβιου,ο δευτερος εχει wifi. Η συνδεση κινητου στο βιντεο ειναι με καλωδιο MHL
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απο που σου φανηκε εσενα υπερ ικανοποιητικος στο σκοταδι. ? Στις ποσες ιντσες επαιζε. ? Και το κυριοτερο...απο βιντεο που τον τραβηξε κρινεις την φωτεινοτητα του. ?
Γιατι δεν μπορω να βρω ποτέ λεπτομερειες σε ολα αυτα τα βιντεακια σε ποσες ιντσες επαιζαν. ? Μην κρινεις απο φωτο και βιντεο μια φωτεινοτητα. Τα κινητα/φωτ μηχανες προσαρμοζουν διαφραγματα/shutter speed, iso κλπ και κατι που ειναι σαν καντηλι μπορει να φανει σαν ηλιος. (και το αντιθετο).
Δυστυχως απο βιντεο δεν μπορεις να εχεις αποψη.

Και το κερασακι στην τουρτα: Κανε pause στο δευτερο βιντεο στο 0:24 και κοιτα την καρτελα grayscale steps. Ολες οι διαβαθμισεις καμμενες μεχρι κατω χαμηλα. Φανταζομαι ξερει τι σημαινει αυτο.
Φυσικα δεν ξερω και τα βασικα αυτων των κινεζικων γιατι ουτε η κατασκευαστρια εταιρια τα ανακοινωνει, ουτε τα manuals, ουτε τιποτα. Ουτε ειδα και καποιο feedback απο κατοχους πουθενα.

Κλειδωνει στα 24p. ? Εχει καποια ρυθμιστικα εικονας. ? (brightness, contrast...για rgb/cms δεν το συζηταμε βεβαια λογω της τιμης)
Δεν θα αναφερθω ουτε σε οποιοδηποτε αλλο τομεα του γιατι και παλι θα φανει αστειο. (φακο, επιπεδο αστοχιας υλικων, βλαβες) κλπ

Ομως μην λεμε πως για τα 60 ευρω του παιζει "μια χαρα" ή "δεν παιζει και ασχημα" γιατι νομιζω πως υπερβαλλουμε, παντα με τα σημερινα στανταρντς που εχουν συνηθισει τα αυτια μας σε εικονα και ηχο.
Περισσοτερο θα ταιρια ζε η εκφραση: "δεν παιζει καλα, αλλα αναμενομενο για τα χρηματα του"
Οχι τιποτε αλλο, μην νομιζει καποιος οτι οκ, δεν ειναι πορσε, αλλα ειναι ενα fiat punto. Περισσοτερο για καροτσακι σουπερ μαρκετ μου κανει. Εχει ροδες, αλλα αμαξι δεν το λες.

Καλυτερα να τον δειτε ως εναν pico προβολεα που παιζει οπως παιζει. Απλα και οι επωνυμοι pico που ως μεγεθος ειναι πιο compact και χωρανε στην παλαμη του χεριου, κοστιζουν καποια κατοσταρικα. Αυτος ειναι ενας Pico σε σασι ενος entry level προβολεα και προσπαθει να περασει για προβολεας λιγο μεγαλυτερων αξιωσεων.
Παρτε τον για χαβαλε, παρτε τον για παιχνιδι και πειραματισμο με την "μεγαλη εικονα" Παρτε τον απο περιεργεια ή για δωρο στο παιδι σας. Παρτε τον για να εχετε μια ειδους φορητη οθονη (40-50 ιντσων) οπου τον στησετε. (σε ενα μπαλκονι για να δειτε το ματς).
Παρτε τον γιατι...ετσι σας γουσταρει.
Μην τον παρετε ομως αν νομιζετε πως θα δειτε με την ελαχιστη αξιοπρεπεια ταινιες σε 90-120 ιντσες.

Αυτη ειναι η δικη μου αποψη και μονο. Δεν απαιτω να την υιοθετησει κανενας, ουτε την διατυπωνω για να λειτουργησει αποτρεπτικα ως προς την αγορα του.
Απλα δεν θελω να απογοητευτουν καποιοι που αλλα περιμεναν και αλλα βρηκαν. Κρατωντας χαμηλα τις προσδοκιες σας, η απογοητευση θα ειναι και μικροτερη.
 

xifias

Established Member
12 December 2007
178
Δεδομενου της ληψης μεσω καμερας βαζω κ εναν "τζογο" στα χρωματα/φωτεινοτητα κ υποθετω το αποτελεσμα,ετσι κ αλλιως ακομα κ την samsung F6800 μου να τραβηξω με καμερα φαινεται χειροτερη κ απο F&U.

Απο κει κ επειτα δεν πας για σπεκ σε τετοια τιμη,θεωρω ειναι εκτος θεματος να λεμε για 24p κλειδωμα gray scale κλπ,δε θα τον βαλεις να παιξει bluray ουτε θα τον συγκρινεις με το προβολικο των 1500 ,πιο πιθανο να παιζει ριπ κ youtube σε ενα μικρο δωματιο χωρις να παντρευτεις την 50αρα τιβι.

Για καποιον που δεν εχει ξαναδει απο προβολεα κ εχει μεινει στην εικονα του cinema (που παρεπιπτοντως ακομα κ στα μεγαλα γνωστα ειναι επιεικως απαραδεκτη σαν αναλυση κ χρωμα και και..κ ομως κοβει εισητηρια κ κανεις δε παραπονιεται) ισως να ειναι αποδεκτος.Δεν τον εχω δει απο κοντα ακομη κ εχω ενα 20% επιφυλαξη.Αν τον αποκτησω θα γραψω ενα review.Υποκειμενικο παντα.

Ακομα λοιπον κ να μη σου κανει τον πουλας στην ιδια τιμη.Κυριολεκτικα ειναι χαρισμα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Καταρχας θα πρεπει οταν μιλαμε για καλη ή κακη εικονα να εχουμε ενα σημειο αναφορας. Και επειδη τις μετρησεις και διαγραμματα τις βγαζουμε απο το πλανο, θα πρεπει να βρεθει κατι αλλο.
Θα ηταν ατοπο (αν οχι ανοητο) απο μερους μου να προσπαθησω να τον συγκρινω με εναν προβολεα του διχιλιαρου ή μια ναυαρχιδα σημερινη Tv.

Μιας και πρεπει να ορισουμε μεσα στην υποκειμενικοτητα μας τι θεωρουμε ως ελαχιστα αξιοπρεπη εικονα σημερα, βασιστηκα στην εμπειρια που εχουν ολοι μεσα στα σπιτια τους ΣΗΜΕΡΑ.
Πηρα στο μυαλο μου λοιπον ως σημειο αναφορας, μια lcd τηλεοραση entry level,,την οθονη ενος κινεζικου σημερινου smartphone, εναν dlp data βιντεοπροβολεα (ουτε καν entry level home cinema προβολεα)
Θεωρω οτι στην χειροτερη, ΑΥΤΗ την εικονα εχει συνηθισει σημερα ο οποιοσδηποτε στην εποχη μας.
Συγκρισεις με ναυαρχιδες και ακριβα μοντελα, ειναι ατοπες οπως προανεφερα.

Σε φωτεινοτητα, κοντραστ, χρωματα, αναλυση, ευκρινεια λοιπον, ο προβολεας δεν μπορει να σταθει στο υψος των περιστασεων ετσι οπως εχουμε μαθει σημερα να βλεπουμε, θα κακοφανει στον καθενα. Αρα λοιπον θα πρεπει να πεσι πολυ νερο στο κρασι για να τον αγορασει καποιος. Οποτε μενει το θεμα...ΓΙΑΤΙ να τον αγορασει καποιος. ?

Ηδη ανεφερα καποια παραδειγματα για τον οποιο θα αξιζε καποιος να ασχοληθει με τον προβολεα αυτον. Ο καθενας ας κρινει συμφωνα με τις αναγκες του. Ενα παιδακι ουτε θα αντιληφθει, ουτε θα παραπονεθει οτι συμφωνα με το greyscale steps... το 50% των διαβαθμισεων της εικονας δεν θα εμφανιζεται καθολου, παρα μονο ως λευκο φοντο. Για καποιον ομως που τον αγορασε για ταινιες...ε οπως και να το κανουμε, οταν θα χασει το 50% της εικονας, θα του κακοφανει και πιθανοτατα θα ειναι deal breaker. Ομοιως λογω αναλυσης, φωτεινοτητας, κακων χρωματων κλπ μιας και τα γουστα του εχουν προσαρμοστει σε μια εικονα του σημερα αρκετα διαφορετικη απο αυτη που θα δειξει ο προβολεας.

Επαναλαμβανω λοιπον ναι, αγορα μεν αλλα με προυποθεσεις αναλογως των αναγκων του καθενος.
Τι προτιθεται να κανει καποιος με αυτον τον προβολεα. Η ενσταση μου λοιπον ειναι μονο για τη φραση "μια χαρα ειναι ο προβολεας" για ολες τις πιθανες χρησεις. Αναφερθηκα λοιπον συγκεκριμενα για το που δεν μπορει να σταθει.

Αν τον αγορασεις, με χαρα θα περιμενω καποιο review και εντυπωσεις. Ισως για καποια πραγματα να στεκεται στο υψος των περιστασεων και να ειναι μια καλη προσιτη αγορα και για αλλους με τις ιδιες αναγκες με τις δικες σου. Οι υποψηφιοι κατοχοι θα εκτιμησουν τις οποιες εμεπιριες αποκομισεις απο αυτον.
Εξ'αλλου το feedback μεταξυ χρηστων στα fora ειναι το αλφα και το ωμεγα για να μοιραζομαστε τις εμπειριες μας. -bye-

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μου διεφυγε να συμπληρωσω πως η καμμενη διαβαθμιση στο grayscale steps οπου εξαφανιστηκαν οι μπαρες, πιθανονατα οφειλεται στο να ειναι το ρυθμιστικο κοντραστ στο 100% ειτε out of the box, ειτε απο τον uploader του youtube video. Για να δωσει οσο το δυνατον περισσοτερο φως ο προβολεας και να περασει το μυνημα του υπερ φωτεινου κανονιου.