Sony PlayStation 4 Pro

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AlexandrosQV

Senior Member
9 September 2007
373
Vamers-FYI-Gaming-Sony-reveals-399-PlayStation-4-Pro-with-4K-HDR-Gaming-but-is-it-worth-it-Banner-02.jpg



Έρχεται τον Νοέμβριο

Τιμή 399.99




Crxx0qLXgAQRUgE.jpg




Νέο χειριστήριο

Crx5eYOXEAQF7Gq.jpg



Νέα κάμερα



Crx5ttsXgAAevP4.jpg
 
Last edited by a moderator:

AlexandrosQV

Senior Member
9 September 2007
373
Re: PlayStation 4 Pro

Σε αντίθεση με τους περισσότερους (μάλλον), θα πω οτι χαίρομαι πολύ για την κίνηση της Sony (και της Microsoft) να βγάλει νέα κονσόλα, πιο ισχυρή. Η τεχνολογία όσο περνάνε τα χρόνια προχωράει όλο και πιο γρήγορα και είναι απόλυτα φυσιολογικό να ανανεώνονται τα προϊόντα πιο συχνά απ ότι στο παρελθόν. Εγώ, δεν θα το πάρω... πρώτον διότι δεν έχω 4K τηλεόραση -και δεν μπορώ να διαθέσω και τα χρήματα για να πάρω αυτή που θα ήθελα (LG OLED)- και δεύτερον διότι είμαι μια χαρά ικανοποιημένος από το πως αποδίδει το τωρινό PlayStation 4 στην ταπεινή μου πλέον, Sony Bravia Full HD των 9 χρόνων! Παρόλα αυτά είμαι χαρούμενος που προχωράει η τεχνολογία και εύχομαι σε όποιον το πάρει να το χαρεί με την ψυχή του!
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: PlayStation 4 Pro

No Ultra HD support: Deal Breaker

Εδώ τα PC ζορίζονται με hi end vga για σοβαρό 4Κ και η Sony θέλει να μας πει οτι τα κατάφερε με το Pro (τη στιγμή που το ps 4 ζορίζεται ακόμα και στα 1080 >30 fps) ;

Χλωμό...

Μαλλον απλώς με το pro θα μπορείς να παίζεις πλέον άνετα στα 1080 με καλύτερη ποιότητα και υψηλότερα frame rates

IMHO Ημίμετρα
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: PlayStation 4 Pro

Ενταξει, το νοεμβριο που θα κυκλοφορησει το PS4 pro, θα εχουν περασει 3.5 χρονια, οπότε δε το λεει και καποιος πολύ συχνή ανανεωση. Συμφωνώ πως ειναι καλό που βγαινει το pro και μου αρεσει πως θα εχει compatibility με τα παλαιοτερα παιχνιδια του PS4. Το slim ειναι λιγο ακυρο κατα την αποψη μου, αλλα δεν αφορά το νήμα.
 
Re: PlayStation 4 Pro

No Ultra HD support: Deal Breaker

Εδώ και οι λόγοι δια στόματος Sony. Βασικά, ξεπερνώντας την corporate παπαρολογία, τα πράγματα είναι πολύ απλά: αντί να σου πουλήσουν έναν φυσικό δίσκο με 20-25$, που street price στο Amazon θα πέσει σύντομα στα 18, και λίγο πιο μετά στα... 8, σου πουλάνε το download με 29.99 (τόσο έχει στο αμερικανικό 4K μαγαζί της Sony, φυσικά με μπόμπα εικόνα και HDR, χωρίς θεωρητικά καμία απώλεια σε σχέση με το δισκάκι). Το οποίο download φυσικά δεν πρόκειται ποτέ να πουλήσεις σε κάποιον τρίτο, ενώ φυσικά γλυτώνουν έξοδα συσκευασίας και διανομής, δε χρειάζονται extra features κλπ, και βέβαια βουτάνε και το κέρδος του retailer. Win-win-win λοιπόν για την Sony, χαζοί είναι να βάλουν player;


Για τα λοιπά, το μηχανάκι καλούλι φαίνεται, αλλά θα φανεί μέσα σε κάνα χρόνο αν όντως θα δούμε πραγματική βελτίωση στα γραφικά σε νέες κυκλοφορίες. Κάποια απ'τα demάκια που έδειξαν σε 4K ήταν πολλά υποσχόμενα, αλλά μέχρι να το δούμε στην πράξη έχουμε καιρό ακόμα.
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: PlayStation 4 Pro

Προσωπικά ο μοναδικός λόγος για να πάρω ξανά Ps4 θα ήταν να παίζει δισκάκια. Έτσι θα γλίτωνα τα έξοδα από την αγορά κάποιου 4Κ Player και θα είχα και τα extra οφέλη της παιχνιδομηχανής.

Αν κάποιος όμως δεν έχει ps4 ακόμη, τότε σίγουρα αυτός είναι ένας ακόμη λόγος να το αποκτήσει.

Κατά τα άλλα.... το θέμα του download της ταινίας δεν μπορώ να το χωνέψω.....ναι, αν μου έκαναν μια σοβαρή έκπτωση, γιατί όχι, αλλά:


....να χάσω τα extras, το όμορφο δισκάκι για την συλλογή μου, την αξία μεταπώλησης ΚΑΙ να το πληρώσω και ακριβότερα; Με ποια λογική πραγματικά;;; Στο κάτω κάτω ακόμα και το κόστος του player θα το κάνεις απόσβεση μετά από τηv αγορά κάποιον δίσκων...
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: PlayStation 4 Pro

Προσωπικά ο μοναδικός λόγος για να πάρω ξανά Ps4 θα ήταν να παίζει δισκάκια. Έτσι θα γλίτωνα τα έξοδα από την αγορά κάποιου 4Κ Player και θα είχα και τα extra οφέλη της παιχνιδομηχανής.

Αν κάποιος όμως δεν έχει ps4 ακόμη, τότε σίγουρα αυτός είναι ένας ακόμη λόγος να το αποκτήσει.

Κατά τα άλλα.... το θέμα του download της ταινίας δεν μπορώ να το χωνέψω.....ναι, αν μου έκαναν μια σοβαρή έκπτωση, γιατί όχι, αλλά:


....να χάσω τα extras, το όμορφο δισκάκι για την συλλογή μου, την αξία μεταπώλησης ΚΑΙ να το πληρώσω και ακριβότερα; Με ποια λογική πραγματικά;;; Στο κάτω κάτω ακόμα και το κόστος του player θα το κάνεις απόσβεση μετά από τηv αγορά κάποιον δίσκων...

Απληστία

Το ίδιο συμβαίνει και με τη μουσική πολλά χρόνια τωρα (εκεί μάλιστα αγοράζεις MP3!)

Και όμως ο κόσμος αγοράζει

Προφανώς γιατί όλα ειναι πλέον στο πλαίσιο μαζικής καταλαλωσης / fast food (το θέμε εδώ και τωρα, οτι και όπως και να ναι, αφού το δούμε / ακούσουμε μια φορά θα ξεχάσουμε οτι υπάρχει κιόλας και φυσικα δεν μας νοιάζει και πόσοι (ενδιάμεσοι - ντόπιοι κιόλας) χάνουν την δουλειά τους)
 
Re: PlayStation 4 Pro

Απληστία

Το ίδιο συμβαίνει και με τη μουσική πολλά χρόνια τωρα (εκεί μάλιστα αγοράζεις MP3!)

Και όμως ο κόσμος αγοράζει

Προφανώς γιατί όλα ειναι πλέον στο πλαίσιο μαζικής καταλαλωσης / fast food (το θέμε εδώ και τωρα, οτι και όπως και να ναι, αφού το δούμε / ακούσουμε μια φορά θα ξεχάσουμε οτι υπάρχει κιόλας και φυσικα δεν μας νοιάζει και πόσοι (ενδιάμεσοι - ντόπιοι κιόλας) χάνουν την δουλειά τους)

Πάντως, για να δώσω την εμπειρία μου από την εδώ μεριά, η αλήθεια είναι πως όντως το streaming είναι το παρόν (ούτε καν το μέλλον). Είναι μεγάλο πράγμα να γυρνάς σπίτι σου το βράδυ κουρασμένος, και να πατάς να δεις έτσι απλά το τελευταίο Avengers σε 4K-HDR-3D- και ό,τι άλλο υπάρχει, χωρίς προγραμματισμό, χωρίς καθυστερήσεις, κλπ.

Απ'την άλλη, ήδη 4 γεμάτα χρόνια σ'αυτή τη φάση, η αλήθεια είναι ότι ενώ έχω streamάρει εκατοντάδες φορές ταινίες και σειρές (μιλάμε πάντα για επίσημα και πληρωμένα), ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν αγόρασα κάτι, αλλά πάντοτε το "νοίκιαζα" με 5-6$ για να το δω. Ειλικρινα δεν καταλαβαίνω πως κάποιος θα δώσει 30$ για να "αποκτήσει" μια ταινία χωρίς φυσική μορφή, χωρίς έξτρας, και χωρίς καμια συλλεκτική αξία.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: PlayStation 4 Pro

Για την ενοικίαση, σαφώς και συμφωνώ

Πριν μιλήσαμε για την αγορά και ειδικά το τρελό κόστος αυτής
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Re: PlayStation 4 Pro

Και παραπανω απο 1000 μπορω να σου πω..
Εγω για να μπορεσω να τρεξω παιχνιδια σε 4κ με ικανοποιητικα fps αλλα και γραφικα πηρα την gtx1080 καπου στα 840 ευρωπουλα..
Μονο για την gpu αυτα,δεν βαζω μεσα και το υπολοιπο hardware γιατι ξεφευγει το πραγμα!
Απλα στο pc εχεις native 4k με 60 fps ενω στο ps4 pro εχεις ''checkerboard 4k'' με 30 fps.
Οχι και ασχημα για τα λεφτα του.
 

optimus prime

AVClub Enthusiast
11 November 2010
717
Saving Cybertron....
Re: PlayStation 4 Pro

Και βεβαια ειναι,δεν το αμφισβητει κανεις αυτο..
Αλλα το ταπεινο Ps4 φαινεται οτι τουλαχιστον ειναι μια αξιοτιμη επιλογη για οσους θελουν ''entry level'' σε 4κ χωρις να ξοδεψουν ενα καρο λεφτα.
Συν οτι εχει παρα πολυ ωραια exclusive games..
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: PlayStation 4 Pro

Να πω την αμαρτια μου και για τις δικες μου απαιτησεις, περιμενω πως και πως τα slim και pro... για να αγορασω το πρωτο, ps4 fat. Εχω καημο αυτο το uncharted 4...