[ Επίσημο ] Apple AirPods Wireless

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά


Overview

Available late October.
$159.00 (141 )

Wireless. Effortless. Magical.
AirPods will forever change the way you use headphones. Whenever you pull your AirPods
out of the charging case, they instantly turn on and connect to your iPhone, Apple Watch,
iPad, or Mac. Audio automatically plays as soon as you put them in your ears and pauses
when you take them out. To adjust the volume, change the song, make a call, or even get
directions, just double-tap to activate Siri.

Driven by the custom Apple W1 chip, AirPods use optical sensors and a motion accelerometer
to detect when they’re in your ears. Whether you’re using both AirPods or just one, the W1
chip automatically routes the audio and engages the microphone. And when you’re on a call
or talking to Siri, an additional accelerometer works with beamforming microphones to filter
out background noise and focus on the sound of your voice. Because the ultralow-power W1
chip manages battery life so well, AirPods deliver an industry-leading 5 hours of listening
time on one charge. And they’re made to keep up with you, thanks to a charging case that
holds multiple additional charges for more than 24 hours of listening time. Need a quick
charge? Just 15 minutes in the case gives you 3 hours of listening time.


Highlights
  • Designed by Apple
  • Automatically on, automatically connected
  • One-tap setup for all your Apple devices(1)
  • Quick access to Siri with a double-tap
  • More than 24-hour battery life with Charging Case(3)
  • Charges quickly in the case
  • Rich, high-quality audio and voice
  • Seamless switching between devices


Tech Specs

Weight

  • AirPods (each): 0.14 ounces (4 g)
  • Charging Case: 1.34 ounces (38 g)


Dimensions
  • AirPods (each): 0.65 by 0.71 by 1.59 inches (16.5 by 18.0 by 40.5 mm)
  • Charging Case: 1.74 by 0.84 by 2.11 inches (44.3 by 21.3 by 53.5 mm)


Connections
  • AirPods: Bluetooth
  • Charging Case: Lightning connector


AirPods Sensors (each):
  • Dual beam-forming microphones
  • Dual optical sensors
  • Motion-detecting accelerometer
  • Speech-detecting accelerometer


Power and Battery
  • AirPods with Charging Case: More than 24 hours listening time, up to 11 hours talk time
  • AirPods (single charge): Up to 5 hours listening time, Up to 2 hours talk time
  • 15 minutes in the case equals 3 hours listening time or over an hour of talk time


Compatibility

AirPods Compatibility.png





Untitled1.jpg
Untitled2.jpg
Untitled3.jpg
Untitled4.png







 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Απορώ που δεν σχολιαστηκε, έξω γίνεται χαμός.
Είναι ότι πιο κακογουστο έχει κυκλοφορήσει η Apple ever !
 
Απορώ που δεν σχολιαστηκε, έξω γίνεται χαμός.
Είναι ότι πιο κακογουστο έχει κυκλοφορήσει η Apple ever !

Εγώ έσκασα στα γέλια όταν έβλεπα την παρουσίαση, διότι είχαν βάλει για μοντέλο έναν τύπο με εντυπωσιακά (έως αστεία) μακρύ κεφάλι (ώστε να μη φαίνονται τεράστια). Νομίζω είναι ο ίδιος που έχουν και στο site αυτή τη στιγμή:

air-pod-pdp-201609


Πάντως, σίγουρα δεν είναι ό,τι πιο κακόγουστο, μην ξεχνάς ότι υπάρχει και αυτό.
 
Last edited:

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Το θεμα ειναι εχουν καλο ηχο και καθονται καλα στ αυτια? Σαν πολυ ευκολο να τα χασεις μου φαινεται.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Καθυστερεί για άγνωστους λόγους η κυκλοφορία τους


Άσχημα τα νέα για τους πελάτες της Apple που ήθελαν να λάβουν στα χέρια τους αυτόν τον μήνα τα νέα ασύρματα ακουστικά AirPods, σκεπτόμενοι ότι θα συνδυαστούν τέλεια με τα νέα iPhones τους.​

Η Apple φτάνοντας στο τέλος του μήνα Οκτωβρίου, όπου ήταν και η πιθανή ημερομηνία διάθεσης των νέων της ακουστικών, ανακοίνωσε ότι παρά την εξαιρετική ανταπόκριση από το αγοραστικό κοινό, δεν θα μπορέσει να ξεκινήσει την αποστολή τους, γιατί το νέο της προϊόν δεν είναι ακόμη έτοιμο για κυκλοφορία. Αυτό που ζητά είναι λίγο χρόνο παραπάνω, ώστε να ετοιμάσει τα AirPods για τους πελάτες της.

Άγνωστο μένει το γιατί η Apple καθυστερεί την διάθεση των νέων της AirPods, ισχυριζόμενη ότι δεν έχει ένα προϊόν ολοκληρωμένο. Κάποιες πρώτες πηγές λένε ότι στις δοκιμές, το εν λόγω προϊόν εμφάνισε προβλήματα με την μπαταρία του και άλλα παρεμφερή λειτουργικά θέματα. Παρά τα όσα ακούγονται όμως, η εταιρεία και δεν δίνει μια δημόσια απάντηση. Επίσης, δεν δίνονται πληροφορίες ούτε και για το πότε θα διατεθούν, ενώ θυμίζουμε ότι αρχικά η εταιρεία τα τιμολογούσε στα 145 ευρώ (159 δολάρια).

[via] . [via]
(Sent from LG G5)
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Καλά Χριστούγεννα… τα ακουστικά που με Θάρρος παρουσίασε η apple και θα κυκλοφορούσαν Οκτ. ακόμα δεν είναι έτοιμα …
Εντωμεταξύ δε ξέρω και τι Bluetooth ακουστικά μπορεί να είναι συμβατά και τι μπορεί να χρησιμοποιούν οι χρήστες τους?


Μια ενδιαφέρουσα άποψη για το τι φταίει
http://www.businessinsider.com/apple-airpods-delay-wireless-earbuds-technical-issues-2016-12
Ο συγχρονισμός μεταξύ των αριστερά και δεξιά ακουστικών
Οι περισσότεροι φίλοι των dac έχουν πια διαβάσει αρκετά περί συγχρονισμού πακέτων και άλλες θεωρίες για τα dac. Ο συγχρονισμός των δύο ανεξάρτητων ακουστικών σίγουρα είναι πιο περίπλοκο θέμα.
Αλλά και πάλι εκεί έξω θα βρείτε αρκετές ιδέες για το πώς μπορεί να γίνει. Συνεπώς το πρόβλημα είναι ακόμα πιο περίπλοκο, και πιθανολογώ προσωπικά ότι απλά δεν είχαν τους πόρους να κάνουν συγχρωτισμό με το επιλεγμένο hardware –διαφορετικά ένα patch θα ήταν.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
ολα τα γνωστα ΒΤ ακουστικα ειναι συμβατα με Iphone 7, εγω εχω τα Sony SBH70, εξαιρετικα !

ΤΝΧ, νόμιζα ότι ακόμα υπάρχουν ασυμβατότητες,
Τα έχει και ένας φίλος σε μπλε, και αυτός λέει τα καλύτερα λόγια
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
airpodscolorware-800x310.jpg


airpodscolorpicker-800x382.jpg


airpodsblue-800x400.jpg


Η ColorWare που ειδικεύεται στην βαφή προϊόντων Apple, ξεκίνησε και προσφέρει την βάφη των AirPods σε 58 διαφορετικά χρώματα και συνδυασμούς αυτών. Το κόστος βαφής των ακουστικών είναι 130 δολάρια και εάν θέλετε και την θήκη τότε θα πρέπει να ξοδέψετε επιπλέον 30 δολάρια.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ : http://www.colorware.com/showproduc...apple-airpods&c=bmn-6z3bg*bmp-6z53g*bmr-6zafo
 
Προσπαθώ να κρατηθώ να μην κάνω κακόβουλο σχόλιο... αλλά όχι, δε μπορώ: Όπου βλέπω χρωματιστά airpods, καλώς ή κακώς θα γελάω με τον τύπο που πλήρωσε αλλη μια φορά την τιμή των (εξωφρενικά πανάκριβων) ακουστικών του για να τα'χει 'σιμπιζάκι'.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Ετοιμάζεται αδιάβροχη θήκη AirPods με δυνατότητα φόρτισης iPhone και Apple Watch


63330_1491845692-full.jpg


Μια πρόσφατη κατοχύρωση πατέντας αναφέρει την πιθανότητα το design της θήκης των Apple Airpods να προσαρμοστεί κατά τέτοιον τρόπο ώστε να μπορεί να επιτελεί τον ρόλο ενός dock ασύρματης φόρτισης για το iPhone και το Apple Watch. Η πατέντα αυτή αποτελεί μέρος ενός συνόλου 250 που κατοχυρώθηκαν πριν από ένα μήνα εκ μέρους της Apple. Συγκεκριμένα, η πατέντα περιγράφει μια κατάσταση στην οποία η θήκη φόρτισης των AirPods θα μπορεί να λειτουργεί και ως μέσο φόρτισης πολλών και διαφορετικών συσκευών, μεταξύ των οποίων τα Apple Watch, MacBook, iPhone και iPad.

Για παράδειγμα, μπορείτε να δείτε μια ελαφρώς ανασχεδιασμένη θήκη Airpods στη φωτογραφία που συνοδεύει το άρθρο μας να επιτελεί τον ρόλο του φορτιστή για το Apple Watch. Στο κείμενο που συνοδεύει την πατέντα η Apple τονίζει, ότι το pad μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να παρέχει ασύρματη φόρτιση σε πολλές διαφορετικές συσκευές. Φυσικά, κάτι τέτοιο είναι κάπως γενικώς, αναφέρονται όμως μερικές από αυτές. Τέτοιες συσκευές μπορούν να είναι για παράδειγμα φορητά music players, όπως iPod ή MP3 συσκευές, video cameras, gaming systems, PDAs, tablets (iPad), laptop (Macbooks). Στην ίδια πατέντα, αναφέρεται και η πιθανότητα η μελλοντική θήκη να παρουσιάζει και δυνατότητες αντοχής στο νερό, που με τη σειρά του μπορεί να μας προετοιμάζει για τη πιθανότητα να δούμε στην αγορά και αδιάβροχα AirPods.

Η μετατροπή της θήκης των AirPods σε μια βάση φόρτισης, θα αυξήσει σημαντικά την χρηστικότητά της, προσδίδοντας περισσότερη λειτουργικότητα, από αυτήν του απλού φορτιστή των AirPods. Άλλωστε, έχει νόημα κάτι τέτοιο, καθώς το iPhone 8 αναμένεται να καταφθάσει με δυνατότητες ασύρματης φόρτισης. Ωστόσο, ένα εύλογο ερώτημα που προκύπτει, είναι πόση ενέργεια θα μπορεί να διατηρήσει η θήκη. Η εικόνα, παρουσίαζε ένα flat design της θήκης, που μάλλον μπορεί να συνοδεύεται και με αυξημένη χωρητικότητα.


63331_1491845697-full.jpg


[via] . [via]
(Sent from Nexus 6P)
 
18 June 2006
7,544
Καλησπέρα σε όλους!!!

Εδώ και ένα μήνα είμαι κάτοχος των AirPods και θα ήθελα να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου στους φίλους...
Καταρχήν θα είμαι γρήγορος και σαφής: είναι το καλύτερο αξεσουάρ που έχω αγοράσει ever!!! :a0210:....και επειδή κάποιοι θα απορήσουν (δεν έλειψαν τα ειρωνικά σχόλια από πάνω),γι αυτό θα εξηγήσω...

Ξεκινώντας θα πω ότι εδώ και αρκετά χρόνια είμαι συστηματικός δρομέας( τρέχω σε καθημερινή βάση μία ώρα τουλάχιστον) και προετοιμάζομαι-ήδη-για τον δεύτερο κλασσικό μαραθώνιο μου, και τα ακουστικά είναι απαραίτητο αξεσουάρ για μένα....άρα τ´αγοράζεις αν πραγματικά τα χρειάζεσαι...Να σας πω ότι παρότι είμαι κάτοχος του καταπληκτικού Apple Watch 2 -και δεν θα χρειαζόμουν το iPhone-το έχω πάντα μαζί μου (το iPhone) γιατί θέλω να με βρίσκουν (αυτό έχει τη σημασία του για τη χρήση των AirPods).

Πάμε στα αρχικά: καταπληκτική συσκευασία (φυσικά για προϊόν της Apple μιλάμε...) και ανοίγοντας την, βλέπεις ότι τα ακουστικά βρίσκονται σε μια υπέροχη μαγνητική θήκη (σε σχήμα οδοντικού νήματος) που λειτουργεί και σαν φορτιστής και η οποία θήκη φορτίζεται με καλώδιο USB σε lightning.
Συμπέρασμα: όταν δεν τα χρησιμοποιείς, τα έχεις στη θήκη τους ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΑ!!!...Εννοείται ότι μιλάμε για κορυφαία ποιότητα κατασκευής και αισθητικής (αυτό-το τελευταίο-φυσικά είναι υποκειμενικό...).

Τα AirPods κλειδώνουν αμέσως με το iPhone, και με όλες τις Apple συσκευές που είναι συνδεδεμένες με το iCloud μου (iPad, Apple Watch, Mac κλπ) χωρίς να κάνεις κάτι ιδιαίτερο....επίσης το update που χρειάστηκε να γίνει έγινε χωρίς να το καταλάβω (απλά είχα συνδέσει τη θήκη με το καλώδιο στο ρεύμα, με μέσα τα AirPods και στο ίδιο WiFi με το iPhone). Έκανα κάποιες ψιλο-ρυθμίσεις μέσω του iPhone και τα AirPods ήταν έτοιμα για την πρώτη τους...προπόνηση.

Πάμε τώρα στη χρήση : τα AirPods εφάρμοσαν στα αυτιά μου τέλεια!!!...ακούνητα ό,τι κι αν έκανα...όσο κι αν ιδρώνω αυτά δεν καταλαβαίνουν τίποτα...τα δοκίμασα για να δω αν πέφτουν και αυτά ήταν "αδιάφορα"...(έχω διαβάσει ότι σε κάποια αυτιά δεν ταιριάζουν,στα δικά μου είναι ιδανικά...)...μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τα Jaybird Bluebuds X (τα αγόρασα πριν 2 χρόνια ακριβώς) και κάποιες φορές μου έφυγαν από τα αυτιά μου (ευτυχώς δεν έχασα τα μαξιλαράκια και τα πτερύγια) ,αλλά αυτό μου δημιούργησε εκνευρισμό και ανασφάλεια (ακριβά έτσι...αν θυμάμαι καλά τα αγόρασα πάνω από 200 ευρώ) και το τελευταίο καιρό χρησιμοποιούσα τα ενσύρματα ακουστικά του iPhone.... οπότε τα AirPods μου έλυσαν τα χέρια (κυριολεκτικά όμως..). Εργονομικά-κατ´εμένα-είναι κορυφαία!!!Μετά από λίγο δεν αισθάνεσαι ότι τα φοράς!!

Αυτό που με ενθουσίασε είναι η χρήση της Siri....για πρώτη φορά χρησιμοποίησα την Siri: διπλό κτύπημα-σε ένα από τα δύο ακουστικά-και βουαλά...της δίνεις εντολές και καταλαβαίνει!!...μου ανοίγει μουσικές λίστες, παίζει συγκεκριμένα τραγούδια, καλλιτέχνες,κλπ..σε πάει μπρος-πίσω στη σειρά των τραγουδιών (next song-previous song), ρυθμίζεις την ένταση, σου διαβάζεις τα emails, του λες να πραγματοποιήσει κλήσεις, απαντάς στις κλήσεις, ανοίγει εφαρμογές κλπ και εγώ τρέχω.....υπέροχο!!

Όταν συνδέονται με το Apple Watch επιλέγεις μουσική και λίστες από το ρολόι και η ένταση ρυθμίζεται από το Digital Crown!!!

Πάμε στο θέμα της μπαταρίας : βλέπεις το επίπεδο φόρτισης της μπαταρίας και των ακουστικών (συνολικά και ξεχωριστά το αριστερό από το δεξί ακουστικό εννοείται) και της θήκης από το σχετικό widget του iOS....Πρακτικά, έτρεξα-πριν λίγες μέρες-δυόμιση ώρες και το επίπεδο φόρτισης της μπαταρίας των ακουστικών ήταν στο 54%..άρα ο μαραθώνιος βγαίνει άνετα!!!..τώρα ,αν αρχίσεις να μιλάς με τη Siri, κάνεις κλήσεις κλπ και γενικώς κάνεις σκληρή χρήση , η αυτονομία πέφτει αρκετά, γι αυτό καλό είναι να έχεις μαζί σου και την θήκη τους. Να επισημάνω ότι τη θήκη (με τα ακουστικά μέσα) την έχω φορτίσει μόνο μια φορά σε ένα μήνα (κρατά πολύ δηλαδή).

Τα AirPods καταλαβαίνουν πότε τα φοράμε: αν ακούμε μουσική και θέλουμε να μιλήσουμε σε κάποιον συνάνθρωπό μας που συναντήσαμε στο δρόμο, αρκεί να βγάλουμε το ένα ακουστικό από το αυτί μας και αυτομάτως σταματά η μουσική που ακούμε...τοποθετώντας το πάλι στο αυτί μας ξεκινά η μουσική από κει που σταμάτησε...perfect!!!..Επίσης τα ακουστικά λειτουργούν ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ....αν μιλάμε σε κλήση ,μπορούμε να αφαιρέσουμε το ένα ακουστικό και ο ήχος συνεχίζεται κανονικά στο άλλο, αν το ξανα-τοποθετήσουμε στο αυτί μας, ο ήχος ξανά-"βγαίνει" και στα δύο ακουστικά.

Όσον αφορά τον ήχο: σαφώς καλύτερος από τα Jaybird Bluebuds X..ο ήχος τους έχει μεγαλύτερο όγκο και μεγαλύτερη ένταση... σας γράφω τελείως υποκειμενικά και εννοείται ότι υπάρχουν καλύτερα ασύρματα ακουστικά, εκεί έξω...εμένα ,όμως, με έχουν ικανοποιήσει απόλυτα!!...το σίγουρο είναι ότι είναι-σαφώς-καλύτερα από τα ενσύρματα ακουστικά της Apple.

Το κόστος...το σίγουρο είναι ότι δεν είναι φτηνά: στην iStorm (και στα συνεργαζόμενα καταστήματα) κοστίζουν 199 ευρώ...εγώ τα αγόρασα από το KaizerShop στα 197,00 ευρώ (σήμερα είναι στα 181 ευρώ νομίζω)...όμως με έχουν αποζημιώσει απόλυτα και -για μένα-αξίζουν κάθε ευρώ που έδωσα!!!...η εμπειρία χρήσης είναι "στο Θεό"... πρόκειται για "έξυπνα" ακουστικά που μου έχουν λύσει-κυριολεκτικά- τα πόδια και τα χέρια, με αξιοπρεπέστατο ήχο!!
Μπράβο στην Apple!!!... και το εννοώ!!.. το ξαναγράφω: είναι-ίσως- το καλύτερο αξεσουάρ που έχω αγοράσει!! (φυσικά ο καθένας εκτιμά τις ανάγκες του). :a0210::SFGSFGSF:


ΥΓ: όταν αποφάσισα να τα αγοράσω (τέλη Ιουνίου) τηλεφώνησα στην iStorm για να τα παραγγείλω...με ενημέρωσαν ότι θα μπω σε λίστα αναμονής (όχι μεγάλη..αυτό είναι σχετικό όμως) και ότι σε λίγες μέρες θα παραδίδονταν τα ακουστικά,σε αυτούς που τα είχαν παραγγείλει τον Ιανουάριο!!! (ναι!!..τον Ιανουάριο..δεν κάνω πλάκα...).."σοβαρά μου το λέτε αυτό ??" ξαναρώτησα,και η απάντηση που εισέπραξα ήταν ότι ο προμηθευτής τους, τα παραδίδει σε πολύ μικρές ποσότητες.. :flipout::flipout: ευχαρίστησα ευγενικά και...γειά σας!!!...οι τύποι δεν παίζονται!!!...είναι ανεκδιήγητοι και στον κόσμο τους!!...την άλλη μέρα τα παρέλαβα από το KaiserShop και φτηνότερα....αυτά προς ενημέρωσή σας....
 

Attachments

  • IMG_3679.jpg
    IMG_3679.jpg
    53.4 KB · Views: 147
  • IMG_3677.jpg
    IMG_3677.jpg
    54.1 KB · Views: 147
  • IMG_3721.jpg
    IMG_3721.jpg
    58 KB · Views: 144
  • IMG_3720.jpg
    IMG_3720.jpg
    56.5 KB · Views: 143
  • IMG_3707.jpg
    IMG_3707.jpg
    55 KB · Views: 147

chocbhed

Senior Member
26 August 2007
575
φιλε μου καλοριζικα και καλοφορετα

τα ιδια περιπου μου ειχαν πει και εμενα απο το istorm αλλα και απο το πλαισιο (3 με 6 βδομαδες αναμονη). Εβαλα την παραγγελια τον μαρτη και μεχρι αρχες ιουλιου δεν ειχα νεα τους. τελικα τα αγορασα απο amazon.uk στα 190 μαζι με τα μεταφορικα και σε μια βδομαδα τα ειχα. Η πλακα ειναι οτι την περασμενη βδομαδα με πηραν και istorm και πλαισιο οτι επιτελους μπορω να παραλαβω αλλα τους γειωσα και το ακυρωσα. Οι εντυπωσεις μου απο την χρηση τους ειναι σχεδον η ιδια, καλη ποιοτητα ηχου και στην μουσικη και στις κλησεις και πανω απο ολα πολυ ευκολα στην χρηση τους και με εχει εκπληξει η πολυ καλη αυτονομια τους. Εγω επειδη δεν χρησιμοποιω την siri τα εχω βαλει με διπλο κτυπημα στο δεξι να εχω λειτουργια play/pause και αντιστοιχα στο αριστερο να εχω next track.
 

dimitris777

AVClub Enthusiast
10 July 2008
1,006
Θεσσαλία
Εγω κυριολεκτικά δεν θυμάμαι πότε μπήκα στην λίστα αναμονής! Σε i-system και σε istorm και φως δεν βλέπω.
Ευχαριστώ για την παρουσίαση Νάσο! Ειδικά για κάποιον που τρέχει σαν εσένα φαίνεται να είναι η καλύτερη λύση! Το ότι είναι απο τα καλύτερα αξεσουάρ που έχει βγάλει η Apple τα τελευταία χρόνια το λένε πολλοί - pro και μή - αν ψάξεις έστω και λίγο στο διαδύκτιο.
Θα ψάξω κι εγώ στο kaizer. Υπάρχει κάποια διαφορά στο προιόν ή στην εγγύηση αν τα πάρω απο skroutzo-μάγαζο;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Ωραία παρουσίαση

Μια ερώτηση, όσον αφορά την ποιότητα ήχου:

Λες ότι είναι καλύτερα από τα default ενσυρματα τη Apple

Σε ποια αναφέρεσαι όμως;

Στα EarPods που κυκλοφορούν τα τελευταία 2-3 χρόνια και μοιάζουν πολύ με τα ασύρματα του θέματος ή μήπως τα παλιότερα, τα κλασικά ακουστικά της Apple (γιατί η διαφορά στην ποιότητα ήχου μεταξύ των 2 είναι μεγάλη (ειδικά σε μπάσο)) ;