Ψηφιοποίηση Slides και Αρνητικών film

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Μόλις παρέλαβα τον καινούργιο μου σαρωτή φιλμ και λέω να αρχίσω με το σκανάρισμα κάτι παμπάλαιων slides (ακριβώς 30 ετών). Βλέπω όμως ότι ο πατέρας μου τα είχε αποθηκευμένα όπως όπως και είναι γεμάτα σκόνη. Ο σαρωτής μου (plustek 7200i) σκανάρει και στο ir κανάλι για αυτόματη εξάλειψη σκόνης και γδαρσιμάτων, αλλά εν προκειμένω μιλάμε για πολύ σκόνη. Υπάρχει κάποιος τρόπος να καθαρίσω τις διαφάνειες? Με φύσημα δεν φεύγει, είναι κολλημένη. Κάποιο υγρό ίσως?
 
17 June 2006
1,443
Άλιμος
Re: Σάρωση παλιών slides

Σε φωτογραφικά καταστήματα θα βρείς ειδικά υγρά για καθαρισμό φίλμ και σλάιντ. Μήν χρησιμοποιήσεις σκέτο νερό ή διάλυμα με καθαριστικό πατέντα γιατί κινδυνεύεις να χάσεις τις τόσο πολύτιμες αναμνήσεις σου. Σε κάθε περίπτωση προσοχή στην θερμοκρασία του υγρού ( όχι ζεστό!!! ). Η Edwal έβγαζε ένα πολύ καλό με αντιστατικές ιδιότητες και χαμηλή υδροστατικότητα (δεν αφήνει λεκέδες απο σταγόνες κατα το στέγνωμα). Σε καμία περίπτωση πιστολάκι ή ζέστη για το στέγνωμα!!!

Ότι και να κάνεις, κάντο πρώτα σε μία διαφάνεια που δεν θές και τόσο πολύ και αφού σιγουρευτείς οτι όλα πήγαν καλά, συνέχισε και με τα υπόλοιπα.

ΠΡΟΣΟΧΗ και καλή επιτυχία. :ernaehrung004:
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Σάρωση παλιών slides

ευχαριστώ πολύ!
Μιλάμε για χάλι μαύρο. Ακόμη και στο thumbnail φαίνονται οι σκόνες!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: Σάρωση παλιών slides

welcome to the club....
Ήδη έχω φτάσει στο αίσιο νούμερο 120 και μου μένουν ακόμα καμιά 80αριά, και δεν υπολογίζω τα αρνητικά....
Τα έχω σκανάρει με το nikon 4000 και γενικώς τα έχω δει όλα...

Τώρα γιά το πρόβλημά σου.
Θεωρητικά τα αρνητικά διαθετικά και χαρτιά έχουν στο τελευταίο τους μπάνιο νερό.
Οπότε δεν πιστεύω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα.
Το θέμα όμως είναι να γίνει μπάνιο, όλο μαζί με το πλαίσιο που αν είναι χαρτί....
Ρώτα πάντως σε ένα φωτογραφείο.
Η διαδικασία είναι διαφορετική γιά ektachrome, fujichrome κλπ αν δεν κάνω λάθος είναι η Ε200 (?) διορθώστε με, ενώ στα kodachrome αλλη...
Οπότε ποτέ δεν ξέρεις...
καλή τύχη.
 

asterios syllopoulos

Established Member
24 June 2006
230
thessaloniki
Απάντηση: Σάρωση παλιών slides

μην σκουπισεις τιποτα γιατι θα τα γδαρεις.....


αν ειναι σε λωριδες καλυτερα ειναι να τα περασεις σε σπιραλ,αυτο που χρησιμοποιουν καποιοι ακομα για α/μ (σε λιγο θα μας επικηρυξουν),αν οχι λεκανιτσα....

νερο 20-30 βαμθους,μη φοβασε τα φιλμ στα μινιλαμπ περνανε απο 40 κοντα βαθμους,αν εχουν λεπρα 30 αν οχι 20 ειναι καλα.....

αναδευση,εδω πλεονεκτει το τανκ που ειπα -συλλεκτικο σημερα- με 2-3 αλλαγες νερου,στο τελευταιο πλυσιμο βαλε απιονισμενο,για σιδερωμα...


στο τελευταιο πλυσιμο προσθετουμε agfa agepon/kodak photoflo,το πρωτο θα το βρεις σε στοκ ακομα το δευτερο δυσκολα,μ αυτο οταν απλωσεις τα φιλμ δεν αφηνεται το νερο να στεγνωσει επανω τους αρα δεν μενουν κηλιδες και τυχον αλατα...


στεγνωμα σε καθαρο περιβαλλον χωρις σκονη αλλοιως φτου κι απο την αρχη...καλυτερα ειναι στο μπανιο που εχει και λιγη υγρασια και ειναι πιο καθαρο απο σκονη...προσοχη στα ψιγματα σκονης απο την βαφη του ταβανιου,πεφτουν μονο πανω στα φιλμ και φαινονται μονο εκει....μια καλη πατεντα ειναι αιωρουμενο πλεξι κλασ απο το ταβανι πανω στην μπανιερα και η μπανιερα περιτρυγιρισμενη με κουρτινα,το πλεξικλασ οχι κολλητο στο ταβανι γιατι θα μαζεψει μουχλα,τρυπας βαζεις συνδετηρες και κρεμας.....
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
Απάντηση: Σάρωση παλιών slides

εγω τα σκαναρα !!

και ......πουλησα το σκανερ μου !!

λεω να αγορασω ενα πιο καλο γιατι καπως δεν με ικανοποιουσε στα αρνητικα ειδικα ......
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Σάρωση παλιών slides

Αν χρειαστείς σκάνερ για μεσαίο ή μεγάλο φορμά (μέχρι 10Χ12,5 εκ.) πάρε τηλ. Έχω ένα EPSON 4990 PHOTO και ένα παλιότερο θανατηφόρο Α3. Φσικά σκανάρω με silverfast.

Πάντως τη μεγάλη ψηφιοποίηση την έκανα με ένα NIKON 4000 (εξαιρετικό).
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
Απάντηση: Σάρωση παλιών slides

το ΜΙΝΟΛΤΑ το μεγαλο ελεγα ......

το ΝΙΚΟΝ 4000 ειναι πολυ ακριβο για μενα !
απλα θα σκαναρω οτι απεμεινε και μια φορα ακομα τα καλυτερα μου ΣΛΑΙΤΣ και οσες φωτος δεν σκαναριστηκαν καλα απο το παλιο μου ΜΙΝΟΛΤΑ Ντουαλ 4 .......

για τα 330 ευρω που το πηρα ηταν κορυφη ...



τα Χριστουγεννα λεω για ψηφιακο σωμα ...... επιτελους και εγω
 

paИ-baL

AVClub Addicted Member
2 August 2008
1,516
καλυτερο scanner για αρνητικα???

εχω αρνητικα απο τον γαμο μου και θελω να τα scannaρω και να τα επεξεργαστω...

πρωτον... γινεται???

δευτερον... ποιο scanner να προτιμησω στα 100 ευρω περιπου??? θα εχω καλη ποιοτητα στα χρηματα αυτα???

τριτον... επεξεργασια γινεται μετα??? θα εχει ικανοποιητικο αποτελεσμα???

thanx in advance...
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: καλυτερο scanner για αρνητικα???

Ναι, γίνεται. Απλώς θα πρέπει να έχει αντάπτορα για 35 mm φιλμ και να ρυθμίζεις ώστε να σαρώνεις με τη λάμπα στο καπάκι κι όχι με την κάτω λάμπα. Ναι, φυσικά μπορείς να κάνεις post processing με το Photoshop όπως με οποιοδήποτε ψηφιακό αρχείο.

Το software σκαναρίσματος παίζει σημαντικό ρόλο. Μπορεί να ταιριάζει με κάποια φιλμ και άλλα να τα βγάζει χάλια. Ενώ το ίδιο σκάνερ με άλλο πρόγραμμα να τα δίνει ιδανικά.

Τί φιλμ είναι τα αρνητικά; Kodak, Fuji?
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: καλυτερο scanner για αρνητικα???

Yπήρχε ένα αρνητικό το Kodak ProPhoto 100 το οποίο ήταν κατα την εταιρεία ιδανικό για σκαναρισμα. Και όντως ήταν καθώς απαιτούσε ελάχιστες ή και καθόλου επεμβάσεις και είχε εξαιρετική απόδοση. Δεν ξέρω αν παράγεται ακόμα σήμερα. Αμφιβάλλω..
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Re: καλυτερο scanner για αρνητικα???

Στα 100 ευρώ δύσκολα τα πράγματα. Δεν ξέρω να υπάρχει τόσο φτηνό εξειδικευμένο film scanner, αλλά ίσως βρεις κάποιο flatbed scanner με film adapter, συνήθως είναι με λάμπα στο καπάκι του. Κι αν βρεις κάτι δεν θα σου βγάλει εύκολα την ποιότητα που θες.
Αρκετά φωτογραφεία αναλαμβάνουν σκανάρισμα αρνητικών, πάρε τιμές και δες τι σε συμφέρει.
Όταν γίνει καλό σκανάρισμα μπορείς να κάνεις όση επεξεργασία θέλεις στην συνέχεια, διαφορετικά θα ξοδέψεις δυσανάλογα πολύ χρόνο για μάλλον μικρές διαφορές...

Ο Βλάσης έχει δίκαιο για το πρόγραμμα επεξεργασίας. Τα προγράμματα που συνοδεύουν τα scanner δυστυχώς δεν είναι ότι καλύτερο.
Ιδιαίτερα βολικό και παραμετροποιήσιμο έχω βρει το VueScan τόσο για φιλμ όσο και για έντυπα.
 
Last edited:

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: καλυτερο scanner για αρνητικα???

Εγώ που θέλω με την μητέρα μου να ψηφιοποιήσουμε όλο τα αρχείο με τα slides της που είναι μία μεγάλη ντουλάπα γεμάτη συμφέρει να τα δώσουμε σε φωτογραφείο? Δεν είναι καλύτερο να πάρουμε ενα καλό scanner?
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Re: καλυτερο scanner για αρνητικα???

Εγώ που θέλω με την μητέρα μου να ψηφιοποιήσουμε όλο τα αρχείο με τα slides της που είναι μία μεγάλη ντουλάπα γεμάτη συμφέρει να τα δώσουμε σε φωτογραφείο? Δεν είναι καλύτερο να πάρουμε ενα καλό scanner?

Εξαρτάται από πολλά, με κυριότερο τον διαθέσιμο χρόνο. Αν σκανάρεις 20 slides καθημερινά (μαζί με βασική επεξεργασία του καθενός) πόσο καιρό θα σου πάρει συνολικά;
Αν τα δώσεις να στα σκανάρουν το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει καθόλου επεξεργασία, οπότε δεν ξέρεις αν θα σου κάνει το αποτέλεσμα.
Δύσκολη περίπτωση γενικά...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: καλυτερο scanner για αρνητικα???

Χρειάζεται ένα καλό ημιεπαγγελματικό γιά μεγάλη ποσότητα.

Σκανάρισα πριν 1.5 χρόνο με ένα Nikon 4000 κάπου 180 φιλμς διαθετικών λήψης από το 1977 έως και το 1997.
Η ταλαιπωρία ήταν μεγάλη ακόμα και με αυτό το μηχάνημα που είχε feeder.
Όταν μετά το επέστρεψα και ανακάλυψα ότι είχα ξεχάσει άλλα 25 τρελλάθηκα.
Τώρα τα σκανάρω με ένα epson (ούτε θυμάμαι ποιό, μάλλον το 4300) και η ταλαιπωρία είναι τρελλή, ένα ένα...
έχω σκανάρει μόνο 5-6 και αρνούμαι να συνεχίσω.

πάντως αν τα δώσεις έξω μην περιμένεις πολλά πράγματα.

Πάντως γιά λίγα ένα scanner σαν αυτό που ανέφερα, γύρω στα 200 ευρώ κάτι γίνεται.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: καλυτερο scanner για αρνητικα???

Σκεφτόμαστε να το ξεκινήσουμε σιγά σιγά. Εχουμε αποδεχθεί οτι θα πάρει πολύ καιρό μιας και είναι αμετρητα αλλα μας ενδιαφέρει να γίνει σωσή δουλειά. Είναι σε θήκες για προτζέκτορα θα χρειαστεί ειδικό μηχάνημα για να τα σκανάρει έτσι?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: καλυτερο scanner για αρνητικα???

το nikon που χρησιμοποίησα είχε δικό του magazin φορέα. Εβαζες μέχρι 50 αν θυμάμαι καλά.
Αλλά και πάλι σε κάποια χάρτινα μάγκωνε.
Μπορεί να το άφηνες να τα κάνει μόνο του, να πήγαινες βόλτα και όταν γύριζες να το έβρισκες στο 3ο ή 4ο....
Επίσης κάποιες φορές, έπαιρνε και 2 μαζί.
Αυτά συμβαίνουν σε όλα τα feeders, ακόμα και στις καλύτερες μάρκες.
Καλό κουράγιο πάντως, και υπομονή.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: καλυτερο scanner για αρνητικα???

Εγώ που θέλω με την μητέρα μου να ψηφιοποιήσουμε όλο τα αρχείο με τα slides της που είναι μία μεγάλη ντουλάπα γεμάτη συμφέρει να τα δώσουμε σε φωτογραφείο? Δεν είναι καλύτερο να πάρουμε ενα καλό scanner?

Όχι δεν συμφέρει.
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Περι σκαναρίσματος

Ανοίγω εδώ ενα νήμα για να συζητάμε τεχνικές και λεπτομέρεις σχετικά με το σκανάρισμα φωτογραφιων.

Απογοητευμένος απο την ποιότητα και το κόστος του σκαναρίσματος που προσφέρουν τα εργαστήρια έξω (ειδικά τώρα με το μεσαίο φορμα) αγόρασα πρόσφατα ένα σκάνερ.

Πρόκυτε για το CanoScan 8800F. Ο λόγος για την επιλογή είναι οτι είναι το φθηνότερο που βρήκα με την δυνατότητα να σκανάρει μεσαίο φορμά. Ο άμεσος ανταγωνιστής του το EPSON V500 Photo, κοστίζει έως και 100Ε παραπάνω. Τιμή 180Ε απο τον Καταρέλο με εγγύηση ελληνικής αντιπροσωπείας.

Το σκάνερ έρχεται με δύο προγράμματα για την ´σαρωση φωτογραφιών, το ArcSoft PhotoStudio και το SilverFast.

Απο τις πρώτες προσπάθειες κατάλαβα οτι θέλει αρκετή ενασχόληση για να πάρεις το μέγιστο που μπορείς απο την διαδικασία.

Όσον αφορά τα καρέ μεσαίου φορμά:
Παράτησα το film holder που διέθετε καθώς, ούτε το φίλμ επίπεδο κρατούσαν και δεν εστίαζε καλά στο φίλμ. Είναι ένα απο τα γνωστά προβλήματα του συγκεκριμένου σκάνερ και πολλοί προτείνουν την αγορά απο τρίτο κατασκευαστή ειδικών αλλα κοστίζουν περί τα 90Ε.


Ακολούθησα την τεχνική που πρότεινε ένας τύπος στο flickr o zgodziski.
Λεπτομέρειες στο λίνκ, σε γενικές γραμμές χρησιμοποιείς για holder ένα απλό Α4 χαρτί. Αποτέλεσμα, εστιάζει καλά πλέον και επίσης μπορείς να συμπεριλάβεις το περίγραμμα των καρέ που είναι αρκετά cool! :BDGBDGB53:


Ακόμα όμως τα σκαναρίσματα πάσχουν. Προκυμένου να αποτυπώσω το σύνολο των πληροφωριών δίνω στην καμπύλη μία λογαριθμική μορφή. Αποτέλεσμα όπως σωστά παρατήρησε και ο Βλάσσης, να πάσχουν απο κόντραστ.
Οπότε το επόμενο βήμα είναι να βρώ τρόπο να σκανάρω ώστε να αποτυπώνονται οι εικόνες σωστά, αλλα το κόντραστ να παραμένει σε λογικά επίπεδα. Απο την άλλη και το υπερβολικό όπως έιναι ας πούμε στις φωτογραφίες που ανέβασε ο Ηlias απο την Πάρο σκληραίνει την εικόνα πολύ.
Τί συμβουλές υπάρχουν για αυτό?

Να δοκιμάσω την επιλογή για HDR σκανάρισμα? Θα βοηθήσει καθόλου?
 

AlexTheodin

Supreme Member
25 December 2007
5,912
Athens, Thessaloniki, Köln
Re: Περι σκαναρίσματος

Επίσης δεν έχω καταλάβει ακριβώς την χρήση των dpi/ppi και διαστάσεων σκαναρίσματος. Δλδ τί να βάζω για όταν σκανάρω για web και τί για μένα.

Θεωρητικά το σκάνερ πάει μέχρι 4800dpi αλλά διαβάζω οτι στην ουσία μέχρι 2400 πάνε τα flatbed.