Oppo 4K player !

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
[hdtvtest.co.uk]...OPPO UDP-203 4K Blu-ray Player Breaks Cover at CEDIA 2016...http://www.hdtvtest.co.uk/news/udp203-201609164363.htm

udp-203.jpg


udp203-back.jpg

source photos:[hdtvtest.co.uk]
 

peripteras1

New member
29 September 2009
96
Θεσσαλονικη
Εφοσον εχω το SAMSUNG 8500,λεω να περιμενω το 205 που λογικα θα αποτελεσει την hi-end εκδοση της ΟPPO,εκτος και αν κυκλοφορησει hi-end μοντελο απο εταιριες οπως PIONNER,DENON,MARANTZ,PRIMARE,THETA DIGITAL,MCINTOSH κ.α.
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Παραδοσιακά αυτή είναι η 'ισοτιμία'. Απο το ΒD93 και ύστερα 500usd=700euros, αλλα και πάλι οι πιθανότητες είναι με το μέρος τους να αξίζει μέχρι και το τελυταίο ευρό.
Μένει να δούμε πως τα πάει με υπότιτλους, iso, atmos decoding, εικόνα του νέου επεξεργαστή και δίκτυο.
 

peripteras1

New member
29 September 2009
96
Θεσσαλονικη
Re: Απάντηση: Oppo 4K player !

Καλες ολες οι εξελιξεις σε θεματα επεξεργαστων Α/V,αλλα μην ξεχναμε οτι ολα τα players,ειτε αυτα ειναι ψηφιακα,ειτε αναλογικα,εχουν ενα σοβαροτατο θεμα με τους κραδασμους,αλλα και με τις ηλεκτρομαγνητικες παρεμβολες που δημιουργουν τα εξαρτηματα που βρισκονται εντος αυτων.Θελω να πω οτι ενα κορυφαιο 4Κ player θα πρεπει να εχει κατασκευη εφαμιλλη ενος-ας πουμε-ESOTERIC cd player.Βαρυ,στοιβαρο σασι,ξεχωριστη τροφοδοσια για ηχο και εικονα,ενα dac για καθε καναλι,και τον τελειοτερο επεξεργαστη εικονας που κυκλοφορει,και ασφαλως θα πρεπει να ειναι αναβαθμησιμο
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Με όλα αυτα που ζητάς θα κοστίζει οσο το esoteric .
Μην ξεχνάς οτι η oppo τροφοδοτεί τις εταιρίες που λες οι οποίες το πουλάνε σε 6σιες τιμες με αποτέλεσμα να ειναι στα αζήτητα .
Τα πλευερ της esoteric ειναι αναβαθμισιμα?
Απο ποτε ?
Αυτό που ζητάς ειναι το τέλειο πλευερ που δεν γίνεται ...
 

peripteras1

New member
29 September 2009
96
Θεσσαλονικη
Με όλα αυτα που ζητάς θα κοστίζει οσο το esoteric .
Μην ξεχνάς οτι η oppo τροφοδοτεί τις εταιρίες που λες οι οποίες το πουλάνε σε 6σιες τιμες με αποτέλεσμα να ειναι στα αζήτητα .
Τα πλευερ της esoteric ειναι αναβαθμισιμα?
Απο ποτε ?
Αυτό που ζητάς ειναι το τέλειο πλευερ που δεν γίνεται ...
,
Δεν ειναι απαραιτητο ενα μηχανημα να ειναι αναβαθμισιμο,για να το αγορασεις.κατα την αποψη μου η οποιαδηποτε αναβαθμιση κοστιζει χρυσαφι,κατι σαν τα ανταλλακτικα αυτοκινητου,ενω κατα τα αλλα το μηχανημα παραμενει "παλιο".

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εαν εννοείς οτι μπορούν αλλα δεν το κάνουν συμφωνώ απόλυτα !

Το εκανε η GOLDMUND με το EIDOS REFERENCE BLUE,και το ζηταει στα 110.000 ευρω!!!Και φυσικα παιζει μονο blu-rays 1080p!!!τζαμπα πραμα!!!Βεβαια,εδω δεν προκειται περι επιδοσεων,αλλα περι lifestyle.
 

peripteras1

New member
29 September 2009
96
Θεσσαλονικη
Το Pioneer bdp lx91 ειχε και στοιβαρο σασι,και διπλη τροφοδοσια,και καλη διαμερισματοποιηση,και 7 dacs wolfson 8740 οπως και εναν HQV επεξεργαστη εικονας που τον φορουσε ο κορυφαιος Epson της εποχης εκεινης.Το Pioneer στοιχιζε 2250ευρω.Ακριβο,αλλα οχι τελειως απλησιαστο.Κατι παρομοιο θα ηθελα και για το μελλοντικο μου 4k player,απλα με ακομα καλυτερο συστημα αναγνωσης και ποιοτικοτερα dacs(καλα τα wolfson,αλλα υπηρχαν και πιο δυνατα dacs τοτε).
 

peripteras1

New member
29 September 2009
96
Θεσσαλονικη
Το 205 κοντα στα 1700 θα εχει .
Το αντίστοιχο 105 ...

Εχω την εντυπωση οτι το 205 θα εχει κοντα στα 1100...Σε καμμια περιπτωση δεν απορριπτω τα Oppo.Αν δε βγει κατι που να καλυπτει τα-σιγουρα αυστηρα-κριτηρια που ανεφερα παραπανω,τοτε το 205 θα ειναι μια απο τις πρωτες μου επιλογες...Γιατι οχι η πρωτη?Διοτι εχω σαν αρχη να αγοραζω απο το διαδυκτιο μονο καλωδια και software,και οχι hardware...Πολυ προσφατο παραδειγμα:Μερικες εβδομαδες πριν πηρα απο το Πλαισιο την LG 65 E6 OLED TV,και το SAMSUNG 8500 4K player.Τοποθετω τις συσκευες στο rack,βαζω δισκακι στο SAMSUNG,και δεν μπορουσε να το διαβασει,οπως και ολα τα υπολοιπα που δοκιμασα...μεσα σε 20 ωρες,μου το αντικατεστησαν με μια καινουργια,απροβληματιστη συσκευη.Αναλογη εξυπηρετηση ειχα προ 20ετιας και για εναν ελαττωματικο τελικο της KRELL,που αγορασα απο ενα τοπικο καταστημα(AUDIOHALL).Αν-χτυπα ξυλο-συμβει κατι αναλογο με το Oppo,ποσο καιρο μπορει να παρει η αντικατασταση?
 

peripteras1

New member
29 September 2009
96
Θεσσαλονικη
η αλήθεια είναι ότι το thomann και το amazon έχουν πολύ καλές καλύψεις.

Για το amazon έχω ιδία αντίληψη,και στις παραδόσεις του είναι άψογο...Με τους χρόνους αντικατάστασης τυχόν ελαττωματικού προ'ι'όντος δεν ξέρω τι παίζει...
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Το Pioneer bdp lx91 ειχε και στοιβαρο σασι,και διπλη τροφοδοσια,και καλη διαμερισματοποιηση,και 7 dacs wolfson 8740 οπως και εναν HQV επεξεργαστη εικονας που τον φορουσε ο κορυφαιος Epson της εποχης εκεινης.Το Pioneer στοιχιζε 2250ευρω.Ακριβο,αλλα οχι τελειως απλησιαστο.Κατι παρομοιο θα ηθελα και για το μελλοντικο μου 4k player,απλα με ακομα καλυτερο συστημα αναγνωσης και ποιοτικοτερα dacs(καλα τα wolfson,αλλα υπηρχαν και πιο δυνατα dacs τοτε).

Πάντα για την εποχή εκείνη...Ένα ps3 έκανε σκόνη και θρύψαλα το pionner bdp lx 91 στο θέμα της εικόνας που πουλήθηκε την επόμενη μέρα το τεστ έγινε στις 120 Inches με τον BenQ 5000.

Αυτόπτης μάρτυρας και το θύμα καλός συνάδελφος ο οποίος έμεινε με το oppo 93 τον οποίο ξεπέρασα αγοράζοντας το 103 :p

Έχουμε ενα κοινό παίζουμε τα oppo σαν προενισχυτες και δεν κάνουμε πείσω...Περιμένω με ενδιαφέρον το καινούργιο.
 

peripteras1

New member
29 September 2009
96
Θεσσαλονικη
Πάντα για την εποχή εκείνη...Ένα ps3 έκανε σκόνη και θρύψαλα το pionner bdp lx 91 στο θέμα της εικόνας που πουλήθηκε την επόμενη μέρα το τεστ έγινε στις 120 Inches με τον BenQ 5000.

Αυτόπτης μάρτυρας και το θύμα καλός συνάδελφος ο οποίος έμεινε με το oppo 93 τον οποίο ξεπέρασα αγοράζοντας το 103 :p

Έχουμε ενα κοινό παίζουμε τα oppo σαν προενισχυτες και δεν κάνουμε πείσω...Περιμένω με ενδιαφέρον το καινούργιο.

Eiχα το PS3,και η εικόνα του δεν μου άρεσε καθόλου,''καμμένα'' χρώματα,σχεδόν μηδενικό βάθος πεδίου,προβληματική και η κίνηση.Το Pioneer ήταν ότι πιο ρεαλιστικό εχω δει σε 1080p.