Εγκατάσταση δορυφορικού πιάτου με μοτέρ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ramos1

New member
9 November 2013
41
Καλησπέρα. Έχω ένα πιάτο gιbertini (αλουμινίου) 1,22 πλάτος με 1,30 ύψος και θα ήθελα να το μετατρέψω από σταθερό σε κινητό. Ποιο μοτέρ θα ήταν ιδανικό με μεταλλικά γρανάζια και να αντέχει στο χρόνο. Δεν θα ήθελα να μπλέξω με Actuator και positioner.
O δέκτης μου είναι amiko a3 compo 4k και έχω και τηλεόραση 4κ , θα ήθελα λοιπόν να πιάσω με το κινητό πιάτο κάποια κανάλια που εκπέμπουν σε 4Κ.
καθώς και κανάλια που παίζουν ποδόσφαιρο.

 
Last edited by a moderator:

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Re: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟΥ ΠΙΑΤΟΥ ΜΕ ΜΟΤΕΡ

Το συγκεκριμένο πιάτο λόγο του μεγάλου βάρους της βάσης που δένετε επάνω το πιάτο δεν συνίσταται το μοτέρ τύπου diseqc ακόμα και αν μιλάμε για μοτέρ diseqc HH. Με τους πρώτους δυνατούς ανέμους σιγά σιγά το μοτέρ θα απόκτηση τζόγο και ας εχει μεταλλικά γρανάζια. Νομίζω οτι το actuator για το συγκεκριμένο πιάτο ειναι μονόδρομος.
 

ssouliss

Established Member
24 February 2010
161
Athens, Greece
Re: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟΥ ΠΙΑΤΟΥ ΜΕ ΜΟΤΕΡ

Πριν εγκαταστήσω, πάνε ήδη 7 χρόνια, το συγκεκριμένο πιάτο με actuator και positioner, είχα ένα 90άρι με μοτέρ diseqc με πλαστικά γρανάζια, το οποίο απέκτησε τζόγο από τις ανεμοπιέσεις μέσα σε λίγότερο από ενάμιση χρόνο. Αναφέρομαι σε εγκατάσταση σε διώροφο σπίτι, μέσα στην Αθήνα, περιτριγυρισμένο (=προστατευμένο από αυθείες ανεμορριπές) από 6ώροφες πολυκατοικίες. Ακολουθώντας το δόγμα μου "Δεν είμαι τόσο πλούσιος για να παίρνω φτηνά πράγματα, που στο τέλος αποδεικνύονται φτηνιάρικα", έχωσα πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη (προσοχή μιλάω για το 2009, δηλ. για εποχή που λεφτά υπήρχαν) και εγκατέστησα το εν λόγω πιάτο, στο οποίο από τότε έχω αλλάξει μόνο lnb.
Αν δεν κάνω λάθος, επειδή δεν είμαι τεχνικός και δεν έκανα εγώ την εγκατάσταση, για το κινητό πίάτο χρειάζεται ειδική βάση προσαρμογής (polar mount) στον ιστό στήριξης. Πέρα από το μεγαλύτερο κόστος (όχι απαγορευτικό, αλλά στις μέρες μας κάθε ευρώ μετράει...) της λύσης με actuator και positioner, μια σημαντική παράμετρος είναι ότι χρειάζεται ιδιαίτερο καλώδιο, νομίζω NYM 4x1 mm2, το οποίο δεν είναι ακριβό, αλλά θα πρέπει να εξασφαλίσεις την όδευσή του από το πιάτο μέχρι τη θέση του positioner μέσα στο σπίτι.
Συμφωνώ, λοιπόν, απόλυτα με τον φίλο cmoustakas, πίστεψέ με αξίζει τον κόπο, το εγκαθιστάς και μετά το ξεχνάς, αλλά ο λογαριασμός και η τελική απόφαση είναι δικά σου.
 

ramos1

New member
9 November 2013
41
Re: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟΥ ΠΙΑΤΟΥ ΜΕ ΜΟΤΕΡ

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας . Το θέμα είναι ότι μονός μου δε μπορώ να κάνω την εγκατάσταση και την μετατροπή του πιάτου από σταθερό σε κινητό. Σε δυο τεχνικούς που πήγα εδώ στην επαρχεία ο ένας με παίρνει ακόμα τηλέφωνο………… και ο άλλος μου είπε ότι είναι δύσκολο να βρούμε polarmaount για το συγκεκριμένο πιάτο και η εγκατάσταση με posisioner και actuator είναι πολύπλοκη με επιπλέον καλωδίωση ρεύματος. Μου πρότεινε σαν λύση (και δεν μου φάνηκε κακή ιδέα) την τοποθέτηση ενός τρίτου πιάτου (μιας και έχω ήδη στην ταράτσα του σπιτιού μου ένα πιάτο nova και το gimpertini) με μοτέρ diseg 1.2/usals και να χρησιμοποιήσουμε και το gibertini σαν σταθερό σε συνεργασία με το κινητό πιάτο.
Ποια είναι η γνώμη σας ?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Re: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟΥ ΠΙΑΤΟΥ ΜΕ ΜΟΤΕΡ

Το θέμα δεν ειναι η γνώμη η δίκη μας αλλά τι ακριβώς ζητάς εσυ απο το συγκεκριμένο κάτοπτρο; Αυτό που σου είπε ο πρώτος τεχνικός δεν ισχύει, δες εδώ.
https://www.skroutz.gr/c/243/akseso...=autocomplete&keyphrase=gibertini+polar+mount
Η εγκατάσταση ούτε δύσκολη ειναι ούτε πολύπλοκη, εκτός αν ο ίδιος δεν ξέρει να κανει εγκατάσταση με polar και actuator, για το καλώδιο έξτρα ρεύματος ισχύει.
Κατα την προσωπική μου γνώμη αυτό το πιάτο ειναι το τέλειο για κινητό. Βέβαια πολυ φίλοι απο το forum μας το έχουν και σταθερό με πολλά LNB για παράκεντρες λήψεις
 

ramos1

New member
9 November 2013
41
Re: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟΥ ΠΙΑΤΟΥ ΜΕ ΜΟΤΕΡ

Μπορείς να μου προτείνεις ένα καλό actuator μαζί με ένα positioner που θα ταίριαζε με το κάτοπτρο gibertini που έχω , και μαζί με ένα από τα polar που είδα ποιο πάνω , να τα αγοράσω , και να βρω κάποιον που θα μπορεί να το μετατρέψει σε κινητό και να πιάσω όσους περισσοτέρους δορυφόρους γίνεται. Ποσό μπορεί να κοστίζει η εργασία εγκατάστασης ενός κινητού κάτοπτρου?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Εδώ θα δεις Moter Actuator σε διάφορες τιμές στην αγορά. Αυτό το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι αν θέλεις 12´´η 18´´ αυτό είτε θα μας το γράψει κάποιος φίλος από το forum που έχει ίδιο πιάτο με moter actuator είτε πάρε τηλέφωνο σε κάποια από αυτά τα καταστήματα και ρώτα και για αυτό. Εδώ θα βρεις δεις για Positioner . Η εργασία είναι τώρα κάτι σχετικό ανάλογα τον κάθε εγκαταστάτη μπορεί να σου ζητήσει από 50 έως 100 ευρώ περίπου.
 
Last edited:

stathisrs

Established Member
6 September 2011
104
ΑΡΤΑ
εγω παντως εχω το συγκεκριμενο κατοπτρο εδω και εφτα χρονια με μοτερ stab HH 120 και ακομη λειτουργει κανινικα.βαβαια εδω στην περιοχη μου δεν εχουμε μεγαλους ανεμους.αν βαλεις μοτερ μονο αυτο μπορει να αντεξει.πριν ειχα βαλει καποιο αλλο με πλαστικα γραναζια και σε ενα χρονο ειχε διαλυθει.
 

stathisrs

Established Member
6 September 2011
104
ΑΡΤΑ
καλη χρονια σε ολους.αγορασα το PowerTech DG380 για το εξοχικο εδω και 2 μηνες.μεχρι τωρα ολα καλα.αλλα χτες ξαφνικα μου κολησε σε ενα δορυφορο και με καποιο τροπο το ξεκολησα.ομως τωρα οταν λειτουργει αναβοσβηνουν και τα δυο λεντακια που εχει πανω.πρασινο και κοκκινο.ετσι πρεπει να λειτουργει?γατι δεν το ειχα προσεξει απο πριν.οποιος εχει το συγκρκριμενο μοτερ παρακαλω ας βοηθησει.
 

gllafas

Senior Member
20 October 2007
321
Καλησπερα,
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα εχω προβλημα απο εχτες οπου ξαφνικα το μοτερ μου δεν τροφοδοτειται με ρευμα
Τσεκαρα το καλωδιο μηπως εχει κοπει καπου αλλα δεν.
Σημειωνω οτι το καλωδιο καταληγει σε δορυφορικη πριζα. Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Ξαναδες ολες τις συνδεσεις (κυριως της ταρατσας ) μηπως εχει χαλασει καποια ,
απο κουνημα αερα η του σπιτιου απο καποια μετακινηση .
Και τα f ( τα φισακια ) αν εχουν σωστη επαφη .
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
Σιγουρεψου οτι ειναι σφιγμενα τα φυσακια με ενα γερμανικο κλειδακι.
Δες μηπως εχει μεγαλη φθορα το καλωδιο ή κοπηκε και χρειαζεται αλλαγη .
Μονο αν γνωριζεις και εχεις πολυμετρο, ψαξε μεχρι που φτανει το βολταζ στο
δορυφορικο καλωδιο οταν δινεις εντολη μετακινησης στο πιατο.
Μπορει να μην βγαζει καν βολταζ ο δεκτης, ή να μην εχει προβλημα
ο δεκτης και να ταφτυσε το μοτερ.
 

gllafas

Senior Member
20 October 2007
321
μετα απο ελεγχο μοτερ, δεκτη και αντικατασταση καλωδιου συνδεοντας το νεο καλωδιο απευθειας συνδεση στον δεκτη, δυστυχως το προβλημα φαινεται να ειναι στο εσωτερικο τμημα του σπιτιου.
κατα την ανακαινιση μου ειχαν κανει διακλαδωση σε ενα σημειο στον τοιχο οποτε και μαλλον εκει εντοπιζεται το προβλημα
θα πρεπει να τρυπησω εκ νεου, να περασω το καλωδιο ψηλα στον τοιχο κρυβοντας το με πλαστικα καναλια
 

gllafas

Senior Member
20 October 2007
321
Τελευταια δοκιμη εκανα τραμπα τα καλωδια των 2 πιατων, δηλαδη το καλωδιο του δορυφορικου με μοτερ το συνεδεσα με το σταθερο πιατο και αντιστροφα.
Επαιξε για λιγο επιασε σημα ο δεκτης και οταν εβγαλα το φισακι απο τον δεκτη δεν ξαναειχα σημα.
 

m16a

New member
2 August 2021
2
Με κινητο πιατο ποιος περιορισμος υπαρχει στο ποιους δορυφορους θα πιανεις;
Ο Astra πχ εχει elevation 44 μοιρες και και ο Asiasat 8 37,5 μοιρες.
Ειναι εφικτος συνδιασμος?
 

kozadin

Senior Member
28 July 2006
662
Βόλος
Στο κινητό ο περιορισμός είναι στο ποσο μεγάλο θα είναι το τόξο σου από ανατολικά έως δυτικά. Η ανύψωση δεν παίζει ρόλο.
Η ανύψωση του κινητού μειώνεται όσο το πιάτο μετακινείται είτε ανατολικά είτε δυτικά από το κέντρο στόχευσης (σημείο μηδέν) όπου είναι και η μέγιστη ανύψωση.
 
Last edited:

m16a

New member
2 August 2021
2
Στο κινητό ο περιορισμός είναι στο ποσο μεγάλο θα είναι το τόξο σου από ανατολικά έως δυτικά. Η ανύψωση δεν παίζει ρόλο.
Η ανύψωση του κινητού μειώνεται όσο το πιάτο μετακινείται είτε ανατολικά είτε δυτικά από το κέντρο στόχευσης (σημείο μηδέν) όπου είναι και η μέγιστη ανύψωση.
Το σημείο μηδέν είναι ο "αληθινός' νότος;