Διάρκεια Ζωής Λάμπας

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Η ερώτηση είναι αυτή του τίτλου. Συγκεκριμένα αναφέρομαι σε αυτή τη λάμπα : EAT cool valve ECC88 selected. Πόσες ώρες έχει διάρκεια καλής λειτουργείας;
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΛΑΜΠΑΣ

Χρησιμοποιούνται σε προενισχυτικά στάδια,δεν καταπονούνται,οπότε μιλάμε για χιλιάδες ώρες λειτουργίας
Όταν βρίσκονται στο τέλος της ζωής τους,δίνουν σημάδια....
Πολλές φορές μπορεί και να έχουν άδοξο τέλος λόγω ατέλειας στην κατασκευή τους.
Όπως και νά'χει είναι φτηνές,οπότε άκου τη μουσικούλα σου και μην σε απασχολεί
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: Απάντηση: ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΛΑΜΠΑΣ

Χρησιμοποιούνται σε προενισχυτικά στάδια,δεν καταπονούνται,οπότε μιλάμε για χιλιάδες ώρες λειτουργίας
Όταν βρίσκονται στο τέλος της ζωής τους,δίνουν σημάδια....
Πολλές φορές μπορεί και να έχουν άδοξο τέλος λόγω ατέλειας στην κατασκευή τους.
Όπως και νά'χει είναι φτηνές,οπότε άκου τη μουσικούλα σου και μην σε απασχολεί
Όταν λες χιλιάδες ώρες, πόσες περίπου εννοείς , δύο , τρείς χιλιάδες ή πάνω από πέντε; Οι δικές μου έχουν παίξει περίπου τις 3.500 ώρες και δεν έχω ακόμα καταλάβει κάτι να αλλάζει, αλλά δε παίρνω και όρκο μιας και το καθημερινό άκουσμα μπορεί να μη με αφήνει να καταλάβω τη διαφορά της όποιας πτώσης υπάρχει , αν υπάρχει.
Οι συγκεκριμένες πάντως πιστεύω και γω, πως πράγματι δε καταπονούνται ιδιαίτερα, μιας και είναι πάνω σε ένα Λαμπάτο μπάφερ, κάνω λάθος;
Επίσης νομίζω πως αυτές δε τις λες και φθηνές, μιας και μιλάμε για 100€ τη μία, άρα σε ενδεχόμενη αλλαγή μια διακοσάρα....εκτός και αν εννοείς αυτή τη χρηματική αξία φθηνή, οπότε πάω πάσο χα!χα!
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: Απάντηση: ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΛΑΜΠΑΣ

Όταν λες χιλιάδες ώρες, πόσες περίπου εννοείς , δύο , τρείς χιλιάδες ή πάνω από πέντε; Οι δικές μου έχουν παίξει περίπου τις 3.500 ώρες και δεν έχω ακόμα καταλάβει κάτι να αλλάζει, αλλά δε παίρνω και όρκο μιας και το καθημερινό άκουσμα μπορεί να μη με αφήνει να καταλάβω τη διαφορά της όποιας πτώσης υπάρχει , αν υπάρχει.
Οι συγκεκριμένες πάντως πιστεύω και γω, πως πράγματι δε καταπονούνται ιδιαίτερα, μιας και είναι πάνω σε ένα Λαμπάτο μπάφερ, κάνω λάθος;
Επίσης νομίζω πως αυτές δε τις λες και φθηνές, μιας και μιλάμε για 100 τη μία, άρα σε ενδεχόμενη αλλαγή μια διακοσάρα....εκτός και αν εννοείς αυτή τη χρηματική αξία φθηνή, οπότε πάω πάσο χα!χα!

Αγαπητε φιλε,

Υπαρχει και η Λυχνιομετρηση που μπορεις να δεις ακριβως ποση ζωη εχουν ακομα οι λυχνιες σου. Τις προενισχυτριες συνηθως τις αλλαζουμε μετα απο παρα πολλα χρονια. Συνηθως οταν ειναι για αλλαγη το καταλαβαινουμε απο την αισθητη αλλιωση του ηχου.
Αναφορικα με τις EAT ειναι οντως παρα πολυ ακριβες λυχνιες και αν δεν κανω λαθος οι ακριβοτερες. Σε καθε περιπτωση υπαρχουν πολυ πιο φθηνες σε τιμη αλλα οχι σε ηχο. Οι Gold Lion (Genalex), ειναι παρα πολυ καλες λυχνιες και δεν ειναι σε αστρονομικες τιμες.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: Απάντηση: ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΛΑΜΠΑΣ

Αγαπητε φιλε,

Υπαρχει και η Λυχνιομετρηση που μπορεις να δεις ακριβως ποση ζωη εχουν ακομα οι λυχνιες σου. Τις προενισχυτριες συνηθως τις αλλαζουμε μετα απο παρα πολλα χρονια. Συνηθως οταν ειναι για αλλαγη το καταλαβαινουμε απο την αισθητη αλλιωση του ηχου.
Αναφορικα με τις EAT ειναι οντως παρα πολυ ακριβες λυχνιες και αν δεν κανω λαθος οι ακριβοτερες. Σε καθε περιπτωση υπαρχουν πολυ πιο φθηνες σε τιμη αλλα οχι σε ηχο. Οι Gold Lion (Genalex), ειναι παρα πολυ καλες λυχνιες και δεν ειναι σε αστρονομικες τιμες.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Η αλήθεια είναι πως τις δικές μου τις έχω περίπου επτά (7 ) χρόνια αλλά όπως είπα έχουν παίξει περίπου 3.500 ώρες, μιας και όπως είπα είναι πάνω σε Λαμπάτο μπάφερ , οπότε δε λειτουργούν συνέχεια, αφού το περισσότερο χρόνο παίζει το radio και πολύ λιγότερο οι άλλες πηγές , όπου έχουν << σχέση >> και οι λάμπες.
Όσο αφορά για τις πιο οικονομικές αλλά χωρίς ιδιαίτερη έκπτωση στη ποιότητα του ήχου, το γνωρίζω ότι υπάρχουν , αλλά η δυνατότητα σύγκρισης που είχα να κάνω τότε, ήταν μεταξύ αυτών ( EAT ) και κανά δύο άλλων εταιρειών.
Η διαφορά τιμής με τη διαφορά απόδοσης στον ήχο ήταν δυσανάλογα μεγάλη ( πολύ πιο ακριβές οι ΕΑΤ, με μικρή όμως διαφορά ηχητικής ποιότητας υπέρ τους ) αλλά τότε τα οικονομικά ήταν πολύ πιο ανθηρά. Οπότε προτίμησα αυτές, έστω και για το κάτι παραπάνω, που δεν ήταν ψυχολογικό , αφού είχα ζητήσει << τυφλή δοκιμή >> επίτηδες για αυτό το λόγο και μάλιστα στα δικά μου μηχανήματα στο σπίτι μου με βοήθεια φίλων στο τεχνικό κομμάτι.
Ευελπιστώ λοιπόν, βάσει των παραπάνω γραφομένων σας και των συνθηκών που τις λειτουργώ, ότι θα έχουν τουλάχιστον μια πενταετία ακόμα σωστής λειτουργείας μπροστά τους, οπότε τότε βλέπουμε.....
Κάνω λάθος στο σκεπτικό μου και κυρίως στη χρονική προσδοκία μου σε σχέση με τη λειτουργεία τους;;;
 

Fleur de Lis

Senior Member
23 November 2009
434
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Re: Απάντηση: ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΛΑΜΠΑΣ

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Η αλήθεια είναι πως τις δικές μου τις έχω περίπου επτά (7 ) χρόνια αλλά όπως είπα έχουν παίξει περίπου 3.500 ώρες, μιας και όπως είπα είναι πάνω σε Λαμπάτο μπάφερ , οπότε δε λειτουργούν συνέχεια, αφού το περισσότερο χρόνο παίζει το radio και πολύ λιγότερο οι άλλες πηγές , όπου έχουν << σχέση >> και οι λάμπες.
Όσο αφορά για τις πιο οικονομικές αλλά χωρίς ιδιαίτερη έκπτωση στη ποιότητα του ήχου, το γνωρίζω ότι υπάρχουν , αλλά η δυνατότητα σύγκρισης που είχα να κάνω τότε, ήταν μεταξύ αυτών ( EAT ) και κανά δύο άλλων εταιρειών.
Η διαφορά τιμής με τη διαφορά απόδοσης στον ήχο ήταν δυσανάλογα μεγάλη ( πολύ πιο ακριβές οι ΕΑΤ, με μικρή όμως διαφορά ηχητικής ποιότητας υπέρ τους ) αλλά τότε τα οικονομικά ήταν πολύ πιο ανθηρά. Οπότε προτίμησα αυτές, έστω και για το κάτι παραπάνω, που δεν ήταν ψυχολογικό , αφού είχα ζητήσει << τυφλή δοκιμή >> επίτηδες για αυτό το λόγο και μάλιστα στα δικά μου μηχανήματα στο σπίτι μου με βοήθεια φίλων στο τεχνικό κομμάτι.
Ευελπιστώ λοιπόν, βάσει των παραπάνω γραφομένων σας και των συνθηκών που τις λειτουργώ, ότι θα έχουν τουλάχιστον μια πενταετία ακόμα σωστής λειτουργείας μπροστά τους, οπότε τότε βλέπουμε.....
Κάνω λάθος στο σκεπτικό μου και κυρίως στη χρονική προσδοκία μου σε σχέση με τη λειτουργεία τους;;;

Οι συνθηκες λειτουργιας τους δεν εχουν σχεση με τις πηγες. Δεν εχουν θεμα να παιξουν και παραπανω. Η μονη σωστη λειτουργια που μπορεις να κανεις ειναι να μην τα αναβεις και τα σβηνεις πολλες φορες την ιδια μερα και φυσικα οταν αυτο γινεται να εχουν κρυωσει πρωτα. Κατα τα αλλα παιξε αφοβα. Εχουν πολυ ψωμι ακομα...
Τελευταια σημειωση. Το ακριβο δεν ειναι παντα καλυτερο ειδικα στην περιπτωση μας...
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Ο χρόνος ζωής που εναπομένει δεν μπορεί να υπολογιστεί, πόσο μάλλον όταν δεν έχει μετρηθεί η λυχνία με λυχνιόμετρο. Επίσης κανείς δεν γνωρίζει την πραγματική ισχύ λειτουργίας της λυχνίας στο συγκεκριμένο κύκλωμα, ούτε το ρεύμα πόλωσης , δηλαδή αν παίζει στο 20% ή στο 90% της μέγιστης επιτρεπόμενης ισχύος.
Ο ήχος προοδευτικά αλλάζει από τις πρώτες ώρες μέχρι και τέλος, που μπορεί να είναι και οι 10.000 ώρες εάν η λυχνία πολώνεται χαμηλά στο 20% της μέγιστης επιτρεπόμενης ισχύος.
Οι παραπάνω τιμές είναι ενδεικτικές.

Εχω καταστρέψει λυχνία μετά από 500 ώρες λειτουργίας, ενώ η ίδια λυχνία σε άλλο κύκλωμα θα μπορούσε να λειτουργεί καλά έως τις 7.000 ώρες.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Συμφωνώ σε όλα όσα λέτε.
- Προσέχω όταν θα ξάνα ανοίξω το μηχάνημα να είναι κρύες οι λάμπες, στα επτά χρόνια μία το πολύ δύο φορές να μην έγινε αυτό. Αμελητέο πιστεύω.
- Έχετε απόλυτο δίκιο πως το ακριβό δεν είναι πάντα το καλύτερο, απλά στη δική μου περίπτωση βάσει αυτών που είχα τη δυνατότητα να δοκιμάσω, έτυχε ( δυστυχώς να πω; ) το ακριβότερο να είναι και το καλύτερο. Όταν με το καλό ( που όπως λέτε, υπό φυσιολογικές συνθήκες , θα αργήσει πολύ ακόμα ) έρθει η ώρα της αλλαγής, καλά να είμαστε και θα τη βρούμε μαζί πειστεύω τη λύση.
Σας ευχαριστώ και πάλι για όλες τις πληροφορίες!
 

andreaswrx

Established Member
10 November 2013
165
Αγαπητε φιλε,

Υπαρχει και η Λυχνιομετρηση που μπορεις να δεις ακριβως ποση ζωη εχουν ακομα οι λυχνιες σου. Τις προενισχυτριες συνηθως τις αλλαζουμε μετα απο παρα πολλα χρονια. Συνηθως οταν ειναι για αλλαγη το καταλαβαινουμε απο την αισθητη αλλιωση του ηχου.
Αναφορικα με τις EAT ειναι οντως παρα πολυ ακριβες λυχνιες και αν δεν κανω λαθος οι ακριβοτερες. Σε καθε περιπτωση υπαρχουν πολυ πιο φθηνες σε τιμη αλλα οχι σε ηχο. Οι Gold Lion (Genalex), ειναι παρα πολυ καλες λυχνιες και δεν ειναι σε αστρονομικες τιμες.

Που μπρω να κανω λυχνιομετρηση στην Αθηνα και ποσο στοιχιζει?