Αναζήτηση λάμπας για ενισχυτή ακουστικών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Έχω έναν υβριδικό ενισχυτή ακουστικών "Project Starlight" και ενδιαφέρομαι για μια λάμπα που να έχει όσο το δυνατόν πιο ουδέτερο solid state ήχο.
Όχι ενισχυμένα μπάσα και ζεστά πρίμα όπως είναι οι περισσότερες λάμπες αλλά ούτε και λαμπρό ήχο. Περισσότερο με ενδιαφέρει να έχει διαύγεια και καθαρό μπάσο.

Έχω βρει τη Siemens E88CC που πιστεύω θα με ικανοποιήσει σε αυτό απλά θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν αντίστοιχου επιπέδου καινούργιες λάμπες, νέας παραγωγής.
Διότι με αυτές τις παλιατζούρες της δεκαετίας 60 & 70 έχω «καεί», και οι δυο που έχω πάρει μέχρι τώρα είχαν channel imbalance, από λίγο εως πολύ.

Ο ενισχυτής μου δέχεται μια μεγάλη γκάμα από λυχνίες 6volt και 12volt.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Σημείωση: Όποιος θέλει να δει πλήρη λίστα των συμβατών λυχνιών, υπάρχουν στη 2η σελίδα του Project Starlight manual
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
6n6p νέας παραγωγής ρώσικες και φθηνές με ήχο πεντακάθαρο όμως να ξέρεις πολύ μεγάλο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα παίζει ο τρόπος με τον οποίο το όλο κύκλωμα δουλεύει την λυχνία όπως φυσικά και το τελικό στάδιο εξόδου.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για την έξοδο σου προτείνω NE5532.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Είδα ότι μπορεί να φορέσει 12ax7 & 12au7 ...

Οπότε συνιστώ ανεπιφύλακτα τις καταπληκτικές κινέζες TJ full music ... θυμάμαι πως τις είχα πάρει κοντά στο 50ρικο το ζευγάρι ... στον τότε προενισχυτή μου, σάρωσαν οτιδήποτε nos (και μάλιστα ακριβές έως πανάκριβες nos) σε θέματα διαφάνειας, σωστών χροιών, ομαλότητας στο φάσμα, κλπ. /// και χωρίς τα πάγια προβλήματα των (συνήθως ψευδεπίγραφων ή όχι) nos ...
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Αναζήτηση λάμπας για ενισχυτή ακουστικών

6n6p νέας παραγωγής ρώσικες και φθηνές με ήχο πεντακάθαρο όμως να ξέρεις πολύ μεγάλο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα παίζει ο τρόπος με τον οποίο το όλο κύκλωμα δουλεύει την λυχνία όπως φυσικά και το τελικό στάδιο εξόδου.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Για την έξοδο σου προτείνω NE5532.

Σωστός!
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Είδα ότι μπορεί να φορέσει 12ax7 & 12au7 ...

Οπότε συνιστώ ανεπιφύλακτα τις καταπληκτικές κινέζες TJ full music ... θυμάμαι πως τις είχα πάρει κοντά στο 50ρικο το ζευγάρι ... στον τότε προενισχυτή μου, σάρωσαν οτιδήποτε nos (και μάλιστα ακριβές έως πανάκριβες nos) σε θέματα διαφάνειας, σωστών χροιών, ομαλότητας στο φάσμα, κλπ. /// και χωρίς τα πάγια προβλήματα των (συνήθως ψευδεπίγραφων ή όχι) nos ...

Πολύ ενδιαφέρουσα η πρότασή σου! Αυτή δεν εννοείς;

http://www.ebay.com/itm/1pc-TJ-Full...416497?hash=item3a6bf672b1:g:g7IAAMXQUaJRmuLV

Ξέχασα να αναφέρω ότι στην πράξη μάλλον δε δέχεται 12ax7 διότι όσοι έχουν επιχειρήσει να βάλουν τέτοιες λάμπες είχαν πρόβληματα voltage biasing με το συγκεκριμένο ενισχυτή.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Αυτήν ... υπάρχουν και δεκάδες ενθουσιώδεις αναφορές σε φόρα λαμπο-φανατικών, κλπ...

από την άλλη αν έχει πρόβλημα η ax7 τότε θα έχει και η au7 ...
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Οι 12au7 παίζουν άψογα, αυτή που έχω πάνω τώρα 12au7 είναι, το ίδιο και η προηγούμενη!

Δυστυχώς στο thread "project sunrise/PS2 tube rolling" του head-fi διαβάζω κάποια αρνητικά σχόλια για την TJ full music 12au7. Στερείται imaging και βάθους σκηνής.

Για τις 6n6p που είπε ο Πέτρος βλέπω καλά λόγια. Πέτρο μπορείς να μου στείλεις ένα link από ebay για μια καλή τέτοια λάμπα; Από τα αποτελέσματα που βλέπω, δυστυχώς δε μπορώ να προσανατολιστώ...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Μην λέμε πάλι τα ίδια ... υπάρχει ένας πολτός ασχέτων χρηστών, ιδιαίτερα στο head-fi, που πετάει ότι του κατέβει ... μια λάμπα σε ένα ενισχυτικό σύστημα μπορεί να επηρεάσει την απόκριση συχνότητας, να υπερ-προβάλλει κάποιες περιοχές του φάσματος ενώ υπο-προβάλλει άλλες , κλπ. ... το ίματζιν, κλπ. θα στο δώσουν άλλα στοιχεία του ενισχυτικού, όπως ο σωστός διαχωρισμός καναλιών, η έλλειψη cross-talk, κλπ... η λάμπα έχει άλλο ρόλο ...

Σε κάθε περίπτωση εύχομαι καλή επιτυχία στις αναζητήσεις σου ...
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Thanks Peter!
Φοβερό μαγαζί, δεν το ήξερα! Παρήγγειλα τη λάμπα που είπες και άλλες δυο....Θα σας πω εντυπώσεις όταν παραλάβω και τις δοκιμάσω...
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Ναι τετράδα από LM4562 (by default)

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πάντως Θα μου κάνει εντύπωση αν η ρώσικη 6n6p που πρότεινες είναι καλύτερη από αυτή που έχω τώρα. Βέβαια η τιμή είναι εξευτελιστική οπότε δε με νοιάζει.

Αυτή που έχω τώρα είναι RCA Cleartop 12AU7a.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Καλύτερη και χειρότερη δεν υπάρχει , είναι θέμα γούστου , ζήτησες κάτι σε ss χαρακτήρα και έτυχε
να ξέρω και σου πρότεινα.
Εμένα πχ δεν μου αρέσει ο παραμορφωμένος (γιατί περί παραμόρφωσης πρόκειται) ευφωνικός λαμπάτος ήχος
και για αυτό πήρα τον valhalla2 γιατί με τις στοκ λάμπες είναι πιο ss και από ss.

Τώρα αφού μπήκες στην διαδικασία να ''παίξεις'' με τον χαρακτήρα του ενισχυτή , σου προτείνω να δοκιμάσεις
τo NE5532 , μπορεί να εκπλαγείς πολύ ευχάριστα.
Δεν έχεις να χάσεις τίποτα αφού το κόστος είναι 1 περίπου το ένα και μάλλον τα βρίσκεις και Αθήνα.
Καλές δοκιμές!
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Καλύτερη από την απλή 6N6P που είπες πρέπει να είναι η Novosibirsk 6N6P-IR για την οποία διάβασα πολύ θετικά σχόλια. Δυστυχώς όμως είναι out of stock.

Άλλη πολύ καλή λάμπα η Reflector 6N23P-EV, επίσης out of stock.

Αν μπουν σε στοκ θα τις τσιμπήσω και τις δυο...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Υπάρχει και το thetubestore.com (χωρίς -) το οποίο όμως είναι λίγο πιο ακριβό. Ρίξε μία ματιά.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Η IR τι διαφορά έχει;
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Λογικά πρέπει να είναι κάτι σαν special edition της απλής 6n6p. Γι' αυτό και κοστίζει τα τριπλά.
Υψηλότερων προδιαγραφών και στο ήχο πιστεύω θα ακούγεται διαφορά. Ίδιος χαρακτήρας οπότε λογικά αξίζει η αναβάθμιση αν σου αρέσει ήδη η απλή 6n6p.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Σε εμένα οι 6n6p είναι στο στάδιο εξόδου συνεπώς δεν θα έχουν μεγάλη διαφορά. Αξίζει να ψαξω να δω αν υπάρχει κάτι καλύτερο στην 6n1p που είναι στην προενισχυση και επηρεάζει πιο πολύ το τελικό αποτέλεσμα.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μία μικρή αναζήτηση στο διαδίκτυο μας λέει ότι η 6n6pi είναι παραλλαγή της original για λειτουργία σε pulse mode μετονομάστηκε δε σε 6n30p.
Οι ειδικοί του χώρου θεωρούν ότι είναι ακατάλληλη για χρήση σε ήχο αφού μικροφωνίζει έντονα , έχει υψηλή παραμόρφωση και μικρή διάρκεια ζωής.
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Για σένα βλέπω υπάρχει η 6n1p-ev, αντίστοιχα. Λογικά θα δώσει διαφορά....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Άλλο 6n6p-i και άλλο 6n6p-ir
H IR χαρακτηρίζεται ως high durable μάλιστα. Κοίτα τες στο tubes-store.com
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
ev είναι όλες οι λυχνίες στρατιωτικών προδιαγραφών πολύ πιο ανθεκτικές κατασκευαστικά. Δυστυχώς καμιά διαφορά στον ήχο!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Το ίδιο είναι και το ir μόνο πιο ανθεκτικές καμία διαφορά εσωτερικά.
 

artheo

Senior Member
7 October 2013
469
Αθήνα
Όλα τα υλικά είναι πιο ποιοτικά, μέσα κι έξω. Πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι δε θα υπάρχει διαφορά στον ήχο;