Farnell, μετά την αποχώρηση από τη ζώνη του Ευρώ.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Μόλις αυτές τις ημέρες προχώρησα σε μια παραγγελία από Farnell.
Η πρωτύτερη παραγγελία ήταν πριν αποχωρήσει από τη ζώνη του ευρώ και προβλήματα δεν είχα.

Τώρα όμως παρατήρησα τα εξής:
1) συνεχίζεις κανονικά να παραγγέλνεις στο export.farnell.uk και όλες οι τιμές είναι σε αγγλικές λίρες
2) σε αγγλικές λίρες είναι και το ποσό ακριβώς την ώρα που κάνεις και την πληρωμή μέσω του ασφαλούς συστήματος που έχουν
3) παραμένει η χρέωση για μεταφορικά όπως την είχαν...περίπου 4,5 + ΦΠΑ
4) με την τιμολόγηση που σου έρχεται ανακαλύπτεις ότι οι αγγλικές λίρες έχουν μετατραπεί σε ευρώ, ενώ παλιά αυτό δεν γινόταν και τη μετατροπή την έκανε η κάρτα πληρωμής.

Το περίεργο είναι η ισοτιμία που χρησιμοποιούν, η οποία εάν δεν λανθάνω είναι εξωφρενική και της αρπαχτής!

Παράδειγμα
Ο κωδικός 1165580 αντιστοιχεί σε ηλεκτρολυτικό 22000uF.40V της Vishay MAL205657223E3 αξίας 9,74 αγγλικές λίρες προ ΦΠΑ.
Χρησιμοποιώντας τη σελίδα http://el.coinmill.com/EUR_GBP.html#GBP=9.74 μετατρέπω τις 9,74 αγγλικές λίρες σε ευρώ και βλέπω ότι είναι 11,30.

Η χρέωση όμως της Farnell ήταν 11.69 ευρώ προ ΦΠΑ, που φαινομενικά θα έλεγε κάποιος ότι η διαφορά δεν είναι μεγάλη, σε ένα όμως λογαριασμό που περίμενες στα 204 ευρώ, το σύνολο φθάνει ένα 20άρικο παραπάνω!

Έχετε το υπόψη σας, για το μέλλον.
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Την πάτησα και εγώ ,, σε μεγαλύτερο βαθμό !! 2 εβδομάδες μετά την μανούρα , πλήρωσα σχεδόν 30 τα εκατό !! και βάλε καπέλο απο νόμζα .. και έγινα και ρεζίλι ,, γιατι άλλα είπα και άλλα βγήκαν ,,


δεν θυμάμαι επακριβώς τι και γιατί , ψιλολόγια ήταν όμως η διαφορά έκανε καραμπαμ ..
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Οπότε Βασίλη είναι γενικό το κακό τους...

Μάλλον αρχίζουν να βγάζουν τα "σπασμένα" της αποχώρησης, με περίεργο τρόπο.

Δεν πειράζει θα μας χάσουν από πελάτες, και θα μας βλέπουν μόνο όταν έχουν κάτι που δεν το βρίσκουμε από mouser ή τους λοιπούς.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Πια αποχώρηση ρε παιδιά, τι λέτε? Ούτε καν την αίτηση να φύγουν δεν έχουν κάνει. Ο τύπος απλά άλλαξε τρόπο πληρωμής για κάποιο άσχετο λόγο, ίσως όπως λέτε για αρπαχτή. Νομικά αλλά και ουσιαστικά, δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα, και ούτε θα αλλάξει για 2 χρόνια τουλάχιστον που απαιτεί η διαδικασία εξόδου από την ευρωζώνη.
 
Για να βάλουμε λίγο τα πράγματα στη θέση τους, η Αγγλία (ή, μάλλον καλύτερα, το Ηνωμένο Βασίλειο) δεν είχε προσχωρήσει ποτέ στη ζώνη του Ευρώ. Πάντα την Αγγλική λίρα είχε ως νόμισμά του. Τώρα, το αν η εν λόγω εταιρεία άλλαξε τον τρόπο υπολογισμού των παραγγελιών είναι άλλο ζήτημα, το οποίο, πιθανότατα, δεν έχει καμία σχέση με το Brexit.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Έχει όμως σχέση με το ότι οι ελληνικές τράπεζες ζητάνε προμήθεια για τη μετατροπή χρεώσεων που έγιναν σε πιστωτική σε άλλο νόμισμα. Αν σου χρεώσει μία προμήθεια, τότε πληρώνεις τα κερατιάτικα (2% με 1,5 ευρώ ελάχιστο και 5 ευρώ μέγιστο.). Αν όμως ο πωλητής σου στέλνει τα προϊόντα σε χωριστά πακέτα και σου στέλνει -ας πούμε- τρεις χρεώσεις στην πιστωτική, τότε πληρώνεις τρεις φορές την προμήθεια. Από το amazon.co.uk πλέον ζητάω από το Amazon να χρεώσει σε ευρώ κι ας με κλέβει στην ισοτιμία.
 

analog-jimaras

AVClub Addicted Member
16 February 2012
2,106
Κι εγω καμένος με τον ιδιο τροπο πληρωσα κανα 30αρι παραπάνω, μετα λενε τους Ελληνες απατεωνες δεν βλεπουν τα δικα τους χαλια
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Έχει όμως σχέση με το ότι οι ελληνικές τράπεζες ζητάνε προμήθεια για τη μετατροπή χρεώσεων που έγιναν σε πιστωτική σε άλλο νόμισμα. Αν σου χρεώσει μία προμήθεια, τότε πληρώνεις τα κερατιάτικα (2% με 1,5 ευρώ ελάχιστο και 5 ευρώ μέγιστο.). Αν όμως ο πωλητής σου στέλνει τα προϊόντα σε χωριστά πακέτα και σου στέλνει -ας πούμε- τρεις χρεώσεις στην πιστωτική, τότε πληρώνεις τρεις φορές την προμήθεια. Από το amazon.co.uk πλέον ζητάω από το Amazon να χρεώσει σε ευρώ κι ας με κλέβει στην ισοτιμία.
Εγώ αγοράζω συνέχεια από amazon.uk με χρεωστική και πληρώνω πάντα σε λίρες και η τράπεζα δεν με χρεώνει καμία προμήθεια.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Re: Farnell, μετά την αποχώρηση από τη ζώνη του Ευρώ.


Δεν παίζονται στο κλέψιμο.

Απλά θέλει καλύτερο ψάξιμο τελικά η αγορά
http://gr.mouser.com/ProductDetail/...EpiMZZMv%2bkWzvOmGqmhupOdjZhsiXuY%2b9xbmgdK0=
 

ford focus

Senior Member
2 February 2009
651
Καλλιθέα
Μόλις αυτές τις ημέρες προχώρησα σε μια παραγγελία από Farnell.
Η πρωτύτερη παραγγελία ήταν πριν αποχωρήσει από τη ζώνη του ευρώ και προβλήματα δεν είχα.

Τώρα όμως παρατήρησα τα εξής:
1) συνεχίζεις κανονικά να παραγγέλνεις στο export.farnell.uk και όλες οι τιμές είναι σε αγγλικές λίρες
2) σε αγγλικές λίρες είναι και το ποσό ακριβώς την ώρα που κάνεις και την πληρωμή μέσω του ασφαλούς συστήματος που έχουν
3) παραμένει η χρέωση για μεταφορικά όπως την είχαν...περίπου 4,5 + ΦΠΑ
4) με την τιμολόγηση που σου έρχεται ανακαλύπτεις ότι οι αγγλικές λίρες έχουν μετατραπεί σε ευρώ, ενώ παλιά αυτό δεν γινόταν και τη μετατροπή την έκανε η κάρτα πληρωμής.

Το περίεργο είναι η ισοτιμία που χρησιμοποιούν, η οποία εάν δεν λανθάνω είναι εξωφρενική και της αρπαχτής!

Παράδειγμα
Ο κωδικός 1165580 αντιστοιχεί σε ηλεκτρολυτικό 22000uF.40V της Vishay MAL205657223E3 αξίας 9,74 αγγλικές λίρες προ ΦΠΑ.
Χρησιμοποιώντας τη σελίδα http://el.coinmill.com/EUR_GBP.html#GBP=9.74 μετατρέπω τις 9,74 αγγλικές λίρες σε ευρώ και βλέπω ότι είναι 11,30.

Η χρέωση όμως της Farnell ήταν 11.69 ευρώ προ ΦΠΑ, που φαινομενικά θα έλεγε κάποιος ότι η διαφορά δεν είναι μεγάλη, σε ένα όμως λογαριασμό που περίμενες στα 204 ευρώ, το σύνολο φθάνει ένα 20άρικο παραπάνω!

Έχετε το υπόψη σας, για το μέλλον.

Δεύτερη φορά προσπαθώ να αγοράσω 2 πυκνωτάκια με αξία 5-6 λίρες και μου βγάζουν τελικό ποσό 650% πάνω.

Εδώ η απόπειρα της τελευταίας προσπάθειας μου,που ζήτησα να ακυρωθεί λόγω μη επαρκούς υπολοίπου της χρεωστικής μου κάρτας.

View attachment 133913

Τι γίνεται ρε παιδιά,που είναι η χρέωση των 4,5 που αναφέρει ο Μανόλης παραπάνω; Κάνω κάτι εγώ λάθος στην παραγγελία;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Ναι, ο ΦΠΑ επιβαρύνει όλο το ποσό και μάλιστα στην κατηγορία ΦΠΑ του προϊόντος κι όχι των μεταφορικών!
Επίσης όλα τα μεγάλα μαγαζιά χρεώνουν τον ελληνικό ΦΠΑ (24%) κι όχι τον χαμηλότερο τοπικό όταν στέλνουν στην Ελλάδα.
 

ford focus

Senior Member
2 February 2009
651
Καλλιθέα
Απάντηση: Re: Farnell, μετά την αποχώρηση από τη ζώνη του Ευρώ.

Πάντως όσο αφορά μόνο τα μεταφορικά,για τα ίδια υλικά ποσού κάτω των 50 ,βλέπω ότι οι 3 μεγάλοι τα χρεώνουν ώς εξής : Farnell 25 - Mouser 20 - Digikey 18 . Τώρα για τα 4,5 μεταφορικά,που αναφέρθηκε στο πρώτο ποστ,περιμένω και 'γώ να μου πεί κάποιος πως επιτυγχάνεται αυτό,μήπως υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία που δεν την γνωρίζω η έχουν αλλάξει το κόστος των μεταφορικών για Ελλάδα τώρα τελευταία.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Σας εσωκλείω, απόσπασμα από το τιμολογιο αγοράς που έγινε πρωτύτερα.
Θα δείτε ότι αναφέρει ως χρέωση μεταφορικών 4,5 αγγλικές λίρες (+ΦΠΑ) με UPS.

Η χρέωση αυτή ισχύει στην περίπτωση που η παραγγελία είναι από 20 αγγλικές λίρες + ΦΠΑ και άνω.

Έχετε επιλέξει ως μεταφορική τη UPS ή επιλέξατε άλλη από το μενού; Νομίζω με άλλες οι χρεώσεις διέφεραν (αν δεν με απατά η μνήμη μου)

Εάν έχετε επιλέξει τα παραπάνω μέσω του http://export.farnell.com για αγορές άνω των 20GBP και συνεχίζει να σας χρεώνει παραπάνω, τότε άλλαξαν την πολιτική χρεώσεών τους.
 

Attachments

  • farnel.jpg
    farnel.jpg
    61.6 KB · Views: 46
Last edited: