Προτάσεις βελτίωσης Canon εξοπλισμού

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

apotin

AVClub Addicted Member
21 October 2010
1,322
Έδεσσα
Έχω τον παρακάτω εξοπλισμό

Canon EOS 550D DSLR
Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM
Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM
Canon EF 75-300mm f/4-5.6 III USM Lens
Canon EF-S 18-55mm 1:3.5-5.6 IS

Θα ήθελα τη γνώμη σας αν χρειάζεται να κάνω κάποια αναβάθμιση στο σώμα ή
τους φακούς για να έχω όσο γίνεται και εξαρτάται από αυτό καλύτερα αποτελέσματα
στη φωτογραφία-το βίντεο δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

Ευχαριστώ
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Προτάσεις βελτίωσης

Νομίζω ότι είναι η ώρα του για το σώμα να πας σε μια 750/760 ή γιατί όχι μια 80D. Από φακούς έχεις έλλειψη σε καλύτερο τηλεφακό, ενδεχομένως και σε κάποιον σταθερό, αναλόγως βέβαια αυτά των εστιακών μηκών τα οποία χρησιμοποιείς. Εάν δουλεύεις πάντως σχετικά συχνά πάνω από τα 70mm, ίσως να κοιτούσες για τηλεφακό. Αναλόγως του ποσού που διαθέτεις, οι λύσεις ξεκινούν από τον Tamron 70-300 VC, και πηγαίνουν στους Canon 70-200/4 L IS ή Canon 70-300/4-5.6 L IS.
 

apotin

AVClub Addicted Member
21 October 2010
1,322
Έδεσσα
Απάντηση: Προτάσεις βελτίωσης

Ευχαριστώ send

Και εγώ σκέφτομαι την αναβάθμιση του σώματος αλλά είναι αλήθεια ότι περίμενα κάτι καλύτερο για την 80D.
Προβληματίζομαι αν είναι καλύτερη η επιλογή της 7d mark ii αντί για την 80D, είναι βέβαια παλιότερο σώμα όσον αφορά τον αισθητήρα.

Οι φωτογραφίες που βγάζω είναι συνήθως σε ταξίδια, εκδρομές, εκδηλώσεις, τοπία, ηλιοβασιλέματα και νυκτερινά.
Το ποσοστό άνω των 70mm είναι θα έλεγα μικρό σε σχέση με τα άλλα.
Ο 75-300 μου ξέμεινε από μια αναλογική FF. Σκέφτομαι να τον αντικαταστήσω και συμφωνώ με τις προτάσεις σου.

Για prime σκεφτόμουν τους EF-S 24mm/f2.8 & EF 50mm/f1.8 STM αλλά τους καλύπτει (?) νομίζω ο EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM.

Η αλήθεια είναι ότι αισθάνομαι λίγο εγκλωβισμένος με το σύστημα Canon που έχω!

Περιμένω και άλλες προτάσεις.

Ευχαριστώ
 

11one

Established Member
6 July 2014
173
Αθήνα
Re: Προτάσεις βελτίωσης

Δεδομένου ότι ο τηλεφακός ξέμεινε, θα πούλαγα τους 3 τελευταίους φακούς, και θα πήγαινα στο δίδυμο Sigma 18-35 f/1.8 & 50-100 f/1.8.
Θα σου προσφέρει πολύ περισσότερα απ'ότι οποιοδήποτε νέο σώμα.
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Προτάσεις βελτίωσης

....με ποια λογικη θα δωσει 2000 ευρω για φακους και θα "ξεμεινει" με σωμα του 2009??
 

Anetheron

AVClub Enthusiast
9 August 2013
1,208
Αθήνα
Re: Προτάσεις βελτίωσης

Έχουμε και λέμε:
Δεν έμεινες ικανοποιημένος από την 80D.
Τραβάς συνήθως σε ταξίδια, εκδρομές, εκδηλώσεις, τοπία, ηλιοβασιλέματα και νυκτερινά.
Δε χρησιμοποιείς πολύ τηλεφακό.
Δε σε ενδιαφέρει το βίντεο.
Οι sigma που ανέφερε ο φίλος είναι κορυφαίοι σε εικόνα αλλά υπάρχουν τα εξής θέματα: Είναι κανόνια για την 550D, δεν έχουν σταθεροποίηση και παίζεις τζοκερ να σου κάτσει δείγμα χωρις decentering και κυρίως θέματα front-back focusing.
Εγώ στη θέση σου θα δοκίμαζα μια Pentax K3 II με τον 16-85 και τον 50αρη 1.8 πριν πάρω οποιαδήποτε απόφαση και αν απαραίτητα μιλάμε για dslr. Πες μας και τι ποσό θέλεις να διαθέσεις βέβαια.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Προτάσεις βελτίωσης

Οχι ο 17-55/2.8 είναι πολύ καλός φακός. Δεν αξίζει να δοθεί. Ενδεχομένως καλή προσθήκη να ήταν, ως μόνος φακός σε εκδρομές, ο 18-135 IS STM (προσοχή, η έκδοση STM). Αλλά νομίζω η μεγαλύτερη αναβάθμιση θα ήταν το νέο σώμα. Προσωπικώς θα πήγαινα στην 760D.
 

apotin

AVClub Addicted Member
21 October 2010
1,322
Έδεσσα
Απάντηση: Προτάσεις βελτίωσης

Δεν χρησιμοποίησα την 80D, αυτό που έγραψα στηρίζεται στις κριτικές που έχω διαβάσει (και στο AVclub).
Αν ήταν να αλλάξω εντελώς το σύστημά μου θα πήγαινα σε FF επιλογές, αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να πουλήσω όλο τον εξοπλισμό μου.
Το ποσό δεν θα είναι το εμπόδιο στην απόφαση που θα πάρω (χωρίς να σημαίνει ότι έχω λεφτά για πέταμα).

Ευχαριστώ για τις προτάσεις που κάνετε!
 

11one

Established Member
6 July 2014
173
Αθήνα
Re: Προτάσεις βελτίωσης

....με ποια λογικη θα δωσει 2000 ευρω για φακους και θα "ξεμεινει" με σωμα του 2009??

Είτε οι φακοί που πρότεινα (με πώληση) είτε νέο σώμα, πάνω κάτω στο 1000ρικο είναι η λυπητερή.
Η λογική μου όπως είπα είναι η ακόλουθη --> "Θα σου προσφέρει πολύ περισσότερα απ'ότι οοιοδήποτε νέο σώμα."
Όλα περί ορέξεως βέβαια....
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Re: Προτάσεις βελτίωσης

Είναι προφανές ότι το σετ σου ζητά ένα καλύτερο σώμα. Μια 80D δεν θα σε αφήσει παραπονεμένο είναι εντελώς άλλης κατηγορίας σώμα. Αισθητήρας με μεγαλύτερη ανάλυση και δυναμικό εύρος, ταχύτητα και σημεία εστίασης, γρήγορη εστίαση και από το Live View με το dual pixel AF που φορα και η ναυαρχίδα 1DX II, 1/8000 SS, πλήρη χειριστήρια top lcd φωτεινότερο και μεγαλύτερο σκόπευτρο, ανθεκτικότητα σε νερό και σκόνη, ριπή buffer και πολλά άλλα. Δεν μπορώ να καταλάβω πού βασίζεις το γεγονός ότι δεν θα δεις διαφορά... εκτός κι αν κάνεις μόνο φωτό σε στούντιο και 3ποδο και σε ενδιαφέρει μόνο ο αισθητήρας που κι εκεί μια διαφορά υπάρχει.

Αν δεν σε παίρνει οικονομικά, μια 70D ή έστω μια 60D μεταχειρισμένη είναι επίσης καλές και δοκιμασμένες αγορές.

Από φακούς νομίζω σου λείπει ο 50άρης stm για πορτραίτο.
 

apotin

AVClub Addicted Member
21 October 2010
1,322
Έδεσσα
Απάντηση: Προτάσεις βελτίωσης

Είναι προφανές ότι το σετ σου ζητά ένα καλύτερο σώμα. Μια 80D δεν θα σε αφήσει παραπονεμένο είναι εντελώς άλλης κατηγορίας σώμα. Αισθητήρας με μεγαλύτερη ανάλυση και δυναμικό εύρος, ταχύτητα και σημεία εστίασης, γρήγορη εστίαση και από το Live View με το dual pixel AF που φορα και η ναυαρχίδα 1DX II, 1/8000 SS, πλήρη χειριστήρια top lcd φωτεινότερο και μεγαλύτερο σκόπευτρο, ανθεκτικότητα σε νερό και σκόνη, ριπή buffer και πολλά άλλα. Δεν μπορώ να καταλάβω πού βασίζεις το γεγονός ότι δεν θα δεις διαφορά... εκτός κι αν κάνεις μόνο φωτό σε στούντιο και 3ποδο και σε ενδιαφέρει μόνο ο αισθητήρας που κι εκεί μια διαφορά υπάρχει.

Αν δεν σε παίρνει οικονομικά, μια 70D ή έστω μια 60D μεταχειρισμένη είναι επίσης καλές και δοκιμασμένες αγορές.

Από φακούς νομίζω σου λείπει ο 50άρης stm για πορτραίτο.

Επειδή δεν το διατύπωσα σωστά επανέρχομαι σχετικά με τη 80D:
Όταν γράφω ότι περίμενα κάτι καλύτερο για την 80D το στηρίζω σε όλα αυτά που έχω διαβάσει και όχι στο ότι την έχω δοκιμάσει και δεν μου άρεσε!
Διάβασα ότι υστερεί σε ποιότητα φωτογραφίας σε σχέση με την Nikon D7200 πχ κλπ
Επειδή αυτό που με ενδιαφέρει είναι καθαρά η φωτογραφία και όχι το video έκρινα (από αυτά που διάβασα) ότι οι βελτιώσεις στην 80D έγιναν πιο πολύ στον τομέα του video.
Το ποσό που μπορώ να διαθέσω για σώμα καλύπτει το κόστος της 80D αλλά και της 7d mark ii αν χρειαστεί.

Για τον 50άρη εννοείς τον f1.8 ή τον f1,4?

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές σας, πιστεύω ότι θα με βοηθήσουν να καταλήξω κάπου.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Προτάσεις βελτίωσης

Εννοείται ότι οι "διψήφιες" Canon είναι σαφώς καλύτερα "εργαλεία" (και σαν κατηγορία "εργαλείου" είναι ένα κλικ πιο πάνω από την D7200, ήταν πάντα αντίστοιχες των τριψήφιων Νίκον), απλά μιλάμε και για ένα 500ρικο πάνω από την 760D.

Τη διαφορά 80D από την 7200 δύσκολα θα την καταλάβεις στην πράξη, πλέον περίπου ό,τι και να πάρεις δεν πρόκειται να σε αφήσει ανικανοποίητο, μιλάμε για αρκετά ώριμες τεχνολογίες. Αυτό που βαραίνει είναι σαφώς η προίκα φακών που ήδη έχεις.
Σε φακούς θα προσπερνούσα προς το παρόν τους σταθερούς για να πάρω έναν καλό τέλε ζουμ, ο οποίος σου ανοίγει και άλλες δημιουργικές δυνατότητες.
Εκτός βέβαια από τον 50/1.8 που είναι πάμφθηνος. Αν και σε APS φορμά ο 50ρης δεν είναι το ίδιο χρήσιμος. Αντί του 50ρη, για φορητό πακέτο φωτογράφισης δρόμου (και όχι μόνο) θα προτιμούσα τον επίσης φθηνό "τηγανίτα" 24ρη stm. Καμία σχέση με το βάρος και όγκο του 17-55/2.8. Αντί 50ρη σε APS θα επέλεγα τον 85ρη. Ή -δύο σε ένα- έναν κοντό macro, πχ τον 60ρη της Ταμρον, που είναι και f/2.0
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Re: Προτάσεις βελτίωσης

Τάσο ή d80 δέν συγκρίνεται μέ τήν τήν σειρά 3 τής Nikon d500 εάν πάρουμε τά πρόσφατα μοντέλα σέ apc,μάλλον μάς μπερδεύουν τά νούμερα τής κάθε εταιρείας (στίς FF τριψήφιο καί ή d810,κτλ).Ή διψήφια σειρά τής Canon συγκρίνεται μόνο μέ τήν σειρά 7xxx..προτείνω στόν Αποστόλη αφού δέν έχει οικονομικό πρόβλημα νά δοκιμάσει καί τήν 7d mark2 πού είναι στήν ίδια κατηγορία μέ τήν d500 πού είναι λίγο ακριβότερη αλλά είναι κορυφαία επαγγελματική στίς apc μέ πολύ προσεγμένα ηλεκτρονικά καί σώμα καί δύσκολα μπορεί νά τήν ανταγωνιστεί ακόμα καί FF τής Canon στήν φωγράφιση άγριας ζωής, σπόρ καί άστροφωτογράφιση εκτός τής σειράς 1d...
 
Last edited:

apotin

AVClub Addicted Member
21 October 2010
1,322
Έδεσσα
Απάντηση: Re: Προτάσεις βελτίωσης

Τάσο ή d80 δέν συγκρίνεται μέ τήν τήν σειρά 3 τής Nikon d500 εάν πάρουμε τά πρόσφατα μοντέλα σέ apc,μάλλον μάς μπερδεύουν τά νούμερα τής κάθε εταιρείας (στίς FF τριψήφιο καί ή d810,κτλ).Ή διψήφια σειρά τής Canon συγκρίνεται μόνο μέ τήν σειρά 7xxx..προτείνω στόν Αποστόλη αφού δέν έχει οικονομικό πρόβλημα νά δοκιμάσει καί τήν 7d mark2 πού είναι στήν ίδια κατηγορία μέ τήν d500 πού είναι λίγο ακριβότερη αλλά είναι κορυφαία επαγγελματική στίς apc μέ πολύ προσεγμένα ηλεκτρονικά καί σώμα καί δύσκολα μπορεί νά τήν ανταγωνιστεί ακόμα καί FF τής Canon στήν φωγράφιση άγριας ζωής, σπόρ καί άστροφωτογράφιση εκτός τής σειράς 1d...
Ανέφερα σε 2 post την 7D mark II, αλλά κανείς δεν την σχολίασε/πρότεινε και υπέθεσα πως η 80D λόγω του νέου αισθητήρα είναι καλύτερη.
Ένα βολικό χαρακτηριστικό της 80D είναι η σπαστή οθόνη που εξυπηρετεί σε λήψεις που η μηχανή πρέπει να ψηλά ή χαμηλά στο έδαφος πχ
Νομίζω ότι η 7dii υπερτερεί και στην εστίαση;
Λέτε να βγει η 7d-3 με σπαστή οθόνη; :eek:perator:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πάντως εδώ, στο AVClub, νοιώθω πολιορκημένος από Nikon και mirroless sony/fuji/olympus/panasonic κλπ
Σπάνια να δω κάποια φωτο από Canon
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Προτάσεις βελτίωσης

Είναι υπερόπλο για εκείνους που θέλουν ό,τι καλύτερο σε εστίαση και drive, και φυσικά στιβαρότητα και αντοχή του εργαλείου. Κυρίως για δράση, wildlife, ρεπόρτερ κλπ.

Εγώ θα προτιμούσα την 80D λόγω αισθητήρα. +4 mp, βελτίωση δυναμικού εύρους παραπάνω από 1 στοπ, στα σημεία καλύτερα σε ψηλά iso.
 

apotin

AVClub Addicted Member
21 October 2010
1,322
Έδεσσα
Απάντηση: Προτάσεις βελτίωσης

Κάπως έτσι το σκέφτομαι κι εγώ μιας και δεν φωτογραφίζω δράση.
Μια φορά βρέθηκα να προσπαθώ να φωτογραφήσω πουλιά και με την 550D είχα πολλές εκτός εστίασης.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Προτάσεις βελτίωσης

O τηλεφακός σου δεν είναι ο κατάλληλος. Και με την 7DII δεν θα έκανες πολλά πράγματα. Αξίζει το σώμα εάν πάρεις και τον αντίστοιχο φακό. Να είχες έναν 300/2.8 θα έλεγα μάλιστα.
 

apotin

AVClub Addicted Member
21 October 2010
1,322
Έδεσσα
Απάντηση: Προτάσεις βελτίωσης

Πόσο μεγάλη είναι η διαφορά ανάμεσα στον Tamron 70-300 VC και στους Canon 70-200/4 L IS ή Canon 70-300/4-5.6 L IS.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

εννοώ στην ποιότητα της φωτο