3R USB by Ideon Audio

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Μαζευτήκαμε πάλι σήμερις οι γνωστοί νοματαίοι να ακούσουμε την νέα προσπάθεια του δικού μας Vassilis-T (υπό την σκεπήν της Ideon Audio) που ακούει στο όνομα 3R USB. To σύστημα γνωστό σε όλα τα σημεία του (pre/power amp, ηχεία, καλώδια, πηγή) και ο χώρος φροντισμένος.

Η σύγκριση έγινε με ένα πολύ δύσκολο συνδυασμό που αποτελείτω από iFi iPurifier2 + 3 USB regen σε σειρά.

Συνδεσμολογία : Win10-->iFi iPurifier2 --> 3 USB regen σε σειρά--> dac--> pre--> power--> Ηχεία
Εναντίων
Win10-->3R USB --> dac--> pre--> power--> Ηχεία

Κρατώντας όλα τα υπόλοιπα κομμάτια της αλυσίδας σταθερά, εύκολα διαπιστώθηκε ότι το νέο 3R USB υπερτερεί του συνδυασμού iFi iPurifier2 + 3 USB regen σε σειρά.

το 3R USB έχει καλύτερο μπάσο (όχι σε έκταση αλλά σε έλεγχο), καλύτερη μεσαία περιοχή, μεγαλύτερη σκηνική παρουσία, καλύτερο διαχωρισμό οργάνων, και είναι πιο μουσικό, σε αντίθεση με την ψυχρή απεικόνιση του άλλου συνδυασμού. Θέλει ένα μισάωρο για να δείξει τις πραγματικές του δυνατότητες.

Εγώ ήδη δήλωσα στον Βασίλη ότι θα προμηθευτώ ένα μόλις βγεί οπωσδήποτε.

Ενα μεγάλο μπράβο στον Βασίλη που μπόρεσε να βγάλει μια (όχι μόνο ανταγωνιστική, αλλά ανώτερη) υλοποίηση που να ρίχνει το γάντι στον ανταγωνισμό και μια προσπάθεια αξίζει της στήριξής μας, όσοι ασχολούνται στο computer audio. :grinning-smiley-043

Περισσότερα προσεχώς όταν αποκτήσω το δικό μου κομμάτι στο σύστημά μου.

Μπράβο Vassilis-T :firstprize:
 

Geoli

Established Member
13 January 2009
156
Το εχω ακουσει κι εγω...
Θα το πω απλα. Στο συστημα μου το οποιο ειναι ακριβο (70,000 ευρω +) και πολυ καλα ματσαρισμενο, εμεινα αφωνος, η πιο καλη βελτιωση που εχω ακουσει ποτε...
Περιμενω να βγει γιατι πλεον δεν μπορω ν ακουσω αλλιως ψηφιακα... Τρομερη εκταση, εικονα, αερινες και απιστευτα μαλακες μεσουψηλές, μπασο απο αλλο πλανητη, και μια μαγεια που ειλικρινα δεν την περιμενα....
Τι να πω....
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Να δούμε πού θα κάτσει η μπίλια τιμολογιακά. Πολύ ευχάριστο πάντως.
Φράγκ το υπόλοιπο σύστημα από τι αποτελούταν?
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Εχθές είχαμε μόνο την πλακέτα, μένει να αποφασιστεί ποιό θα ειναι το κουτί που θα κλειστεί μέσα. Φωτογραφίες από την πλακέτα δεν βγάλαμε.

Το σύστημα είναι full DYI, μόνο τα πολύ βασικά γνωρίζω.
 

Geoli

Established Member
13 January 2009
156
Ακούσαμε το 3R σημερα το πρωι με τον Βασιλη, για αρκετη ώρα, με καλύτερη τροφοδοσια - την τελικη που θα βγει σε παραγωγη.
Η ποιοτητα και βελτιωση που προσδίδει στο συστημα ειναι οχι απλως εμφανής, αλλα πραγματικα πολυ σημαντική!

Προενισχυτες: Hovland HP 100 & Borbely Audio dual mono, τουμπανο ολα
Τελικοι: Electrocompaniet the 2 channel stereo amplifier & Symphonic Line Kraft 100
Ηχεία: Wilson Watt Puppy

Ακούσαμε τα 2 δικα μου Dac (Meitner Dac MA-1 και Enlightened Audio Designs DSP-7000 MKIII) πρωτα και μετα το Ayazi - ολα με το 3R.

Σε καμια των περιπτωσεων δεν ακουστηκε καποιο απο τα Dac μονο (χωρις το 3R) του καλυτερα...

Ειναι εντυπωσιακο το ποσο πιο μουσικο ειναι το παραγωμενο αποτελεσμα χωρις καμια μειωση της λεπτομερειας ή των δυναμικών. Πολυ καλύτερος διαχωρισμός των οργανων, σχεδόν απόλυτος έλεγχος στα χαμηλά, και μεγαλυτερη, πολυ μεγαλη, τρισδιαστατη εικόνα. Αυτο ήταν εμφανές και σε απλα "κακης ποιοτητας" youtube κομματια!!!
Εκει ομως που παρατηρησα τις απιστευτες διαφορές με την υπαρξη του 3R είναι οι μεσαίες και κυρίως οι υψηλές συχνοτητες, Ιδιαίτερα οι υψηλές στα άκρα είναι κατι που δεν εχω ξανακουσει τοσο απολυτα μουσικο, λεπτομερες και αερινο... Θυμιζαν το Kuzma Reference/Reference tonearm/ZYX που ακουγαμε λιγο πριν...
Καλυτερος συδυασμος το Ayazi με το 3R... δίπλα σε dac 7000 ευρω.... Εντυπωσιακο.

Προσπαθω να φανταστω πως μπορει να ειναι 2 ή 3 3R στην σειρα και απλα ανυπομονω...

Να και μια φωτο, απο μακρυα ωστε να μην "κινδυνευει" η υλοποιηση του Βασίλη που οντως βαζει τα γυαλια σ ολους, αλλα και επαναπροσδιοριζει το πως ακουγαμε μεχρι τωρα ψηφιακα...
 

Attachments

  • FullSizeRender (1).jpg
    FullSizeRender (1).jpg
    103.5 KB · Views: 967

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Απορία. Dac αυτής της κατηγορίας τιμής αλλά πιο σύγχρονα με φροντισμένη usb θα είχαν ακουστική διαφορά βάζοντας στην αλυσίδα το R3 USB?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ολα αυτά αφορούν κυρίως το πριν,οχι το μετά. Όσο πιο φροντισμένο ειναι το transport τόσο λιγότερη δουλειά θα κάνουν λογικά.
Φυσικά ενα καθαρότερο σήμα θα ωφελήσει και το οποιοδήποτε ντακ,ειδικά αν δεν ειναι απομονωμένα και δέχονται οτι σκουπίδι και θόρυβο στέλνει ενα αφρόντιστο transport (PC ή οτιδήποτε,δεν εχει σημασία )
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Να φανταστώ ότι είναι καλύτερα να μπει κοντά στο dac και όχι κοντά στη usb του pc.
Αρχίζετε και με ψήνετε να το αγοράσω κι εγώ.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Απάντηση: Re: 3R USB by Ideon Audio

USB receiver & reclocker & regenerator & redrive.

To redrive είναι ένα νέο τσιπάκι της ΤΙ που τώρα βγήκε στην αγορά και ο Βασίλης είναι ο πρώτος που το υλοποιεί στο χώρο του audio.

O Βασίλης μας έχει μαγέψει με τις δημιουργίες του.
 

Geoli

Established Member
13 January 2009
156
Να φανταστώ ότι είναι καλύτερα να μπει κοντά στο dac και όχι κοντά στη usb του pc.
Αρχίζετε και με ψήνετε να το αγοράσω κι εγώ.

Σωστα, εκει εχει το καλυτερο αποτελεσμα
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,326
Το είχα γράψει παλιότερα σε άλλο νήμα ...Ανεξάρτητα από την επιλογή εισόδου που μας αρέσει να ακούμε από ένα dac η σωστή υλοποίηση είναι και αυτή που καθορίζει το ηχητικό αποτέλεσμα, όλα έχουνε την σημασία τους.

Δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο η συγκεκριμένη υλοποίηση (USB) της Ελληνικής εταιρίας να παίζει πολύ καλά.
 

Geoli

Established Member
13 January 2009
156
Ηρθε ξανα ο Βασίλης - σ ενα γυρο απο ακροάσεις που κανει σε συστηματα υψηλης πιστοτητας - για να ακουσουμε ξανα το 3R επειτα απο καποιο θπδατε και καποιες τελικες αλλαγες που εκανε οπως μου ειπε....

ΕΜΕΙΝΑ ΧΑΖΟΣ !

Δεν ξερω πως το πετυχαινει αλλα αυτη η συσκευη εχει απιστευτη επιδραση στο τελικο αποτελεσμα μιας ψηφιακης ακρόασης.
Ακομη και με USB cable των 2 ευρω ! Εξαφανιζει τα καλωδια, και αυτη τη φορά δεν υπηρχαν ηχεια και "χωρος sounstage", το πρόγραμμα με απιστευτη λεπτομερεια ήταν παντου. Δεν εχω λογια...

Βαλαμε εναν παντελως ασχετο με συστηματα και ακροάσεις ο οποίος ακουσε πριν και μετα και βασικα ειπε, οτι η διαφορα ηταν τεράστια... Αυτα
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Αυτή τη στιγμή το τελικό πρωτότυπο ( στο δέκατο έκατσε η μπίλια ) είναι στο στάδιο πιστοποιήσησς σε εργαστήριο στην Γερμανία , φαντάζομαι σε 30 με 40 μέρες θα είναι διαθέσιμο

ελαφρά πιο κάτω απο τα αντίστοιχα μηχανάκια θα είναι η τιμή ..