Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 1 απο 58 1234511 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 574
    Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2009
    Περιοχή
    Δίπλα στον Pseiras.....

3R USB by Ideon Audio

Μαζευτήκαμε πάλι σήμερις οι γνωστοί νοματαίοι να ακούσουμε την νέα προσπάθεια του δικού μας Vassilis-T (υπό την σκεπήν της Ideon Audio) που ακούει στο όνομα 3R USB. To σύστημα γνωστό σε όλα τα σημεία του (pre/power amp, ηχεία, καλώδια, πηγή) και ο χώρος φροντισμένος.

Η σύγκριση έγινε με ένα πολύ δύσκολο συνδυασμό που αποτελείτω από iFi iPurifier2 + 3 USB regen σε σειρά.

Συνδεσμολογία : Win10-->iFi iPurifier2 --> 3 USB regen σε σειρά--> dac--> pre--> power--> Ηχεία
    Εναντίων
    Win10-->3R USB --> dac--> pre--> power--> Ηχεία

Κρατώντας όλα τα υπόλοιπα κομμάτια της αλυσίδας σταθερά, εύκολα διαπιστώθηκε ότι το νέο 3R USB υπερτερεί του συνδυασμού iFi iPurifier2 + 3 USB regen σε σειρά.

το 3R USB έχει καλύτερο μπάσο (όχι σε έκταση αλλά σε έλεγχο), καλύτερη μεσαία περιοχή, μεγαλύτερη σκηνική παρουσία, καλύτερο διαχωρισμό οργάνων, και είναι πιο μουσικό, σε αντίθεση με την ψυχρή απεικόνιση του άλλου συνδυασμού. Θέλει ένα μισάωρο για να δείξει τις πραγματικές του δυνατότητες.

Εγώ ήδη δήλωσα στον Βασίλη ότι θα προμηθευτώ ένα μόλις βγεί οπωσδήποτε.

Ενα μεγάλο μπράβο στον Βασίλη που μπόρεσε να βγάλει μια (όχι μόνο ανταγωνιστική, αλλά ανώτερη) υλοποίηση που να ρίχνει το γάντι στον ανταγωνισμό και μια προσπάθεια αξίζει της στήριξής μας, όσοι ασχολούνται στο computer audio.

Περισσότερα προσεχώς όταν αποκτήσω το δικό μου κομμάτι στο σύστημά μου.

Μπράβο Vassilis-T
    Βοσκή και Αγρανάπαυση

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2009

Re: 3R USB by Ideon Audio

Το εχω ακουσει κι εγω...
    Θα το πω απλα. Στο συστημα μου το οποιο ειναι ακριβο (70,000 ευρω +) και πολυ καλα ματσαρισμενο, εμεινα αφωνος, η πιο καλη βελτιωση που εχω ακουσει ποτε...
    Περιμενω να βγει γιατι πλεον δεν μπορω ν ακουσω αλλιως ψηφιακα... Τρομερη εκταση, εικονα, αερινες και απιστευτα μαλακες μεσουψηλές, μπασο απο αλλο πλανητη, και μια μαγεια που ειλικρινα δεν την περιμενα....
    Τι να πω....

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Να δούμε πού θα κάτσει η μπίλια τιμολογιακά. Πολύ ευχάριστο πάντως.
    Φράγκ το υπόλοιπο σύστημα από τι αποτελούταν?
    the only good system is a sound system and the only good nation is imagination!

Μέλος Σωματείου

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2012

Απάντηση: 3R USB by Ideon Audio

Χάθηκε μια φωτο βρε;

Συντονιστής κατηγορίας
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Πάω να βάλω σαλιάρα.
    the only good system is a sound system and the only good nation is imagination!

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2009
    Περιοχή
    Δίπλα στον Pseiras.....

Εχθές είχαμε μόνο την πλακέτα, μένει να αποφασιστεί ποιό θα ειναι το κουτί που θα κλειστεί μέσα. Φωτογραφίες από την πλακέτα δεν βγάλαμε.

Το σύστημα είναι full DYI, μόνο τα πολύ βασικά γνωρίζω.
    Βοσκή και Αγρανάπαυση

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2009

Ακούσαμε το 3R σημερα το πρωι με τον Βασιλη, για αρκετη ώρα, με καλύτερη τροφοδοσια - την τελικη που θα βγει σε παραγωγη.
    Η ποιοτητα και βελτιωση που προσδίδει στο συστημα ειναι οχι απλως εμφανής, αλλα πραγματικα πολυ σημαντική!

Προενισχυτες: Hovland HP 100 & Borbely Audio dual mono, τουμπανο ολα
    Τελικοι: Electrocompaniet the 2 channel stereo amplifier & Symphonic Line Kraft 100
    Ηχεία: Wilson Watt Puppy

Ακούσαμε τα 2 δικα μου Dac (Meitner Dac MA-1 και Enlightened Audio Designs DSP-7000 MKIII) πρωτα και μετα το Ayazi - ολα με το 3R.

Σε καμια των περιπτωσεων δεν ακουστηκε καποιο απο τα Dac μονο (χωρις το 3R) του καλυτερα...

Ειναι εντυπωσιακο το ποσο πιο μουσικο ειναι το παραγωμενο αποτελεσμα χωρις καμια μειωση της λεπτομερειας ή των δυναμικών. Πολυ καλύτερος διαχωρισμός των οργανων, σχεδόν απόλυτος έλεγχος στα χαμηλά, και μεγαλυτερη, πολυ μεγαλη, τρισδιαστατη εικόνα. Αυτο ήταν εμφανές και σε απλα "κακης ποιοτητας" youtube κομματια!!!
    Εκει ομως που παρατηρησα τις απιστευτες διαφορές με την υπαρξη του 3R είναι οι μεσαίες και κυρίως οι υψηλές συχνοτητες, Ιδιαίτερα οι υψηλές στα άκρα είναι κατι που δεν εχω ξανακουσει τοσο απολυτα μουσικο, λεπτομερες και αερινο... Θυμιζαν το Kuzma Reference/Reference tonearm/ZYX που ακουγαμε λιγο πριν...
    Καλυτερος συδυασμος το Ayazi με το 3R... δίπλα σε dac 7000 ευρω.... Εντυπωσιακο.

Προσπαθω να φανταστω πως μπορει να ειναι 2 ή 3 3R στην σειρα και απλα ανυπομονω...

Να και μια φωτο, απο μακρυα ωστε να μην "κινδυνευει" η υλοποιηση του Βασίλη που οντως βαζει τα γυαλια σ ολους, αλλα και επαναπροσδιοριζει το πως ακουγαμε μεχρι τωρα ψηφιακα...
    Attached Images Attached Images

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι

Απορία. Dac αυτής της κατηγορίας τιμής αλλά πιο σύγχρονα με φροντισμένη usb θα είχαν ακουστική διαφορά βάζοντας στην αλυσίδα το R3 USB?

Μέλος Σωματείου

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2012

Απάντηση: 3R USB by Ideon Audio

Ολα αυτά αφορούν κυρίως το πριν,οχι το μετά. Όσο πιο φροντισμένο ειναι το transport τόσο λιγότερη δουλειά θα κάνουν λογικά.
    Φυσικά ενα καθαρότερο σήμα θα ωφελήσει και το οποιοδήποτε ντακ,ειδικά αν δεν ειναι απομονωμένα και δέχονται οτι σκουπίδι και θόρυβο στέλνει ενα αφρόντιστο transport (PC ή οτιδήποτε,δεν εχει σημασία )

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2012

Συγχαρητήρια στον δημιουργό. Σε σχέση με το ifi iusb power πως είναι;

Σελίδα 1 απο 58 1234511 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης