Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 2 απο 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 19 από 19
    Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αττική

Re: Απάντηση: TP-LINK TD-W9980 setup help

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΤΑΚΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ ευχαριστω για την απάντηση.Άλλαξα κι εγω το PPPOE σε PPPOA και πήρε ελαφρώς καλυτερη ταχύτητα . Κάτι άλλο δεν παρατήρησα. Απο σταθερότητα πάντως ειναι εξαιρετικό ( 0 αποσυνδέσεις) , όπως και απο wifi . Σε όλα τα δωμάτια full σήμα , ενω πριν στο πιο απομακρυσμένο σημείο είχα μετά βίας μια γραμμή και οχι πάντα. Τωρα μπορούν και συνδέονται άνετα 4 - 5 συσκευές συγχρονως ενώ πριν μετα βιας 2 κινητά . Θα ζήσω προς το παρόν μ αυτο μεχρι ν αλλάξω πάροχο η να βάλω VDSL. Το μόνο που με προβληματίζει λίγο και δεν ξέρω αν ειναι φυσιολογικό , ειναι η θερμοκρασία που ανεβάζει σε σχέση με το ΖΤΕ που ηταν σχεδόν παγωμένο ενω αυτο φοβάμαι μη μου κανει καμια ζημιά στο έπιπλο που το εχω ακουμπισμένο

Μην σε προβληματιζει τιποτα. Εγώ εχω το ιδο μοντεμ (σε VDSL γραμμη), και δουλευει αψογα. Μηδεν αποσυνδεσεις, 8 συσκευες μονιμα connected κανενα προβλημα.
    Οντως ζεσταίνεται πολύ το καλοκαιρι .. εγώ ελυσα το προβλημα αγοράζοντας ενα cooler case απο αυτά που τοποθετουμε στα λαπτοπς, στο οποιο εβαλα επανω το TP-Link και το συνδεσα με την USB του ρουτερ. Εναλλακτικα μπορεις να παρεις 4 αυτοκόλλητα ποδαράκια και να το "σηκώσεις" λιγο ωστε να αεριζεται απο κατω. (Τα καινουργια TP-Link ευτυχώς εχουν γριλιες και καλύτερο airflow)
    Γιώργος

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Απάντηση: Re: TP-LINK TD-W9980 setup help

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Δημήτρης Δημητρακούδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα έχεις κανενός είδους απώλειες. Είσαι ΟΚ με έως και ~90μ καλώδιο ethernet και όσα hubs / switches θέλεις.
    Μήτσο εγω δε στριμάρω μέσω δικτύου . Το θέλω μόνο για 8 πόρτες να βάλω πάνω 7 συσκευές ( pc , tv , media player , ενισχυτή, android box, bluray κι ένα Powernet ).
    Είναι καλύτερα να πάρω ενα Gigabit Switch η ένα απλό ? Τι διαφορά θα έχω και σε τι θα μου χρησιμεύσει?

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Geoha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην σε προβληματιζει τιποτα. Εγώ εχω το ιδο μοντεμ (σε VDSL γραμμη), και δουλευει αψογα. Μηδεν αποσυνδεσεις, 8 συσκευες μονιμα connected κανενα προβλημα.
    Οντως ζεσταίνεται πολύ το καλοκαιρι .. εγώ ελυσα το προβλημα αγοράζοντας ενα cooler case απο αυτά που τοποθετουμε στα λαπτοπς, στο οποιο εβαλα επανω το TP-Link και το συνδεσα με την USB του ρουτερ. Εναλλακτικα μπορεις να παρεις 4 αυτοκόλλητα ποδαράκια και να το "σηκώσεις" λιγο ωστε να αεριζεται απο κατω. (Τα καινουργια TP-Link ευτυχώς εχουν γριλιες και καλύτερο airflow)
    Κι εμενα μια χαρα πάει , ουτε αποσυνδέσεις ούτε τίποτα . Και απο wifi μεχρι και κάτω στο παρκιν πιάνει ( ειμαι 5ο οροφο)

Super Moderator

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    \\Ελλάδα\Αθήνα\Ν.Ιωνία

Re: Απάντηση: Re: TP-LINK TD-W9980 setup help

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΤΑΚΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήτσο εγω δε στριμάρω μέσω δικτύου . Το θέλω μόνο για 8 πόρτες να βάλω πάνω 7 συσκευές ( pc , tv , media player , ενισχυτή, android box, bluray κι ένα Powernet ).
    Είναι καλύτερα να πάρω ενα Gigabit Switch η ένα απλό ? Τι διαφορά θα έχω και σε τι θα μου χρησιμεύσει?
    Αν είσαι ένα άτομο στο σπίτι που το μόνο που κάνει είναι να στριμάρει, δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν όμως υπάρχουν και άλλα άτομα και κάνετε πράγματα ταυτόχρονα, είναι πολύ πιθανό να μποτιλιάρετε με switch των 100Mbps.

Αλλά επειδή όλο και κάποιο file copy θα προκύψει, γενικά δεν θα πρότεινα σε κανέναν να πάρει τέτοιο switch, εκτός αν πραγματικά δεν μπορεί να συμπληρώσει τη διαφορά για ένα χιλιάρι.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: TP-LINK TD-W9980 setup help

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Δημήτρης Δημητρακούδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είσαι ένα άτομο στο σπίτι που το μόνο που κάνει είναι να στριμάρει, δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν όμως υπάρχουν και άλλα άτομα και κάνετε πράγματα ταυτόχρονα, είναι πολύ πιθανό να μποτιλιάρετε με switch των 100Mbps.

Αλλά επειδή όλο και κάποιο file copy θα προκύψει, γενικά δεν θα πρότεινα σε κανέναν να πάρει τέτοιο switch, εκτός αν πραγματικά δεν μπορεί να συμπληρώσει τη διαφορά για ένα χιλιάρι.
    ok κατάλαβα . Μου χρειάζεται δε μου χρειάζεται , παίρνω το 1000ρη . Ευχαριστώ man

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007

Re: TP-LINK TD-W9980 Setup, Help

ψαχνω για μοντεμ ρουτερ για αυτη ειναι τη χρηση ! κατεβασμα αρκετων τορρεντ,ο μικρος fortnite ασυρματα στο nintendo switch.και παραλληλα καποιες φορες και streaming ασυρματα αγωνα!αρα θελω δυνατο μηχανημα ειδικα στο ασυρματο και ισως μεγαλη ραμ λογω κατεβασματος αρκετων τορρεντ

αυτο κανει το μηχανημα?ακουω καλα λογια.wifi dual εχει ετσι?

Συντονιστής κατηγορίας

Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2012

Προσωπικά χρησιμοποιώ το ARCHER VR400 V2 για ημι-επαγγελματική χρήση με διακίνηση μεγάλου όγκου αρχείων τόσο με τον έξω κόσμο, όσο και στον οικιακό μου σερβερ. Είναι σταθερή συσκευή με σχεδόν μηδενικες αποσυνδέσεις και πολύ καλό value για αυτά που προσφέρει. Στα αρνητικά, είναι η σχετικά χαμηλή εμβέλεια του 5GHz δικτύου.
    Ενημερωθείτε για νέα και διαγωνισμους και απο τα κοινωνικά δικτυα του AVClub.gr :

Φιλικά,
    Κωστής

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2006

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από kostikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά χρησιμοποιώ το ARCHER VR400 V2 για ημι-επαγγελματική χρήση με διακίνηση μεγάλου όγκου αρχείων τόσο με τον έξω κόσμο, όσο και στον οικιακό μου σερβερ. Είναι σταθερή συσκευή με σχεδόν μηδενικες αποσυνδέσεις και πολύ καλό value για αυτά που προσφέρει. Στα αρνητικά, είναι η σχετικά χαμηλή εμβέλεια του 5GHz δικτύου.
    Επιβεβαιώνω και εγώ τη σταθερότητα και αξιοπιστία του VR400. Εγώ το χρησιμοποιώ στο σπίτι σαν modem-router, σε γραμμή Forthnet και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
    Πολλαπλά streaming, kodi-YouTube, με ταυτόχρονο σερφάρισμα βούτυρο στο ψωμί του.
    Απροβλημάτιστο επίσης wifi, τόσο σε σταθερότητα, όσο και σε εμβέλεια (στα 2,4ghz).
    Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2007

δεν πειραζει που η γραμμη μου ειναι adsl ακομα και το vr400 ειναι για vdsl φανταζομαι?

το vr400 οταν με το καλο παρω οπτικη θα κανει η θα θελει αλλο(πιθανον της wind που στην περιοχη μου θα δωσει FTTH)?

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2017

Δεν θα κάνει για όλες τις δουλειές αλλά θα μπορείς να το χρησιμοποιησεις σαν σκέτο ρουτερ πίσω από το μόντεμ-ρουτερ της wind.Δεν δίνει κωδικούς για τηλεφωνία η wind και έτσι παντρευεσαι το μόντεμ τους.Λογω του voip. Δεν θα έχεις πρόβλημα πάντως να το βάλεις στην γραμμή που έχεις τώρα.

Same Sh1t...Different Day

Σελίδα 2 απο 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης