Προτάσεις και review για την επιλογή variable ND filter;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Έχει κανείς αυτό το φίλτρο να γράψει εντυπώσεις?
Σε forum του εξωτερικού γράφουν ότι τo Heliopan είναι ότι καλλίτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή και σε πάρα πολύ λογική τιμή (200 ευρώ) για 77 χλστ. Είναι μεταβλητό με κρύσταλλα zeiss και αρκετά λεπτό πάχος
 

udt71

AVClub Addicted Member
13 October 2006
1,792
Deep Sea
Απάντηση: Heliopan Variable ND 0,3 – ND 2,0.

Στα συγκεκριμένα φίλτρα υπάρχει μεγάλη έλλειψη.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,490
Εκεί ψηλά.....
Re: Heliopan Variable ND 0,3 – ND 2,0.

Δοκιμαστε ενα σαντουιτς ενος κυκλικου πολωτικου και ενος γραμμικου πολωτικου για αποτελεσμα variable ND.
Aλλα να μην ειναι της πιστολας...
 

Diol

Established Member
12 July 2011
200
Αθήνα
Απάντηση: Re: Heliopan Variable ND 0,3 – ND 2,0.

Δοκιμαστε ενα σαντουιτς ενος κυκλικου πολωτικου και ενος γραμμικου πολωτικου για αποτελεσμα variable ND.
Aλλα να μην ειναι της πιστολας...
...και μην ξεχάσεις οτι το γραμμικό μπαίνει απ έξω...
 

Diol

Established Member
12 July 2011
200
Αθήνα
Απάντηση: Heliopan Variable ND 0,3 – ND 2,0.

Οσον αφορά τα variable ND χρειάζεται μεγάλη προσοχή. Απαιτείται εξαιρετική ποιότητα και πάλι και η εξαιρετική δεν είναι αρκετή. Δεν έχω δει το συγκεκριμένο, ούτε το άλλο πανάκριβο Sing Ray, αλλα τα άλλα που είδα υπέφεραν απο το εξής φαινόμενο.

Στις μεγάλες "σκοτεινιές", δηλ εκεί που τα δύο φίλτρα πλησιάζουν να έχουν πόλωση σχεδόν κάθετη μεταξύ τους, το φως που περνάει (θεωρητικά) είναι ανάλογο με το συνημίτονο της μεταξύ τους γωνίας πόλωσης. Υποτίθεται οτι στις 90 μοίρες σκοτεινιάζει πλήρως, αλλα αυτό δεν γίνεται, εκεί τα καλά κόβουν μέχρι 8 στοπ, δηλ 1/256, δηλ περνάει περίπου το 0,4% του φωτός.

Τώρα, θεωρητικά, αν η μεταξύ τους γωνία είναι 89 μοίρες, αυτό σημαίνει οτι περνάει το 1,75% και αν είναι 88 μοίρες, το 3,5%, δηλ 6 στοπ και 5 στοπ αντίστοιχα. Δηλ διαφοροποίηση στην επιφάνεια του φίλτρου +/- 0,5 μοίρες (αθροιστικά και στα δύο φίλτρα), δίνει διαφορές το ενός στοπ σε περιοχές του φίλτρου. Στην πράξη, οι διαφορές αυτές είναι ακόμα μεγαλύτερες και φτάνουν και συχνά ξεπερνούν τα 2 στοπ με αποτέλεσμα στο πολύ σκοτεινό τους να υπάρχουν περιοχές στην φωτογραφία έντονα σκιασμένες. Αν τώρα προσθέσουμε και το φαινόμενο του οτι δημιουργείται μια κάστα, συνήθως ματζέντα-μελανί που και αυτή δεν είναι ομοιόμορφη, τότε οι πολύ "σκοτεινές" θέσεις είναι παντελώς άχρηστες. Πρακτικά τα φτηνά μεταβλητά δεν νομίζω οτι πάνε επάνω απο 4-5 στοπ και πάλι η πτώση της ποιότητας είναι αισθητή.

Προτείνω καλύτερα την χρήση 2-3 φίλτρων ND, ένα 2 στοπ, ένα 4 και ένα 8 με 10 καλής ποιότητας. Εξ άλλου όταν βάζουμε τέτοια φίλτρα, το πόσο ακριβώς κόβουν δεν είναι το απολύτως κρίσιμο. Αν δεν μας κάνει το 2 στοπ, θα μας κάνει το 4 με λίγο περισσότερο χρόνο ή πιο ανοιχτό διάφραγμα και το ανάποδο.
 

Diol

Established Member
12 July 2011
200
Αθήνα
Απάντηση: Heliopan Variable ND 0,3 – ND 2,0.

Δεν θυμάμαι σίγουρα ποιο είχα δει, αλλα νομίζω πως λίγο πολύ, στο όριο όλα θα έχουν τέτοια προβλήματα. Υπ όψιν οτι δεν έχω δει κανένα απο τα ακριβά, θωρητικά το προσεγγίζω, αλλα γενικά δεν βλέπω και σε ξένα φόρουμ ενθουσιασμό για τα variable ND.

Ας μην ξεχνάμε οτι τέτοια φίλτρα τα θέλουμε συχνότερα για να κόψουμε πολλά στοπ και εκεί ακριβώς είναι που υποτίθεται οτι τα χαλάνε περισσότερο. Νομίζω οτι τίποτα δεν αντικαθιστά ένα καλό big stopper 8 με 10 στοπ.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Heliopan Variable ND 0,3 – ND 2,0.

Τα φιλτρα αυτα ειναι πολυ χρησιμα, κυριως στο βιντεο πια, και γι αυτο εγιναν πολυ της μοδας.

Στο βιντεο θελεις ταχυτητα 1/50 και 1/100 ακριβως (για 25p kai 50p αντιστοιχα).
Γι αυτο βολευουν τα variable nd, εγω ειχα το fader nd της lightcraft, αλλα πανω απο 50mm ειχε απωλεια στην ευκρινεια ... το ιδιο και το Μark II( λιγο καλυτερο, αλλα οχι ιδανικο).

Η αλλαγη στα χρωματα (ματζεντι αποχρωση) , διορθωνεται σχετικα ευκολα (με τη nex 5 kai A55 που ειχα , μπορουσες ευκολα να κανεις WB και ν αντισταθμισεις την αποχρωση), αλλα δε μπορουσες φυσικα να φερεις πισω τη λεπτομερεια που εχανες , ειδικα στα μεγαλα εστιακα μηκη.

Γι αυτο, τελικα , κατεληξα να παρω το συστημα στηριξης της Cokin gia τετραγωνα φιλτρα και τα πολυ καλα και οικονομικα φιλτρα της hitech.

Δεν εχω καθολου μειωση ευκρινειας , ουτε αλλαγη στην αποχρωση... παιρνει 2 φιλτρα ταυτοχρονα αν θελεις, για μειωση απο 1 εως 12 στοπ !
 
Last edited:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,490
Εκεί ψηλά.....
Re: Heliopan Variable ND 0,3 – ND 2,0.

εγω ειχα το fader nd της lightcraft, αλλα πανω απο 50mm ειχε απωλεια στην ευκρινεια ... το ιδιο και το Μark II( λιγο καλυτερο, αλλα οχι ιδανικο).


Καλα που μας τοπες γιατι δεν ηξερα καποιον να το εχει.

Προσωπικα εχω ενα εξαιρετικο φιλτρο που κοβει 10 στοπ της B+W (1000X) και ηθελα καποιο που να κανει λιγο ελαφρυτερη δουλεια.
Πιθανοτατα θα δοκιμασω ενα γραμμικο πολωτικο επανω στο κυκλικο που εχω παλι της B+W και βλεπουμε.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,490
Εκεί ψηλά.....
Re: Heliopan Variable ND 0,3 – ND 2,0.

Λοιπον πιθανον να βρεθηκε μια καλη τιμη για αγορα του εν λογω φιλτρου (heliopan) απο καταστημα Λονδινου. Θα ξερω αυριο τιμη. Οποιος ενδιαφερεται για μια τιμη κατω απο 200 ευρω για το 77αρι να μου στειλει πμ να δω ποσοι ειμαστ και τι τιμη μπορουμε να παρουμε.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Έχει κανεις υποψην του κάποιο φθηνό αλλα αξιοπρεπες variable ND filter;
Χρήση κυρίως video σε φωτεινη μέρα με κάμερα Sony a6300 και φωτεινούς φακούς (zeis 24 1.8, sony 50 1.8).
Βρήκα αυτό αλλα δεν έχω ιδέα αν είναι καλο.
Επίσης το amazon έχει διαφορους.


Thanks :)