Ο καλύτερος και πιο futureproof AV receiver

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Ποιος θεωρείται ο καλύτερος γενικά, AV receiver με 7 ή και 9 κανάλια, με υποστήριξη όλων των νέων φορμά, ATMOS, DTS-X κτλ
ώστε να είναι future proof (όσο μπορεί να ειναι στην κατηγορία αυτή); και κάτω απο 4000

μερικοί που βρήκα είναι:

ARCAM AVR550
ΑΝΤΗΕΜ MRX 720
ΥΑΜΑΗΑ ΡΧ-Α3060
DENON AVR-X7200WA
MARANTZ SR7010

επισης θα ήθελα να μάθω ποια περίοδο βγάζει η κάθε εταιρεία νέους AV receiver.
Νομίζω κάθε χρόνο, αλλα δεν γνωρίζω ποιο μήνα. πχ ο ANTHEM 720 βγηκε Δεκεμβριο του 2015, οπότε λογικά σε μερικούς μήνες θα βγάλει καινούργιο μοντέλο.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μόλις είδα οτι βγήκε ο αντικαταστάτης του MARANTZ SR7010
MARANTZ SR7011
 
Last edited:

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Μιζογκουτσι χωρις ATMOS δε λεει ε?:p

Τον καλυτερο απο καθε μαρκα τον βρισκεις ευκολα στο σαιτ της.
Το θεμα ειναι: τα παραπανω χαρακτηριστικα που εχει απο τον αντιστοιχο 2ο και 3ο τη ταξει δικαιολογουν για σενα και τις αναγκες σου την αγορα του?
Θα τα χρειαστεις δηλαδη?
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Ο καλύτερος και πιο futureproof AV receiver

Μιζογκουτσι χωρις ATMOS δε λεει ε?:p

Τον καλυτερο απο καθε μαρκα τον βρισκεις ευκολα στο σαιτ της.
Το θεμα ειναι: τα παραπανω χαρακτηριστικα που εχει απο τον αντιστοιχο 2ο και 3ο τη ταξει δικαιολογουν για σενα και τις αναγκες σου την αγορα του?
Θα τα χρειαστεις δηλαδη?

ασε με να ζήσω το όνειρο!

ποιον προτείνεις (από τους καλύτερους στην κάθε μάρκα);
μηπως να περιμένω για τους νέους pionner με dirac live;
αλλα μπορει αν αργήσουν, σεπτέμβριο και αν...
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ο καλύτερος και πιο futureproof AV receiver

ασε με να ζήσω το όνειρο!

ποιον προτείνεις (από τους καλύτερους στην κάθε μάρκα);
μηπως να περιμένω για τους νέους pionner με dirac live;
αλλα μπορει αν αργήσουν, σεπτέμβριο και αν...

Αν θες να ζησεις το ονειρο, τοτε θα σου προτεινω οντως τον καλυτερο (απο οτι λενε).
KRELL Evolution 707 Processor


Τσιγγουνιες θα κανουμε τωρα?
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Με σειρα κοιτάς το κορυφαίο της ...
Anthem
Integra
Yamaha
pioneer
Denon marantz

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εαν θες να ξεφύγεις οικονομικά
Datasat
Theta
Emotiva
Krell νομίζω δεν εχει βγάλει atmos κλπ ...
Γενικά οτι εχει συνεργασία με Dirac εχει ξεφύγει οικονομικά .
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Antem ο καλύτερος ε;
Έχει και το arc..
Ο integra μήπως βγαίνει και πιο οικονομικός; δεν βρήκα τιμή.

O onkyo που κατατάσσεται;

Ο emotiva νομίζω είναι στα 2000-2500$ όσο δηλαδή και ο Yamaha 3060
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Βάση specs μεχρι τα 4000 , (ο anthem εχει περισσότερα ) πρώτος ειναι ο integra που μόλις βγήκε αλλα δεν ειναι true balance , αλλα με διαφορα 1000 περίπου πιο κάτω ειναι ο Yamaha 5100 χωρις αντίπαλο στα χρήματα που ζητάει.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Υπάρχει ο anthem 720 που είναι στα 3300 . Ο 1120 έχει απλά περισσότερα κανάλια, 11 αντί 7 που έχει ο 720.

O Yamaha 5100 είναι pro, οπότε χρειάζεται και τελικό. Για ολοκληρωμένο αναρωτιέμαι.

Στάλθηκε από το ONE E1003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Αν τώρα βγει ο pioneer με Dirac που λένε διότι υπέγραψε συνεργασία θα αλλάξουν τα πράγματα ...
Και εγω το σκέφτομαι να αλλάξω αλλα μαλλον θα περιμενω κανένα 6μηνο .
Το διλλημα σου ειναι απλο.
Θα βαλεις atmos dtsx ?
Θα πάρεις 4κ μέσο προβολής ?
Η επόμενη γενιά θα εχει HDMI 2.1 bt2020 HDR dolbyvision .
Εαν σου λένε κατι αυτα περιμένεις .
Εαν όχι πάλι περιμένεις διότι θα βγουν για πούλημα εργαλεία επειδή όλοι θα τα θέλουν ... Για να αγορασεις πιο φθηνά .
Ελπιζω να σε κάλυψα ...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Παμε πάλι .
Atmos dtsx θα βαλεις ?
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Με κάλυψες more than well!
Thanks!

Από όλα τα παραπάνω με ενδιαφέρει μόνο η ποιότητα ήχου και αντέ να βάλω atmos με τα φθηνά jbl one.

Νομίζω bt. 2020 και HDR υποστηρίζουν αρκετοί από τους παραπάνω. Εκτός και αν μιλάμε για νεότερη έκδοση.

4k προβολικο μόνο όταν υπάρχει αρκετό υλικό, θα τεθούν τα τελικά standard και θα υπάρχουν προβολείς κάτω από 4000 . Epson ή jvc.
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γενικά πάντως η έννοια του futureproof avr δε στέκει δυστυχώς. Και για τελικο... Ενω γενικά ψηφιζω ναι, στη συγκεκριμένη περιπτωση και με το συγκεκριμένο σετ απ φοβάμαι να το κάνω. Σίγουρα θα κερδίσεις κάτι σε οδήγηση και ποιότητα αν βάλεις ενα καλό τελικο σε ενα yamaha rxa850-60 αλλα σε σχέση με τον anthem ας πούμε, δε νομιζω να κερδίσεις πολλά.
Απο την αλλη σκας τοσα λεφτά και σε ενα δυο χρόνια βγαίνει το πρωτόκολλο τάδε... Ενω με ενα μικρότερης κατηγοριας ολοκληρωμένο και ενα τελικο δε σκας και ιδιαίτερα.
Και με τόσες μ@λ@κιες με τα 4κ, 8κ, hdr, hdcp2.2, ατμός Πάτμος και Αλόννησος τους έχει φοβηθεί το ματι μου.
 

click

AVClub Addicted Member
27 July 2007
2,362
Συμφωνώ και εγώ, οι έννοια του future proof στους AV Receivers δεν πολύ υπάρχει έτσι όπως εξελίσσονται οι τεχνολογίες. Θα δώσεις ένα σορό χρήματα για χαρακτηριστικά τα οποία όταν θα έρθει η στιγμή που θα σου φανούν χρήσιμα θα τα έχουν και οι ενισχυτές των 300ευρώ και θα τα κάνουν και καλύτερα, ενώ κάποια άλλα χαρακτηριστικά που θα χρυσοπληρώσεις μπορεί να γίνουν obsolete πριν καλά καλά τα χρειαστείς ποτέ.

Προσωπικά, αν ανέβαινα σε τέτοιες κατηγορίες τιμής θα κοίταζα περισσότερο τα χρήματα μου να πάνε σε ποιότητα, (ποιότητα κατασκεύης, ποιότητα στον μουσικό ήχο, δύναμη στην ενίσχυση κλπ.) παρά στα μελλοντικά χαρακτηριστηκά. Με βάση αυτό το σκεπτικό και δεδομένου ότι στον κόσμο του Atmos και του πραγματικού 4K δεν νομίζω να μπω τουλάχιστον μέσα στα επόμενη 7ετία, θα έβαζα στο παιχνίδι και τον Cambridge CXR200 που θεωρήται από τους μουσικούς και ποιοτικούς AV.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Κάθε χρόνο μια από τα ίδια οι τεχνολογίες να εξελίσσονται να δίνεις ένα σορό λεφτά και το ερώτημα είναι ένα αν υπαρχει και υλικό.

Αν επιζητούμε ποιότητα στον μουσικό ήχο ένας δικαναλος ποιοτικός προενισχυτής αρκεί να κάνει την διαφορά σε σύγκρισή από έναν τελικό ο τελευταίος θα κάνει την διαφορά στα ρεύματα εφόσον είναι δύσκολο οδηγητα τα ηχεία μας ...Η προενισχυση είναι καθοριστικός παράγοντας για να έχουμε ποιότητα δικαναλου σε AV.

Θα το ξαναπώ αν έχεις στην κατοχη σου έναν τελικό με καλά ρεύματα και θέλεις ένα αμιγώς AV σύστημα ένα oppo κάνει τόση καλή δουλειά που δεν μπορείς να φανταστείς αρκεί να ξέρεις και να έχεις την εμπειρία να το ρυθμίσεις χειροκίνητα αφού απουσιάζουν η ευκολίες ενός AV .
Η λεπτομερεια στην ηχογράφηση της ταινίας αλλά και η αναβάθμιση της εικόνας που παίρνεις από τις σαβούρες των συνδρομητικών δορυφορικών καναλιών και όχι μόνο αφού μπορείς να συνδέσεις και το λαπτοπ σου σε κάνει να αναρωτιέσαι τι πλήρωνες τόσο καιρό.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
για το future proof το αναφέρω στο πρωτο ποστ
"ώστε να είναι future proof (όσο μπορεί να ειναι στην κατηγορία αυτή)"

για το atoms ημουν και εγω αρνητικός μέχρι που διάβασα οτι χρησιμοποιουν τα JBL Control Ones με πολυ καλά αποτελέσματα.

and ceiling speakers for Atmos playback were JBL Control Ones. από review για τον Yamaha 5100

Δηλαδή με 100 ή 200 , μπορείς να έχεις 5.1.2 ή 5.1.4 αντίστοιχα.
οποτέ το κάνεις ακόμα και αν χρησιμοποιείται για μερικά μονο δευτερόλεπτα σε μια ταινια και φυσικά να έχεις τον κατάλληλο χώρο (dedicated) να το υλοποιησεις σωστά (ηχεία στο ταβάνι)

αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως ειναι η ποιοτητα του ήχου που δίνουν, η ενίσχυση και φυσικά το room calibration.
Για να το θέσω απλά θα ήθελα εναν ολοκληρομένο ενισχυτή με Dirac Live στην κατηγορία τιμης 2000-2500 που είναι οι ναυαρχίδες της κάθε εταιρείας.
Εναλλακτικά εναν Anthem με 9 κανάλια (αντι των 7 που δίνει ο 720) με το ARC για room calibration, στην ίδια κατηγορία τιμης με τα παραπάνω.
ίσως στον μελλοντικό anthem 730 ή στους νέους Pionner οπου ήδη εχει γίνει συμφωνία με την Dirac.
 
Last edited: