Nintendo Switch

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Nintendo-Sw-itch.png



Η επόμενης γενιάς παιχνιδομηχανή απο την Nintendo ειναι πλέον γεγονός. Η εταιρία ανακοίνωσε τη μέχρι πρότινoς φημολογουμενη με την κωδική ονομασία "NX" παιχνιδομηχανή, Nintendo Switch. Οι προβλεψεις ήταν σωστές, μιας και προκειται για μια φορητή κονσόλα με αποσπόμενα χειριστήρια, docking station και ενα dedicated pro controller.

Switch-1.jpg


Η κονσόλα θα μπορεί να τοποθετηθεί σε docking station και να χρησιμοποιηθεί ως κλασσική οικιακή παιχνιδομηχανή. Η μονάδα ισχύος ωστόσο θα βρίσκεται αποκλειστικά στο φορητό μέρος της συσκευή. Το docking station δε θα εχει ενεργά στοιχεια, παρα μόνον θα βοηθά στη συνδεσιμότητα με την εξωτερική οθόνη και για τη φόρτιση της μπαταριας της συσκευής. Οταν η συσκευη ειναι στο docking station τα χειριστήρια (τα οποια φερουν την ονομασια Joy-Con) μπορουν να αφαιρεθούν και να χρησιμοποιηθουν ασυρματα.


slack-imgs-1.com.0.jpeg


Περαν του Joy-Con, θα υπάρχει και dedicated pro controller, το οποιο προφανως θα αποτελεί εξτρα αγορά.


nintendo-switch-pro-controller.jpg

Απο την ανακοίνωση της Nintendo και απο το αντιστοιχο trailer δεν εγινε γνωστό αν τα Joy-Con και pro controller φερουν επιταχυνσιομετρα ή διαθέτουν καποιον άλλο τροπο για physical interaction οπως οι παλαιότερες Wii και Wii U. Ωστόσο η παρουσια Amigos στο trailer, μάλλον ενισχύει την υποστηριξη NFC στο Switch.

Στον τομέα της υποστηριξης και συμβατότητας με παλαιότερες γενεές, τα νέα δεν ειναι καλά. Η Nintendo στράφηκε στη χρήση proprietary cartridges, τα οποια ειναι διαφορετικά απο εκείνα του 3DS. Ωστόσο, θα περιμένουμε εξαιρετικές ταχύτητες χωρίς ιδιαιτερα υψηλότερο κόστος, σε σχέση με τα αντιστοιχα Blu-Ray disks.

Γνωρίζουμε ήδη 6 εξακριβωμένα παιχνίδια: Mario Kart, Zelda, Super Mario, Elder Scrolls, Splatoon και καποιο μπασκετικό παιχνίδι. Ωστόσο λέγεται πως πάνω απο 40 developer companies εχουν δηλώσει συμμετοχή για τη δημιουργία τίτλων. Αυτό αποτελεί εξαιρετικό νέο, μιας και ο κυριος λόγος αποτυχίας του Wii U, ήταν η έλλειψη τίτλων και γενικής υποστήριξης.

nintendoswitch.jpg


Στα τεχνικά, τα πράγματα ειναι αγνωστα ακόμη. Γνωρίζουμε πως η συσκευή θα φερει μια custom Nvidia Tegra gpu, τα χαρακτηριστικά της οποιας δεν εχουν αποκαλυφθεί ακόμη. Ωστόσο, ειναι μαλλον βεβαιο πως δε θα μπορει να συγκριθεί με τις μονάδες ισχύος των PS4 και Xbox One. Αυτό σημαίνει πως θα πρεπει να απευθυνθεί κοινό με διαφορετικές απαιτήσεις ή να προωθηθεί σε ελκυστική τιμή.

Το Nintendo Switch θα ειναι διαθέσιμο τον Μάρτιο 2017. Καποιες σελιδες εκτιμουν την τιμή του στις Ηνωμένες Πολιτειες μεταξύ 300 και 350 δολλαρίων, ενώ άλλοι τολμουν να το τιμολογήσουν στα 299 δολλάρια ως αντιστάθμισμα της ισχυος, απεναντι στις Sony και MS. Στην Ευρώπη, η τιμή του μαλλον θα ειναι κοντά στα 350 ευρώ.


Stay tuned for more..
 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Ολο το παιχνιδι θα παιχτει στην τιμη και αν θα βγουν τιτλοι. Στα 300 ευρω και με τιτλους, πιστευω θα κανει παταγο.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Ανησυχητικά τα νεα στο μετωπο της τιμής. Εμφανιστηκε για προπαραγγελια στο σουηδικό media markt εναντι 4.990 κορωνων (ie 500+ ευρώ). Αν και λένε πως η τιμή είναι ενδεικτική, δεν είναι και πολυ ενθαρρυντικο.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Ενα ταμπλετ με χειριστηρια.
Η απολυτη μπουρδα. Χιλιες φορες ενα ipad.

Προβλεπω τρελο φλοπαρισμα.

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Δε ξερω που το mediamarkt βρηκε αυτη τη τιμή. Απιθανο το βλεπω να ειναι τοσο ψηλά. Ειναι ωστόσο πολύ περισσότερο απο ενα ταμπλετ, μιας και μια παιχνιδομηχανή δεν ειναι το hardware της ή το form factor της, αλλα οι αποκλειστικοί τιτλοι που διαθετει. Οσοι ενδιαφερονται για mainstream παιχνίδια (όπως δυστυχώς εγινε και το Super Mario, το οποιο θα ειναι διαθεσιμο android και ios. Τεραστιο φαουλ για μενα..) μενουν στα κινητα και ταμπλετ τους.
 

xelonakias

AVClub Enthusiast
5 June 2015
1,242
Ελλαδα
Καλημερα.
Απο τιμες....

Public.gr


Sony PlayStation 4 Pro - 1TB
409,00
ή
17,04
x 24 άτοκες δόσεις
Απόκτησέ το

Διαθέσιμο από 10/11/16 stockInfo.png
σπίτι/γραφείο
διαθέσιμο για προπαραγγελία δωρεάν παράδοση με δωρεάν αντικαταβολή
κατάστημα

διάλεξε κατάστημα για κράτηση >

δωρεάν αντικαταβολή, δόσεις με κάρτα ή PayPal !
1000+ games συνολικά, σε περιμένουν!
εγγύηση 12 μήνες



Nintendo Switch - Κονσόλα Nintendo
398,99
ή
16,62
x 24 άτοκες δόσεις
Απόκτησέ το

αναμένεται τον Μάρτιο 2017 stockInfo.png
σπίτι/γραφείο
δωρεάν παράδοση με δωρεάν αντικαταβολή
δωρεάν αντικαταβολή, δόσεις με κάρτα ή PayPal !
1000+ games συνολικά, σε περιμένουν!
εγγύηση 12 μήνες















Τελικες τιμες αραγε;


http://www.public.gr/product/gaming/consoles/ps4/sony-playstation-4-pro-1tb/prod8242271pp/
http://www.public.gr/product/prod8280069pp/

Εαν βασιστουμε σε δεδομενα καταστηματος, και τα δυο εχουν 1000+ games συνολικά. Ας περιμενουμε να δουμε πραγματικα τι θα εμφανιστει...
Στην δικια μου εμπειρια, τα χειριστηρια wiimote για το wii δουλεψαν στο wii U, και καλυφθηκαμε μια χαρα. Λενε...που ποιος ξερει τι θα ισχυει στα αληθεια, οτι σε καποια παιχνιδια του switch θα λειτουργησουν και τα wiimote, φυσικα οχι σε ολα. Προσωπικα θεωρω την αγορα 2ου χειριστηριου αναγκαια (2 τεκνα), και εαν καποιος παιζει με φιλους, θα το κανει παντα στην τιμη που θα βρει. Μετα θα υπαρξει η δευτερευουσα αγορα με φθηνοτερες εκδοχες κλπ...
Σε σχεση με το επιμαχο βιντεο παρουσιασης, διερωτώμαι εαν τα 2 χειριστήρια (ενα για τον καθε παικτη) επιτρεπουν να παιζουν 2 παιχτες μαζι ΚΑΙ οταν το μηχανακι ειναι πανω στην βαση του η εαν εκει υποχρεωνεσαι σε αγορα χειριστηριου...Αρα το διπλο εκτος σπιτιου μονον με τα μινι χειριστηρια και ΟΧΙ με το εξτρα χειριστηριο; Και το τελος του βιντεο με τον αγωνα, δεν σιγουρευει στην δυνατοτητα χρησης ενος εξτρα χειριστηριου στον δρομο, μπορει να ειναι απλα διαφημηση...(μπορει να ειναι η επαγγελματικη εκδοχη της κονσολας που το υποστηριζει, η να εχει αναγκη το αξεσουαρ dongle wifi on the go κλπ κλπ).
Παντα προσωπικα, το να δινει 2 χειριστηρια με την αγορα -ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΓΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΕΡΑΚΙΑ- (εστω και μονον για χρηση με την μικρη οθονη) ειναι για εμας ΤΕΛΕΙΟ. Εχουμε παιξει πολλα παιχνιδια που το υποστηριζουν σε wii U μονο στην οθονη του gamepad, χρησιμοποιοντας pro controller wii U + pro controller κουμπωμενο σε wiimote. Ερωτηση μενει το κοστος αντικαταστασης των joy χειριστηρίων, η αντοχη τους, η αντοχη στην καταπονηση του συστηματος κλειδωματος πανω στο σωμα της κονσολας, η ΙΣΩΣ απαραιτητη αγορα αλλου σετ κλιπσαριζομενων χειριστηριων για καποια παιχνιδια η εφαρμογες (λ.χ. με κυλιομενα κουμπια τυπου ποντικιου).
Μετα φανταζει ενδιαφερον το οτι ισως θα υποστηριζει αναγνωση κινησης χεριων η κατι αλλο (θυμαται κανεις στο nintendoland που φυσας το gamepad για να γυρισεις ανεμιστηρα στο παιχνιδι με donkey kong;) μπορει η και οχι. Αλλα δεν πεθαναμε κιολας.
Σε πακετο κονσολας ΣΠΙΤΙΟΥ-ΕΚΤΟΣ ΣΠΙΤΙΟΥ 2 χειριστηρια για 400 ευρω συν ενα παιχνιδι ειναι με τις τιμες αγορας τιμιοτατο.
Στην προηγουμενη εκδοχη ηθελε wii U σπιτισιο 350 ευρο με ενα χειριστήριο (gamepad) και ενα παιχνιδι, και ενα DS 3DS 210 ευρω με ενα παιχνιδι.
Αυτο για εμας ειναι οικονομια μεγεθους. 160 ευρω διαθεσιμα για 1 επιπλεον χειριστηριο και 1-2 παιχνιδια, σε σχεση με την προηγουμενη γενια κονσολας νιντεντο.
Βλεπετε δεν μιλω για τιτλους παιχνιδιων, εχει σε αυτες τις εταιριες MS Sony Nintendo αξιολογα παιχνιδια, μακραν καλυτερα απο τα σκουπιδια σε ios android. Για τον γονιο με το πορτοφόλι, σημασια εχει η διαχειρηση κοστους-ποιοτητας, και εως τωρα, η νιντεντο για 4 με 11 ετων καλα κρατει. FPS, CoD, Last of Us, Mass Effect κ.α. θα υπαρξουν σε ...8-9 χρονια. Γιατι το κοινο του Resident Evil δεν ειναι 5 με 12 ετων, σορρυ. Εγω σαν γονιος δεν μαθαινω τον πιτσιρικα 7 ετων να κανει τον sniper σε CoD, counterstrike κ.α. Υπαρχει ο στρατος στα 17 με 18 για αυτη την δουλεια, και το κουρμπετι της δουλειας αρκετο θα ειναι για ψυχικη βια μετα.
Μια κονσολα ειναι καλη οταν ταιριαζει με το κοινο της, και με συνετη επιλογη τιτλων. Οπως σε ολα παν μετρον αριστων.
Στον βαφτισιμιο 18 ετων που παιζει FPS χαλαρα του δωριζω scorpio PS5 Xbox6 κ.α. Οπως στα αμαξια, παιρνεις hyundai atos για να πηγαινεις τα παιδια σχολειο και το dacia 4x4 για να νομιζει ο πιτσιρικας στα 28 οτι πηρε αμαξι για τα χιονια οταν αρχιζει να βγαζει χρημα και αραββωνιαζεται, και θελει βολτες. Ξερεις ομως οτι ουτε το ενα ειναι σχολικο λεωφορειο, ουτε το αλλο στρατιωτικο μεταγωγικο, δεν παθιαζεσαι για παιδικα εργαλεια. Εχεις την εφορια για αυτο...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Συμφωνω με αρκετα απο αυτα που λες και εχεις και καποιο δικιο στην λογικη του "160 ευρω κερδος", αλλα πιστευω οτι στα 400 ευρω θα παει απατο. Σιγουρα ειναι καινοτομο προϊον και ο αρρηκτος τροπος που (φαινεται να) συνδυαζει handheld+ tv console ειναι παρα πολυ ενδιαφερον. Τεχνολογικα ομως, δεν φαινεται να προσφερει τιποτε αλλο! Στα 400 ευρω βγαινουν οι καινουριες πανισχυρες κονσολες απο sony, microsoft, με την σονυ μαλιστα να προσφερει (με εξτρα χρεωση) και δυνατοτητα VR. Σχετικα με τους τιτλους, δεν εχω καμμια αντιρρηση σε οσα λες μιας εχω και εγω μικρα παιδια (προς το παρον παιζουμε crossy road, lego batman κτλπ στο shield tv).

Ο μονος τροπος που μπορω να σκεφτω να καταφερουν να φτασουν την τιμη τοσο ψηλα ειναι να προσφερουν διαφορα πακετα. Π.χ. στα 300ευρω η κονσολα "γυμνη", χωρις το dock και χωρις το πλαστικο που μπαινουν εκατερωθεν τα χειριστηρια, ωστε να γινει τυπου xbox controller. Να πουλουν το dock προς π.χ. 100ευρω και να εχουν ενα πιο "πλουσιο" πακετο με τον πληρη εξοπλισμο.

Απλα εικασιες κανω, μιας και στην πραγματικοτητα ειδαμε απλα ενα teaser trailer. Προσωπικα στα 300ευρω κανω preorder, στα 350 απλα το σκεφτομαι και στα 400 λεω "αντε και γ@@@ειτε!" Η αληθεια ομως ειναι οτι ακομα και στα 400 να βγει, δεν υπαρχει περιπτωση να μεινει εκει. Εντος 12μηνου θα εχει παει 300.
 

xelonakias

AVClub Enthusiast
5 June 2015
1,242
Ελλαδα
Από που;


sent from my mobile phone, i apologise for any spelling errors

Απο τον κοτσο, εχει πιο φτηνη επεκταση εγγυησης απο τα public, και θελω να εχω σε παιδικα παιχνιδια...
Η τιμη (για επιβεβαιωση) της ιστοσελιδας του ειναι 399 ευρα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Εκανα και εγω. Επειδη δεν εχω ξανακανει προπαραγγελια για κανενα προϊον, η τιμη προσαρμοζεται οταν φτασει η ωρα της κυκλοφοριας; εψαξα επισης στο σαιτ και δεν βρηκα τροπο ακυρωσης. Μονο τηλεφωνικα γινεται; Εβαλα τροπο πληρωμης μετρητα, οποτε στην τελικη αν δω οτι δεν θελω, απλα δεν πληρωνω.
 

xelonakias

AVClub Enthusiast
5 June 2015
1,242
Ελλαδα
Εκανα και εγω. Επειδη δεν εχω ξανακανει προπαραγγελια για κανενα προϊον, η τιμη προσαρμοζεται οταν φτασει η ωρα της κυκλοφοριας; εψαξα επισης στο σαιτ και δεν βρηκα τροπο ακυρωσης. Μονο τηλεφωνικα γινεται; Εβαλα τροπο πληρωμης μετρητα, οποτε στην τελικη αν δω οτι δεν θελω, απλα δεν πληρωνω.

Ναι, βαζει την ορθη τιμη απο την αντιπροσωπία. Εγω εχω παραγειλει σε καταστημα, τροπο πληρωμης μετρητα. Εαν δεν σου κανει η τελικη τιμη απλα το ακυρωνεις με τηλ η επι τοπου. Το θεμα με την προπαραγγελια αφορα το να εχεις διαθεσιμο το προιον με το που κυκλοφορει εαν εχει μικρη διαθεση σε τεμαχια λ.χ. δες την ελλιπεστατη διαθεση NES MINI Classic, ειμαι σιγουρος οτι ιδια χαζομαρα θα γινει με το Switch (αυτο ειχαν κανει τα μαναρια της nintendo και με το Wii). Στα υποψιν οτι στην Ελλαδα, μαλλον το public θα διαθεσει νωριτερα απο τον κωτσοβολο. Οπως και εγινε με το NES MINI Classic. Εγω στοχευω απλα στην φθηνοτερη εκδοχη επεκτασης ασφαλειας με εγγυηση ανταλλαγης του συστηματος, περαν της εγγυησεως της αντιπροσωπειας. Με τα ηλεκτρικα-παιδικα αντικειμενα ο φοβος ελλοχευει στα προβληματα υλικου μετα την 2 ετια αρχικης εγγυησεως, και εδω εχουμε 2 χειριστηρια που ανηκουν στο πακετο του αρχικου συστηματος εκ σχεδιασμου (δηλαδη τα πιο ταλαιπωρουμενα αντικειμενα τετοιου εξοπλισμου). Εκει με καιει να εχω καλυψει με 15-20 ευρω κοστη του υψους των 60-70 ευρω σε βαθος χρονου. Και δεν μιλω για ελλατωματικες μπαταριες κλπ καν.
Οτι περιεχεται στην αρχικη συμφωνια (και δεν ειναι χωριστο σε επιπεδο συσκευασιας) καλυπτεται απο επεκταση εγγυησεως, ακομη και "αναλωσιμα", για αυτο ασχολουμαι με προπαραγγελια. Τσιπης γαρ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μαλλον η τιμη διαθεσης θα κυμαινεται στα 250 με 300 ευρω (εκ του διαδικτυου).
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Σιγουρα θα υπαρχει προβλημα διαθεσιμοτητας, ειδικα αν η τιμη κινηθει στα επιπεδα αυτα. Γενικα η εταιρεια ειτε κανει πολυ συντηρητικους υπολογισμους ειτε το κανει επιτηδες. Το μονο που λιγο με απασχολει ειναι τι "πακετα" θα κυκλοφορησουν. Τεσπα, ας δουμε την επισημη παρουσιαση πρωτα και μετα βλεπουμε.
 

xelonakias

AVClub Enthusiast
5 June 2015
1,242
Ελλαδα
Σιγουρα θα υπαρχει προβλημα διαθεσιμοτητας, ειδικα αν η τιμη κινηθει στα επιπεδα αυτα. Γενικα η εταιρεια ειτε κανει πολυ συντηρητικους υπολογισμους ειτε το κανει επιτηδες. Το μονο που λιγο με απασχολει ειναι τι "πακετα" θα κυκλοφορησουν. Τεσπα, ας δουμε την επισημη παρουσιαση πρωτα και μετα βλεπουμε.

Γενικα τα αρχικα πακετα Ευρωπης, κρινοντας (μπραβο διαδικτυο μηχανη του χρονου) απο κυκλοφοριες gamecube, wii, 2ds, 3ds, wii u, 3ds xl, εδω θα εχουμε πακετα με 1 η 2 παιχνιδια με κερδος της ταξεως των 20 ευρω απο αγορα λιανικη χωριστα. Επιπλέον χειριστήρια δεν το κοβω. Εκδοση premium με παραπανω μνημη θα εχει νοημα (παντα βλεποντας τι κοστος επιφερει) μονο εαν μπλεξουμε σε φαση Wii U που δεν το κοβω. Το μονο πραγμα που πιστευω αξιζει αγορα πρωτη μερα ειναι επιπλεον χειριστηριο συν βαση για να κανει τα 2 joycon ενα χειριστηριο, εαν δεν ειναι σε βασικο πακετο. Ειδομεν.
 
Πως τα'φερε η ζωή και δεν είχα ποτέ μου Nintendo (οποιασδήποτε μορφής). Οπότε το Zelda όπως το βλέπω δε μου λέει τίποτα, ενώ τα γραφικά μου θυμίζουν Playstation 3 στα πρώτα χρόνια του.

Ωστόσο, όσοι είχαν Nintendo δε χάνουν ευκαιρία να λένε το πόσο γαμηστερότατοι ήταν οι τίτλοι του, και πως δε συγκρίνονται ούτε για αστείο με τίποτα που βγήκε αργότερα. Οπότε η αλήθεια είναι ότι έχω περιέργεια, και αν το βρω σε πολύ καλή τιμή ίσως να το δοκιμάσω.