Best NTFS software για macOS Sierra???

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Παιδιά μια ερώτηση στα γρήγορα.
Ψάχνω το καλύτερο (από πλευρά ταχύτητας και αξιοπιστίας) NTFS enabler software για mac OS Sierra. Είμαι μεταξύ Tuxera (με τιμή στα 25 ) και Paragon (με τιμή στα 18,5 περίπου).

Ποια είναι η γνώμη σας? Εμπειρίες?
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Εγω δουλευω εδω και χρονια το tuxera και ειναι συνεπεστατο.
Θα το προτεινα με κλειστα ματια.


Πολυ παλια με το Paragon ειχα κατι θεματακια ταχυτητας μεταφορας και κολληματακια. Ενδεχομενως να εχουν διοεθωθει απο τοτε.
 

emperorgr

AVClub Addicted Member
10 June 2010
1,448
Tuxera ψηφιζω και εγω το paragon μου εκανε νερα και δεν αναγνωριζε δισκους...
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Να πω την αλήθεια έδωσα τα 25 και αγόρασα το Tuxera. Καλά τα free και τα "κατεβασμένα" αλλά για 25 πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Φαίνεται να πηγαίνει καλά.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Φιλος μου ειχε κανει χαλια το macbook του εξαιτιας πειρατικού ntfs προγραμματος. Το καλύτερο ειναι όντως το tuxera, το οποιο συμφωνώ πως για 25 αξιξει για επισημη αγορά.
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Εχω paragon τα τελευταια 6-7 χρόνια κ μου πηγαινει καλά. Δεν εχω δουλέψει ποτε ομως tuxera να συγκρίνω ταχύτητες

Το paragon παντως στους ηδη κατόχους προηγούμενης έκδοσης το πουλάνε γυρω στα 10$
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Απάντηση: Best NTFS software για macOS Sierra???

Καλά τα free και τα "κατεβασμένα" αλλά για 25 πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Φαίνεται να πηγαίνει καλά.

Συμφωνώ

Να σημειώσω παντως οτι αυτο που ανέφερα δεν ειναι αυτής της κατηγορίας

Αν κατάλαβα καλά, το OS X υποστηρίζει NTFS write και με την παραπάνω διαδικασία απλώς το ενεργοποιείς

Τωρα βέβαια γιατί δεν ειναι απο default ενεργοποιημένο και αν έχει κάποια διαφορά απο εμπορικά πακέτα, δεν ξερω

Αν παντως δουλεύει και δεν παίζει κατι περίεργο, πιο πολύ θα εμπιστευόμουν αυτο παρά οποιαδήποτε εμπορικό πακέτο

Ίσως ο Γιάννης μας διαφωτίσει
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
απο μαμα Apple υπαρχει ενα experimental feature που επιτρεπει (σε διαφορες εκδοσεις του λειτουργικου) να "γραψουν" σε ntfs drives.
Αυτο ομως δεν ειναι επισημα υποστηριζομενο και γι αυτο δεν υπαρχει σαν τελικο feature.

Η πιο σωστη υποστηριξη για Ntfs write ειναι τα tuxera kai paragon που αναφερθηκαν.
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
δουλεύει, αλλά κανείς δεν εγγυάται την ακεραιότητα των δεδομένων,

τα προγράμματα που πωλούνται δεν ενεργοποιούν απλά την δυνατότητα αυτή,

την οποία η αππλε έχει αφήσει χωρίς υποστήριξη επίτηδες
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
να πω οτι η υποστηριξη εγγραφης ntfs , ειναι απο τις πιο συχνες αιτιες προβληματων στα mac...εγω ποτε δεν χρησιμοποιουσα δισκους ntfs οταν ηθελα να κανω επαγγελματικες δουλειες (video editing κλπ) .

Στο τελευταιο μαλιστα macbook pro Που ειχα δεν ειχα βαλει κανενα πακετο για εγγραφη σε ntfs γι αυτο το λογο.
Τα περισσοτερα αλλωστε "επαγγλματικα" προγραμματα ειτε αρνιοντουσταν να συνεργαστουν μ αυτα, ειτε ειχαν χαμηλοτερες επιδοσεις.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
μεσω δικτυου, οταν χρειαζοταν.

Το υλικο που μας εστελναν εμας παντως , τις περισσοτερες φορες ηταν σε mac osx φορματ... οι περισσοτεροι γραφιστες - μοντερ και στουντιο δουλευουν με Mac (ειδικα στο εξωτερικο) .
 

nsamar

AVClub Addicted Member
18 June 2006
1,916
Washington, DC
Απάντηση: Re: Best NTFS software για macOS Sierra???

Και εμείς πάντως εδώ στη διαφημιστική όλο το δημιουργικό δουλεύει αποκλειστικά σε mac. Το ίδιο και το τμήμα Video production. Ακόμη και αν πρόκειται για μικρά βιντεάκια του Instagram αποκλειστικά και μόνο mac. Και για μεταφορά WeTransfer ούτε καν εσωτερικό LAN. Με το WeTransfer έχουμε βρει την υγειά μας και τα στέλνουμε στους πελάτες χωρίς προβλήματα.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Δουλευω το paragon ενα χρονο τωρα.
Ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα.
NTFS εχω μονο σε στικακια και εξωτερικους σκληρους δισκους.
Οποτε και δηλωνω 'ευχαριστημενος'....