Αναζήτηση Φωτογράφου/βίντεολήπτη για συνεργασία ή για κάλυψη event

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Ξεκινάω αυτό το θέμα διότι είμαι σε αναζήτηση φωτογράφου για τον γάμο μου που θα γίνει Κυριακή μεσημεριανή ώρα τον Ιανουάριο, με πιθανή ημερομήνια 22 του μηνός. Αυτό ακόμα δεν είναι 100% σίγουρο αλλά ας πούμε οτι θα γίνει τότε.

Αυτό που θέλουμε εγώ και η γυναίκα μου είναι κάτι "ερασιτεχνικό" και ενδεχομένως με τα μάτια ενός ανθρώπου που δε χρειάζεται να ναι κατ ανάγκην επαγγελματίας αλλά και ένας χομπίστας. Δε ξέρω αν το αποδίδω σωστά στα γραπτά μου, αλλά θα θέλαμε πολύ απλά πράγματα. Δεν αποκλείουμε επαγγελματίες, αλίμονο, απλά θέλουμε κάτι πιο παρείστικο που θεωρούμε πως κάποιος μη επαγγελματίας να δεχτεί πιο εύκολα υποδείξεις στο πως εμείς θέλουμε να κινηθεί.

Σίγουρα δε θέλουμε βίντεο. Σίγουρα δε θέλουμε να ναι "τσιμπούρι" και να μας στήνει όλη την ώρα. Σαφώς κάποιες λήψεις θα ναι στημένες, οκ, αλλά ως επί το πλείστον θέλουμε απλά να αποτυπώνει αυθόρμητα καρέ και ανεπιτήδευτα.

Θέλουμε freestyle καταστάσεις και στην ουσία κάποιον να καταγράψει το γεγονός στην εκκλησία λίγο πριν, κατά την διάρκεια του μυστηρίου και λίγο μετά όσο πιο αθόρυβα είναι ανθρωπίνως δυνατόν. Επειδή μετά δε θα έχουμε χορούς και πανηγύρια αλλά ένα φαγητό σε έναν ωραίο χώρο, ακόμα δε ξέρουμε αν θα θέλαμε τον φωτογράφο να ναι κει. Ισως να ναι στην αρχή που θα κόψουμε την τούρτα και μετά να βγάλουμε καμιά αναμνηστική όσο θα χαιρετάμε τα τραπέζια τα οποία δε θα ναι και πολλά, ίσως και όχι, μένει να συζητηθεί.

Φωτογραφικά άλμπουμ και τέτοια δε μας ενδιαφέρουν, θα θέλαμε απλά μετά το πέρας να μας δοθούν τα ψηφιακά αρχεία με επεξεργασία (όπου έκρινε ο φωτογράφος) αλλά και χωρίς αν είναι εφικτό.

Οποιος γνωρίζει καποιον που ανταποκρίνεται στα κριτήρια ή αναλαμβάνει ο ίδιος, παρακαλώ ας κάνει έναν κόπο να απαντήσει στο νήμα αυτό, αλλιώς υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα!

Ευχαριστώ,
Βαγγέλης
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
Re: Αναζητηση Φωτογράφου γάμου

Αυτο το παρειστικο που ζητας αν θελεις να ειναι καλης ποιοτητας τοτε παλι επαγγελματια θελεις.
Το στυλ ονομαζεται documentary wedding.
Δες εδω ενα παραδειγμα: http://www.kevinmullinsphotography.co.uk/documentary-wedding-photographer/

Αλλα το να μην παρεις επαγγελματια για να αποφυγεις την πεπατημενη και παρεις ερασιτεχνη...αυτο δε σημαινει οτι θα παρεις αυτο που ζητας. Πρεπει να δεις δειγματα δουλειας (και δεν μιλω για 2-3 φωτο) γαι να δεις αν μπορει να σοθ δωσει αυτο που θελεις σε μια στιμγη που δεν ξαναερχεται (οχι ευκολα παντως)
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Αναζητηση Φωτογράφου γάμου

Όπως τα λέει ο Δημήτρης είναι.
Η θες έναν ψαγμένο επαγγελματία ή έναν ενθουσιώδη ερασιτέχνη.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: Αναζητηση Φωτογράφου γάμου

Παιδιά δεν διαφωνώ με αυτά που λέτε, κάθε άλλο. Αλλά δυστυχώς σε οτι έχω δει διαδικτυακά αλλά και από κοινούς γνωστούς είναι οτι οι επαγγελματίες πολλές φορές αθελά τους βγάζουν κάτι το πολύ επιτηδευμένο που θέλουμε να αποφύγουμε.
Τώρα εννοείται οτι με όποιον καταλήξω θα ζητήσω να δω την δουλειά του από αντίστοιχα events ώστε να σχηματίσω άποψη και εννοείται οτι δεν αποκλείω κανέναν, επαγγελματία ή μη.
Θα μιλήσει η δουλειά του καθενός στα μάτια μας και θα αποφασίσουμε.
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Αναζητηση Φωτογράφου γάμου

ρωτα τον Παυλο - paulmarinis
εχει ιδιαιτερη ματια
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: Αναζητηση Φωτογράφου γάμου

Θα θελα να ευχαριστήσω όλους όσους μπήκαν στον κόπο να στείλουν ένα προσωπικό μήνυμα, είτε να στείλουν κάποια ιδέα.
Τελικά κατέληξα σε κάποιον εκτός site (μέσω κοινών γνωστών), αλλά ειλικρινά σας ευχαριστώ.

Χαζεύοντας μερικά προφίλ αλλά και δουλειές κάποιων από δω μέσα συνειδητοποίησα οτι υπάρχει μεράκι, θέληση αλλά και ικανότητα πάνω απ' όλα. Γιατί, κακά τα ψέμματα, χωρίς αυτήν και κάποιο ταλέντο όσο θέληση και να υπάρχει δεν κάνουμε δουλειά!
 

mikrobio

Established Member
28 December 2010
159
Re: Το Φωτογραφικό chat

Καλησπερα, ενδιαφερομαι για φωτογραφο βαπτισης για την κορη μου. Εχετε καποια προταση;
Ο φωτογραφος του γαμου μου ζητησε ενα ποσο που δεν μπορω να διαθεσω μου φανηκε και υπερβολικο.
 

mikrobio

Established Member
28 December 2010
159
Re: Το Φωτογραφικό chat

Αθηνα ειμαι, μου ειπε για τιμες που ξεκινουν απο 1800 ευρω. Εγω σκεφτομαι κατι εως 1000. Καπου εκει εδωσα και για τον γιο μου πριν 4 χρονια. Εχω αδικο που μου φανηκα πολλα;
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Re: Αναζήτηση Φωτογράφου γάμου ή βάπτισης

Mikrobio αφού σού φαίνονται πολλά μάλλον πρέπει νά ψάξεις γιά κάτι πιό οικονομικό πού σίγουρα θά βρείς.Τό πολλά είναι σχετικό καί διαφορετικό γιά τόν καθένα μας.Εάν κάποιος θέλει κορυφαίο φωτογράφο πληρώνει πολλά...εντύπωση μού έκανε ή ανάρτηση πού έκανε ό Δημήτρης(dstil) από τήν ιστοσελίδα τού εξαιρετικού φωτογράφου Kevin Moulin πρίν μερικά πόστ πού ψάχνοντας λίγο γιά τήν αμοιβή του γιά γάμο κοστολογεί 1495 λίρες μόνο. Γιά τό ταλέντο πού έχει καί τό μεγάλο όνομα μέ διεθνή βραβεία καί πρεσβευτής τής FUJI μάλλον αυτόν θά καλούσα εάν ξαναπαντρευόμουν μιάς καί πάει σέ όλο τόν κόσμο..πέρα από τήν πλάκα είναι πολλά 1800 γιά μία βάφτιση εν μέσω κρίσης,εύχομαι νά βρείς καλό φωτογράφο μέ καλύτερη προσφορά.
 
Απάντηση: Re: Αναζήτηση Φωτογράφου γάμου ή βάπτισης

Mikrobio αφού σού φαίνονται πολλά μάλλον πρέπει νά ψάξεις γιά κάτι πιό οικονομικό πού σίγουρα θά βρείς.Τό πολλά είναι σχετικό καί διαφορετικό γιά τόν καθένα μας.Εάν κάποιος θέλει κορυφαίο φωτογράφο πληρώνει πολλά...εντύπωση μού έκανε ή ανάρτηση πού έκανε ό Δημήτρης(dstil) από τήν ιστοσελίδα τού εξαιρετικού φωτογράφου Kevin Moulin πρίν μερικά πόστ πού ψάχνοντας λίγο γιά τήν αμοιβή του γιά γάμο κοστολογεί 1495 λίρες μόνο. Γιά τό ταλέντο πού έχει καί τό μεγάλο όνομα μέ διεθνή βραβεία καί πρεσβευτής τής FUJI μάλλον αυτόν θά καλούσα εάν ξαναπαντρευόμουν μιάς καί πάει σέ όλο τόν κόσμο..πέρα από τήν πλάκα είναι πολλά 1800 γιά μία βάφτιση εν μέσω κρίσης,εύχομαι νά βρείς καλό φωτογράφο μέ καλύτερη προσφορά.

κάποιο λάθος θα υπάρχει, 1495 λίρες θέλει μόνο για τα εισητήρια για να έρθει ελλάδα αυτός και κανα 2 βοηθοί του.

Στη δουλειά του φωτογράφου δε μπορεί να υπάρχει πλαφόν. Είναι τέχνη, και ο καθένας κοστολογεί τη δουλειά του σύμφωνα με την εκτίμηση του, αλλά και με την αγορά που κινείται.
Απλά βλέπουμε δουλειές του και αποφασίζουμε αν θέλουμε να πληρώσουμε τα λεφτά που ζητάει.
 

mikrobio

Established Member
28 December 2010
159
Re: Αναζήτηση Φωτογράφου γάμου ή βάπτισης

Σίγουρα ο καθένας ζητάει οτι θέλει και δεν μπορείς να βάλεις τιμή στην δουλεία κάποιου. Έχετε κάποιες προτάσεις να μου κάνετε 'η αν γνωρίζετε κάποιον;
 

timaios

AVClub Addicted Member
16 November 2009
1,363
Re: Αναζήτηση Φωτογράφου γάμου ή βάπτισης

Στέργιο συμφωνώ μαζί σου ότι ο καθένας αξιολογεί τήν δουλειά του όπως θέλει καί βάση τών υπηρεσιών πού προσφέρει εάν περιλαμβάνει καί βίντεο ανεβαίνει τό κόστος σίγουρα καί ή τιμή πού αναφέρει στήν ιστοσελίδα του ειναι προφανώς ή αρχική μόνο γιά φωτογραφίες καί εντός έδρας καί πάλι φθηνός μου φάνηκε βάση τού μεγάλου ονόματος του...ρίξε μιά ματιά www.kevinmullinsphotography.co.uk.στίς πληροφορίες αμοιβή.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Αναζήτηση Φωτογράφου γάμου ή βάπτισης

Στο πρώτο μου παιδί πήρα φωτογράφο.
Στο δεύτερο τράβηξαν δύο φίλοι βίντεο και φωτογραφίες.
Στο τρίτο αν κάποτε έρθει πιθανόν και κανένας.
Με βεβαιότητα μπορώ να σου πω ότι η ψηφιακή αποτύπωση του μυστηρίου έχει ελάχιστη έως μηδαμινή ουσιαστική αξία μπροστά στο μυστήριο.
Καλή φώτιση να έχει το παιδί σου και πάντα στο δρόμο του ο Χριστός να είναι μαζί του.